کد خبر 514413
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۷

شهر «ییوو» در استان «ژجیانگ» چین، از سال‌ها پیش به «پایتخت کریسمس جهان» معروف است، چون هر ساله کارخانه‌های این شهر بیش از 60 درصد تزئیناتی را تولید می‌کنند که طی مراسمات کریسمس در تمام دنیا خریداری و استفاده می‌شود.

گروه بین‌الملل مشرق- با فرا رسیدن کریسمس، تعداد بی‌شماری از خانه‌ها در کشورهای غربی و سایر کشورهایی که این مناسبت را جشن می‌گیرند، طبق معمول هر سال، با تزئینات خاص آذین‌بندی خواهند شد. با این حال، جالب است بدانید که عمده این تزئینات را خود کشورهای غربی نمی‌سازند. زنگ‌ها، چراغ‌ها، نوارهای رنگی، لباس‌ها و حتی عروسک‌های بابانوئل که کریسمس را کریسمس می‌کنند، هزاران کیلومتر آن‌طرف‌تر در جایی ساخته می‌شوند که کریسمس آن معنا و مفهوم را ندارد.

کریسمس کجا ساخته می‌شود
حتی بابانوئل‌های کریسمس را هم چینی‌ها می‌سازند

پایگاه خبری AnonHQ در این خصوص می‌نویسد[1]: «ییوو» شهری با جمعیت حدود 1.2 میلیون نفر در استان مرکزی «ژجیانگ» در چین و از سال‌ها پیش به «پایتخت کریسمس جهان» معروف است، چون هر ساله کارخانه‌های این شهر بیش از 60 درصد تزئیناتی را تولید می‌کنند که طی مراسمات کریسمس در تمام دنیا خریداری و استفاده می‌شود.

تزئینات و لوازم جشن‌های کریسمس، از درختان تزئین شده با نوارهای درخشان رنگارنگ تا کلاه‌های نمدی بابانوئل، همه در این شهر ساخته می‌شوند. گفته می‌شود این شهر 750 کارخانه دارد که با کمک هم، لوازم جشن‌های کریسمس را تولید می‌کنند[2]. این محصولات سپس در یک «بازار تجارت بین‌المللی» 370 هزار متر مربعی عرضه می‌شوند، جایی که 62 هزار غرفه به علاوه، عرضه تزئینات کریسمس می‌پردازند و روزانه پذیرای 40 هزار بازدیدکننده‌ای هستند که برای خرید عمده مراجعه کرده‌اند.

بازار شهر ییوو توسط سازمان ملل به عنوان بزرگ‌ترین بازار کوچک عمده‌فروشی کالا در جهان به رسمیت شناخته شده است[3]. وارد بخش‌هایی از شهر که می‌شوید، باید از دالانی عبور کنید که چیزی جز نوارهای رنگی زرق و برق‌دار در آن نیست، و از خیابانی بگذرید که تزئینات با چراغ‌های ال‌ای‌دی در آن با هم رقابت می‌کنند، جوراب‌های ساق‌دار در آن به هر اندازه‌ای که بخواهید وجود دارد، و کاج‌های پلاستیکی کریسمس به رنگ‌های آبی و زرد و صورتی در آن جلب توجه می‌کنند.

قدم زدن در ییوو، قطعاً فوق‌العاده است، اما برای دوست‌داران کریسمس، این شهر بیش از یک بازار و یا شهر عادی است: جایی است که می‌توان شادی کریسمس را خرید. چین بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات پلاستیکی در دنیاست و بازار ییوو، نمایشگاه این محصولات محسوب می‌شود. کارگران در این شهر با درآمد 200 تا 300 دلار در ماه، بیش از 12 ساعت در روز و شش روز در هفته کار می‌کنند تا کریسمس را به کشورهای دنیا برسانند.

در ادامه تصاویری در همین رابطه مشاهده می‌کنید:

کریسمس کجا ساخته می‌شود
بابانوئل در شهری که کریسمس معنای ویژه‌ای برای مردمش ندارد

کریسمس کجا ساخته می‌شود
این‌جا یکی از جاهایی است که تزئینات کریسمس رنگ می‌شوند

کریسمس کجا ساخته می‌شود
«وی» هر روز دست‌کم 10 ماسک عوض می‌کند
تا غبارهای رنگ قرمز را کم‌تر تنفس کند


کریسمس کجا ساخته می‌شود
دالانی مملو از تزئینات کریسمس، از جمله کلاه‌های نمدی بابانوئل


[1] The Chinese City Where Christmas Is Made For The Rest Of The World Link

[2] No Elves Here—the Chinese City Where Christmas Is Made Link

[3] Santa's real workshop: the town in China that makes the world's Christmas decorations Link


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha