کد خبر 455650
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۰:۲۴

یک وبگاه تحلیلی نوشت: روسیه برای بهره برداری از موقیعت ویژه قطب شمال و مواجهه با آمریکا، شروع به ارتقا تجهیزات نظامی‌اش در این منطقه کرده است.

به گزارش مشرق، وبگاه آمریکایی «بیزنس اینسایدر» در گزارشی نوشت: دفتر مطالعات نظامی خارجی آمریکا در اوت 2015 گزارشی را منتشر ساخت که بر اساس آن روسیه در حال انتقال سامانه‌های دفاع هوایی منطبق یافته با وضعیت قطب شمال به مناطق حساس نزدیک مرزهایش با آمریکا و نروژ است.

براساس این گزارش، روسیه قصد دارد یگان‌های سامانه دفاع هوایی برد کوتاه تا متوسط «اس ای _22 پنتسر» را در مرزهایش با نروژ و نیز ناحیه نامشخصی در شرق روسیه برای رویارویی با آمریکا و ژاپن مستقر کند.

در گزارش  دفتر مطالعات نظامی خارجی آمریکا درباره ویژگی سامانه دفاع هوایی روسیه آمده است: «سامانه پنتسر با مخازن دو گانه از بخش‌های اصلی دفاع هوایی روسیه بوده و دارای برد عمودی 19 مایل است و در حرارت منفی 58 فارنهایت نیز کارایی دارد و این باعث شده تا این سامانه دفاع موشکی سلاحی بی‌عیب و نقص برای این کشور جهت استقرار در سلسه پایگاه های نظامی‌اش در سرتاسر قطب شمال باشد. این سامانه موشکی می‌تواند با تهدیدهای سطحی و دریایی نیز مقابله کند.»

بیزینس اینسایدر نوشت: نظامی کردن قطب شمال از سوی روسیه در حالی صورت می‌پذیرد که یخ‌های این منطقه در حال ذوب شدن بوده و منطقه از اهمیت ژئوپلیتیکی بیشتری برخوردار می‌شود. این در حالی است که بر اساس ارزیابی‌های آمریکا حدود 15% نفت، بیش از 30% گاز طبیعی ذخیره شده جهان و نیز حدود 20% گاز مایع طبیعی جهان نیز در بستر دریای قطب شمال قرار دارد. فرو نشست یخ‌های قطب شمال همچنین مسیرهای جدید کشتیرانی را از بین مناطق پوشیده از یخ ایجاد می‌کند.

بنابراین، روسیه برای بهره برداری از موقعیت قطب شمال ارتقا قابل توجه تجهیزات نظامی‌اش را در منطقه آغاز کرده است. قصد روسیه در مجموع ایجاد 10 ایستگاه تحقیقاتی، عملیات نجات، 16 پایگاه در آب‌های اقیانوسی، 13 فرودگاه و نیز 10 ایستگاه راداری دفاع هوایی در پیرامون قطب شمال است. پروژه‌های یاد شده به محض تکمیل این توانایی را به روسیه می‌بخشند تا قدرت سخت (بکار‌گیری ابزار نظامی، اقتصادی) را در راهبرد جدید و زمینه‌های تجاری بکار بندد.

«مارک گالوتی» تحلیلگر امور روسیه دانشگاه نیویورک در این زمینه معتقد است دیگر پیامدهای نظامی این مسئله ایجاد پایگاه‌های جدید است که امکان بکارگیری جنگنده بمب افکن جدید و بیشتر را به روسیه در منطقه می‌بخشد.

این کارشناس آمریکایی در مطلبی که چندی قبل در روزنامه مسکو تایمز منتشر شد، نوشت: «آب‌های منطقه قطب شمال قبل از سال 2025 از سوی اسکادرانی از بمب افکن‌های روسی رادار گریز نسل پنجم «پاک دا» گشت زنی و کنترل خواهند شد.»
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس