کد خبر 503493
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۶

رئیس مرکز تحقیقات مجمع تشخیص در گفتگو با المیادین: کشورهای غربی به حمایت از تروریسم در سوریه پایان دهند/سرنگون کردن جنگنده روسیه نمی‌تواند بر روابط راهبردی ایران، روسیه و سوریه تاثیر بگذارد.

به گزارش مشرق، مشاور مقام معظم رهبر انقلاب اسلامی ایران با اشاره به ادامه حمایت های این کشور از دولت و ملت سوریه تاکید کرد: باید کشورهای غربی به حمایت از تروریسم در سوریه پایان دهند.

علی اکبر ولایتی در گفتگو با شبکه تلویزیونی المیادین در دمشق درباره موضع ایران نسبت به سرنگونی جنگنده روسی به دست ترکیه گفت: این پرسش دارای دو قسمت است. بخش نخست به سوریه و هجوم تروریست ها به دولت و ملت سوریه مربوط می شود. جمهوری اسلامی ایران از ابتدا در کنار مردم و دولت و شخص بشار اسد رئیس جمهور این کشور قرار گرفت و ایران در کنار ملت و ارتش سوریه با تروریست ها می جنگد و ما تا پایان تا پیروزی نهایی در کنار ملت سوریه هستیم و به حمایت های خود از سوریه ادامه می دهیم.

اما آنچه که در روابط روسیه و ترکیه رخ داده است باید بگویم که حضور نیروهای روسی در سوریه بر اساس درخواست دولت قانونی این کشور بوده است بنابراین روس ها در سوریه حضور قانونی دارند و به دولت این کشور کمک می کنند. سرنگون کردن جنگنده روسیه به زیان منافع منطقه است و ما مخالف بروز هر گونه درگیری هستیم که باعث افزایش تنش در منطقه شود. ترکیه و روسیه از همسایگان ایران هستند و از دو کشور می خواهیم از این تنش بکاهند و دیگر نباید چنین حوادثی تکرار شود.

مجری پرسید: سرنگون شدن جنگنده روسیه چند ساعت پس از دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران رخ داده است، دو طرف در این نشست بر توافق سیاسی تاکید کردند و پوتین نیز گفت روسیه به متحدان خود خیانت نمی کند، آیا فکر می کنید این اقدام ترکیه روابط ائتلاف ایران، روسیه و سوریه را هدف قرار داده است؟ وی گفت: ما این روابط را این گونه تحلیل نمی کنیم. ایران، سوریه و روسیه دارای یک روابط طولانی و راهبردی هستند و این روابط تحت تاثیر این گونه حوادث قرار نمی گیرد.

 روابط این سه کشور بسیار ارزشمند و سازنده است و آینده منطقه ما ارتباط نزدیکی به همکاری میان ایران، روسیه و سوریه دارد. این سه کشور از طرف های همکار و راهبردی در منطقه هستند. ما امیدواریم این همکاری میان سه کشور باعث حفظ امنیت و آرامش و صلح در منطقه حساس خاورمیانه(غرب آسیا) شود و دیگر شاهد این درگیری ها نباشیم، درگیری هایی که با اقدامات تحریک آمیز غربی ها به ویژه آمریکا و با کمک رژیم صهیونیستی و برخی از رژیم های مرتجع منطقه صورت گرفته است. من فکر می کنم روسیه به عنوان یک کشور تاثیرگذار در عرصه بین المللی و همچنین ایران به عنوان یکی از پایه های اساسی در این منطقه نقش سرنوشت سازی در بازگرداندن صلح و ثبات به منطقه دارند.

ولایتی در پاسخ به این پرسش که روسیه تحریم هایی را علیه ترکیه اعمال کرده و همکاری های نظامی دو کشور متوقف شده است، آیا از این اقدامات روسیه علیه ترکیه حمایت می کنید یا این که تهران تلاش می کند مواضع مسکو و آنکارا به یکدیگر نزدیک شود؛گفت: ما تلاش می کنیم هر گونه تنشی در روابط روسیه و ترکیه برطرف شود و این تنش گسترش نیابد. ما نمی خواهیم میان این دو کشور همسایه مهم جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه تنشی وجود داشته باشد. در صورتی که بتوانیم از این تنش بکاهیم از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

مجری پرسید: ایران از ابتدای بحران در سوریه در کنار متحد خود علیه تروریست ها در این کشور حضور داشته است، آیا با توجه به پیروزی های میدانی ارتش سوریه در حلب و نقاط دیگر فکر می کنید به زودی گزینه نظامی متوقف می شود و حضور تروریست ها در سوریه از بین خواهد رفت؟ وی پاسخ داد: ما امیدواریم این درگیری میان ارتش سوریه و نیروی دفاع ملی با تروریست ها به زودی متوقف شود. توقف این درگیری ها به سود دولت و ملت سوریه است. هر روز که می گذرد اعتماد ما به پیروزی های ارتش سوریه و نیروهای دفاع ملی در حلب و نقاط دیگر بیشتر می شود. ما امیدواریم همکاری میان ایران، روسیه،سوریه، حزب الله لبنان و دیگر نیروهای متحد در منطقه به پیروزی دولت قانونی سوریه و شکست تروریست ها و دفع شر آن از این کشور منجر شود. تروریست ها خواهان ثبات و آرامش برای منطقه نیستند و امیدواریم از شر این گروه های تروریستی رها شویم.

ولایتی در پاسخ به این پرسش که ایران نقش مهم میدانی در درگیری های سوریه دارد، به نظر می رسد مرحله دوم درگیری ها به ویژه در شمال سوریه آغاز شده و روسیه نیز حضور نظامی خود را در سوریه تقویت کرده است، آیا ایران نیز حضور نظامی خود را در سوریه تقویت خواهد کرد،گفت: جمهوری اسلامی ایران بر اساس امکانات خود از اعطای هر گونه کمک به دولت قانونی سوریه، ملت سوریه و رئیس جمهور این کشور دریغ نخواهد کرد. ما قاطعانه باور داریم که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و باید بحران این کشور به صورت سیاسی حل و فصل شود. دخالت های خارجی نمی تواند به بحران سوریه پایان دهد. باید راه حل بحران سوریه از طریق گفتگو میان سوری ها بدون دخالت خارجی حاصل شود.

 این که برخی از کشورها در امور سوریه دخالت می کنند و می خواهند سرنوشت مردم این کشور را به دست گیرند و ادعاهایی درباره این که چه کسی باید بر سوریه حکومت بکند یا نکند را مطرح می کنند، مورد قبول ما نیست. ما بر این باوریم دولت رئیس جمهور اسد بر اساس انتخابات قانونی تشکیل شده است و باید دوره قانونی این دولت پایان یابد و سپس انتخابات ریاست جمهوری در موعد مقرر خود برگزار خواهد شد و رئیس جمهور اسد در این انتخابات شرکت خواهد کرد. روز به روز بر محبوبیت بشار اسد در سوریه افزوده می شود و ما یقین داریم بار دیگر مردم سوریه به وی رای خواهد داد. بنابراین همان طور که گفته شد بحران سوریه راه حل نظامی دارد و باید با استفاده از راه حل سیاسی به این بحران پایان داد و تنها ملت سوریه است که این راه حل را اجرا خواهد کرد و طرف های خارجی نمی توانند راه حل های خود را بر مردم سوریه تحمیل کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که بشار اسد رئیس جمهور سوریه در سخنان سابق خود به کمبود امکانات در ارتش سوریه اشاره کرده بود و شاید این کمبودها باعث عقب نشینی ارتش سوریه از برخی از مناطق این کشور شد و گروه های تروریستی توانستند بر برخی از مواضع سیطره یابند، آیا اوضاع امروز متفاوت شده است و ممکن است ایران نیروی زمینی خود را به سوریه اعزام کند و آیا میان تهران و روسیه درباره جبهه های نبرد در سوریه هماهنگی وجود دارد،گفت: شکی در این نیست همکاری ها میان روسیه،سوریه و ایران وجود دارد. جنگ در سوریه دارای فراز و نشیب هایی است و ممکن است یک منطقه در سیطره تروریست ها قرار گیرد و این وضع به صورت موقت است.

به صورت کلی شاهد پیشروی ارتش و نیروهای دفاع ملی سوریه هستیم. یقین داریم که سرزمین سوریه شاید نه در کوتاه مدت ولی در درازمدت در سیطره مردم و ارتش این کشور قرار خواهد گرفت. با اراده قاطعانه ای که در ملت و ارتش سوریه و حامیان سوریه اعم از ایران،روسیه، لبنان و عراق وجود دارد، تروریست ها شکست خواهند خورد و ملت و دولت سوریه به پیروزی خواهند رسید.

ولایتی در پاسخ به این پرسش که ایران از شرکت کنندگان نشست وین است، آیا فکر می کنید این نشست ها پایان یافته یا به دلیل سرنگون شدن جنگنده روسیه، برگزاری این نشست ها به تعویق افتاده است، آیا فکر نمی کنید باید در نقش کشورهای شرکت کننده در این نشست برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه بازنگری شود به ویژه آنکه روسیه ترکیه را به حمایت از داعش(گروهک تکفیری صهیونیستی ) متهم می کند،گفت: شکی در این نیست که داعش از حمایت برخی از کشورهای منطقه و کشورهای غربی برخوردار است. داعش بدون حمایت این کشورها قادر نبود دست به این اقدامات در سوریه بزند.

جمهوری اسلامی ایران در نشست وین شرکت کرد تا عرصه را برای دیگران خالی نکند. ایران موضع خود را تغییر نداده است. ما بر این باوریم هر راه حلی را که دولت و ملت سوریه پذیرفت مورد پذیرش ماست. ملت سوریه هر طرحی را رد کند ما نیز رد می کنیم. در صورتی که کشورهای غربی بخواهند همان دستور کار نشست ژنو1 و 2 را دنبال کنند، می گوییم که نشست وین به شکست منجر خواهد شد. باید مذاکرات در وین به صورت عادلانه باشد و همه درباره راه حل مورد نظر به اجماع برسند.

مجری پرسید: در صورتی که در وین نشست های دیگری برگزار شود، ایران شرکت خواهد کرد؟ مشاور مقام معظم رهبری پاسخ داد: جمهوری اسلامی ایران نمی خواهد صحنه را برای دیگران خالی کند و با حفظ مواضع سابق خود در مذاکرات وین، پاریس یا ژنو شرکت خواهد کرد. ما تاکید می کنیم هر طرحی را که مورد قبول دولت و ملت سوریه نباشد، رد می کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که دبیر کل سازمان ملل خواهان آتش بس و برقراری انتخابات در سوریه شده است، آیا قبل از نابودی داعش و دیگر گروه های تروریستی می توان از راه حل سیاسی در سوریه سخن گفت؟ اظهار داشت: تا زمانی که حمایت از تروریست ها وجود دارد و این تروریست ها به حملات خود علیه ملت سوریه و انفجارها ادامه می دهند، برگزاری انتخابات یک مزاح است و مسئله جدی نیست. باید تروریست ها از منطقه خارج شوند. تروریست هایی که علیه ملت سوریه سلاح به دست گرفته اند، حق ندارند با دولت سوریه مذاکره کنند. تنها گروه هایی از مخالفان می توانند با دولت سوریه گفتگو کنند که علیه ملت سوریه سلاح به دست نگرفته اند.

ولایتی در پاسخ به این پرسش که رئیس جمهور اسد یک ماه پیش به مسکو سفر کرد، آیا ممکن است وی سفر زود هنگامی به تهران داشته باشد؟ اظهار کرد: حضور رئیس جمهور اسد در سوریه بسیار ضروری است. ما آماده میزبانی وی در ایران هستیم. ما نمی خواهیم نظرات خود را بر رئیس جمهور سوریه تحمیل کنیم، این که وی این میدان و دفاع از کشور خود را ترک کند. اگر وی بخواهد به ایران سفر کند ما آماده میزبانی از وی هستیم و به گرمی و به عنوان یک قهرمان از وی استقبال خواهیم کرد چرا که وی در طول پنج سال گذشته از ملت و کشور خود دفاع کرده است.
منبع: نسیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس