اعدام یک عالم دینی که خواستار تقریب مذاهب اسلامی و توجه به مطالبات مردمی توسط حاکمیت سعودی بود تاسف‌بار و غیرقابل قبول و برخواسته از سیاست‌های فرقه‌گرایانه است.

به گزارش مشرق، ابراهیم الجعفری، وزیر امور خارجه عراق عصر امروز با علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون آخرین تحولات منطقه و راهکارهای مقابله با تروریسم گفتگو کرد.

شمخانی در این دیدار با تقدیر از مجاهدت‌های مردم و دولت عراق در مقابله با گروه‌های تروریستی تاکید کرد: عملیات‌های موفق ارتش و نیروهای مردمی موجب انفعال و عقب‌نشینی تروریست‌ها و نوید بخش فرا رسیدن روزهای بازگشت کامل امنیت به عراق و منطقه گردیده است.

وی تصریح کرد: برخلاف سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران که حمایت از خواست و اراده ملت‌هاست، متاسفانه شاهدیم که برخی کشورها برای بمباران و کشتار مردم بی دفاع یمن از مزدوران قاتل خارجی مانند بلک‌واتر استفاده می‌کنند و روز به روز تنش و ناامنی را در منطقه توسعه می‌دهند.

دریابان شمخانی افزود: اعدام یک عالم دینی که خواستار تقریب مذاهب اسلامی و توجه به مطالبات مردمی توسط حاکمیت سعودی بود تاسف‌بار و غیرقابل قبول و برخواسته از سیاست‌های فرقه‌گرایانه است.

شمخانی با اشاره به کارشکنی عربستان سعودی و همسو شدن این کشور با اقدامات مخرب رژیم صهیونیستی در مذاکرات هسته‌ای میان ایران و 1+5 افزود: بی‌توجهی حاکمان بی‌تجربه این کشور به منافع مسلمانان و کشورهای اسلامی و بکارگیری ظرفیت های خود به عنوان بخشی از جهان اسلام در مسیر تخریب و کشتار مسلمانان رویکردی شگفت‌آور و غیر قابل پذیرش است.

وی با اشاره به اظهارات سران برخی کشورها مبنی بر اینکه داعش تا سال‌ها در عراق و سوریه خواهد ماند خاطر نشان ساخت: کشورهای فرامنطقه‌ای از درک واقعیت‌های صحنه و قدرت و توان مردم عراق و سوریه عاجزند و تصور نمی‌کردند نقشه‌های آنان برای ایجاد ناامنی و تفرقه با عزم و اراده ملت های مسلمان با شکست مواجه شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: داعش هرچند تهدیدی خطرناک محسوب می‌شود اما فرصت‌هایی مانند اتحاد و همدلی در میان کشورهای منطقه و میان ملت‌های مسلمان ایجاد نموده است که با گسترش روابط فرهنگی، سیاسی و همکاری‌های اقتصادی، امنیتی و راهبردی می‌تواند زمینه ساز رشد و توسعه بیشتر کشورهای مسلمان شود.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی خاطر نشان ساخت، به منظور تامین امنیت پایدار و رشد و پیشرفت دو کشور ایران و عراق و تبدیل شدن به الگویی در روابط منطقه‌ای، همکاری‌های راهبردی در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی بیش از پیش قابل گسترش است.

ابراهیم الجعفری، وزیر امور خارجه عراق نیز در این دیدار با تقدیر از تلاش‌های ارزنده جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های سیاسی، امنیتی و نظامی برای مقابله با تهدیدات گروه‌های تروریستی بر توسعه همکاری‌های همه جانبه دو کشور و استمرار رایزنی‌ها به منظور حل مسائل منطقه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه عراق با محکوم کردن اعدام شیخ نمر باقر النمر و ضرورت توجه به وحدت و تقریب میان مسلمانان در مقابله با توطئه‌هایی که علیه جهان اسلام در جریان است، اظهار داشت: همه کشورهای اسلامی می‌بایست با اولویت قرار دادن مبارزه با تروریسم تکفیری، مجموعه ظرفیت‌های مادی و انسانی خود را در مسیر برقراری امنیت و ثبات در کشورها و مناطق در معرض تهدید تروریسم بسیج نمایند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس