یک نشریه آمریکایی گزارش داده مقام‌های ایران و واشنگتن از طریق یک کانال دیپلماتیک فوق‌سری که در حاشیه کانال دیپلماتیک مذاکرات هسته‌ای شکل گرفته، درباره آزادی اتباع زندانی دو کشور مذاکره کرده‌اند.

 به گزارش مشرق، چهارده ماه پیش، «باراک اوباما»، رئیس‌جمهوری آمریکا مجوز راه‌اندازی یک کانال دیپلماتیک فوق سری برای مذاکره در خصوص آزادی اتباع آمریکایی زندانی در ایران را صادر کرده است.

این خبر را وبگاه اینترنتی نشریه «نیویورکر»، بامداد یکشنبه، ساعاتی بعد از اعلام خبر مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا منتشر کرده و نوشته: «این طرح، از مذاکرات هسته‌ای آغاز شده در پاییز سال 2013 شروع شد.»

 مطابق این ادعا، «وندی شرمن»، مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در حاشیه «همه جلسات» مذاکرات هسته‌ای همتایان ایرانی خود را درباره اتباع آمریکایی زندانی در ایران تحت فشار قرار می‌داد. ایرانی‌ها در مقابل، مطالباتشان را برای آزادی شهروندان زندانی‌‌شده در آمریکا به جرم دور زدن تحریم‌ها مطرح کرده‌اند.

به نوشته این نشریه، بیش از یک سال رایزنی‌های غیررسمی بین «شرمن» و همتای ایرانی او، آقای «مجید تخت روانچی»، در اواخر سال 2014 به توافقی رسیدند مبنی بر اینکه این موضوع باید به طور جداگانه - اما رسمی - و از طریق یک کانال دیگر، پیگیری شود. بعد از بحث‌هایی در بین دولت، اوباما، این طرح را تأیید کرد.

«نیویورکر» اضافه می‌کند جلسات مربوط به این موضوع در شرایط چنان محرمانه‌ای برگزار می‌شده که اکثر اعضای تیم آمریکایی شرکت‌کننده در مذاکرات هسته‌ای با ایران، از آن خبر نداشتند.

«برت مک‌گورک»، از مقام‌های ارشد وزارت خارجه آمریکا، ریاست تیم آمریکایی برای مذاکره در این خصوص را بر عهده داشته است. با این حال، به نوشته نیویورکر، در این تیم مقام‌هایی از وزارت دادگستری، اف‌بی‌آی و جامعه اطلاعاتی آمریکا هم حضور داشته‌اند.

نشریه آمریکایی در ادامه از قول یک مقام ایرانی که اشاره‌ای به نامش نشده به ذکر جزئیاتی از این مذاکرات ادعایی برای آزادسازی زندانیان دو طرف پرداخته و می‌نویسد مذاکرات آنها سه بار، طی یک سال از نشست‌های مخفیانه در آستانه شکست قرار گرفته است.

مقام‌های آمریکایی هم در گفت‌وگو با «نیویورکر» گفته‌اند سرعت اقدامات کانال دیپلماتیک دوم، بعد از اعلام توافق هسته‌ای در اواخر جولای (تیرماه) بیشتر شده است.

نشریه «نیویورکر» در بخش دیگری از این گزارش می‌نویسد: «دولت آمریکا امیدوار بود که آزادی زندانیان آمریکایی را صبح امروز (صبح یکشنبه به وقت آمریکا) اعلام کند، اما خبرگزاری فارس با اعلام این خبر که چهار زندانی دارای تابعیت دو گانه، بعد از تصمیم شورای عالی امنیت ملی در قالب مبادله زندانیان آزاد شده‌اند، پیش‌دستی کرد.»
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha