کد خبر 517537
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۴ - ۰۲:۰۳

موضوع ورود به سفارت آل‌سعود در تهران را باید به صورت دقیق از موضوع نفرت و خشم عمومی مردم ایران از این رژیم منحوس تفکیک کرد. اقدامات ضد ایرانی آل‌سعود طی 2 سال اخیر یک خشم عمومی را در طیف‌های مختلف جامعه ایرانی ایجاد کرد و طی این مدت اعتراضات مردمی در تهران و مشهد نسبت به این اقدامات خبیث‌آلود را شاهد بودیم.

 به گزارش مشرق، سیدعابدین  نورالدینی: درباره ماجرای سفارت عربستان و تجمع مردم معترض که منجر به ورود به این سفارت و آتش گرفتن بخش‌هایی از ساختمان آن شد، نکات زیر قابل بیان است:

1- قطعا ورود به سفارت عربستان با هر نیت پاک و خالصی که صورت گرفته باشد، غیرعقلانی است، چرا که خلاف قواعد بین‌المللی بوده و موجب مظلوم‌نمایی رژیم خبیث آل‌سعود می‌شود. اگرچه فتح لانه جاسوسی آمریکا به‌عنوان اقدامی هوشمندانه و دقیق در تاریخ سیاسی انقلاب ثبت شده و برای همیشه دست آمریکا را از دامان ایران قطع کرد اما متاسفانه هنوز مختصات و ماهیت این حرکت به صورت دقیق برای بخشی از احساسات انقلابی تثبیت نشده و بعضا احساسات پاک مردمی که نشأت گرفته از روحیات انقلابی آنهاست، انطباقی ناصحیح را بر فتح لانه جاسوسی آمریکا دنبال می‌کند. به‌رغم مخالفت صریح رهبر انقلاب با چنین اقداماتی، به نظر می‌رسد تکرار آن در ماجرای سفارت رژیم خبیث سعودی، حاکی از عدم مدیریت عالمانه احساسات پاک عمومی در چنین مواقعی است.

2- موضوع ورود به سفارت آل‌سعود در تهران را باید به صورت دقیق از موضوع نفرت و خشم عمومی مردم ایران از این رژیم منحوس تفکیک کرد. اقدامات ضد ایرانی آل‌سعود طی 2 سال اخیر یک خشم عمومی را در طیف‌های مختلف جامعه ایرانی ایجاد کرد و طی این مدت اعتراضات مردمی در تهران و مشهد نسبت به این اقدامات خبیث‌آلود را شاهد بودیم. حمله به سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت و انفجار رایزنی کشورمان در این شهر که منجر به شهادت رایزن فرهنگی ایران شد، راه‌اندازی جنگ‌های نیابتی در سوریه، عراق، یمن و بحرین علیه جبهه مقاومت و تاکید مقامات عالیرتبه حکومت سعودی مبنی بر ماهیت ضدایرانی این جنگ‌ها، سنگ‌اندازی‌های مکرر در مسیر مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5، حمایت‌های پیاپی از سیاست‌های ضدایرانی آمریکا و ترغیب کاخ سفید به تشدید فشارهای اقتصادی علیه مردم ایران، رهبری توطئه نفتی علیه ایران و کاهش سرمایه ملی ایرانیان از 110 دلار به 30 دلار در ازای هر بشکه نفت، آزار جنسی مشکوک نوجوانان زائر ایرانی در فرودگاه جده، رفتار زشت و غیرمسؤولانه در جریان کشته‌شدن قریب به 500 زائر ایرانی در ماجرای فاجعه منا، توهین‌های مکرر به مقامات جمهوری اسلامی ایران و تاکید وزیر خارجه سعودی مبنی بر به‌کارگرفتن همه ظرفیت‌ها برای ناامنی ایران، تحریک حکومت امارات عربی متحده برای طرح ادعای گزاف درباره جزایر سه‌گانه، حمایت‌های هنگفت مالی و امنیتی از شرورهای جنوب شرق ایران برای کشتار مردم بی‌دفاع شیعه و سنی در سیستان و بلوچستان، حمایت از کشتار شیعیان در نیجریه و اعدام روحانی مبارز شیعه شهید آیت‌الله نمر بخشی از اقدامات زشت آل‌سعود علیه مردم ایران طی 2 سال اخیر است.

بنابراین بدیهی است خشم عمومی مردم ایران از آل‌سعود یک احساس ملی درست و واقع‌بینانه است.

3- عملکرد دولت ایران نسبت به هر کدام از این توطئه‌های ضدایرانی آل‌سعود اعتراض‌های وسیعی را در درون کشور به‌وجود آورد. در حالی که انتظار می‌رفت دولت جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از ملت این خشم و ابراز انزجار عمومی را رهبری کرده و اقدامات قاطعی علیه آل‌سعود انجام دهد اما متاسفانه انفعال بی‌سابقه دستگاه دیپلماسی ایران در مقابل آل‌سعود، این برآورد ملی را ایجاد کرد که خشم عمومی از آل‌سعود نه‌تنها توسط وزارت امور خارجه اعمال نمی‌شود بلکه در بن‌بست انفعال این وزارتخانه گرفتار شده است. به‌عنوان نمونه در حالی که افسر اطلاعاتی آل‌سعود مجری عملیات تروریستی علیه سفارتخانه و دفتر رایزنی فرهنگی ایران در بیروت بود جواد ظریف در فرودگاه بیروت در اظهارنظری شگفت‌آور اعلام کرد ایران خواستار عالی‌ترین سطح روابط با آل‌سعود است! آیا چنین اظهارنظری آن هم در شرایطی که خاک ایران در بیروت مورد تجاوز آل‌سعود قرار گرفته، منطقی و عالمانه بود؟! یا در جریان فاجعه منا و کشتار نزدیک به 500 نفر از زائران مظلوم ایرانی، اقدام قاطعانه‌ای در مقابل رفتار زشت وزیر خارجه سعودی در رد درخواست دیدار ظریف در حاشیه اجلاس سران دنیا در نیویورک صورت نگرفت و دستگاه دیپلماسی ایران حتی نتوانست کمیته ایرانی مربوط به این فاجعه را به خاک عربستان بفرستد! حتی زانو زدن آقای ظریف در مقابل امیر کویت که منجر به اعتراض عمومی در ایران شد نیز نتوانست منجر به موافقت آل‌سعود با حضور مسؤولان ایرانی در عربستان برای پیگیری فاجعه منا باشد.

در جریان توطئه نفتی نیز هنوز دستگاه دیپلماسی ایران یک واکنش قاطعانه اتخاذ نکرده و این در حالی است که حتی با تعویق تحریم‌ها نیز درآمد ایران از محل فروش نفت، به یک‌سوم دوران قبل از تحریم خواهد رسید! جامعه ایرانی در حالی که از اقدامات ضدایرانی آل‌سعود به خشم آمده، شاهد این انفعال دیپلماسی است و برخی صاحبنظران پیش از این نسبت به ایجاد یک نوع حس حقارت ملی در نتیجه این انفعال دیپلماسی هشدار داده بودند.

بنابراین باید این مهم را در نظر گرفت که وقتی ابزار و مجاری حاکمیتی نمی‌تواند جوابگوی مطالبه ملی آن هم از جنس خشم عمومی علیه یک کشور متجاوز باشد؛ نمی‌توان انتظار داشت این انزجار عمومی خویشتنداری نشان داده و سرریز نشود. قطعا اصلی‌ترین عامل در ماجرای ورود به سفارت آل‌سعود در تهران، انفعال دولت ایران در مقابل اقدامات ضدایرانی این پادشاهی است.

4- در ماجرای ورود به سفارت عربستان مشاهده شده یک جریان سیاسی تلاش می‌کند با دستاویز قرار دادن این اقدام نادرست، به سرکوب احساسات پاک مردمی و دفاع ظریف از آل‌سعود بپردازد. این در حالی است که طی 2 سال گذشته هرگز شاهد اعتراض این جریان و رسانه‌های آنان نسبت به اقدامات ضدایرانی آل‌سعود نبوده‌ایم. البته ماهیت این جریان سیاسی برای مردم ایران فاش شده است. اینها همان‌هایی هستند که رهبر فعلی آنان در سال 84 به پادشاه سابق سعودی پیغام داد و درخواست همکاری برای زمین زدن دولت ایران طی 6 ماه را کرد! اینها همان جریانی هستند که در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 88 چمدان‌های دلارهای نفتی آل‌سعود هزینه تبلیغات انتخاباتی کاندیدای‌شان را تامین می‌کرد. اینها همان‌هایی هستند که زینت‌الوزرای دولت‌شان میهمان ویژه جشن «الجنادریه» سعودی‌هاست. اینها همان‌هایی هستند که فرزندان وزرای دولت‌شان بورسیه آل‌سعود شده‌اند! اینها همان‌هایی هستند که دربار سعودی آنها را عقلا و میانه‌روهای شیعه در ایران می‌خواند!  بنابراین جیغ‌های بنفش آنها در ماجرای سفارت آل‌سعود در تهران، از سر دلسوزی برای منافع ملی نیست. بلکه فاکتور خوش‌خدمتی و قدرشناسی آنها نسبت به «اخوی»های سعودی است. اینها در خشم عمومی ملت ایران نسبت به عربستان‌سعودی جایی نداشته‌اند که اکنون بخواهند درباره مدیریت این انزجار عمومی ابراز وجود کنند.

منبع: وطن امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 30
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 34
 • ۰۲:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  احسنت
 • مرتضی ۰۴:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  احسنت. چیزایی گفته که من 2روزه میگم و سانسور میشه. (آیا این پیام را هم فقط مسئول تایید خواهد خواند؟)
 • ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  ممنون از تحلیل قشنگتون
 • ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  احسنت
 • قادر یاوری ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  آل سعود قاتل مسلمین است . آل سعود تروریسم جهان است.
 • راد ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  در هر صورت ورود به سفارت کشور دیگر قابل توجبه نیست.
 • ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  مرگ بر ال سعود كافر
 • مجید ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  آفرین به قلمت که بسیار زیبا نوشتی
 • ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  جان مردم از مماشات با این رژیم خون آشام منافق به لب رسیده بود - باید در جریان کشتار منا سفارت عربستات تعطیل می شد
 • ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  واقعا که ...
 • ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  پیشنهاد مشرق نیوز در مورد واکنش درست و قاطعانه در مورد عربستان چیست ؟
 • ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  به نظر من اگه اقای روحانی زودتر اعدام شهید نمر رو محکوم میکرد و در پیامش دستور نمیداد که حمله کنندگان به سفارت دستگیر شوند ؛ عربستان جرات نمیکرد روابطشو قطع کنه. در حقیقت هر چه دولت عقب تر میره اونا جلوتر میان
 • ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  برای عقب رفتن این خبیث ها قاطعیت میخواهد نه لبخند اقای ظریف و روحانی. اینهمه لبخند زدید قیمت نفت به یک سوم رسید چی گیر کشور اومد؟
 • ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  روحانی در برابر تهدیدات عربستان ضعیف عمل کرده. باید با مشت آهنین جواب حرفهای مفت سعودی هارو داد نه با لبخند ظریف روحانی!
 • ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  احسنت....
 • مهدی ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  چیزی نگیم درد خیلی زیاده واقعا از دست دستگاه دیپلماسی و ان حرکاتش ادم کم میاره
 • عرشیا ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  واقعا چه کار عملی و تاثیر گذاری مشه انجام داد علیه آل سعود منحوس؟؟؟ شما را چه می شود که با دید جناحی و ضد دولت تحلیل های بی پایه می کنید !
 • ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  حالا صد مليون دفعه هم بگيد،مرگ بر ال صعود،مرگ براين،مرگ بر اون،،،باز هم همين خود سري و تند روي ،يه مشت ابله محکومه که،از در و ديوار سفارت ها بالا و پايين ميرن،خودجوش خيابون ميبندن،. فقط برا مردم بدبخت ،هزينه تراشي ميکنن،ملت ايران رو بي ابرو ميکنن،بعدم انتظار تشويق بشن و بشون مدال بدن، اونم از وزارت خارجه و دولت تدبير و رکود!
 • ناشناس آذری ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  مطالب مقاله بالا به ویژه قسمت اخیر آن خیلی چرند و مملو از اتهام و کلی گویی است.
 • اسفندیار ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  به فضل الهی خون پاک شیخ نمر عمر کوتاه حاکمان بی لیاقت سرزمین حجاز را کوتاه تر خواهد کرد
 • ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  واکنش مردم بسیار کیف ناک ومنطقی و خوب بود من استقبال میکنم اما یکنم دیر انجام شد
 • امیر تبریز اوغلی ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  متاسفانه دولت فکر میکنه سیاست یعنی کلا لبخند و تبسم. در قبال فاجعه منا و فرودگاه که حیثیت ایرانی رو خدشه دار کرد چه واکنشی غیر از تبسم ملیحانه دیدم که اینجا غیر از ان انتظار داشته باشیم. جالباینکه 1ماه پیش بحرین سفیر ایران رو اخراج کرده بود. و بدانید که عربستان در ایرانکاردار داشته نه سفیر ولی ما اونجا سفیر داریم... عزت پاسپورت ترکیدیم به مولا
 • ناشناس ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  خودت فهمیدی چی نوشتی ناشناس۱۰:۱۶
 • ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  همین سایت دیروز داشت از این جو حرکتها حمایت می کرد
 • ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  به نظر من شما نظر ندی بهتره !!!
 • ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  مشرق یک روزی نظرش را با تایید نشتن ... زیر تابلوی خلیج عربی و روزی دیگر با مخالفت با تحریم عمره نشان داد !!
 • ناشناس ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  وقتی صدای مسئولین دولت درنمیاد میخوای مردم برن توخونه بشینند آب قندبخورن...معلومه خونشون بجوش میاد
 • ناشناس ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  بگوببینم دولت برای کدام یک ازمواردی که عربستان بر سرمادرآورده صداش دراومده قضیه سفارت مسئله درستی نبود امااونقدردولت سکوت کردکه این افرادخشمگین شدند
 • ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  یعنی بدبخت تر و بیسوادتر از سایت مشرق نیوز ندیدم!! شما با این نحوه انتشار خبرتون مردم رو تشویق به ماندن در جهل مرکب میکنید!! ناراحتی از اعدام شیخ نمر یک مطلبه و حمله به سفارت یک مطلب و هرگز نباید این رو در مقابل اون یکی قرار بدید چون هر دو محکوم و زشت هستند. حکومت جمهوری اسلامی مانند هر حکومت دیگری تعهد داده که ضامن جان ومال و آسایش سفرای مهمان باشد
 • ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  0 0
  کارکنان سفارت رفته بودن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس