کد خبر 498373
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۵

اتفاقات "پاریس" نکات قابل تأملی را گوشزد می‌کند.

به گزارش مشرق، اتفاقات اخیر فرانسه و حملات و بمب‌گذاری‌های تروریستی "پاریس" نشان داد این کشور اروپایی که بنابر شواهد جزء پنج ارتش مهم دنیاست، نتوانسته توانمندی‌های خود را به خوبی نشان دهد.

**قدرت‌نمایی فرانسوی‌ها با ناو هواپیمابر"شارل دوگل"

فرانسه که با ناو هواپیمابر"شارل دوگل" در منطقه غرب آسیا قدرت نمایی می‌کرد، امروز در نابود کردن چند تروریست مستأصل شده و این زنگ خطر بروز تروریست تکفیری در اروپا را به صدا درآورده است. سوال اینجاست که فرانسه که به نحوی پلیس اروپا به حساب می‌آید چگونه نتوانسته امنیت ملی خود را تأمین کند؟ امروز برای مردم فراسه این سؤال پیش می‌آید که حال که تروریست‌ها پایتخت را نشانه گرفتند ما چگونه در مبارزه با تروریسم، ائتلاف تشکیل دادیم و این موضوع نارضایتی عمومی برای "پاریس" را در دراز مدت به وجود خوهد آورد.نکته‌ای دیگر این که پایتخت فرانسه در حالی با مشکلات امنیتی مواجه شده که در قلب اروپا و در یکی از امن‌ترین نقاط دنیا قرار دارد. سؤال اینجاست پایتخت ایران که در منطقه پرآشوب غرب آسیا قرار دارد امن‌تر است یا پایتخت فرانسه؟ پاسخ این سؤال وابسته به این است که چه المان‌هایی بر امنیت ملی تأثیرگذار بوده و یکی از مهمترین این المان‌ها مدیریت سیستماتیک و نیروهای امنیتی با تجربه است.**مقایسه وسعت و همسایگان ایران و فرانسه

فرانسه کشوری در قاره اروپا است که دارای وسعتی بیش از 547هزار کیلومتر مربع و 70میلیون نفر جمعیت بوده و دارای همسایگانی همچون آلمان، بلژیک، لوکزامبورگ، ایتالیا و... است. پایتخت فرانسه "پاریس" نام دارد که حدود 105 کیلومتر مربع وسعت، و بیش از 2میلیون نفر جمعیت دارد.


در نقطه مقابل جمهوری اسلامی ایران در منطقه غرب آسیا وسعتی معادل 1میلیون و 648هزار و 195 کیلومتر مربع وسعت و تقریباً 80 میلیون نفر جمعیت دارد. پاکستان، افغانستان ترکمنستان، آذربایجان، ارمنستان، ترکیه، عراق، عربستان سعودی، بحرین و... دارای همسایگی یا مجاورت آبی یا خاکی با ایران هستند. پایتخت ایران "تهران" بوده که وسعتی معادل 700 کیلومتر مربع داشته و تقریباً 10میلیون نفر جمعیت دارد.
** "تهران" یا "پاریس" ؛ کدام یک امن‌تر است؟

اگر نگاهی به منطقه جغرافیایی فرانسه و ایران بیندازیم می‌بینیم که فرانسه در یکی از بهترین نقاط اروپا و کشورمان در منطقه غرب آسیایی قرار گرفته که تقریباً اکثر همسایه‌ها با مشکلات امنیتی مواجه هستند.


فرانسه با آلمان، ایتالیا و بلژیک مجاورت دارد که هیچ مشکل امنیتی این کشورها را تهدید نمی‌کند؛ حال آنکه در اطراف ایران کشورهایی همچون عراق، افغانستان، پاکستان، عربستان قرار دارند که با چالش‌های امنیتی دست و پنجه نرم می‌کنند؛ با این حال وضعیت امنیتی ایران و پایتختش "تهران" نسبت به فرانسه و پایتختش "پاریس" بهتر است.


برای مثال یکی از همسایگان ایران، عراق است که از یک دهه اخیر با ظهور و بروز سربازان آمریکا با تروریسم دست و پنجه نرم می‌کند. این کشور، همسایه غربی ماست که مرز طویلی با جمهوری اسلامی ایران دارد؛ اما می‌بینیم که با وجود بمب‌گذاری‌هایی که جسته گریخته عراق رخ می‌دهد، اما هیچگاه "تهران" از حملات تروریسیتی متأثر نشده است.


از سال 2014 میلادی عراق با پدیده داعش مواجه شده که در 4 استان این کشور در حال انجام عملیات هستند و لذا می‌توانند تهدیدی بالقوه و بالفعل برای کشورمان باشند، در حالیکه نیروی زمینی ارتش و سپاه پاسداران و لشکرهای عملیاتی تابع از مرزها حفاظت و حراست می‌کنند و البته این مهم با همکاری و هم‌افزایی سربازان گمنام امام زمان (عج) و سازمان اطلاعات سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی میسر شده است. می‌بینیم که فرانسه چنین مشکلی در اطراف خود ندارد ولی با این وجود برای حل چالش امنیتی و بمب‌گذاری‌ها با مشکل مواجه شده است.

دو همسایه دیگر جمهوری اسلامی ایران که در مرزهای شرقی کشورمان قرار دارند، افغانستان و پاکستان هستند که این کشورها به شدت از مشکلاتی ناشی از تروریسم و وجود گروه‌های افراطی و بنیادگرا همچون طالبان و القاعده رنج می‌برند.** "تهران" امن‌ترین  پایتخت غرب آسیا

نکته حائز اهمیت این است که علی رغم وجود گروه‌های تروریستی در آن سوی مرزهای جمهوری اسلامی ایران، دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی اجازه ندادند که این حضور باعث انفجار در تهران شود و امروز پایتخت ایران امن‌ترین شهرغرب آسیا است و از امنیت مطلوبی برخوردار است.
حجت‌الاسلام و السملین  "سید محمود علوی" وزیر اطلاعات در این زمینه اظهار داشت: وزارت اطلاعات با همه شهروندان براساس تعامل رفتار می‌کند و همه ازحقوق شهروندی برخوردارند چرا که مملکت ، انقلاب و رهبری متعلق به همه است و همه ملت زیر چتر رهبری هستند. وی ادامه داد: "وزارت اطلاعات" خدمتگزار همه مردم است و ضمن جلوگیری از تفرقه و اختلاف به دنبال وحدت و برادری در جامعه می‌باشد.


وزیر اطلاعات اظهارداشت : امروز مستکبران بر جوامع اسلامی سلطه پیدا کرده و مسلمانان را به اختلاف دچار کرده‌اند که باید در چنین موقعیتی بیش از همیشه هوشیارانه عمل کنیم. حجت الاسلام علوی تاکید کرد: وزارت اطلاعات در پیوند با نیروهای مسلح اعم از نیروی انتظامی، سپاه، ارتش وبسیج و دستگاه قضایی و سایر دستگاههای سیاسی، بازوی قدرتمند امنیت برای همه اقوام اعم از "شیعه"، "اهل سنت"، "ترک"، "لر"، "بلوچ" و "عرب" است و از آنان طرفداری می‌کند و از سوی دیگر در نهایت قدرت و صلابت  با دشمنان مقابله خواهد کرد.استان‌های مرزی کشورمان همچون "کردستان"، "سیستان و بلوچستان"، "ایلام"، "خوزستان"، "خراسان‌ها" و "آذربایجان غربی" و ...  امنیت قابل قبولی دارند و این در حالی است که همسایگان مجاور این استان‌ها بعضاً با التهاب‌هایی مواجه‌اند. البته که فرانسه با مشکلات این چنینی مواجه نیست و  بلژیک، آلمان و ایتالیا مشکلات امنیتی خاصی ندارند و این یکی دیگر از تفاوت‌های ایران و فرانسه در حوزه جغرافیای منطقه‌ای است.


علاوه برهمه این موارد کشورهای همسایه فرانسه رابطه دوستانه‌ای با این کشور دارند و این در حالی است که برخی کشورهای همسایه ایران همچون عربستان در 8 سال اخیر رابطه پرتنشی با کشورمان داشتند و پادشاهی عربستان از گروه تروریستی "جیش العدل"حمایت کرده و این یکی دیگر از تفاوت‌های فرانسه و ایران در حوزه تأمین امنیت ملی است.
** "سردمداران الیزه" به رزمایش‌های نیروهای مسلح کشورشان توجهی ندارند

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم اینکه شاید بودجه کمتری نسبت به ارتش فرانسه داشته باشند، اما سالیانه با مدیریت منابع رزمایش‌های متعددی را انجام می‌دهند که این رزمایش‌ها بیشتر در استان‌های مرزی صورت می‌گیرد تا همواره کشور از امنیت بالاتری برخوردار باشد و یکی دیگر از دلایلی که  "تهران" نسبت به "پاریس" امنیت بیشتری دارد به دلیل همین موضوع است.در مجموع به دلیل اهتمام و هم‌افزایی ویژه نیروهای نظامی و اطلاعاتی همچون  "ارتش"، "سپاه پاسداران"، "ناجا"، "بسیج"، "مرزبانی"، "وزارت اطلاعات"، "سازمان اطلاعات سپاه" و ...در تأمین امنیت ملی، وجود نیروهای باتجربه ایرانی در کنترل مرز، مهارت در نوع تعامل با همسایگان، انجام به موقع رزمایش بسته به نوع تهدید و...  "تهران" با وجود قرار گرفتن در محدوده پرآشوب غرب آسیا بسیار امن‌تر از پایتخت فرانسه است. شاید اگر "پاریس" در منطقه غرب آسیا قرار داشت با این شکنندگی روزانه چند انفجار را تجربه می‌کرد.
منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 58
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 23
 • Reza ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  1 1
  استاندارد زندگی هم بگید لطفا شهر تهران یکی از زشت ترین و الوده ترین شهر های دنیا هست نه معلوم هست تجاری ان کجاست نه اداری نه تفریحی آن!! یه وقت می بینید آمدن کنارتان گود برداری کردند و شروع به ساخت مرکز تجاری کردند. کجای دنیا آمدن باغات و منابع طبیعی شهر را خراب کردند و به جای ان برج مرکز تجاری .... ساختند اینا رو هم بگید لطفا
 • حسین ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  با درود به روان پاک شهدای اسلام و ایران اسلامی همانگونه که ملت ایران مستحضر هستند ایران نیز قربانی تروریست بوده و با توجه به تجارب بدست آورده امروزه کشور ایران خود یکی از بزرگترین مبارزان بالقوه با تروریست و خرابکاران میباشد و نیز ما هیچگاه دشمن را دستکم نگرفتیم و هرگاه از دشمن غافل شدیم ضربات محکمی را بما وارد کرده است. در اینجا جا ذارد از وزارت مقتدر اطلاعات که بحق سربازان گمنام امام زمان هستند و اکثر قریب به اتفاق از ایرانیان پاک نهاد هستند تشکر و قدردانی کرد و نیز از اطلاعات سپاه و ارتش و نیروهای انتظامی کشور .....ما دست قوی مردان ایرانی این نهادها را میبوسیم و به زنان این نیروها با افتخار احترام میگذاریم ..... افتخارات ایران و ایرانی همیشه زبانزد خاص و عام و همه کشورهای منطقه بوده و هست و خواهد بود ولی بخاطر عداوت و کینه ای که از ما دارند بروز نمیدهند ولی ما خودمان و ملتمان را میشناسیم و نیازی به تعریف و تمجید خارجی ها نداریم ... و نکته مهمتر اینکه هیچگاه بخودمان غره نشویم و باید مواظب دورو اطرافمان باشیم تا خدای ناکرده نتوانند در این شرایط حساس به کشور و ملت ما آسیبی برسانند. ما هرچند در داخل کشورمان مشکلات عدیده ای داریم ولی این مشکلات نباید ذره ای از مسئولیتمان که حفظ کشور و آرمانهای مقدس اسلامی است بکاهد ..
 • فرهاد ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  هر امنیّتی که در ایران است به برکت وجود سربازان گمنام امام زمان است و هیچ نکتۀ کوری در کشور برای این عزیزان و جود ندارد . خداوند حفظشان فرماید
 • ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  سپاسگزاریم از دست اندرکاران امنیت
 • فومنی ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  امنیت ایران به واسطه خون پاک شهدای است که مخلصانه جان خودرا تقدیم این نظام کردند و دعاهای پاکان از جمله مقام معظم رهبری است ، نباید موضوعات معنوی را فراموش کنیم و فکر کنیم ابزار مادی کارساز است اگر این باشد غربیها خیلی از ما سرترند
 • ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  آقا بگو ماشاا...
 • غلام شیش لول بند ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  ماشالله
 • ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  کاش می شد من هم سرباز گمنام امام زمان می شدم و جانم را سپر امنیت کشورم می کردم اللهم صل علی محمد و آل محمد
 • ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  امنیت در ایران به لطف خداوند متعال و در سایه حضرت ولی عصر (عج) با همت سربازان گمنام امام زمان و رشادت دلیر مردان و سربازان جان برکف ارتش و سپاه برقرار گردیده است . خداقوت به همه این عزیزان
 • ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  مثبت
 • علی ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  1 0
  پاریس امن تره الان یکسری آدم میان به من میگن غرب زده. ولی اگه راستشو بخواین شما برید شوش و مولوی معتادان پادشاهی میکنن برید محله کهریزک نازی آباد همه قمه کش هستن و تهران پر از مردم آزار و ارازل اوباش هستش وهفته ای نیست که در همین تهران چند نفر به قتل نرسیده باشن. ادمین اگه انصاف داری درج کن
 • ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  1 0
  مواظب باشيم مغرور نشيم افت انسان مومن غرور است
 • محمد ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  1 0
  خخخخخخخخخخخ....تو تهران اینقدر زورگیر هست که روی داعش رو سفید کردن...
 • ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  1 0
  اخوی کجای تهران بودی؟ نمک نشناسی هم حدی داره
 • ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 1
  شما برو مواظب پلیس آمریکا باش که از زورگیرای تهران بدتره
 • محمد ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 1
  حرف مفت
 • ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  آن هم به جای خود نمی دونم چرا تا از یک موضوع خوب در مورد مملکتمون صحبن میشه چرا فوری می خواهند ضایعش کنن مثل اینکه بگویید این فرد فلج خوب نقاشی میکنه فوری بگویید بله ولی فلجه؟
 • مردی از تهران ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  خوب برگرد شهرت تا ماهم یه نفسی بکشیم
 • ساناز ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  چون امثال تو اومدن این شهرو شلوغ کردن اگه برین از اونجایی که اومدین تهران خوب میشه
 • متولد 1322 تهران ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  1 0
  وقتی از هر جایی با هرفرهنگی میاین تهران همین میشه.. کجاست پاکی وزلالیه محله های قدیم شهرم تهران . قلهک زرگنده دولاب امیریه یوسف اباد تجریش درکه منوچهری و درخونگاه..
 • کاوه ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  اکثر زورگیرها از شهرهای دیگه اومدن تهرانو به گند کشیدن نه یه تهرانی اصیل
 • محمود ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 1
  خدا رو شکر واسه این امنیت....نوکر غرب نبودن و امنیت داشتن واقعا هنره الهی شکرت...صلواتی هم بفرستیم برای شادی روح شهدامون که این امنیت رو مدیون خون پاکشون هستیم چه خونهایی که تو کشور خودمون زمین ریخته چه خونهایی که در عراق و سوریه ریخته شده....اللهم صل علی محمد وال محمد
 • ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  تهران مثل این بچه هایی ست که دائما" تنبیه شده و هوش و حواسش رو جمع کرده ولی پاریس مثل بچه سوسولایی که از دست همه کتک بخوره.
 • شاپرک ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  امنیت ایران به خاطر اینه که 90% مردمش شیعه هستن و 10 % اقلیت های دیگر در نتیجه جنگ مذهبی نداریم
 • ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  حالا چشم بزنيد يه دفعه يه بلايي سرمون بياد ما شاء الله بارك الله ولا حول و لا قوة الا بالله
 • سینا ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  برادر من این مسائلی که بیان کردی به همراه مشکلات دیگری که نام نبردید وظیفه بخش دیگری از مسئولین کشور هست که متأسفانه از تفکر جهادی و انقلابی فاصله زیادی دارند. نیروهای انقلابی هرجا بودند اونجا گلستان بوده مشکل از تفکر لیبرال حاکم بر جا های دیگر است.
 • مهدی از قم ۲۰:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  دوست عزیز پیداست شما از ایران پاتو بیرون نذاشتی.شهر پاریس برای جیب براهایش معروف است.مخصوصا از توریست های که برای دیدن برج ایفل میاند به طوری که چند ماه پیش دست به اعتصاب بزنند
 • ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  1 0
  اگه ربطشو بگی خیلی هم منون میشیم. یه کشور صنعتی که فقط بودجه نظامیش چند برابر کل بودجه سالانه ایرانه رو از نظر استاندارد زندگی با تهران مقایسه میکنی؟ واقعا مسخره نیست این مقایسه؟ خودت حال تهوع نمیگیری؟
 • ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  کنتور که نداره. بگو ولی وقتی داعشیا اومدن بالای سرت خدای نکرده اون وقت میفهمی حرف مفت زدن بعضی وقتا خفت آدمو میگیره
 • ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  هر جا مسئولیت ها بر عهده نیروهای مومن و انقلابی و متعهد بود، به نحو احسن وظایفشان را انجام داده اند، نمونه بارز آن، دفاع مقدس بود و الان هم چون وزارات اطلاعات و دیگر ارگان های اطلاعاتی و امنیتی، دست نیروهای انقلابی و متعهد است، شاهد این امنیت بی نظیر در کشورمان، در این منطقه ناامن از دنیا و با وجود دشمنان بیشمار، هستیم. ولی هر جایی که وظایف رو، افراد متمایل به غرب به دست گرفتند و روحیه جهادی و انقلابی نداشتند، وضعیت این است که می بینیم، نمونه اش حوزه اقتصاد و فرهنگ است. نمونه اش خام فروشی نفت و وابستگی اقتصاد ما به نفت است.
 • ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  آقا رضا! وقتی امنیت نباشه تجارت و تفریح و برج و ... مفهومی نداره. ما منکر این مشکلات در تهران نیستیم. درسته این مشکلات باعث شرمندگیه ولی قبول کن که حرف اول رو امنیت میزنه که الحمدلله برقراره
 • کاپیتان ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  1 0
  واقعا" بی ربط ترین حرف ممکن رو زدی!!! خیلی خیلی مسخره!
 • کاپیتان ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  ماشاءالله...:)
 • ۲۲:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  1 0
  خفه شو مشرق چشم شور
 • کاپیتان ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  چه مقایسه ای ایران سرزمین نام آوران سرزمین کاوه و آرش و سیاوش ملک کوروش سرزمین محبین اهل بیت سرزمین عاشقان رسوالله و منتظران منجی عالم رو با قمار خونه ای به اسم پاریس مقایسه میکنی؟!
 • ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
  0 0
  منفی
 • ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
  1 0
  بمیر بابا
 • دکتر ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
  0 0
  خدا وکیلی اگه هر کی تو شهر خودش بمونه چقدر خوب میشه تهران هم پر شده از شهرستانیها به خدا اگه هر کی برگرده به شهر خودش (تهران) گلستان میشه
 • دکتر ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
  1 0
  خدا وکیلی اگه هر کی تو شهر خودش بمونه چقدر خوب میشه تهران هم پر شده از شهرستانیها به خدا اگه هر کی برگرده به شهر خودش (تهران) گلستان میشه
 • دکتر ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
  1 0
  خدا وکیلی اگه هر کی تو شهر خودش بمونه چقدر خوب میشه تهران هم پر شده از شهرستانیها به خدا اگه هر کی برگرده به شهر خودش (تهران) گلستان میشه
 • محمد ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
  1 0
  گل گفتی دادا
 • ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
  1 0
  حرف حساب
 • ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
  1 0
  همش بچسبین به دوره 2000سال پیش ایران. الان چی هستیم؟!
 • علی ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
  1 0
  درضمن ما شیراز زندگی میکنیم ولی چند ماه از سال بنابه دلایلی میایم تهران من کل تهران رو میشناسم ومیدونم چه جوری امثال تو وبقیه فکر میکنید هزاران ساله که تو تهران زندگی میکنید اینم بگم تهرانتون رو به رخ ما نکشید یکبار بیایین شیراز هم شهرش از تهران قشنگتر و بهتره امکانات خوبی داره هم مردم بهتر آب وهوا تقریبا معتاد نداره هیچ وقت هم یک قمه کش پیدا نمیکنید. شیراز ما می ارزه به تهران شما. روستاهای شیراز رو به تهران ترجیح میدم چه برسه به شهرش
 • ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
  1 0
  لابد تو و اجدادت از 500سال پیش تهرانی بودی!
 • 3 ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
  0 0
  رضا حرفت رو باید طلا گرفت. این کسایی که نظر میدن به تهرانی بودنشون افتخار میکنن فکر کردن که تهرانشون لاس وگاس و برلین و لندن هستش. درحالی که 90 درصد شون دو روزه از دهات اومدن تهران بعد زبون در اوردن
 • هبوط آدم ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
  0 0
  نعمتان مجهولتان: الامن و الامان دو نعمت هستند که مجهول هستند (یعنی تا از دست نرن نمی دونی اونارو داری) : سلامت و امنیت قابل توجه کامنت های مغرضانه برخی از دوستان غرب پرست و خودستیز
 • ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
  0 0
  ایران امن ترین کشور دنیا وسط نا امن ترین منطقه ی دنیاست به برکت خون شهدا و رهبری آگاه و هوشمند
 • ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
  1 0
  تو آمریکا نشستی درباره ی تهران نظر میدی؟؟؟منافق میدونی یعنی چی؟؟
 • ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
  0 0
  همش به خاطر خون پاک شهدا و اقتدار امام خامنه ای هستش
 • ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
  0 0
  الان خودت تو کدوم کوره دهاتی زندگی میکنی؟؟
 • ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
  0 0
  اگه انچه در پاريس اتفاق مى افته فيلم و سناريو جديد نباشه! گاهى وقتها تا با چشم حقيقت درك نشه باورش از اين رسانه هاى دروغ پرداز و جو ساز سخته يعنى فرانسه با تكنولوژى و كنترل شديدى كه روى مهاجرا داره نمى تونه امنيت رو تو كشورش تأمين كنه بعد تهران توى قلب حوادث تونسته امنيت داشته باشه؟ جواب بعضى سؤالات رو گذر زمان ميده!
 • ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
  0 0
  10 تا مثبت
 • ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
  0 0
  تا حالا چندبار به ناموست نگاهه چپ کردن؟؟
 • کاپیتان ۲۱:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
  0 0
  دکتر برو دکتر :)
 • دکتر ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۲
  0 0
  من تهرانپارس خودت کدوم کوره دهاتی؟؟؟
 • دکتر ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۲
  0 0
  تهران هم خراب شد رفت یارو اومده تهران به زور فارسی حرف میزنه بعد بهش میگی گلم بچه کدوم شهری ؟؟ با لهجه میگه : تهروووون خخخ
 • ۰۳:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۳
  0 0
  زشت ترین؟!! کجای تهران میشینی عمو؟! :|

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس