کد خبر 517733
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۲

حمید بعیدی نژاد در یادداشتی به تصمیم عربستان سعودی درباره قطع رابطه سیاسی با ایران واکنش نشان داد.

گروه فضای مجازی مشرق - دیپلمات ارشد کشورمان در این یادداشت گه در صفحه اینستاگرام خود به اشتراک گذاشته می نویسد:

اقدام سعودي در قطع يكباره روابط سياسي خود با ايران از مجموعه اقدامات عجولانه اي كه طي اين دوره اخير از سوي رهبران جديد اين كشور اتخاذ شده است جدا نيست. حمله گسترده نظامي به يمن و كشتار بي سابقه ي مردم غير نظامي و نااميدي از پايان فوري آن، وقوع فاجعه منا، شكست سياستهاي جنگ طلبانه در سوريه كه با شكست هاي اخير گروههاي افراط گرا و تصويب قطعنامه اخير شوراي امنيت رسما همگام شده است، شكست سياستهاي خشونت طلبانه و فرقه گرايانه در عراق كه نهايتا آنها را مجبور به عقب نشيني و تصميم به برقراري روابط سياسي با آن كشور نمود، محكوميت تمامي كشورهاي جهان در برابر به شهادت رساندن آيت الله نمر حتي از سوي متحدين عربستان، همه اين كشور را در شرايط بسيار سختي قرار داده است.

امروز آشكارا انگشت اتهام جهانيان در تامين ايدئولوژي افراط گرايانه ي داعش و ديگر گروههاي افراطي متوجه عربستان است. در اين ميان سعودي با بهانه قرار دادن حمله به سفارت اين كشور در تهران تصميم به قطع روابط خود با ايران نمود. اينكه حمله به سفارت عربستان در تهران اشتباه بود جاي شك و ترديدي نيست و همه مقامات رسمي كشور نيز آن را محكوم كردند. اما به شهادت جهانيان كه از ايران تجليل نيز نمودند، دولت ايران مسئولانه عمل كرد و سريع وارد عمل شد و با متخلفان برخورد كرد و امنيت سفارت و كنسولگري عربستان در مشهد را تامين نمود.

اما مشكل سعودي در رابطه دوجانبه خود با ايران نيست. امروز حتي كشورهاي متحد عربستان و انديشكده هاي سياسي جهان همه تاكيد مي كنند كه مشكل حاكمان سعودي، قدرت روبه تزايد منطقه اي ايران است كه با سياستهاي مدبرانه جمهوري اسلامي در منطقه از عراق و سوريه گرفته تا لبنان و يمن همه باعث تقويت ثبات و امنيت منطقه بوده است. در اين ميان اجراي قريب الوقوع توافق هسته اي كه عربستان دقيقا براي جلوگيري از تثبيت قدرت ايران با تمام قوا سعي بر برهم زدن آنرا داشت ولي موفق نشد، حاكمان اين كشور را دچار يك سرخوردگي مضاعف نموده است، چرا كه به وضوح تحقق كابوس هميشگي خود در افول قدرت منطقه اي خود در برابر ايران را به عيان نظاره مي كنند. مطمئنا قطع رابطه با ايران اشتباه ديگري در حلقه هاي غلط تصميم گيري رهبران اين كشور محسوب ميشود وهيچ كمكي در اين شرايط به اين كشور براي جبران ضعف استراتژيك و راهبردي خود در منطقه نخواهد نمود. اما امروز اين آرامش و صبوري انقلابي ايران است كه باعث عصبانيت سعودي شده است و ايران با ادامه همين سياست خردمندانه ولي توام با صراحت و قاطعيت است كه ميتواند افراط و تندروي از سوي سعودي و هر كس ديگري را هم به شكست بكشاند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  مرد باشید و علناً موضع بگیرید. پیام اینستاگرامی دیگه چه صیغه‌ایست؟!
 • ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  در مجموع متن خوب و عمیق و همه جانبه ای بود. احسنت.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس