در روز اول رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان شگفتی‌های جالبی رقم خورد.

به گزارش مشرق، در پایان مسابقات سه وزن اول رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان که از ساعت 21:30 شب گذشته (دوشنبه) به وقت تهران در لاس‌وگاس آمریکا آغاز شده بود، نفرات برتر اوزان 66، 75 و 98 کیلوگرم مشخص شدند که طلاهای روز اول به آلمان، روسیه و ارمنستان رسید.

در روز اول این مسابقات حوادث جالبی رقم خورد که از آن جمله می‌توان به ناکامی کی هیون وو قهرمان المپیک لندن از کره‌جنوبی و شکست جولفالاکیان و پیتر باسی قهرمانان سال گذشته جهان از ارمنستان و مجارستان اشاره کرد.

* حوادث مهم مسابقات روز اول را در زیر می‌خوانید:

* در وزن 66 کیلوگرم آرتم سورکوف، قهرمان بازی‌های اروپایی از روسیه در دور اول با نتیجه 2 بر صفر مقابل حسن‌ علی‌یف، نفر سوم بازی‌های اروپایی از آذربایجان به برتری دست یافت. البته سورکوف در دور بعد (یک شانزدهم‌)‌ با نتیجه یک بر صفر مغلوب ریو هان سو، قهرمان بازی‌های آسیایی و سال 2013 جهان از کره‌جنوبی شد تا کشتی‌گیر آذربایجانی هم حذف شود و دست خالی مسابقات را ترک کند.

* در همین وزن تاماش لورینچ، در یک هشتم‌نهایی با نتیجه 4 بر یک مغلوب میهران آرتونیان از ارمنستان شد که با توجه به شکست آرتونیان در نیمه‌نهایی لورینچ نیز حذف شد.

* از نکات جالب توجه وزن 66 کیلوگرم کسب سهمیه المپیک برزیل توسط طارق عزیز از الجزایر بود که با شکست در دیدار رده‌بندی پنجم شد.

 

* از حوادث جالب توجه وزن 75 کیلوگرم می‌توان به شکست آرسن جولفالاکیان، قهرمان دوره قبل و نایب قهرمان المپیک لندن با نتیجه 6 بر صفر مقابل رومن ولاسوف، قهرمان المپیک 2008 پکن از روسیه اشاره کرد که در همان دور نخست به مصاف هم رفتند. البته این پایان ناکامی این کشتی‌گیر ارمنی نبود؛ چرا که با وجود زحمتی که برای حضور در دیدار رده‌بندی کشیده بود در این مرحله با نتیجه 5 بر 2 مغلوب مارتیکوف قزاق شد و به عنوانی بهتر از پنجمی نرسید؛ هر چند موفق به کسب سهمیه حضور در المپیک برزیل شد.

* در همین وزن ویکتور نمس، نایب قهرمان بازی‌های اروپایی از مجارستان با نتیجه 3 بر 2 مغلوب کیم هیون وو، قهرمان المپیک و بازی‌های آسیایی از کره‌ جنوبی شد. البته این کشتی‌گیر کره‌ای در مرحله یک هشتم نهایی با نتیجه 4 بر 2 مغلوب دوژان کارتیکوف از قزاقستان شد که با توجه به شکست کشتی‌گیر قزاق در مرحله بعد مقابل رومن ولاسوف روس، قهرمان کره‌ای المپیک لندن از گردونه مسابقات حذف شد.

* پیتر باسی، قهرمان 2014 جهان در وزن 80 کیلوگرم از مجارستان هم در مرحله یک‌هشتم نهایی با نتیجه 5 بر صفر مغلوب رومن ولاسوف روس شد و در شانس مجدد هم با نتیجه 7 بر 4 به جلفالاکیان باخت و حتی به دیدار رده‌بندی هم نرسید تا حداقل سهمیه المپیک را بگیرد.

* بدون شک حضور مارک مادسن، 31 ساله، کشتی‌گیر کهنه‌کار دانمارکی در فینال وزن 75 کیلوگرم که آخرین مدال جهانی‌اش را سال 2009 کسب کرده بود می‌تواند یکی از شگفتی‌هایی روز اول نام برد. کشتی‌گیری که تقریبا هیچکدام از تحلیلگران شانسی برای او قائل نبودند و جایی در بین مدعیان این وزن نداشت.

* از حوادث مهم وزن 98 کیلوگرم هم می‌توان به پیروزی چنگ ایلدیم، نفر سوم جهان از ترکیه با نتیجه 4 بر 4 مقابل بالاژ کیس، قهرمان سابق جهان از مجارستان که در دور نخست با یکدیگر روبرو شدند، اشاره کرد که با شکست کشتی‌گیر ترک در یک‌چهارم نهای مقابل قاسم رضایی، این مجار کهنه‌کار هم حذف شد تا مجارها با حذف سه کشتی‌گیر مطرح خود روز سختی را پشت سر بگذارند.

به گزارش فارس، نفرات اول تا ششم هر وزن نیز موفق به کسب سهمیه المپیک شدند که فرنگی‌کاران کشورمان در 3 وزن اول 2 سهمیه توسط عبدولی و رضایی کسب کردند و در وزن 66 کیلوگرم زیدوند موفق به کسب سهمیه نشد.

تیم ایران نیز با کسب 15 امتیاز بعد از تیم‌های روسیه و ارمنستان در رده سوم تیمی قرار گرفت.

روسیه با یک طلا، یک نقره، یک برنز و 26 امتیاز اول است و ارمنستان با یک طلا، یک عنوان پنجمی و 18 امتیاز در رده دوم قرار دارد. ایران هم با نقره رضایی و پنجمی عبدولی با 15 امتیاز سوم است. تیم آلمان با یک طلا و 10 امتیاز و کره‌جنوبی هم با یک نقره و 10 امتیاز چهارم و پنجم هستند. از نکات جالب توجه ناکامی کشتی‌گیران آذربایجانی در سه وزن اول است که نه تنها موفق به کسب مدال نشدند بلکه تنها با کسب 6 امتیاز جایگاهی هم در بین تیم‌های برتر روز اول ندارند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس