مدیرکل امور بنگاه‌های سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه با نظر مساعد وزیر صنعت شرکتهای "سایپا"، "رادین پارسا ایرانیان" و "خانه فرش عظیم" علیرغم بدهی بانکی صادرکننده نمونه شدند، گفت: تخلفی در این مورد رخ نداده است.

به گزارش مشرق ، گیتی توانا مدیرکل امور بنگاه‌های سازمان توسعه تجارت در واکنش به تخلف انجام شده، در خصوص انتخاب سایپا و دو صادر کننده فرش بدهکار بانکی به عنوان صادر کننده نمونه سال ، اظهار کرد: برای انتخاب صادرکنندگان نمونه سال تخلفی نشده است. دستورالعمل انتخاب صادر کنندگان نمونه مربوط به سال‌های گذشته و قدیمی بوده به طوری که در سال 1380 مصوب شده و در سال 91 اصلاحیه‌ای خورده است.

وی افزود: در این آیین نامه آمده است که صادر کنندگان نمونه نباید تعهدات ایفا نشده به شبکه بانکی داشته باشند که ما نیز آن را رعایت کردیم اما به دلیل عادی نبودن شرایط  در سال گذشته ناشی از تحریم، خیلی از صادرکنندگان نمی‌توانستند اساسا پول کالای صادر شده خود را وارد کشور کنند و در نتیجه نتوانستند معوقات بانکی خود را بپردازند.

مسئول انتخاب صادرکنندگان نمونه در سازمان توسعه تجارت ادامه داد: بدهی این صادرکنندگان به بانک به معنی بد قول بودن این صادرکنندگان یا اینکه نمی‌خواستند این بدهی خود را به سیستم بانکی بپردازند، نیست.

وی خاطر نشان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت به دلیل این مشکلات حاشیه ای از اختیارات خود استفاده کرد و آقای وزیر خواست که مساعدت لازم در خصوص این صادرکنندگان به عمل آید.

توانا یادآور شد: دلیل اینکه این چند شرکت یاد شده با وجود بدهکار بودن به سیستم بانکی به عنوان صادر کننده نمونه انتخاب شدند این بوده که وزیر نخواسته در تحریم شرایط را برای آنها سخت تر کند.

وی در پاسخ به این سوال که بدهی این شرکت ها چقدر بوده است و آیا این شرکت‌ها جزو بدهکاران کلان کشور هستند یا خیر؟، تصریح کرد:  این موارد جزو اطلاعات محرمانه این شرکت ها به حساب می آید و امکان اطلاع رسانی آن وجود ندارد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس