اگرچه ترکیه پس از حمله کماندوهای اسرائیلی به کشتی مرمره،‌ سطح روابط خود را با تل‌آویو کاهش داده بود، اما سفارتش را در آن شهر باز نگه داشته و رشد روابط تجاری و به ویژه حضور گردشگران اسرائیلی در ترکیه رو به افزایش بوده است.

گروه بین‌الملل مشرق- مقامات ارشد رژیم اسرائیل و ترکیه چهارشنبه گذشته در سوئیس گردهم آمدند تا طی مذاکرات محرمانه،‌ بر تجدید روابط کامل سیاسی توافق کنند. یوسی کوهن مشاور امنیت ملی اسرائیل که اخیراً به ریاست موساد انتخاب شده است، یوسف تسیخانوور نماینده ویژه نتانیاهو و فریدون سینیرلی‌اوغلو معاون وزیر خارجه ترکیه در این مذاکرات حضور داشتند. دیروز جمعه هم دو طرف از پیشرفت مذاکرات خبر دادند با این حال تأکید کردند ممکن است مانند فوریه 2014 میلادی که چیزی به نهایی‌کردن توافق باقی نمانده بود، بار دیگر مذاکرات در مراحل پایانی به شکست بیانجامد.

تجدید روابط با رژیم صهیونیستی: پرده جدید سیاست آنکارا

اشغال کشتی مرمره توسط کماندوهای اسرائیلی، سیاست‌ خارجی اردوغان را نیز به تسخیر بلوک غرب درآورد

از مفاد دقیق مذاکرات، خبری در دست نیست با این حال رسانه‌های اسرائیلی به مواردی چون لغو دعاوی ترکیه علیه افسران اسرائیلی در ماجرای حمله به کشتی مرمره، تأسیس صندوقی توسط اسرائیل برای پرداخت خسارت به خانواده قربانیان مرمره، ممانعت ترکیه از ورود صالح العاوری از مقامات حماس به خاک این کشور و سخت‌گیری ترکیه بر فعالیت جنبش‌های فلسطینی در خاک این کشور، تعیین سفیر توسط دو طرف و همچنین احداث خط لوله گاز میان آن‌ها اشاره کرده‌اند.


از کشتی مرمره تا سفرهای محرمانه

ترکیه پس از حمله کماندوهای اسرائیلی به کشتی مرمره در سال 2010 میلادی که برای شکستن محاصره نوار غزه توسط رژیم صهیونیستی عازم سواحل فلسطین شده بود،‌ سطح روابط خود را با تل‌آویو کاهش داده بود گر چه سفارتش را در آن شهر باز نگه داشته بود. در آن حمله 10 نفر از جمله 9 ترکیه‌ای و یک ترکیه‌ای-آمریکایی کشته شدند. از آن پس گفتگوهای دوجانبه محدود شد و در سطح رهبران، مواضع صریحی نسبت به یکدیگر اعلام شد،‌ با این حال رشد روابط تجاری و گسترش توریسم به ویژه حضور گردشگران اسرائیلی در ترکیه رو به افزایش بوده است.

{$sepehr_media_1298063_400_300}
دانلود
گزارش یورونیوز از سه نقطه عطف در روابط اسرائیل و ترکیه طی دهه اخیر

پس از شکست مذاکرات در اوایل سال گذشته میلادی، در سال جاری نیز دیدارهای دوجانبه رو به افزایش گذاشت. در ژوئن، مدیر کل وزارت خارجه کابینه رژیم صهیونیستی، «دور گلد» با همتای ترکیه‌ای خود «فریدون سینیرلی‌اوغلو» در رم دیدار داشتند. ماه سپتامبر نیز یک هیأت ترکیه‌ای به ریاست «گووِن سَک» مدیر پژوهشگاه دولتی صنعتگران و تاجران ترکیه‌ای (TEPAV) از اسرائیل بازدید کرد. نهایتاً سوم دسامبر بود که پایگاه خبری اسرائیلی NRG گزارشی از سفر مدیر کل اروپای وزارت خارجه کابینه صهیونیستی، «آویو شیرون» از آنکارا و استانبول ارائه داد.

اوایل هفته گذشته سفر شیرون نتایج خود را نشان داد. اردوغان گفت روابط حسنه میان دو طرف، به نفع منطقه است. او 30 نوامبر نیز اظهار کرده بود قادر است پیوندهای دوجانبه با اسرائیل را بازسازی کند. دور گلد مدیر کل وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در جواب او گفت اسرائیل نیز به دنبال عادی‌سازی روابط با ترکیه است.

تجدید روابط با رژیم صهیونیستی: پرده جدید سیاست آنکارا

دلیل اینکه هر از چندی شعارهای اردوغان عوض می‌شود، مشخص است


منافع تجدید روابط دوجانبه

تلاش مجدد ترکیه و اسرائیل برای تجدید روابط نشان از اهمیت این مسأله برای هر دو و منافعی دارد که آنکارا و تل‌آویو در رفع این مانع سیاسی از پیش‌ِروی خود می‌بینند.

درگیری ترکیه در دو کشور همسایه‌اش یعنی عراق و سوریه که گاهی به نعل و گاهی به میخ می‌کوبد، فرصت مناسبی برای این کشور فراهم آورده تا تغییراتی به زعم خود در سیاست خارجی و جایگاه خود در منطقه بدهد. حضور مخرب داعش از سویی و تأکید مستمر جبهه مقاومت در منطقه بر لزوم تداوم حکومت اسد در صورت تمایل اکثریت‌ سوری‌ها به وی، برخی کشورها را از هم دور کرد و برخی را به هم نزدیک. ماه گذشته روسیه و ترکیه بر اثر سقوط جنگنده روسی در آسمان سوریه از هم دور شدند و حالا ترکیه و اسرائیل خود را در یک جبهه احساس می‌کنند و به هم نزدیک می‌شوند.

تجدید روابط با رژیم صهیونیستی: پرده جدید سیاست آنکارا

حوزه گازی لویاتان، تا کنون دو مشتری در منطقه پیدا کرده است: مصر و ترکیه


ترکیه منافع کوتاه‌‌مدت، میان‌مدت و بلندمدتی در تجدید روابط با کابینه نتانیاهو دارد:

* اسرائیل می‌تواند منبع راهبردی گاز برای ترکیه در صورت تحریم گازی از سوی روسیه باشد. احداث خط لوله گاز که در مذاکرات گنجانده شده است، نشان از اهمیت این موضوع به عنوان یکی از پیش‌شرط‌های تجدید روابط دارد. پایگاه بروکینز با اعلام این مطلب افزوده است اسقاط سوخو 24 امنیت انرژی در ترکیه را با چالش روبرو ساخته است. این در حالی است که مذاکرات دوجانبه میان این کشور و روسیه برای احداث خط لوله گاز به ترکیه و از آنجا به دریای سیاه و اروپا انجام شده بود تا این‌گونه اوکراین را دور بزنند و یک خط لوله جایگزین در صورت تشدید چالش‌های داخلی در اوکراین وجود داشته باشد. اما پس از تنش در روابط در ماجرای سوخو 24،  الکسی اولوکایوف وزیر توسعه اقتصادی روسیه از لغو این پروژه خبر داد. ترکیه مذاکراتی را در خصوص واردات گاز با قطر و آذربایجان نیز صورت داده است.

{$sepehr_media_1298048_400_300}
دانلود
گزارشی از سخنان نتانیاهو در پارلمان اسرائیل برای توجیه اقتصادی و امنیتی پروژه گازی لویاتان

از طرف اسرائیلی نیز شواهد حاکی از نیاز این کشور به یافتن بازار برای صادرات گاز است. اسرائیل تا به حال از کشورهای صادرکننده گاز به شمار نمی‌آمده است اما وقتی در اواخر 2010 میلادی، یک منبع بزرگ گاز در 150 کیلومتری غرب بندر حیفا و در عمق بیش از 5 کیلومتری دریا کشف شد، اوضاع به نفع تل‌آویو تغییر کرد. پیش از آن فقط یک حوزه گازی با نام «تَمَر» در همان منطقه یعنی غرب حیفا کشف و استخراج می‌شد. صدها میلیارد متر مکعب گاز در این حوزه گازی جدید با نام «لویاتان»، به هزینه ده‌ها میلیون دلاری حفاری آن می‌ارزید. با این حال هنوز تأسیسات استخراج آن تکمیل نشده است و نتانیاهو شدیداً در مورد کاربرد این پروژه زیر فشار افکار عمومی بود. او و وزیر انرژی اسرائیل، «اشتاینیتز» حتی به پارلمان این کشور فراخوانده شدند تا در مورد مزایای اقتصادی و امنیتی پروژه لویاتان توضیح دهند. در آنجا نتانیاهو گفته بود که ترکیه یکی از اهداف اصلی صدور گاز اسرائیل است. یک ماه پیش نیز اعلام شده بود قرارداد مصر برای خرید 10 میلیارد دلاری از این حوزه گازی نهایی شده است.

* دو طرف در میان مدت موضع مشترکی برای حفظ منافع خود در سوریه و عراق خواهند داشت. هر دو ادعا می‌کنند که توان خود را برای مبارزه با این جریانات به کار گرفته‌اند. با این حال به نظر می‌رسد این موضع مشترک، چیزی غیر از مبارزه تمام‌عیار باشد زیرا دو طرف در تداوم این وضعیت منافعی دارند: ترکیه به بهانه داعش در حال بمباران و تضعیف گروه‌های کردنشین در مرزهای عراق و سوریه است و اسرائیل از تکفیری‌ها به مثابه ابزاری برای تخریب وحدت مسلمانان استفاده می‌کند. همین چند روز پیش بود که برخوردها میان ارتش ترکیه و نظامیان کرد، 24 کشته برجای گذاشت. ترکیه به ویژه از همکاری‌های امنیتی اسرائیل برای پیشبرد امور خود در مرزهای عراق و سوریه سود  می‌بَرد.

تجدید روابط با رژیم صهیونیستی: پرده جدید سیاست آنکارا
گل، داوود‌اغلو و سینیرلی اغلو، سه وزیر خارجه ترکیه در یک قاب
سینیرلی‌اغلو در ژوئن سال جاری (که در آن زمان نیز مانند اکنون معاون وزیر خارجه بود) در رم با مدیر کل وزارت خارجه کابینه اسرائیل دیدار کردضمن اینکه هر دو به زعم خود «اسلام سیاسی» را مولد تروریسم تکفیری نشان می‌دهند و لزوم لیبرالیزه‌کردن سیاست در کشورهای اسلامی را به عنوان تنها راه خروج از بن‌بست‌ ناآرامی‌های مستمر در خاورمیانه مطرح می‌‌کنند. این توافق، احتمالاً بر مذاکرات چندجانبه ماه آینده در مورد آینده سوریه اثرگذار خواهد بود.

* دو طرف در بلندمدت، منافع مشترک نظامی در ارتباط با ناتو دارند. اوباما سال‌ها است خواهان تقویت روابط میان این دو متحد منطقه‌ای آمریکا است. همزمان با مذاکرات دوجانبه هفته گذشته، خبرها حاکی از اقدامات جدید ناتو برای تحکیم امنیت در مرزهای ترکیه است. متحدان ترکیه در ناتو سامانه‌‌های دفاع هوایی ترکیه را تقویت می‌‌کنند و جنگنده‌‌های بیشتری را به پایگاه اینسیرلیک در خاک ترکیه می‌فرستند. ایالات متحده همزمان با مذاکرات ارتقای روابط میان اسرائیل و ترکیه، بسته‌‌های سلاح خود را برای «ائتلاف نیروهای دموکراتیک سوریه» متشکل از گروه‌های مسلحی که غرب آنان را میانه‌رو می‌داند، فرستاد. گفته شده ارسال این سلاح‌ها برای مبارزه با داعش است.

{$sepehr_media_1298130_400_300}
دانلود
فرمانده سابق ناتو: ترکیه از داعش حمایت می‌کند

با توجه به آنچه گفته شد، روابط دوجانبه میان اسرائیل و ترکیه بیش از پیش دوستانه خواهد شد. هر دو طرف اگر تا کنون منتظر تغییر حزب حاکم در کشور مقابل بوده‌اند، بعد از برگزاری دو انتخاباتِ سال جاری در ترکیه و اسرائیل، ناامید شده‌اند. بنابر این ترجیح می‌دهند بیش از این فرصت را از دست ندهند. اما از سمت ترکیه، تحکیم روابط با رژیم صهیونیستی در شرایطی که اغلب کشورهای اسلامی در برابر پذیرش حضور اسرائیل در منطقه، مقاومت می‌‌کنند، تقویت روابط به کاهش محبوبیت اردوغان و تضعیف رؤیای تجدید خلافت عثمانی خواهد شد. در عرصه داخلی نیز توجیه این تغییر مواضع برای مسلمانانِ حامی حزب عدالت و توسعه، چالش دشوار داووداوغلو و اردوغان در سال‌های آتی خواهد بود.

منابع:

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۹
  0 0
  دمشون گرم کارشون درسته
 • ۰۰:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۹
  0 0
  مشرق لطفاً یک بار دیگر تیترت را ملاحظه کن . اشتباه نکردی ؟ دولت(مردان) ترک ؟؟؟؟ یا دولتزنان ترک ؟!
 • ۰۲:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۹
  0 0
  این روابط هیچگاه قطع نشده و بر عکس حوادث منطقه حاکی است که روابط عمیق و منسجم میانشان همیشه برقرار بوده است.
 • ۰۴:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۹
  0 0
  یوخ بابا
 • ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۹
  0 0
  برخی دولتمردان ترکیه حدود 5 سال پیش با راه انداختن جنگ در سوریه فصل جدیدی را با اسرائیل آغاز کردند
 • ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۹
  0 0
  یاشاسین اردوغانننننننننننن
 • ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۹
  0 0
  اردوغان هر کاری میکنه برای سربلندی ترکیه ولی دولت مردای ما چی؟
 • ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۹
  0 0
  مشرق مثل اینکه فرزندان سفیان از سایت تو هم بازدید میکنن
 • ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۹
  0 0
  آره خیلی کثیفه کردارو تارومار میکنه بعد میگه ما از ترکمنهای سوریه دفاع میکنیم خودشونرو گرگ میدانند در حالی که یک مشت کفتار هستند
 • ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۹
  0 0
  آهاااااا محشورت کنه خدا با اردوغان
 • ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۹
  0 0
  آره حرامزاده ها کارشونو خوب انجام میدن!
 • ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۹
  0 0
  ممنون
 • ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۹
  0 0
  اردوغانم داره گور خودشو می کنه برای بعضیا متاسفم اردوغان فقط یک بازیچه برای اسراییله
 • ۲۰:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۹
  0 0
  دولت نامردان (قدرت پرستان پست)
 • ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۹
  0 0
  کردا رو تار و مار نمیکنه ب ک ک تروریست رو تار و مار میکنه
 • سامان ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۹
  0 0
  روابط حاکمان ترکیه باحاکمان صهیونیست هیچگاه تیره نبوده ونخواهدبودوحتی ایجادوحمایت ترکیه ازداعش درراستای منافع نامشروع صهیونیستهابوده وهست.
 • اذری ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۳
  0 0
  فرزندان تموچین وتیموروحشی هستند ایشان یک بوزگوردی باعرضه وحشی...
 • ایرانی ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۳
  0 0
  البته با وحشیهای چچن وتاتار وایغور ومغول باهم محشور بشوید با ان تاریخ سفاکانه و ناچیز مصادره ای تان...
 • ایرانی ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۳
  0 0
  پس سربلندی ترکیه مترادف است با تجزیه یونان ایران ارمنستان سوریه عراق لیبی چین وروسیه؟؟عجب بی چشم رویی هستی جناب بوزگوردی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس