کد خبر 493615
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۶

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به این که در فصل سرما وبا ناپدید می شود و در این مورد نگرانی وجود ندارد، گفت: با این وجود اطلاع رسانی های لازم انجام شده تا آب را از بطری های مطمئن و غذا را از اماکن تایید شده تامین کنند.

 به گزارش مشرق، دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه دومین نشست سفرا و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران با مسئولان حوزه سلامت که صبح امروز در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد در جمع خبرنگاران  با بیان این که بیش از  90 درصد بازار دارویی ایران تولید داخل است، عنوان کرد: اما از نظر قیمت حدود 60 درصد  نیاز را بازار داخلی برای کشور تامین می کند. در نتیجه سفرای جمهوری اسلامی ایران می توانند کمک کنند  تا در مذاکره مستقیم با کمپانی های خارجی و سرمایه گذاری مشترک با آنها هم کیفیت داروی داخل را بهبود ببخشیم و هم امکان صادرات دارو و تجهیزات پزشکی را به خارج از کشور فراهم کنیم.

وی با تاکید بر این که سیاست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد تایید دانشجویان پزشکی ایرانی در سایر کشورها تعریف شده و مشخص است، گفت: دانشگاه هایی که از نظر وزارت بهداشت مورد تایید است اعلام شده. شاخص ارزیابی ما رتبه بین المللی  این دانشگاه ها است.  این در حالی ست که دانشجویان ایرانی در  سال های گذشته مبادرت به تحصیل در دانشگاه هایی کرده اند که پیش از آغاز به تحصیل اعلام شده بود که مدرک این دانشگاه ها در داخل کشور مورد تایید نیست زیرا کیفیت دانشگاه محل تحصیل آنها در سطح نازل بوده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت برای مقابله با اپیدمی وبا برای زائران اربعین در کشور عراق اظهار کرد: در عراق و ایران اقدامات خوب و اطلاع رسانی های مناسب انجام شده  است.

دکتر هاشمی با اشاره به این که برای مقابله با بیماری های واگیر در خارج از کشور ماموریت اصلی با هلال احمر  و در داخل کشور این ماموریت بر عهده وزارت بهداشت است، گفت: برخی از شاغلان حوزه سلامت علاقه مند به خدمات رسانی به زائران اباعبدالله ( ع ) هستند. این افراد در ایران و عراق سازماندهی شده اند تا به گروه هایی که به صورت قانونی به خاک عراق وارد شده اند خدمات ارائه دهند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به این که در فصل سرما وبا ناپدید می شود و در این مورد نگرانی وجود ندارد، گفت: با این وجود اطلاع رسانی های لازم انجام شده تا آب را از بطری های مطمئن و غذا را از اماکن تایید شده تامین کنند.

دکتر هاشمی همچنین به انجام  قرنطینه و آماده باش کافی در شهرهای مرزی به ویژه مبادی ورودی به مرزها برای مقابله با بیماری های واگیر در ایام اربعین تاکید کرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به لزوم تزریق واکسن آنفلوآنزا برای زائران اربعین ، انجام این اقدام را دیر توصیف کرد و گفت: در صورتی که زائران قصد تزریق این واکسن را داشتند باید در شهریور ماه اقدام می کردند. افرادی که این واکسن را تزریق نکرده اند، در صورت رعایت به این بیماری مبتلا نمی شوند.

وی در پاسخ به ادعای افزایش قیمت چهار برابری داروی سینووکس برای بیماران MS گفت: داروهای خارجی افزایش قیمتی نداشته است. اما در برخی موارد بیمه حمایت خود را از یک دارو قطع می کند و این منجر به افزایش قیمت خرید آن برای مصرف کننده می شود؛ این نوع افزایش قیمت به منزله گران شدن دارو نیست.

دکتر هاشمی همچنین در پاسخ به این سوال که تامین اجتماعی بدهی بیمه ها را به وزارت بهداشت کمتر از بدهی اعلام شده توسط این وزارتخانه می داند، عنوان کرد: ما حاضر هستیم بیمه ها همان عددی را که خود اعلام می کند پرداخت کنند این در حالیست که تا کنون تنها هفت درصد از مطالبات وزارت بهداشت توسط بیمه ها پرداخت شده است. تامین اجتماعی تجهیزات و امکانات خوبی دارد و حق بیمه درمان را نیز دریافت کرده است لذا تصور می شود امکان پرداخت مطالبات ما را دارد.

وی در پاسخ به اهمیت توانبخشی با تاکید بر این که در این حوزه در کشور ضعیف عمل شده است، خاطرنشان کرد: در صورتی که هلال احمر این ماموریت را بر عهده بگیرد و به خوبی انجام دهد خدمت بزرگی ارائه داده است. این در حالی است که متخصصان خوبی داریم اما تجهیزات کمی در دست است. همچنین بهزیستی می تواند یکی از متولیان مهم در این حوزه باشد اما اعتبارات و اختیارات کافی را در دست ندارند این در حالی است که بیمه ها نیز از این بخش حمایتی ندارد.

دکتر هاشمی با اشاره به مصوبات شورای سیاستگذاری سلامت تاکید کرد: باید در انتظار ماند تا مصوبه های حوزه توانبخشی اجرایی شود.

منبع: وب دا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس