انيميشن ايراني «استريپي» به کارگرداني بابک و بهنود نکويي براي رقابت در اسکار 2016 پذيرفته شد.

به گزارش مشرق، اين اولين بار است که يک انيميشن ايراني در فهرست انيميشن‌هاي شرکت کننده در رقابت براي انتخاب نامزدهاي اسکار قرار گرفته است.

«استريپي» (راه راه) درباره کارگر يک کارخانه بزرگ است که تصميم مي‌گيرد در کار ملال آور راه راه کردن بسته‌هاي کارخانه خلاقيتي ايجاد کند. فيلم فضاي تک رنگي دارد و از رنگ قرمز استفاده خلاقانه‌اي شده است.

بابک نکويي درباره چگونگي حضور اين انيميشن در اسکار گفت: يکي از شرايطي که يک فيلم کوتاه مي‌تواند در اسکار ثبت نام کند، نمايش آن به مدت حداقل هفت روز پياپي در سالن هاي سينماي شهر لس آنجلس است. فيلم‌هاي کوتاهي که در فاصله زماني اول اکتبر ۲۰۱۴ تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۵ به مدت حداقل هفت روز پياپي در سينماهاي منطقه لس‌آنجلس اکران عمومي و تجاري همراه با بليت فروشي داشته‌اند مجوز حضور در بخش بهترين فيلم کوتاه جوايز اسکار2016 را به دست آورده‌اند، مشروط بر اين ‌که در سالن‌هاي سينماي تاييد شده آکادمي در بازه زماني و مدت زمان مشخص‌ شده روي پرده رفته باشند. «استريپي» به واسطه يک پخش کننده بين‌المللي از روز ۲۴ سپتامبر تا پايان ۳۰ سپتامبر به مدت يک هفته در قالب برنامه‌اي به نام «نمايش نمايش‌ها» در سينما «آرک‌لايت» هاليوود به نمايش درآمد و مجوز حضور در بخش فيلم کوتاه انيميشن جوايز اسکار را به دست آورد.

«استريپي» در کنار 10 انيميشن‌ ديگر از کشورهاي استراليا، فرانسه، ايرلند، آمريکا، روسيه، سوييس در برنامه «نمايش نمايش‌ها» در تعدادي از سينماهاي آمريکا اکران شده و جز 60 انيميشني است که براي رقابت و ورود به short list اسکار 2016 پذيرفته شده است. اين فيلم بزودي راهي سينماهاي ساير کشورها نيز خواهد شد.

اين انيميشن که در استوديو گنبد کبود، با تکنيک دو بعدي در 3 دقيقه و 35 ثانيه ساخته شده، تاکنون در بيش از 30 جشنواره معتبر چون انيماموندي برزيل، ايماجيناريا ايتاليا، اکسپوتونز آرژانتين، کليک هلند و انيمست روماني شرکت کرده و موفقيت‌هايي به دست آورده که از آن جمله مي‌توان به عنوان بهترين متحرک‌سازي در جشن خانه سينماي ايران، منتخبCITIA در جشنواره انسي فرانسه به عنوان يک نمونه آموزشي براي کودکان فرانسوي و حضور در بخش پلي‌آف جشنواره انيموکته لهستان اشاره کرد.

همچنين اين انيميشن ديپلم افتخار نهمين جشنواره بين‌المللي پويانمايي تهران را نيز به دست آورده و به عنوان منتخب بخش خاورميانه در جشنواره «راه سبز» لندن به نمايش درآمده است.
مجلات و منتقدان بين‌المللي نيز انيميشن «استريپي» را معرفي و تحليل کرده‌اند که از آن جمله مي‌توان مجله لس‌آنجلس تايمز ، لس آنجلس مگزين، سياتل مگزين، ايت اند درينک فيلم و ورايتي را نام برد.

جان لاستر مدير ارشد خلاقيت استوديو پيکسار و ديزني اين انيميشن و ساير انيميشنهاي «نمايش نمايش‌ها» را جزو بهترين آثار کوتاه به نمايش درآمده امسال دانسته است، اندرو استنتون کارگردان انيميشن‌هاي وال اي و در جستجوي نمو اين انيميشن را مملو از خلاقيت و طنز بيان کرده است، مت گرونينگ خالق سريال معروف سيمپسونها از اين مجموعه تقدير کرده و رالف اگلستون کارگردان هنري استوديو پيکسار نيز انيميشن «استريپي» را فيلمي با طراحي فوق العاده توصيف کرده ‌است.

تا کمتر از يک ماه ديگر اسامي انيميشن‌هاي منتخب اسکار 2016 براي حضور در مرحله نهايي اعلام مي‌شود.

منبع: ایلنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس