کد خبر 487381
تاریخ انتشار: ۵ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۹

تصمیم وزارت اوقاف مصر مبنی بر تعطیلی سه روزه مسجد رأس الحسین (ع) در ایام عاشورای حسینی باعث ایجاد جنجال در این کشور شده است.

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه «رأی الیوم» ، تعطیلی سه روزه مسجد رأس الحسین (ع) در قاهره با واکنش های متفاوتی در داخل مصر مواجه شد و برخی ها از این تصمیم وزارت اوقاف استقبال کرده و برخی نیز آن را عیب و نقصی برای وزارت اوقاف قلمداد کردند.

در همین رابطه «احمد کریمه» استاد شریعت اسلامی در دانشگاه الازهر با استقبال از این تصمیم وزارت اوقاف تاکید کرد که این یک تصمیم درست و حکیمانه بوده و وزارت اوقاف با هدف جلوگیری از وقوع برخی حوادث و ایجاد فتنه این تصمیم را اتخاذ کرد.

وی افزود: خیلی از مردم اطلاع ندارند که شمار زیادی از هواداران جریان سلفی وهابی از اسکندریه به قاهره عزیمت کردند تا با شیعیانی که قصد برگزاری مراسم عاشورای حسینی در مسجد رأس الحسین (ع) را داشتند، درگیر شوند.

کریمه همچنین اظهار داشت: تصمیم برای تعطیلی مسجد رأس الحسین (ع) جزء مسئولیت های وزارت اوقاف مصر است زیرا این وزارتخانه مسئول تامین امنیت مساجد و جلوگیری از حرمت شکنی آن است.

از سوی دیگر «فاروق جویده» از شعرای مصری گفت که تعطیلی مسجد رأس الحسین (ع) یک تصمیم اشتباه از جانب وزارت اوقاف بود.

وی طی مقاله ای در روزنامه الاهرام تحت عنوان «حسین متعلق به همه ماست» از وزارت اوقاف خواست تا بین مسئولیت دینی خود و مسئولیت های امنیتی که وزارت کشور عهده دار آن است، تمییز قائل شود.

وی اظهار داشت: یک اشتباه دینی در این تصمیم و تعطیلی مسجد رأس الحسین (ع) وجود دارد و آنگونه که برخی ها تصور می کنند مختص مذهب شیعه نیست، بلکه امام حسین (ع) نوه پیامبر اکرم (ص) است پیامبر در این باره فرمودند: « حسین از من است و من از حسین، کسی که حسین را دوست بدارد خدا را دوست داشته است».

همچنین اسامه الغزالی از نویسندگان مصری نیز این تصمیم را نابجا و نادرست خواند و تصریح کرد: این تصمیم نمونه تصمیمات حساب نشده ای است که چهره مصر به عنوان کشوری که تعصب نمی شناسد، خدشه دار می کند، مصر دارای اکثریت سنی است اما ابدا هیچ گونه احساس خصومت با شیعیان ندارد؛ این تصمیم یک لغزشی است که وزارت اوقاف نباید مرتکب آن می شد.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس