کد خبر 455120
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۰

زبیگنیو برژینسکی مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا با هشدار درباره «عواقب» شکست مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ برای واشنگتن گفت: «هر فرد مطلعی می‌داند که عواقب شکست شاید ویرانگر باشد».

به گزارش مشرق، در ادامه کش و قوس‌ها در آمریکا درباره «برجام»، زبیگنیو برژینسکی با حضور در یک شبکه تلویزیونی به مخاطبان آمریکایی درباره شکست و ناکامی در برنامه جامع اقدام مشترک هشدار داد.

مشاور امنیت ملی اسبق دولت آمریکا در شبکه «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» درباره نقش آفرینی کنگره و شکست روند مذاکرات گفت: «مردم و افراد باید آگاه باشند که عدم توفیق توافق هسته‌ای نتایج و عواقبی دارد که دردسرساز است. ما دقیقا نمی‌توانیم این عواقب و پیامدها را تعریف کنیم».

مشاور امنیت ملی دولت جیمی کارتر افزود: «هر فرد مطلعی در باطن خود می‌داند که عواقب شکست در این موضوع شاید ویرانگر باشد. خطر یک جنگ بزرگتر در مقیاس منطقه‌ای می‌تواند یکی از عواقب احتمالی باشد».

زبیگنیو برژینسکی در پاسخ به سوالی درباره «برجام» اینطور تصریح کرد: «از نظر من، این توافق با بسیاری از توافقات دیگر متفاوت است. در توافقات بین‌المللی شما مثلا این کار را کرده و دیگری یک کار دیگر(بر اساس مفاد توافق) انجام می‌دهد و موضوع به پیش می‌رود اما این توافق یک فرایند است. بگذارید این را تکرار کنم این یک فرایند است که می‌تواند سبب تغییر روابط پیچیده آمریکا و ایران به یک نحو مثبت‌تری شود».

او ادامه داد: «تحول و سیر تکاملی داخلی روابط آمریکا و ایران زمان می‌برد اما یک احتمال واقعی وجود دارد که اگر این توافق موفق شود، ایران تبدیل به یک عضو خوب در جامعه بین‌المللی شود».

یکی از مجریان شبکه آمریکایی از میهمان خود سوال کرد با توجه به اینکه قانونگذارانی هستند که در کنگره تصمیم خود را در قبال برجام اتخاذ نکرده‌اند و یکی از قانونگذاران هم گفته که این یک تصمیم بسیار سخت است. نظر شما چیست؟

برژینسکی گفت: بله این یک تصمیم سخت و مهمی است اما این تصمیمی بر این اساس باید باشد که دو طرف بر مبنای آن به صورت مرحله به مرحله حرکت کنند که در نتیجه به نوعی ثبات در منطق‌ای فراتر می‌انجامد. بحث و جایگزین دیگری در این باره نیست آنهایی که علیه این بحث و جدل می‌کنند در باطن خودشان می‌دانند که عواقبی برای شکست وجود دارد عواقبی اضافه علیه آنچه اکنون ضد منافع آمریکا در منطقه وجود دارد.

وی همچنین هشدار داد: ببینید این یک توافق بین ما و ایران نیست بلکه شامل روسیه، چین و همچنین اروپا می‌شود. این پتانسیل وجود دارد که اگر توافق موفق شود نوع روابط با آنها هم تغییر یابد.

مشاور دولت کارتر تصریح کرد: این یک توافق پیچیده است و رد کردن آن مخاطرات بسیاری به دنبال دارد و برخی تبعات و عواقب شدیدی در قبال منافع آمریکا به همراه خواهد داشت.

زبیگنیو برژینسکی در پایان این مصاحه بدون اشاره به نام کشوری و مخالفتها و دخالتهای آن در قبال برجام هم گفت: این تصمیمی است که آمریکا باید آن را اتخاذ کند و نه دیگران. دیگران منافع خاص خودشان را دارند».
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس