به نظر می‌رسد عدم اقتدار لازم در سیاست‌خارجی دولت سبب شده که برخی از حکومت‌های غربی و عربی رفتاری دون از شان ایرانیان در این کشورها داشته باشند که این موضوع با عدم واکنش سریع و قاطعانه دولت گاها تشدید شده است.

پاسپورتی که به داد معلمان و وزیر ارشاد و نماینده ایران در سازمان ملل نرسید

گروه سیاسی مشرق – دولت یازدهم هم به‌مانند دیگر دولت‌ها با وعده‌ها و گفتمان خاص خود پا به میدان گذاشت. حسن روحانی در انتخابات یازدهم ریاست‌جمهوری قول عمل به موارد زیادی را به‌عنوان وعده و راهکار عملیاتی خود برای ارتقای سطح رفاه مادی و معنوی زندگی ایرانیان داد.

این وعده‌ها از عذرخواهی صریح در برابر اشتباهات تا قانون‌گرایی دولت و قرار دادن منافع در جهت برآورده شدن آرمان‌ها گسترده است. اما یکی از وعده‌های انتخاباتی که هر از چند گاهی فقدان آن حس می‌شود، وعده ارتقای اعتبار پاسپورت ایرانی است. [1]

حسن روحانی در جریان انتخابات سال 92 در رسانه ملی اعلام کرد: «به همه هموطنان قول می‌دهم که افتخارات بزرگان ایرانی که برخی کشورهای همسایه آن را تصاحب کردند برگردانم و احترام پاسپورت ایرانی نیز برگردانده می‌شود.»[2]

اما این قول رئیس‌جمهور نه‌تنها در مقاطع مختلف عملی نشد،‌ بلکه مواضع و عملکرد دولت نشان می‌دهد که ضعف عمده‌ای در این زمینه وجود دارد. در ادامه به برخی از این موارد می‌پردازیم که متأسفانه به‌کرات تکرار شده‌اند.

پاسپورتی که به داد معلمان و وزیر ارشاد و نماینده ایران در سازمان ملل نرسیدنماینده‌ای که پشت درهای بسته ماند

حمید ابوطالبی اولین گزینه پیشنهادی دولت یازدهم برای حضور در سازمان ملل بود اما آمریکایی‌ها با بهانه اینکه ابوطالبی یکی از دانشجویان خط امام در تسخیر لانه جاسوسی بوده است،[3] برخلاف قوانین و مقررات بین‌المللی، وی را نپذیرفتند و مقرر شد به دلیل اقدام خلاف قانون دولت آمریکا، دولت جمهوری اسلامی روی موضع خود مبنی بر معرفی ابوطالبی بایستد و نسبت به این موضوع اعتراض کند اما این موضوع هم به وقوع نپیوست و فرد دیگری به‌جای ابوطالبی در صندلی ایران در سازمان ملل تکیه زد.

جالب اینجاست که حمید ابوطالبی به‌عنوان یک‌مهره طرفدار رابطه با آمریکا قرار بود به این کشور به‌عنوان نماینده ایران در سازمان ملل اعزام شود اما آمریکایی‌ها بر اساس اینکه وی عزت ملی آنان را پایمال کرده است حاضر به اعطای ویزا به حمید ابوطالبی نشدند. [4]

عملکرد دولت در پذیرش این امر و عدم پافشاری بر مواضع خود نیز انتقاد بسیاری را در پی داشت و بسیاری از کارشناسان امور سیاسی انفعال سیاسی دولت را دلیل این عمل گستاخانه آمریکا و تحقیر دولت یازدهم قلمداد کردند.

پاسپورتی که به داد معلمان و وزیر ارشاد و نماینده ایران در سازمان ملل نرسیدحادثه منا و عدم صدور ویزا برای آقای وزیر

وقتی رئیس‌ جمهور با هواپیمای خود وارد فرودگاه جان اف کندی نیویورک شد، فاجعه دلخراش منا با بی‌تدبیری و عدم‌کفایت آل سعود در مدیریت اعمال حج حادث شد.[5] این حادثه تلخ که بعضاً آمار و ارقام مختلفی در مورد کشتگان آن از سوی آل سعود منتشرشده است، توجه بسیاری را به خود جلب کرد. بسیاری از خانواده‌های ایرانی که عزیزانشان مشغول به‌جا آوردن مناسک حج بودند با دلهره و نگرانی شدید این ماجرا را دنبال می‌کردند. تیم دولت نیز که از یک سو در نیویورک حضور داشتند و بخشی دیگر در تهران پیگیر امور بودند با وجود فشار‌های زیاد نتوانست اقدامات قابل توجهی انجام دهند. قرار بر این شد که وزیر ارشاد با توجه به اینکه سازمان حج زیر نظر این وزارتخانه است به این کشور سفر کند و در مورد وقایع به وجود آمده و عملکرد سعودی‌ها از نزدیک در جریان امور قرار گیرد اما سعودی‌ها با این بهانه که علی جنتی سعی در سیاسی‌کار در مورد فاجعه منا دارد از اعطای ویزا به وی خودداری کردند و بعد از مدتی وزیر بهداشت و حسن قشقاوی معاون کنسولی ایران با همین مأموریت به عربستان سعودی رفتند.

این در حالی است که عدم بازگشت روحانی به کشور مورد انتقاد بسیاری از رسانه‌های داخلی قرار گرفت. دولت نیز در این زمینه اعلام کرد که روحانی خود را نیمه کار رها خواهد کرد و به ایران بازخواهد گشت اما رسانه‌ها برنامه دولت را منتشر ساختند که نشان می‌داد که برخلاف ادعاهای دولت روحانی سفر پنج روزه خود را نیمه کار رها نکرده است. [6]در همین زمینه عکسی از ظریف که روبروی امیر کویت زانوزده بود، منتشر که انتقادات دیگری را در مورد عزت ایرانی در پی داشت اما باوجود زانو زدن ظریف مقابل امیر کویت برای پادرمیانی وی در این ماجرا سعودی‌ها به کارشکنی خود در این ماجرا ادامه دادند.[7] روحانی نیز پس از بازگشت به کشور بیان داشت که تیم دولت به این نتیجه رسیده است که در نیویورک بهتر می‌توانسته موضوع منا را پیگیری و رسانه‌ای کند. [8]

پاسپورتی که به داد معلمان و وزیر ارشاد و نماینده ایران در سازمان ملل نرسید

این در حالی بود که دولت هنوز به عدم تنش دیپلماتیک و بهره‌برداری از دیپلمات‌های کارکشته خود اعتقاد داشت اما سعودی‌ها همچنان کارشکنی کردند تا رهبر انقلاب نسبت به این موضوع موضع‌گیری کرده و به آل سعود هشدار دادند که کوچک‌ترین بی‌حرمتی به ایرانیان را جمهوری اسلامی برنمی‌تابد.

پاسپورتی که به داد معلمان و وزیر ارشاد و نماینده ایران در سازمان ملل نرسیدویزایی که گم شد

فاجعه منا ابعاد پیچیده فراوانی دارد. یکی از این موارد مفقود شدن یکی از کارشناسان و دیپلمات‌های برجسته ایرانی در این فاجعه است. هنوز از سرنوشت غضنفر رکن‌آبادی سفیر سابق ایران در لبنان اطلاعاتی در دست نیست و برخی از رسانه‌ها وی را امام موسی صدر و متوسلیان جدید نام نهاده‌اند.

این در حالی است که کارشکنی سعودی‌ها در این زمینه نیز محرز است. در پی مفقود شدن رکن‌آبادی در منا، شبکه العربیه متعلق به عربستان سعودی، مدعی شد که چنین فردی اساساً وارد این کشور نشده است. [9]

العربیه دراین‌باره نوشت: بررسی اسامی حجاج ایرانی که وارد عربستان شده‌اند نشان می‌دهد که نام فردی به نام رکن‌آبادی در مبادی ورودی عربستان و در فهرست حجاج امسال ثبت‌نشده است!

جالب اینجاست دو سال پیش نیز دو بمب‌گذار انتحاری از اتباع سعودی یک عملیات تروریستی در برابر سفارت ایران انجام دادند که رکن‌آبادی جان سالم به در برد و احتمال اینکه وی هدف حمله تروریستی در منا قرارگرفته شده نیز بر این اساس وجود دارد.

پاسپورتی که به داد معلمان و وزیر ارشاد و نماینده ایران در سازمان ملل نرسید

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در آخرین اظهارنظرها دراین‌باره بیان داشته است که «‌ رکن‌آبادی را زنده دیده‌اند و اگر دولت عربستان نتواند فرضیه شهادت غضنفررکن آبادی را اثبات کند، فرضیه ربایش سفیر سابق جمهوری اسلامی به‌عنوان فرضیه امنیتی قابل‌پیگیری است.»‌[10] اما هنوز اقدام عاجل و اساسی از دولت در این زمینه صورت نگرفته است.

این درحالی است که رهبر معظم انقلاب نیز اخیرا در جمع مسئولان و دست‌اندرکاران حج بیان داشته اند که حادثه منا نباید فراموش شود و جلوگیری از تکرار حوادث مشابه، وظیفه دستگاه دیپلماسی است.[11]

زندانی کردم معلمان ایرانی در امارات

در اواسط مهرماه سال جاری بود که 9 معلم مرد ایرانی و 13 معلم زن به بهانه نداشتن بطاقه‌العمل (کارت کسب‌وکار) و همچنین مجوز کاری در منطقه العین که زیر نظر ابوظبی است، بازداشت‌شده بودند که البته معلمان زن با قرار کفالت آزاد شدند. اطلاعات به‌دست‌آمده حاکی از آن بود که رفتار بدی با معلمان مرد بازداشت‌شده در امارات صورت گرفت.

در همین رابطه محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، درباره رسیدگی به وضعیت معلمان بازداشت‌شده در امارات، ضمن محکوم کردن این اقدام، اظهار داشته است: رفتار اماراتی‌ها در خصوص معلمان، زننده و توهین‌آمیز بوده است و آن‌ها با دستبند و پابند و به شکلی که در قرون‌وسطی با غل و زنجیر با زندانیان رفتار می‌کردند، با این معلمان رفتار کرده‌اند.

زاهدی تصریح کرد: دولت و وزارت خارجه باید قاطعانه این حرکت زشت، غیر دیپلماتیک و غیرانسانی اماراتی‌ها را پاسخ دهند. [12]

این موضوع البته با پیگیری قشقاوی معاون کنسولی وزارت خارجه کشورمان رفع شد اما توهین اماراتی‌ها که اتباع ایرانی در این کشور شمار زیادی از جمعیت آن را تشکیل می‌دهند مسئله مهمی است که جزو وعده‌های دولت بوده اما به نظر می‌رسد عدم موضع‌گیری قاطعانه در چنین موارد سبب تشدید چنین رفتارهای در قبال ایرانیان از سوی حکام مرتجع منطقه شده است.

پاسپورتی که به داد معلمان و وزیر ارشاد و نماینده ایران در سازمان ملل نرسیداخراج دانشجویان ایرانی از نروژ

اخراج دانشجویان مقطع دکترا از دانشگاه نروژ یکی دیگر از مواردی بود که درزمینهٔ عزت ایرانی در جهان ‌بین‌الملل اذهان عموم را به خود جلب کرد.

در این رابطه سرویس امنیتی نروژ مدعی شد که نگران آن است که دانشجویان و دانشمندان ایرانی آموزش‌هایی را در این کشور فرابگیرند که از این آموزش‌ها بتوان در تولید سلاح‌های کشتارجمعی استفاده کرد.[13]

موضوع محدودسازی دانشجویان ایرانی در خارج از کشور یکی از مواردی است که کشورهای غربی برای محدود کردن و عقب نگاه‌داشتن ایران از پیشرفت‌های علمی و بین‌المللی از این حربه استفاده می‌کند.

سیاست خارجی دولت در این موارد چندان قاطعانه نبوده است و بعضا شاهد انفعال سیاسی در این زمینه بوده‌ایم و همین مسئله سبب شده است که کشورهای مختلف نسبت به تحقیر و توهین به ایرانیان برای از بین بردن اقتدار جمهوری اسلامی ایران دست به کار شوند. به هر جهت به نظر می‌رسد که این موضوع از دو جهت هم وعده دولت و هم عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران که رهبر انقلاب نیز در سه محور عزت، حمکت و مصلحت در این حوزه بدان تاکید داشته‌اند، را زیر سئوال می‌برد که دولت باید در این موارد تجدید نظر جدی کند.[1] http://www.tasnimnews.com/Home/Single/110968

[2] http://www.entekhab.ir/fa/news/114020

[3] http://www.yjc.ir/fa/news/4800447

[4] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/471050

[5] http://alef.ir/vdcfeed0xw6d1ma.igiw.html?297370

[6] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/473748

[7] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/476300

[8] http://www.fardanews.com/fa/news/450332

[9] http://www.asriran.com/fa/news/419897

[10] http://www.tasnimnews.com/fa/news/1394/07/28/894558

[11] http://www.fardanews.com/fa/news/456372

[12] http://farsnews.com/13940721001419

[13] http://kayhan.ir/fa/news/43800

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 53
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 42
 • اصلاح طلب ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  جناب حضرات اصول گرا یه سوال که می دونم سانسورش می کنید چون تحمل خقیقت رو ندارید
 • دانشجوی دکترای علوم سیاسی ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  سیاست خارجی این دولت افتضاحه.
 • ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  کاسه صبر .....
 • حسین ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  وزارت خارجه غیر از مسائل سیاسی مگه یکی‌ از وظایف پر رنگش حمایت از ایرانیان در خارج از مرزها نیست؟ باعث حسرت هست وقتی‌ میبنی سفارت خانه‌های خارجی‌ انقدر اتباعشون را پشتیبانی‌ می‌کنن اونوقت حضرات در وزارت خارجه اگر کاری هم انجام میدان برای یک هموطن با منّت هست و طوری به نظر میاد که انگار فرای وظیفه اون‌ها هست. البته در خود سفارتی که حد اقل من تجربه داشتم بندگان خدا بسیار محترمانه و دوستانه کمک کردند ولی‌ از دوستان در دیگر کشورها می‌شنویم که همه جا اینطور نیست و متأسفانه انگار دیدگاه مسئولین رده بالا وزارت خارجه هم اینطور نیست و با منّت در مورد حمایت از ایرانیهای خارج از کشور صحبت می‌کنن. یک بنده خدایی از مسئولین یک حرف خوبی‌ میزد و میگفت وزارت خارجه‌ای برای اتباع کشورش ارزش قائل نشه و از اونها حمایت نکنه دیگر کشورها هم برای اتباع اون کشور و حتی وزارت خارجه اون کشور ارزش قائل نخواهند شد.
 • ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  یه کلام روحانی مچکریم
 • مبین ۰۵:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  زوحانی مچکریم. این حرف ها و عزت پاسپورت ایرانی مهم نیست. مهم توافق است که الحمدلله بدست آمده!!!!
 • ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  وقتی تو کشور با مردم اینجوری برخورد میکنند مثلا وزارت خارجه بیش از 6 مدل نیرو داره با اختلافات اساسی حقوقی و استخدامی حالا شما توقع دارید پاسپورت ایرانی احترام داشته باشه کمی فکر خودمون ملت را تحویل نمیگیریم توقع چی از دنیا دارید
 • قاسم ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  جناب اصلاح طلب!حالا من یه سوال از شما دارم،قرآن آیه ای دارد که میفرماید ((اشداء علی الکفار و رحماء بینهم))با توجه به این آیه بفرمایید چرا رئیس جمهور... در برابر بی احترامی دشمنان سکوت می کنه؟؟؟
 • ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  سوالت رو بپرس . بنده خدا فعلا جواب وعده و ادعاي مجريان رابده ضمنا بدنه اصولگرا از منتقدان دولت قبل بوده و هست
 • ناشناس ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  جناب اصلاح طلب،اگه سواد داری حقیقت این چیزایی که اتفاق افتاده ماشالله سنگ پای قزوین جلوی شماها کم میاره
 • ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  روحاني متشكريم بايت همه عزت هايي كه به ما در بين اعراب دادي ! بايت همه احترامهايي كه به ما در ميان كشورهاي اروپايي و امريكا گذاشتند. بابت آزادي زندانيان بيگانه در بند در تركمنستان ،‌آمريكا و...
 • ناشناس ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  هنوز بعد از دوسال و اندی موندم بابت چی چی مچکریم
 • ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  وزارت خارجه یک مملکت از کشورش جدا نیست، اگر وزارت خارجه یک کشور بی اعتبار باشه از نگاه دیگران یعنی کل اون کشور بی اعتباره، الان وزارت خارجه ما بی اعتباره که نتانیاهو بدترین روزهای زندگیش رو بخاطر نفوظ ایران در تمام دنیا سپری می کنه ، یا عربستانی که به خیال خودش امت اسلام رو تو دست داشت حالا به فلاکت افتاده، من اصولگرایی رو همون قدر مورد نیار جامعه می دونم که اصلاحطلبی نیازه ولی خداوکیلی ماهایی که همه جا از اصولگرایی دفاع می کنیم رو با این گزارش های مغرضانه و واقعا نا امید کننده ضایع نکنید، هر کی این گزارش رو می خونه حس انتقام از وزارت خارجه و شخص اقای ظریف بهش دست میده، به نظر من هم اعتماد و خوش بینی به سیاست ها غرب اشتباهه و دست دادن با رئیس مستکران هم به طریق اولا، ولی باور کنید که بخشی از حضور قدرتمند روسیه در اوضاع فعلی و دفاع از سیاست های ایران بخاطر ترس از نزدیکی ایران به غربه، اگر سیاست خارجه ما همین نتیجه رو داشته باشه به نظرم قابل قبوله، انصاف داشته باشید، مطمئن باشید وقتی قدرتمندید دشمنای بیشتری دارید، کشورهای منطقه بخاطر ترس از قدرت ایرانه که دارن اینطور با هموطنهای ما در دیگر کشور ها برخورد می کنن، وقتی دریک جنگ دیپلماتیک هستید طرف مقابل برای شما نوشابه باز نخواهد کرد. بیایم از کشور و تمام بخش های اون دفاع کنیم باتشکر
 • ناشناس ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  خندیدن و زانو زدن و دست دادن رو شما چه جوری با این مقالتون توجیه میکنید،غیر از محافظه کاری با کمی ترس چیز دیگه ای رو نمیشه از مقاله شما برداشت کرد
 • ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  دانشجوی دکترای علوم سیاسی تو بیخیال شو
 • ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  در مورد معلمان آيا معلمان عزيز ويزاي دبي نداشتند و در جايي خارج از دبي تدريس مي كردند،كه خلاف قانون كشور امارات نبود، آيا معلمان قبول نكردند كه دچار اشتباه شدند آيا فقط ايراني ها دستگير شدند بقيه كشورها اتباعشون بابت اين تخلف دستگير نشدند،كار خلاف قوانين يك كشور انجام بدي بعدش دستگيرت نكنند ميشه عزت پاسپورت ، ما ما حكومت ملعون آل سعود يك قدم تا جنگ فاصله داريم بعد ويزا ندادن به وزير بابت درگيري لفظي مي شه كم اعتباري پاسپورت ، عاشورا هم گذشت و باز هم شما هموني هستيد كه بوديد كاش به اين جمله مي رسيديد كه كه پايان غروب عاشورا آغاز صبح بيداري است كاش كمي از محاسن و اخلاق امام خامنه اي رو به ارث برده بوديد ،كاش
 • یار غریب ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  عربستان به خاطر حضور قدرتمند نیرو های ایرانی در سوریه و عراق و یمن به فلاکت افتاده اسرائیل هم داره قدس کامل یهودی میکنه به خیال باطلش و هیچکس جلوش نیست امیدوارم پرچم مبارزه با اسرائیل رو در منطقه یک گروه تندرو یا سلفی یا کشور منافق علم نکنه ما هیچ چیز از خندیدن به دست نیاوردیم جز خواری و ذلت اگر در دولت قبلی جنگ روانی علنی تری در جریان بود به خاطر مطرح کردن شعار های انقلاب بعد از 20 سال بود و نه هاله نور ! حقیقت همیشه تلخ است No censore !
 • بی نام ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  اگر مقولاتی چون دین، ملیت، قومیت و نظایر آن را کنار بگذاریم. واقعیت این است که دنیا دنیای زور است. اگر قدرت داشتی و قدرت خود به دیگران نشان دادی و در صورت لزوم مزه قدرت خود را به گستاخان چشاندی. آنوقت هم به شما احترام می گذراند و هم به شما لبخند می زنند و هم مدارک شما منجمله پاسپورت شما هم ارزش و اعتبار پیدا می کند.
 • ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  جهت اطلاع مشرق : همگی باید یاد بگیریم که جواب ابلهان خاموشی است این ضرب المثل را هم دولت کنونی در سیاست خارجی به خصوص درباره عربستان و امارات به کار گرفته است.
 • ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  روحانی خیلی خییییلللییییی مچکریم
 • محمد ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  البته می دونم که چاپ نمی کنید یا اگر هم با سانسور . میخواستم نظرتون رو در مورد زمانی که احمدی نژاد به برزیل رفت و رییس جمهور برزیل حاضر به دیدار با ایشان نشد و به جاش آقای احمدی نژاد با ماموران فرودگاه عکس یادگاری گرفتن .بپرسم ؟؟؟. نظرتون اونجا در مورد عزت ایرانی چی بود ؟ این دولت هر چی نداده باشه حداقل کمی عزت برای ما آورده است . برای تیتر هایی که واقعا از غرض میزنید متاسفم
 • محمد ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  نه بابا آقای دکتر سیاست دولت قبلی خوب بود با اون کشور های آفرقایی که حتی اسمشون هم قابل تلفظ نیست
 • محمد ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  البته می دونم که چاپ نمی کنید یا اگر هم با سانسور . میخواستم نظرتون رو در مورد زمانی که احمدی نژاد به برزیل رفت و رییس جمهور برزیل حاضر به دیدار با ایشان نشد و به جاش آقای احمدی نژاد با ماموران فرودگاه عکس یادگاری گرفتن .بپرسم ؟؟؟. نظرتون اونجا در مورد عزت ایرانی چی بود ؟ این دولت هر چی نداده باشه حداقل کمی عزت برای ما آورده است . برای تیتر هایی که واقعا از غرض میزنید متاسفم
 • خداپرست ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  روحانی مچکریم! به خاطر همه افتخاراتی که دیپلماسی دولتت آفرید. به خاطر بالا بردن اعتبار پاسپورت ایرانی به خاطر زانو زدن سکاندار دستگاه دیپلماسی کشورمان در برابر یه دشمن منطقه ای به خاطر...
 • ناشناس ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  عزت رو چوری معنا میکنید شما؟؟؟
 • ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  جواب دوست عزیز 08:32 دقیقا یک سیاست متفکرانه و هوشیارانه می طلبه رهبرت با تمام قدرت با دشمن برخورد کنه و از طرف دیگه با افرادی که مورد تاییدش هستن استراتژی دیگه ای بکار ببنده ، دوستان واقع بین باشن، در سیاست خارجه اعلام همه مواضع واقعی به دوست و دشمن اشتباهه، شما اگر دانشجو هستی یا یک کارشناس می تونی هر اعلام نظری بکنی ولی وقتی تو یک سیستم قرار گرفتی ، خیلی غیر منتطقیه که همه مسائل رو اعلام کنی، دوستان یادشون باشه، که رهبری از برخورد با سفارت انگلیس گله کردن، چرا؟یادتون نرفته همین روسیه تا قبل از این قطعنامه برعلیه ایران تایید می گرد،قطعا الان نمی کنه، شاید بگید بخاطر سیاستهای خودش با غربه، تاحدودی درسته ولی مطمئن باشید که مادردکترین امنیتی روسیه جایگاهی داریم که قطعا دوست نداره به کشور های غربی نزدیک بشیم ، نزدیکی ما به غرب یعنی مهمترین سلاح روسیه، صادرات گاز به اروپا رو به خطر انداخیتم، همه این تغییرها از گفتمانی شروع شد که رهبری معظم فرمودن نرمش قهرمانانه، ما دربرابر عربستان و هر کشور متجاوزی غرش می کنیم و برای اینکه کشور روسیه که همشه از کارت ایران سوء استفاده کرده رو هم در زمین شطرنج شکست بدیم به روش خود باهاش بازی می کنیم، مطمئن باشید روسیه از حالا تمام قطعنامه های سازمان ملل علیه ایران رو مثل سوریه وتو خواهد کرد و این یعنی هوشیاری در سیاست خارجی.
 • خداپرست ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  با توجه به این همه توضیحی که در گزارش فوق آمده، و متاسفانه همش هم واقعیت داره، از کدام عزت‌آفرینی دولت یازدهم دم می‌زنی؟ شاید از برجام که رهبری درباره اش این تعبیر را به‌کار بردند: «محصول مذاکرات که در قالب برجام شکل گرفته است، دچار نقاط ابهام و ضعفهای ساختاری و موارد متعدّدی است که در صورت فقدان مراقبت دقیق و لحظه‌به‌لحظه،‌ میتواند به خسارتهای بزرگی برای حال و آینده‌ی کشور منتهی شود.»
 • خداپرست ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  حداقل کمی عزت برای ما آورده است؟!!! در کدام عرصه؟ گزارش فوق را نخوانده ای یا خوانده‌ای و باور نداری؟
 • ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  مشرق يا خيلي پرتي يا خودت رو به نفهمي مي زني
 • پسر ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  به قول رییس جمهوری!!! گذشته ها گذشته باید آینده در یابید. این حرف بعد از رفتن وزیر امور خارجه فرانسه از ایران ایراد کردند من موندم فقط رییس جمهور ایران این تدابیر پیش گرفته یا کشورهای جهان هم این تدابیر دارن که الان به هیچ یک از اتباع کشورشان هیچ کشوری حق تعرض نداره
 • محمد ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  البته می دونم که چاپ نمی کنید یا اگر هم با سانسور . میخواستم نظرتون رو در مورد زمانی که احمدی نژاد به برزیل رفت و رییس جمهور برزیل حاضر به دیدار با ایشان نشد و به جاش آقای احمدی نژاد با ماموران فرودگاه عکس یادگاری گرفتن .بپرسم ؟؟؟. نظرتون اونجا در مورد عزت ایرانی چی بود ؟ این دولت هر چی نداده باشه حداقل کمی عزت برای ما آورده است . برای تیتر هایی که واقعا از غرض میزنید متاسفم
 • ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  محمد آقا الان که با سیاست این دولت اون کشوهای افریقایی رو هم از دست دادیم و اونها هم دارند ما رو تهدید می کنند
 • ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  اما این ابلهان که تو داری بهشون اشاره میکنی در عمل دارند سیاست خودشون رو تو سر ما میزنند و نه فقط در حرف ... در ضمن این سیاست در مقابل ابلهان شاید به کار آید اما در مقابل دشمن نشان ترس و بزدلی است
 • ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  در زمان احمدی نژاد کی ما از طرف آمریکای هر روز و بعد از هر مذاکره تهدید میشدیم ؟الان کشوهای حقیری مانند عربستان و امارات ما را تهدید نظامی می کنند ! احمدی نژاد با شعار بازگشت عزت به پاسپورت ایرانی رو کار نیومد !
 • ناشناس ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  گربه دستش به گوشت نمیرسه میگه بو میده
 • ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  خودتی هم پرتی هم نفهمی
 • شهاب ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  روحانی به جای استفاده از سیاست امامان و قرآن که در برخورد با دشمنان دارند به اشعار حافظ متمسک شده ! آن هم اشعاری که در فضای خاص خود و موقعیت خاص سروده شده ! البته با دوستان مدارا را در پرونده خود ندارد و فقط با دشمنان مدارا را دارد و اگر رهبری نبود معلوم نبود با این سیاست میتوانست دو روز دوام بیاورد و ادامه دهد
 • مجتبی7 ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  خب پس سوال کو؟؟؟
 • ناشناس ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  جواب 11.35 تاریختون هم که ضعیفه،روسیه قریب به 8 الی نه ساله که داره از ما حمایت میکنه،ربطی به سیاست قوی حالا نداره برخورد با هموطنای ما قبلا هم بود ولی نه با شدتی که در عرض این چند ماه انجام شده قطعا در هیچ جنگی کسی برای شما نوشابه باز نخواهد کرد،برای همین خندیدن و دست دادن توجیهی برای مقابله با دشمن نداره،بطور مثال وقتی مقام معظم رهبری به دولت عربستان اولتیماتوم دادن اونا شروع به همکاری کردن وگرنه با دیپلماسی قوی حالا حتی اجساد هموطنانمون رو هم نمیتونستیم بگیریم روسیه هم براش بهترین فرصت دست داده که تروریستهایی رو که از قفقاز و چچن اومدن سوریه و عراق نابود کنه و شرشون رو از سر خودش باز کنه برادر وقتی میدونی گرگها دورت رو گرفتن با چشم بسته خوابیدن عین حماقته،دقیقا عین دیپلماسی قوی الان کشور ماست که چشممون رو بستیم و فکر میکنیم که گرگها مارو نخواهند خورد محافظه کاری و ترس تا کی؟
 • ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  یه مثل دیگه داریم می گه رو بدی آ‌ستارشم می خوان ... یا دوقورت و نیمشون هم باقیه
 • ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  جناب مجتبی 7 ! سانسور شد دیگه !! جالبه که یه عده طبق معمول به سوال نپرسیده جواب هم داده اند !!!!!!!
 • علی ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  محمد آقا، کشورای اروپایی و امریکا هم میرن تو آفریقا و امریکای جنوبی و این کشورایی که شما حتی اسمشونم نمیتونی تلفظ کنی دنبال رابطه و بازار میگردن، انتظار داری مثلا از رابطه با امریکا چی دست مارو بگیره؟ جز واردات و استثمار خودمون؟ حالا که کار کا به جایی رسیده این کشورای بند انگشتی منطقه هم برا ما شاخ و شونه میکشن! :|
 • علی ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  جواب ابلهان خاموشیست، نه جواب لات اربده کش!
 • ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  اتفاقا از اون زمان خیلی بهتر شده ما که هر کشوری رفتیم خوب بود!!!
 • ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  حالا لازم بود بگی دکتری؟
 • مهماندار هواپیما ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  یاد زمان احمدی نژاد بخیر که کرو پروازی به هر کشور اروپایی می رفت احترامی را که به ما می گذاشتند کم نظیر بود
 • ۲۳:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
  0 0
  جواب جناب 15:55 این روشی که شما دارین از حمایت می کنید، 8 سال انجام شد، سیاست به اصطلاح تهاجمی، عزت مندانه، تقابلی و هزار صفتی که باعث حس غرور و سیخ شدن موهای تن و احساس قدرت بسیار لذت بخش خود برتربینی از همه میشه، نتیجه همون سیاست ها مشخص شد، اصلا اظهار نظری در این باره نمی کنم متاسفم که بگم بهترین استفاده رو از سیاست دوره 8ساله اسرائیل و عربستان بردن، الان که بالاپایین می پرن و گاز می گیرن بخاطر اینه که سیاست ما در مسیر درست قرار گرفته ، یک بار هم شده به این فکر نکنید که چه گروهی داره یک کاری رو انجام می ده به این فکر کنید که داره درست رو انجام میده، من یک اصولگرا هستم و برای انتخابات مجلس نگران، ولی به خودم اجازه نمی دم که از یک کار غلط حمایت و با یک کار درست مخالفت کنم، امام حسین ع بخاطر آزاده گی شهید شدن لطفا ذره ای ازادانه فکر کنیم و آزاده گی داشت باشیم
 • بهروز ۰۱:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  0 0
  بی ارزشی پاسپورت ایرانی تحقیر و بدرفتاری با ایرانیها رو امسال در عربستان به چشم خودم دیدم که و شرمنده باید بگم از بی لیاقتی و عقب نشینی مسئولین حج خودمونه وگرنه از دشمن چه انتظاری جز دشمنی باید داشت.
 • محمدرضا ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  0 0
  کاری با اصول گرا، اصلاح طلب، روحانی، خاتمی و غیره ندارم ولی برام جالبه همین آقایونی که الان دم از اعتبار و آبرو و دلواپسی برای ایرانیان می زنن دوران 8 ساله احمدی نژاد کجا بودن، نکنه می خواین بگین اون 8 سال خیلی آبرو داشتیم؟!!!!!!! نگیم تمام ولی بیشتر برخوردهایی که با ایران و ایرانی میشه نتیجه ی اون 8 سال ناپختگی رفتار سیاست مدارامونه. الان یهو همه دلواپس و دلسوز شدن!!!! همتون به فکر خودتونید نه ایران و ایرانی
 • ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  0 0
  جناب 8:11 این عزت از زمان احمدی نژاد شروع شد اون زمانی که احمدی نژاد به جزایر همیشه ایرانی تنب بزرگ و کوچک و بوموسی سفر کرد و امارات بیانیه داد به خاک کشور امارات تجاوز شده و شما و امثال شما اصلا نگران نشدید !! حالا عزت و افتخار به یاد و خاطر مبارکتون خطور کرده!! جل الخالق!!
 • رضا ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  0 0
  ماباابهت شش کشورابرقدرت راپشت میزنشاندیمباهاشون چای خوردیم وخندیدیم اینهاگه چیزی نیست ومساله ریزه میزه هست اصلابه حساب نمیاد اصلا می خواستن نرن خارج مگه مجبوربودند
 • ناشناس ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  0 0
  برادر من نفهمیدم خندیدن و زان زدن چه ربطی به آزادگیه امام حسین داره،اگه آزادگی امام حسین رو مثال میزنید ما که ندیدیم ایشون به روی دشمنش بخنده یا بهشون باج بده ،اگه اینجوری که شما میفرمایید باشه که دیگه نباید عاشورایی وجود داشته باشه و نه اصطلاحی به نام آزادگی
 • ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  0 0
  جناب ناشناس 10:18 یعنی این استدلالت آدمو فتیله پیچ میکنه !!! این نظرات بند تنبونی چیه آخه از خودت در میکنی!!!