کد خبر 511631
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۵

رییس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در خصوص شرایط ثبت نام دوره چهاردهم اظهار کرد: ثبت نام این دوره از فردا اول دی ماه آغاز خواهد شد.

زمان ثبت نام عتبات عالیات برای دانشگاهیان به گزارش مشرق، نشست خبری ثبت نام چهاردهمین دوره عتبات دانشگاهیان با حضور حجت الاسلام والمسلمین فقیهی، رییس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان برگزار شد.

حجت الاسلام فقیهی در خصوص اعزام دانشگاهیان در دوره پیش گفت: در مرحله سیزدهم که از تاریخ ۱۹ مرداد آغاز و تا پایان آبان ماه ادامه پیدا کرد حدود هشت هزار نفر از دانشگاهیان اعم از اساتید، دانشجویان مجرد پسر و دانشجویان متاهل و کارمندان اعزام شدند.

او ادامه داد: در این دوره ۱۸۹ کاروان داشتیم که از این تعداد حدود ۴۱ درصد خانم، ۵۹ درصد آقا، ۶۰ درصد مجرد و ۴۰ درصد متاهل بودند. از لحاظ تحصیلاتی ۶۱ درصد کارشناسی، ۲۴ درصد کارشناسی ارشد، ۷ درصد دکتری، ۸ درصد هم در مقطع کاردانی بودند و همچنین ۷۴ درصد از این تعداد دور اولی بودند که اعزام می شدند و تنها ۲۶ درصد سابقه تشرف داشتند. ۹۱ درصد هم جلسات قبل از سفر را شرکت کرده و از جلسات راضی بودند. ۷۹ درصد هم بسته های فرهنگی قبل از سفر را دریافت کرده بودند.

رییس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در خصوص شرایط ثبت نام دوره چهاردهم اظهار کرد: ثبت نام این دوره از فردا اول دی ماه آغاز خواهد شد. یک ویژگی خاصی که این دوره نسبت به سال های پیش دارد این است که گروه هایی که می توانند ثبت نام کنند شامل دانشجویان متاهل، مجرد پسر و مجرد دختر هستند. کاروان های ویژه ای برای دختران مجرد طراحی شده است. کاروان ویژه دختران همه هوایی است و اعزام آنها به صورت زمینی انجام نخواهد شد. همچنین قرعه کشی در تاریخ ۱۷ ربیع الاول، همزمان با میلاد پیامبر اعظم انجام خواهد شد که بلافاصله بعد از قرعه کشی نتایج را اعلام می کنیم. در این دوره ۲۸۹ کاروان پیش بینی کردیم که نسبت به سال قبل حدود ۱۰۰ کاروان اضافه شده است که ۱۷۲ کاروان هوایی و ۱۱۵ تا زمینی خواهد بود و در کل پیش بینی می شود که ۱۱ هزارو۵۰۰ نفر اعزام شوند.

او در رابطه با ویژگی کاروان های دانشجویی دوره چهاردهم تصریح کرد: این دوره ۱۵ ویژگی دارد که شاخصه هایی است که می تواند کاروان دانشجویان را نسبت به دیگر کاروان ها ممتاز کند. ۱- جوان بودن، ۲- همراهی روحانیت، ۳- حضور عوامل عتبات عالیات در کربلا و نجف، ۴- استقرار مداح در کربلا و نجف، ۵- زیارت دسته جمعی، ۶- قرائت دسته جمعی در بین الحرمین، ۷- تصویربرداری از برنامه ها، ۸- زیارت نجف اشرف ۹- مسابقات فرهنگی، ۱۰- داشتن وام، ۱۱- جلسات آموزشی قبل از سفر، ۱۲- همایش های فرهنگی پس از سفر، ۱۳- نشست های هم اندیشی در کربلا ۱۴ – ارسال بسته های فرهنگی قبل و بعد از سفر، ۱۵- همایش دانشجویان در حین سفر.

فقیهی گفت: در دوره پیش دانشجویان نتوانسته بودند وام های خود را دریافت کنند، اما در این دوره می توانند وام یک میلیون تومانی با سود ۴ درصد از بانک ملت دریافت کنند که این وام بدون سپرده گذاری است. ما یکسری کاروان هایی را جهت هم اندیشی اساتید راه اندازی کرده ایم، علاوه بر این چندین کاروان به روسای دانشگاه های کشور اختصاص یافته است که مختص چند استان است. این استان ها شامل تهران، تبریز، کرمان، شیراز و اصفهان است که عمده کاروان های روسای دانشگاهیان در تعطیلات عید نوروز و از دوم تا هفتم فروردین اعزام خواهند شد. اعزام دانشجویان نیز از پنجم بهمن آغاز و تا آخر فروردین یعنی بیش از سه ماه انجام خواهد شد.

رییس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان افزود: سفر به عتبات هفت روزه خواهد بود که سفرهای زمینی حدود ۹۷۰ هزار تومان است و هتل در نجف و کربلا و نزدیک به حرمین خواهد بود. سفر هوایی هم حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است که هتل نجف بسیار نزدیک، اما هتل کربلا در فاصله کمی دورتر از حرم پیش بینی شده است. راجع به برنامه سفر به سامرا، تابع شرایط زمانی عراق هستیم اگر سازمان حج و زیارت و مسئولین کشور عراق اجازه دهند سفر به این مکان نیز خواهیم داشت که ظاهرا در دستور کار قرار گرفته است. اما اعزام کاروان به کاظمین قطعا انجام خواهد شد. همچنین سعی داریم که دانشجویان را به مزار حرّ نیز ببریم.

او در خصوص مشکلاتی که در ارسال بسته های فرهنگی در دوره پیش شکل گرفته بود، گفت: تلاش می کنیم که این بسته های فرهنگی به دست همه و به تمامی استان ها برسد. علت اینکه در سال گذشته تعدادی از استان ها بسته فرهنگی را دریافت نکرده بودند به این جهت بود که آنها جلسات قبل از سفر را شرکت نکردند.

فقیهی در پایان خاطرنشان کرد: دانشجویان پس از مشخص شدن نتایج قرعه کشی و ثبت نام نهایی به بانک ملت معرفی می شوند تا وام خود را دریافت کنند. این وام ربطی به وام صندوق رفاه دانشجویان ندارد و دانشجویان می توانند از هر دو وام استفاده کنند.
منبع: شفقنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس