کد خبر 516124
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۴ - ۰۱:۱۳

رئیس سابق سازمان بورس دلیل افت بازار سرمایه را کاهش قیمت نفت و کالاهای جهانی و کاهش سودآوری شرکت‌ها و بنگاه‌ها عنوان کرد و گفت: نقش عوامل اقتصاد جهانی در رکود بورس پررنگ‌تر است.

به گزارش مشرق، علی صالح‌آبادی در مورد نوسانات شاخص بورس و اینکه گفته می‌شود در زمان مدیریت وی شاخص بورس حبابی بود، اظهار داشت: بورس تابعی از عوامل کلان اقتصادی است، زمانی که در سازمان بورس بودم، نفت حدود 100دلار و اکنون در حدود 40 دلار در هربشکه است، آیا قیمت آن زمان نفت حبابی بود؟

وی افزود: بورس تابعی از قیمت‌های جهانی و سودآوری شرکت‌ها و بنگاه‌ها است؛ امروز قیمت نفت و کالاهای جهانی به‌شدت کاهش یافته و رکود بر اقتصاد داخل حاکم است که در کنار این موارد برخی تصمیمات در حوزه نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و بهره مالکانه نیز بر روی بازار سرمایه اثرگذار بوده است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: بورس تابعی از عوامل کلان اقتصاد ایران و جهان است، نمی‌توان بورس را مجرد از عوامل اقتصادی در نظر گرفت و بورس خوب، بورسی است که بتواند عوامل اقتصادی را در شاخص‌های خود نشان دهد.

صالح‌آبادی تصریح کرد: بورس، وضعیت بنگاه‌ها را نشان می‌دهد و ارتباطی با سیاست‌های دولت ندارد؛ اکنون قیمت جهانی نفت کاهش ‌یافته و بودجه کشور هم به درآمدهای نفتی وابسته است و این کاهش قیمت روی بودجه دولت و اقتصاد کشور اثر می‌گذارد و از طرفی قیمت کالاها کاهش ‌یافته که این مساله بر سودآوری بنگاه‌ها اثرگذار است.

وی ادامه داد: وقتی شرایط اقتصادی کشور بهبود یابد، طبیعتا شاخص‌های بورس هم بالا می‌رود. انتظار ما این است که بعد از لغو تحریم بنگاه‌ها بتوانند راحت‌تر از دنیا تأمین مالی کرده و با افزایش صادرات مشکلات خود را مرتفع کنند که اثرات آن را در بورس خواهیم دید.

رئیس سابق سازمان بورس با تأکید بر اینکه یکی از دلایل افت بورس این است که شرکت‌ها سودآوری لازم را ندارند و این نشأت گرفته از اقتصاد کشور است، اظهار کرد: نقش عوامل اقتصاد جهانی در بورس بسیار پررنگ‌تر است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس