تیم ملی کشتی فرنگی ایران در سه وزن نخست مسابقات کشتی قهرمانی جهان علاوه بر کسب دو سهمیه المپیک به یک مدال نقره رسید.

گروه ورزشی مشرق - پنجاه و هفتمین دوره مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان از شامگاه دوشنبه 17 شهریور به وقت تهران در لاس وگاس آمریکا آغاز شد و کشتی گیران سه وزن 66، 75 و 98 کیلوگرم روی تشک رفتند. شش نفر برتر هر وزن سهمیه حضور در المپیک 2016 برزیل را کسب می کنند.

در پایان رقابت های روز نخست تیم ایران یک مدال نقره کسب کرد. قاسم رضایی و سعید عبدولی موفق شدند دو سهمیه المپیک را نیز برای ایران کسب کنند.

نتایج کامل نمایندگان ایران در سه وزن اول کشتی فرنگی قهرمانی جهان را در زیر با هم مرور می کنیم:

66 کیلوگرم؛ مهدی زیدوند (حذف شد)
نتایج کامل روز نخست کشتی فرنگی قهرمانی جهان/ ایران دو سهمیه المپیک گرفتاولین نماینده ایران در لاس وگاس دور از انتظار ظاهر شد. در وزن 66 کیلوگرم که 48 نفر وزن کشی کرده‌ بودند، مهدی زیدوند در دور اول با نتیجه 4 بر صفر مغلوب استوان لوای، نفر سوم بازی‌های اروپایی و دارنده مدال برنز اروپا از اسلواکی شد که با توجه به شکست حریفش در مرحله یک‌هشتم نهایی مقابل کشتی‌گیر گرجستان از گردونه مسابقات حذف شد.

75 کیلوگرم؛ سعید عبدولی (پنجم)
نتایج کامل روز نخست کشتی فرنگی قهرمانی جهان/ ایران دو سهمیه المپیک گرفتدومین نماینده ایران در روز نخست سعید عبدولی بود که با کشتی های زیبای خود موفق شد سهمیه المپیک را کسب کند اما از صعود به فینال بازماند.

دور اول
 سعید که یک وزن بالاتر آمده دور اول با قرعه استراحت روبرو شد.

یک شانزدهم نهایی
عبدولی در دور دوم و پیش از پایان تایم اول با نتیجه 8 بر صفر مقابل نوربیک هاشم‌بیکوف از ازبکستان به پیروزی رسید.

یک هشتم نهایی
قهرمان اندیمشکی کشورمان در این دور نیز با نتیجه قاطع 8 بر صفر پاسکال ایسل از آلمان را شکست داد و راهی یک‌چهارم نهایی شد.

یک چهارم نهایی
به گزارش مشرق، عبدولی در مرحله یک‌چهارم نهایی هم موفق شد زورابی داتون‌آشویلی نفر پنجم جهان و نایب قهرمان سال 2013 اروپا از گرجستان را با نتیجه 2 بر صفر شکست دهد و به جمع چهار کشتی‌گیر نهایی این وزن راه یابد.

عبدولی با کسب این نتیجه، سهمیه المپیک 2016 ریو را نیز به دست آورد.

نیمه نهایی
سعید که در چند سال اخیر همواره از داوری ضرر دیده این بار هم به نوعی داوری نه چندان خوب مانع رسیدن وی به فینال شد. وی در مرحله نیمه نهایی به مصاف مارک اوورگارد مادسن از دانمارک رفت و با نتیجه 2 بر 2 به دلیل دارا بودن یک اخطار شکست خورد.

در حالی که عبدولی بارها با حمله‌های خود در این مبارزه پرکارتر از حریف نشان داد اما داوران اخطاری به کشتی‌گیر دانمارکی ندادند تا نماینده ایران بازنده میدان شود.

عبدولی با این نتیجه به دیدار رده‌بندی راه یافت تا برای رسیدن به مدال برنز با حریف آمریکایی خود مبارزه کند. عبدولی در دیدار رده بندی هم 2-0 به حریف خود باخت و از رسیدن به برنز محروم شد.

نتایج کامل روز نخست کشتی فرنگی قهرمانی جهان/ ایران دو سهمیه المپیک گرفت98 کیلوگرم؛ قاسم رضایی (مدال نقره)
قاسم رضایی آخرین نماینده ایران در روز اول مسابقات که با قرعه سختی هم روبرو شده بود، موفق شد با اقتدار به فینال برسد اما به مدال نقره بسنده کرد.

دور اول
 رضایی دور اول با قرعه استراحت روبرو شد.

یک شانزدهم نهایی
قاسم در دور دوم با نتیجه 4 بر 2 از سد اسلام ماگومدوف، قهرمان بازی‌های اروپایی از روسیه گذشت.

یک هشتم نهایی
قهرمان المپیک 2012 در دور سوم نیز با نتیجه 5 بر صفر مقابل دانیل لوگو کوبررا از کوبا به پیروزی رسید و راهی یک‌چهارم نهایی شد.

یک چهارم نهایی
به گزارش مشرق، رضایی در این مرحله نیز در یک دیدار سخت که مصدوم هم شد با نتیجه 4 بر صفر از سد چنگ ایلدیم دارنده مدال برنز جهان از ترکیه گذشت و علاوه بر حضور در نیمه‌نهایی موفق به کسب سهمیه المپیک برزیل شد.

نیمه نهایی
نماینده مازندرانی کشورمان در این مرحله هم با نتیجه 3 بر صفر الیس گوری، قهرمان سال 2011 جهان از بلغارستان را شکست داد و فینالیست شد.

فینال
رضایی که یک مدال طلای المپیک لندن و 2 برنز جهان در سال‌های 2007 و 2014 را در کارنامه دارد در فینال برای کسب نخستین مدال طلای جهانی‌اش با آرتور آلکسانیان، قهرمان سال گذشته جهان از ارمنستان مبارزه کرد. رضایی در المپیک لندن این کشتی گیر را شکست داده بود اما سال گذشته در مرحله نیمه نهایی مسابقات جهانی مغلوب وی شده بود و این دیدار می‌توانست جنبه انتقامی داشته باشد.

اما قاسم رضایی این بار هم از پس این کشتی گیر قدرتمند بر نیامد و با شکست 3-0 به مدال نقره بسنده کرد.

به گزارش مشرق، روسیه در روز اول موفق‌ترین تیم بود و صاحب یک طلا و 2 برنز شد تا با کسب 26 امتیاز در صدر قرار بگیرد. ارمنستان با یک طلا و یک عنوان پنجمی با 18 امتیاز در رده دوم قرار گرفت، ایران با 15 امتیاز در رده سوم ایستاد تا کار دشواری برای تکرار عنوان قهرمانی خود داشته باشد. آلمان با 12 امتیاز در رده چهارم قرار گرفت و کره‌جنوبی با 10 امتیاز در رده پنجم ایستاده است.

رده‌بندی سه وزن اول به‌شرح زیر است:

66 کیلوگرم:

1- فرانک استابلر (آلمان) 2- ریو هانسو (کره‌جنوبی)‌ 3- آرتم سورکوف (روسیه) و داوور استفانک (صربستان) 5- میگران آرتونیان (ارمستان) و طارق عزیز (الجزایر)... 34- مهدی زیدوند (ایران)

75 کیلوگرم:

1- رومن ولاسوف (روسیه) 2- مارک مادسن (دانمارک) 3- اندرو بسیک (آمریکا) و دژان کارتیکوف (قزقستان) 5- سعید عبدولی (ایران) و الوین مورس‌ علی‌یف (آذربایجان)

98 کیلوگرم:

1- آرتور الکسانیان (ارمنستان) 2- قاسم رضایی (ایران) 3- اسلام ماگومدوف (روسیه) و دیمیتری تیمچنکو (اوکراین) 5- الیس گوری (بلغارستان) و آلین آلکسوک سیوراریو (رومانی)


* حوادث مهم مسابقات روز اول:

به گزارش مشرق، از نکات جالب توجه وزن 75 کیلوگرم می‌توان به شکست آرسن جولفالاکیان، قهرمان دوره قبل و نایب قهرمان المپیک لندن با نتیجه 6 بر صفر مقابل رومن ولاسوف، قهرمان المپیک 2008 پکن از روسیه اشاره کرد که در همان دور نخست به مصاف هم رفتند.

در همین وزن ویکتور نمس، نایب قهرمان بازی‌های اروپایی از مجارستان با نتیجه 3 بر 2 مغلوب کیم هیون وو، قهرمان المپیک و بازی‌های آسیایی از کره‌ جنوبی شد. البته این کشتی‌گیر کره‌ای در مرحله یک هشتم نهایی با نتیجه 4 بر 2 مغلوب دوژان کارتیکوف از قزاقستان شد که با توجه به شکست کشتی‌گیر قزاق در مرحله بعد مقابل رومن ولاسوف روس، قهرمان کره‌ای المپیک از گردونه مسابقات حذف شد.

پیتر باسی، قهرمان 2014 جهان از مجارستان هم در مرحله یک‌هشتم نهایی با نتیجه 5 بر صفر مغلوب رومن ولاسوف روس شد.

در وزن 66 کیلوگرم هم آرتم سورکوف، قهرمان بازی‌های اروپایی از روسیه در دور اول با نتیجه 2 بر صفر مقابل حسن‌ علی‌یف، نفر سوم بازی‌های اروپایی از آذربایجان به برتری دست یافت. البته سورکوف در دور بعد (یک شانزدهم‌)‌ با نتیجه یک بر صفر مغلوب ریو هان سو، قهرمان بازی‌های آسیایی و سال 2013 جهان از کره‌جنوبی شد.

در همین وزن تاماش لورینچ، در یک هشتم‌نهایی با نتیجه 4 بر یک مغلوب میهران هارتونیان از ارمنستان شد.

از حوادث مهم وزن 98 کیلوگرم هم می‌توان به پیروزی چنگ ایلدیم، نفر سوم جهان از ترکیه با نتیجه 4 بر 4 مقابل بالاژ کیس، قهرمان سابق جهان از مجارستان که در دور نخست با یکدیگر روبرو شدند اشاره کرد. به احتمال زیاد ایلدیم حریف رضایی در یک چهارم خواهد بود. همچنین کشتی‌گیر رژیم صهیونیستی که در پایین جدول گروه رضایی قرار داشت در همان دیدار نخست شکست خورد تا خیالمان از این بابت راحت شود.


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
  0 0
  المان کشتی داره ؟؟؟؟
 • میلاد ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
  0 0
  ببینید تا مربی بزرگ هست چرا ازش استفاده نکنیم؟ به عقیده من آقای بنا باید سرمربی باشه و آقای پازاج هم میتونن در کنار ایشون باشن تا تجارب بیشتری برای سرمربی گری کسب کنن. حیفه از آقای بنا معمار کشتی استفاده نکنیم
 • علیرضا ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
  0 0
  عبدولی باید مدال میاورد
 • ناصر ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
  0 0
  خداییش ازاینکه کشتی ما به این روز افتاده قلب مردم ایران به درد اومده ، یکم گدشت میتونه جو کشتی رو عوض کنه ، چرا بنا رو برنمی گردونین؟ با احساسات این مردم بازی نکنین
 • مهدى احمدلو ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
  0 0
  كشتى گيران اگر كوچ درست ميشدن حتما مدالهاى ما رنگى ديگرى داشت اينجاست فرق مربى با مربى ديگر
 • زئوس مروانی ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
  0 0
  باید توی کشتی نیست!
 • ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
  0 0
  حیف به آقای بنا که همواره افتخارآفرین کشتی این مرز و بوم بودند لااقل از نظراتشون استفاده میشد
 • آزاد ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
  0 0
  وقتی امید نوروزی رو با اون افتخارات تو ۶۶ حذف میکنن و زیدوند میاد تو دور اول حذف میشه اینجا باید یاد استاد مسلم کشتی جهان محمد بنا بیفتیم و فقط دعا به جونش کنیم که سلامت باشه و حرفش ثابت شد که گفت مال این حرفا نیستید حالا مونده نتایج درخشان آقایون کشتی فرنگی که بنا به قله افتخار دنیا رسوند حالا دارن به قعر دره سقوطش میدن تبریک میگم آقای خادم تبریک میگم
 • ۰۳:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۸
  0 0
  دلم واقعا برای کشتی ایران گرفت خداااایا
 • حامد ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۸
  0 0
  حیف شد همین
 • ناشناس ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
  0 0
  اشتباه بزرگی کردند اقای بناروبرکنارکردند
 • ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۰
  0 0
  همکاراقای بنا ،جمشیدخیرابادی بودکه سال گدشته اذربایجان راقهرمان جهان کردوامسال نایب قهرمان جهان
 • سیاوش ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۱
  0 0
  به نظر من مربیان گناهی ندارن همین آقای پاراج 2014 تیم را قهرمان جهان کرد خود کشتی گیران کم لطفی کردن کشتی گیری که حداقل 10 سال کشتی گرفته و میدان جهانی دیده نباید چنین اشتباهاتی انجام بده اگر بنا ء هم بود هیچ کاری نمی کرد هر کس که بیاید دارو دسته خودش را می آورد و این به ضرر کشتی است
 • امیر ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۱
  0 0
  چند سال دیگه باید چوب لجبازی بخوریم حالا که مربی خوبی مثل بنان داریم تا کی باید با این وضع به نامردی کنار گذاشته شود و کشتی اوضاع فوتبال را پیدا مرده دست های پشت پرده به ما ضربه نی زنند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس