کد خبر 465641
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۹

در جریان برگزاری اجلاس سالانه مجمع جهانی اقتصاد «داووس» اعلام شد که ۳۰ درصد از رشد اقتصادی جهان در شش ماه اول سال جاری میلادی (2015) به رشد اقتصادی چین وابسته بوده است.

به گزارش مشرق، این اجلاس هم اکنون در شهر دالیان در شمال شرق چین جریان دارد.
این رقم در شرایطی مطرح می شود که نگرانی های زیادی از بابت رکود اقتصادی در چین وجود دارد و شاخص های تجارت خارجی و بورس این کشور ناامید کننده است.
با این حال «لی کچیانگ» نخست وزیر چین در همین اجلاس گفت که اجازه نمی دهیم اقتصاد چین فرود سختی داشته باشد.
وی تاکید کرد که کشورش اگرچه با مشکلات اقتصادی فراوانی روبرو است اما طبیعتا اصلاحات و تغییر در الگوهای اقتصادی در هر کشوری کاری بس دشوار است و تبعاتی دارد.
چین در تلاش است تا از الگوی وابستگی رشد اقتصادی به سرمایه گذاری خارجی و صادرات رها شود.
آمارها ارزش اقتصادی چین را 10 هزار میلیارد دلار نشان می دهد که با این حساب چنین اقتصادی در صورتی که هفت درصد رشد داشته باشد بسیار قویتر از اقتصادهای کوچکتر به حساب می آید.
چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان در شش ماه اول سال جاری میلادی رشد اقتصادی هفت درصدی را بدست آورده است.
در اجلاس داووس همچنین شاخص های دیگری هم در خصوص شرایط اقتصادی چین مطرح شده است.
بر این اساس این کشور توانسته در نیمه اول امسال هفت میلیون و 180 هزار فرصت شغلی ایجاد کند که معادل 70 درصد از هدف تعیین شده 10 میلیون فرصت شغلی برای کل سال 2015 میلادی است.
با این حال خبرگزاری شین هوای چین از قول «لی کچیانگ» نخست وزیر این کشور آورده است که اقتصاد چین در شرایط دردناکی قرارداد اما در زمانی که اصلاحات در حال انجام است این وضعیت نباید باعث تعجب شود.
وی به کسانی که از کشور چین و وضعیت اقتصادی آن انتقاد می کنند گفت که اجازه نمی دهیم اقتصاد چین زمین بخورد.
گفتنی است، نزدیک به 1700 نفر از 90 کشور و منطقه جهان در اجلاس تابستانی داووس که از 18 شهریور ماه جاری در شهر دالیان چین آغاز شده و امروز به کار خود پایان می دهد، شرکت دارند.
چین از سال 2007 میزبان این اجلاس بوده و این دوره نهم آن است که با موضوع «راهی نوین در مسیر رشد» و برای بررسی راهکارهای توسعه اقتصادی منطقه و جهان و بازگشت به رشد پایدار و توسعه صنعتی برگزار می شود.
منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس