بنیاد حقوق بشری 'ریپریو' (Reprieve) در انگلیس نسبت به اظهارات رسمی 'مایکل فالون' وزیر دفاع این کشور دال بر احتمال حضور مخفیانه و غیرعلنی نظامیان انگلیسی در ائتلاف عربستان سعودی در حمله به یمن ابراز نگرانی کرد و انتشار اطلاعات روشن را در این باره خواستار شد.

به گزارش مشرق،  خبرگزاری روسی 'راشاتودی' در این باره نوشت: 'فعالان حقوق بشر نگرانند که ممکن است پرسنل نظامی انگلیس به طور مخفیانه و اعلام نشده به عربستان سعودی اعزام و با سعودی ها در بمباران یمن همراه شده باشند.

بنیاد حقوق بشری 'ریپریو' (Reprieve) در انگلیس که اقدامات آن در خصوص مخالفت با اعمال شکنجه و اعزام مزدوران نظامی انگلیس به کشورهای دیگر پس از حادثه تروریستی 11 سپتامبر مشهور و شناخته شده است، درباره امکان مشارکت غیرعلنی نظامیان انگلیسی در حمله عربستان به یمن خواستار پاسخ های روشنی از وزارت دفاع این کشور شده است.

'جنیفر گیبسون' یکی از حقوقدان های این نهاد غیردولتی در واکنش به این اظهارات در بیانیه ای اعلام کرده است:
'این اظهارات با شفافیت بسیار فاصله دارد. اینکه نتوان محل حضور این نیروها یا نوع عملیات آنها را اعلام کرد باعث می شود این اطلاعات تقریبا بی ارزش باشد. آیا این نظامیان در ائتلاف عربستان در یمن حضور دارند؟ یا در مکان دیگری هستند که ما از آن بی خبریم؟'

به نوشته راشاتودی، در بیانیه ای که در تارنمای وزارت دفاع انگلیس منتشر شده و آمار و ارقامی در این باره ذکر کرده، 'مایکل فالون' وزیر دفاع انگلیس اعلام کرده است: 'این نظامیان در تامین منافع امنیت ملی ما در سراسر جهان، روابط ما با متحدان کلیدی و افزایش قابلیت های ما نقش مهمی دارند. به دلایل مربوط به امنیت عملیاتی و امنیت پرسنلی انتشار اطلاعات مرتبط محدود است و نمی توان آنها را طبق روال عادی منتشر کرد.'

همچنین نهاد مدنی انگلیسی 'کمپین مخالفت با تجارت سلاح' ( سی ای ای تی ) در بیانیه ای به دولت دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس اخطار داده است که به دلیل فروش سلاح به عربستان سعودی و استفاده از این سلاح ها علیه مردم یمن، علیه آن اقدام حقوقی به عمل خواهد آورد. این نهاد مخالف تجارت سلاح در انگلیس در این بیانیه خطاب به وزیر تجارت و نوآوری دولت کامرون از «نقض گسترده قوانین بین المللی» در یمن و نیز فروش سلاح به عربستان سعودی اظهار نگرانی کرده است.

فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس در ماه گذشته میلادی تائید کرد که سلاح های تولیدشده در این کشور از سوی نیروهای عربستان سعودی استفاده می شود هر چند گفت اگر ثابت شود که از این سلاح ها مغایر با قوانین بشردوستانه استفاده می شود، لندن ارسال سلاح را به ریاض به حالت تعلیق درخواهد آورد.

عربستان و 9 کشور عربی دیگر با حمایت انگلیس و آمریکا از ششم فروردین 94 ،حملات هوایی و دریایی علیه یمن را آغاز کردند و تاکنون بیشتر تأسیسات زیربنایی، خدماتی، بیمارستان ها و مدارس و حتی منازل مردم این کشور را بمباران کرده اند.

براساس گزارش سازمان ملل متحد در جریان درگیری های یمن، تاکنون قریب به پنج هزار و 700 تن از غیرنظامیان یمنی از جمله زنان و کودکان کشته و 32 هزار تن مجروح شده اند.

گزارش سازمان ملل مؤید آن است که از ماه مارس گذشته تاکنون روزانه بطور میانگین 153 نفر در جریان درگیری های یمن کشته و یا زخمی شده اند.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس