کد خبر 510039
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۸

درست است که هوا سرد شده است، اما این به معنی قطع فعالیت های بدنی نیست. نباید ورزش را کنار گذاشت، اما باید درست عمل کرد. ورزش کردن در سرمای زمستان نیز مفید است، چون باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

به گزارش مشرق، درست است که هوا سرد شده است، اما این به معنی قطع فعالیت های بدنی نیست. نباید ورزش را کنار گذاشت، اما باید درست عمل کرد. ورزش کردن در سرمای زمستان نیز مفید است، چون باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.درست است که هوا سرد است و باد سردی می وزد، اما بدن انسان مقاوم تر از این حرف هاست و باید خود را با شرایط وقف دهد. این مساله کمی زمان می‌برد، اما اگر درست و منطقی عمل کنید و مقاومت بدن را بالا ببرید، خیلی زود به شرایط عادت می کنید و از فواید ورزش در هر فصلی بهره می برید.

خودتان را بپوشانید

اگر به ورزش های زمستانی علاقه دارید و می خواهید در هوای آزاد ورزش کنید، لازم است که تمام بدن تان را به خوبی بپوشانید. این کار باعث بهبود گردش خون می شود. دستکش، کلاه، شال گردن و کفش مناسب از واجبات ورزش های زمستانی است.لازم است که انتهاهای بدن یعنی انگشتان دست و پا به خوبی پوشانده شوند، چون بیشترین حساسیت را نسبت به هوای سرد دارند. هر چه انتهاهای بدن سردتر شوند، جریان خون با مشکل بیشتری مواجه می شود و کندتر حرکت می کند.

به بدنتان فشار نیاورید

در هوای سرد بدن نیاز به زمان کافی برای وقف دادن خود با شرایط جدید و انرژی بیشتر دارد تا به درستی عمل کند. بنابراین نباید به خودتان فشار بیاورید. اگر حالتان خوب نیست، سردرد دارید، نمی توانید به درستی نفس بکشید و یا تپش قلب گرفته اید، دست از ورزش کردن بکشید.زمانی که هوا بیش از اندازه سرد می شود، به فعالیت های دیگری بپردازید. نیازی نیست حتما در پارک و فضای آزاد بدوید؛ پیاده روی کنید و غیره. ورزش های باشگاهی یا حتی انجام حرکات ورزشی در منزل نیز مفید هستند.

احتیاط

اگر احتیاط کنید، بدون سرماخوردن ورزش خواهید کرد. برای این کار علاوه بر رعایت توصیه های لازم در حین ورزش، باید بعد از ورزش نیز محتاط باشید. برای دور ماندن از سرماخوردگی بعد از ورزش، لباس های یخ زده، مرطوب و خیس عرق را در آورید. یک دوش آب گرم بگیرید.

حرکات کششی انجام دهید

لباس خشک و مناسب بپوشید. یک نوشیدنی گرم مانند چای گرم، چای با لیمو یا شیرکاکائوی گرم برای خودتان آماده کنید و بدن تان را به آرامش برسانید.

خوب نفس بکشید

تنفس درست این است که هوا را از طریق بینی وارد کرده و از طریق برونش ها خارج می کند. به این ترتیب هوای سرد به طور مستقیم وارد سیستم تنفسی نمی شود، چون هوا ابتدا از طریق مجاری تنفسی فوقانی عبور کرده و ملایم شده است.توصیه دیگر این است که خودتان را از جریان مستقیم هوا دور نگه دارید، یعنی خلاف جهت باد حرکت کنید. به این ترتیب نیز خطر جذب مستقیم هوای سرد کمتر می شود.

آب بیشتری بنوشید

حتی زمانی که هوا سرد است نیز بیشتر آب بنوشید تا بدن‌تان دچار کم‌آبی نشود. درست است که با سرد شدن هوا کمتر احساس تشنگی می کنید، اما این مساله نباید باعث شود مصرف آب را کاهش دهید.اکثر افراد تصور می کنند که با سرد شدن هوا زیاد عرق نمی کنند، اما باید بدانید که در هوای سرد نیز به اندازه هوای گرم بدن آب از دست می دهد. بنابراین بطری آب همیشه همراهتان باشد و به طور مرتب جرعه جرعه آب بنوشید. بهتر است از نوشیدن آب شرب خودداری کنید.

بدن تان را بیشتر گرم کنید

در هوای سرد جریان خون کمابیش به سختی انجام می‌شود و رگ های خونی منقبض می‌شوند. عضلات و تاندون‌های پا، ران‌ها و بازوها نیز منقبض هستند. بنابراین لازم است که مدت زمان گرم کردن بدن را طولانی کنید. اگر بدن‌تان را به اندازه کافی با حرکات کششی مناسب گرم نکنید، احتمال پیچ خوردگی و بروز آسیب های عضلانی به‌ویژه در صورت زمین خوردن بیشتر می شود.

مراقب خطرهای احتمالی باشید

انجام ورزش هایی مانند دوچرخه سواری در فصل زمستان مناسب نیست، چون سرعت این قبیل ورزش ها بالاست و بدن زمان کافی برای وقف دادن خود با شرایط جدید را ندارد. ورزش های سرعتی در این فصل توصیه نمی شود، چون هوای سردی که تنفس می شود به طور مستقیم برونش ها و ریه ها را حساس می کند. در نتیجه امکان بروز برونشیت و بیماری های ریوی افزایش پیدا می کند.علاوه بر این خطر افتادن و حوادث نیز در چنین ورزش هایی بالاست. یخ زدگی زمین و لیز بودن آن به خودی خود خطرساز است.

ورزش در هوای آزاد

ورزش کردن در هوای آزاد آن هم در فصل سرما برای افراد بالای چهل سال توصیه نمی شود. زمانی که هوا سرد می‌شود، قلب بیشتر فعالیت می کند تا گرمای لازم را به اندام‌ها برساند، در نتیجه تندتر از حد عادی می‌زند. علاوه بر این سرما به‌طور مستقیم روی ریه‌ها و برونش‌ها تاثیر می گذارد. به همین دلیل لازم است افراد بالای 40 سال، افرادی که دارای سابقه فامیلی مشکلات قلبی (مانند سکته قلبی) هستند باید از ورزش کردن در هوای آزاد بپرهیزند و ورزش مناسبی در سالن ورزشی انتخاب کنند.


منبع: آرمان


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس