کد خبر 464103
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۷

باند فرکانسی ارزشمند ۷۰۰ مگاهرتز سال‌هاست برای برخی کشورها در حوزه خدمات تلویزیونی منسوخ شده و از آن برای توسعه موبایل استفاده می‌شود که صداوسیما همچنان حاضر به واگذاری آن برای توسعه ۳G و ۴G در کشور نیست.

 به گزارش مشرق،  باند فرکانسی 700 مگاهرتز در دوره رواج نسل‌های سوم و چهارم موبایل یکی از مهم‌ترین حیاتی‌ترین فرکانس‌ها برای پوشش گسترده جمعیتی و جغرافیایی به حساب می‌آید و اهمیت این طیف از آن جهت است که با طول موج پایین‌تر، پوشش گسترده‌ای را به همراه دارد.

این باند پایین پیش از ظهور تلفن همراه در اختیار سرویس برودکست یا همان کانال‌های آنالوگ تلویزیونی بود و با آمدن موبایل‌های آنالوگ بخشی از تکه باندهای آن در اختیار سرویس تلفن همراه قرار گرفت. کمیته ارتباطات فدرالی ایالات متحده آمریکا که سازمانی مستقل و براساس مصوبه کنگره این کشور شکل گرفته است، اولین نهادی بود که با قرار گرفتن کانال‌های آنالوگ تلویزیون روی طیف دیجیتال زمینه بهره‌مندی از باند 700 در دیگر بخش‌ها را فراهم کرد.

این کمیته با بیان اینکه کانال‌های پایین‌تر باند فرکانسی 700 (از 52 تا 59) که کانالی معادل 698-746 مگاهرتز می‌شود بیشتر برای برودکست‌های آنالوگ و دیجیتال استفاده می‌گردد و کانال‌های بالاتر (60 تا 69) عملا بلااستفاده مانده است؛ در سال 2008 قوانین و مقررات تخصیص این باند ارزشمند به خدمات موبایل را فراهم کرد.

البته اولین تخصیص تکه‌باندهای طیف 700 به خدمات موبایل در این کشور مربوط به سال 1989 می‌شود که موج‌های آنالوگ موبایل در آمریکا توسعه یافت و کانال‌های 70 تا 83 این طیف در اختیار امواج آنالوگ موبایل قرار گرفت. البته چنین تخصیصی در آن زمان چالشی چون استراق سمع توسط تجهیزات تلویزیونی تکه‌باندهای واگذار شده به بخش موبایل را پشتیبانی می‌کردند به وجود آمد اما با تصویب دستورالعمل‌های ممنوعیتی سریعا در جهت مقابله با آن چالش برآمدند.

با روی کار آمدن موبایل آنالوگ عملا اولین کانال طیف مورد نظر در اختیار خدمات موبایل قرار گرفت و دیگر دسترسی به این کانال برای خدمات تلویزیونی در کل آمریکا ممکن نبود.

بعد از این کشور که قدمتی طولانی‌تر در استفاده از این باند برای ارائه خدمات موبایل دارد، سایر کشورها هم‌زمان با توسعه نسل‌های جدید ارتباطی سعی کردند که باند خالی 700 (به دلیل دیجیتالی شدن شبکه‌های تلویزیونی) را در اختیار بخش موبایل برای پوشش گسترده کشوری قرار دهند.

حتی کمیته ارتباطات فدرالی ایالات متحده آمریکا نیز که ضرورت این باند را دریافته بود اقدام به برگزاری مزایده‌ای برای واگذاری سراسری این باند در قالب فرایندی 12 مرحله‌ای کرد تا متقاضیان شرکت در مزایده نزدیک‌ترین پیشنهاد برای اختیار کردن تکه باند مورد نظر را داشته باشند.

متأسفانه برخلاف تمامی اقدامات جهانی و الزامات اتحادیه جهانی مخابرات برای تخلیه باند 700 مگاهرتز توسط سرویس‌دهندگان برودکست و تخصیص این باند به اپراتورهای موبایل، وضعیت این باند در کشور ما چالشی است.

این طیف با قدرت پوشش‌ جمعیتی و جغرافیایی بالا همچنان در اختیار صداوسیما قرار دارد و علی‌رغم اینکه دیگر شبکه‌ تلویزیونی آنالوگی نداریم و این باند خالی به حساب می‌آید اما حاضر به واگذاری آن نیست.

خالی شدن باند 700 موجب کاهش سرمایه‌گذاری اپراتورهای موبایل در نسل‌های سوم، چهارم و بالاتر ارتباطی می‌شود و همین منجر به توسعه زودهنگام خدمات موبایل باندپهن به تمامی نقاط کشور می‌گردد.

محمود واعظی سال گذشته عنوان کرده بود که در زمان جنگ تحمیلی برخی طیف‌های فرکانسی کشور در اختیار دستگاه‌های اجرایی مختلف کشور و صدا‌و‌سیما قرار گرفت که هنوز آنها را در اختیار دارند.

وی عنوان کرد: نگاه به استفاده از فرکانس در دستگاه‌های مختلف همان نگاه سنتی است در حالیکه استفاده از فرکانس‌های در اختیار دیگران می‌تواند هزینه‌های سرمایه‌گذاری اپراتورهای مختلف برای خرید تجهیزات را تا 50 درصد کاهش دهد. ضریب بهره‌وری فرکانس در ایران 1٫6 و در خاورمیان 10 اما این ضریب در برخی کشورهای غربی تا حدود 40 یا 50 هم پیش رفته است.

او ابراز کرد: بر این اساس باید حتما فضای فرکانسی خود را مورد استفاده بهینه قرار دهیم و به مدیریت فرکانس بپردازیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اختلاف نظرها بین سازمان صداوسیما و وزارت ارتباطات بر سر باند فرکانسی 700-800 مگاهرتز گفت: حدود 15 سال است که تمام کشورهای دنیا تصمیم گرفته‌اند با توجه به پخش دیجیتال شبکه‌های تلویزیونی، فضای فرکانسی مازاد را به اقدامات دیگری اختصاص دهند. این موضوع در کنفرانس‌های اتحادیه جهانی مخابرات نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است زیرا تمام شبکه‌های تلویزیون دنیا به سمت دیجیتال شدن پیش می‌رود و از طرفی ارتباطات موبایلی هم توسعه می‌یابد.

وی عنوان کرد: اردیبهشت ماه 93 در اولین همایش منطقه‌ای شبکه‌های تلویزیونی دیجیتال که با همکاری اتحادیه بین‌المللی ارتباطات، اتحادیه عرب و اتحادیه رادیوهای کشورهای عربی در دوبی برگزار شد درباره پخش آنالوگ و دیجیتال برنامه‌های تلویزیونی، تنظیم فرکانس‌های رادیویی، عضویت در باند فرکانس و بررسی قابلیت‌های همکاری بحث گردید و شرکت‌کنندگان الزامات فنی و اجرایی لازم برای هر گونه تغییر در طرح ژنو 2006 را در سرویس پخش دیجیتال برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی بررسی کردند.

واعظی گفت: در این همایش عنوان شد که پخش آنالوگ از 17 ژوئن 2015 به بعد براساس تفاهم‌نامه ژنو 2006 دیگر تحت حمایت نخواهد بود و این در حالی است که صدا‌و‌سیمای جمهوری اسلامی ایران هنوز نتوانسته است برخی از مناطق کشور را به بخش دیجیتال مجهز کند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه فرکانس عنصری کمیاب در کشورهای دنیاست که به سرعت پایان می‌یابد، گفت: تنها چیزی که خلق نمی‌شود، فرکانس است. بنا بر چنین ماهیتی، تصمیم گرفته شد فرکانسی که در گذشته به تلویزیون داده شده بود در تمام کشورهای دنیا آزاد و در اختیار سرمایه‌گذاری‌های دیگر قرار گیرد.

حال با توجه به اهمیت این موضوع، لیستی از اپراتورهای موبایل دنیا که در حال حاضر باند 700 مگاهرتز را مورد بهره‌برداری قرار داده‌اند براساس اطلاعات GSM تا سپتامبر 2015 به شرح زیر منتشر می‌کنیم.

نکته قابل تأمل این است که تمام اپراتورهای ذکر شده در جدول زیر از تکه‌های باند 700 مگاهرتز برای توسعه نسل چهارم موبایل (4G) استفاده کرده‌اند.

عدم همکاری صدا و سیما در ارتباط با توسعه 3G و 4G
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس