جسارت نیروی دریایی در استفاده درست از ابزار رسانه نه‌تنها نباید برای او نقد و مواخذه به همراه داشته‌‎باشد که ازقضا شناخت و درایت و هوشمندی این نیرو در استفاده از هنر و رسانه موقعیتی است که می‌تواند سرمشق سایر نیروها قرار گیرد.

گروه فرهنگی مشرق- چند وقت پیش تهیه کننده فیلمی که درباره رشادت های نیروی دریایی بود پیش امیردریادار سیاری رفته بود تا شاید کمک حداقلی از او برای تولید فیلمش بگیرد. وقتی برگشت حالتش دیدنی بود. داشت بال درمی‌آورد. باورش نمی شد. آنقدر ذوق زده و شوکه شده بود که حتی درخواست هایش را نگفته‌بود و فقط کلیاتی گفته بودند و تمام. این‌که یک مدیر نظامی تا این اندازه اهل فرهنگ و هنر باشد متعجب و خوشحالش کرده‌بود.


هوشمندی نیروی دریایی در استفاده از هنر و رسانه

اگرچه برعکسش یعنی این که یک فرمانده نظامی فقط تا اندازه کمی علاقمند و پیگیر هنر باشد و دارای نگاه در حوزه فرهنگ و هنر نباشد چیز عجیبی نیست. طبیعی است که او آنقدر درگیری و مشغله نظامی دارد که وقتی برای پرداختن به فرهنگ و هنر نمی ماند. مگر آنکه یا نگاه و شناخت بسیار هوشمندانه ای از هنر و رسانه داشته باشد و یا در کنار تمام مشغله های نظامی و تخصصی از زمان های اندک فراغت خود بزند و به فرهنگ بپردازد.

هوشمندی نیروی دریایی در استفاده از هنر و رسانه

دریادار سیاری از این دسته فرماندهان نظامی است. او هم در گفت‌و‌گو با آن تهیه‌کننده و هم به چندنفر دیگر تاکید کرده‌بود که: هر شخص یا اداره ای که بخواهد کار فرهنگی درباره نیروی دریایی تولید کند حداکثر همکاری را با او خواهند داشت و حمایتش خواهندکرد.

این را تاکنون در عمل هم ثابت کرده‌است و با حمایت های حداکثری از تولیدات فرهنگی در این حوزه نشان داده که نگاه بسیار درست و دقیقی به هنر و رسانه دارد. دست کم حمایت از آن دوست تهیه کننده و هم کمک به چندین نفر دیگر که در حوزه‌ کتاب و فیلم و موسیقی از او حمایت خواسته بودند مستندی است بر این ادعا.
دریادار سیاری هوشمندانه این را می داند که ابزار رسانه می تواند در بازنمایی رشادت ها و تلاش های نیروی تحت فرمان او نقش عمده ای داشته باشد. که می تواند نگاه مردم را به سمت این رشادت ها بچرخاند و اجازه ندهد حماسه های آنان در خفا و دور از هر رسانه ای محدود به همان نیروها بماند و این خاطرات میان آنها بچرخد و بعد فراموش گردد.


هوشمندی نیروی دریایی در استفاده از هنر و رسانه


شاید تازه‌ترین حمایت‌ های نیروی دریایی هم کمک به ساخته شدن نماهنگ انرژی هسته‌ ای است. نماهنگ انرژِ هسته ای که مقصودلو خواننده اش بود واکنش های مختلفی را در سطح جامعه و میان مدیران برانگیخت اما تقریبا یک اعتقاد مشترک میان قاطبه مردم وجود داشت. این که: فارغ از پیشینه و جایگاه این خواننده همین که یک فرمانده نظامی تا این اندازه جسارت و هوشمندی و زیرکی در استفاده از ابزار رسانه داشته ستودنی است.
انتقادها هم البته عموما منطقی و قابل تامل بود. بعضی‌ها اعتقاد داشتند این نماهنگ نباید توسط یک خواننده با پیشینه نامناسب تهیه می‌شد. بعضی دیگر معتقدند اجرای کار غیرکارشناسانه بوده‌ است و حرکات خواننده پیشاپیش گروهی نظامی و روی ناو جماران شکل خوبی نداشته است و بعضی دیگر ...

هوشمندی نیروی دریایی در استفاده از هنر و رسانه

اما این وسط یک نکته را فراموش نکنیم. اتفاقی که در این نماهنگ افتاده‌است بسیار متفاوت بوده‌است با اتفاقاتی که پیش از این در مورد تعامل هنرمندان با نیروهای نظامی می‌افتاد.
مثلا کارگردانی در حد و اندازه ابراهیم حاتمی‌کیا آنقدر برای تامین ادوات جنگی فیلمش آزار داده می‌شد که لب به شکایت می‌گشود. یا فلان خواننده ای که می‌خواست برای دفاع مقدس بخواند هیچ حمایتی نمی‌شد و این کار اولین و آخرین کار ارزشی او می‌شد و مثال‌های دیگری از این دست... اما حالا چه اتفاقی افتاده‌است؟ خواننده‌ای به نام مقصودلو از میان جماعتی  معاند و طاغوتی که مدعی هنر هستند برگشته و از کارهای گذشته‌اش ابراز پشیمانی کرده و می‌گوید تلاش دارد تا از این پس گذشته‌اش را جبران کند. بعد هم با روشی درست یا غلط می‌خواسته با برجسته کردن عظمت و ابهت نیروی دریایی درباره حق داشتن انرژِ هسته‌ای نماهنگی تهیه کند. او درخواست کمک به نیروی دریایی داده‌است و حتی خودش هم باورش نمی‌شده که تا این اندازه با او همکاری کنند.
حالا به نظرم نه‌تنها این جسارت نیروی دریایی نباید برای نیروی دریایی و فرمانده شجاع آن نقد و مواخذه به همراه داشته باشد که ازقضا شناخت و درایت و هوشمندی این نیرو در استفاده از هنر و رسانه موقعیتی است که می‌تواند سرمشق سایر نیروها قرار گیرد و راه را برای ساخت و تولید آثار ارزشی و حماسی بیش از پیش باز کند.

* کیوان امجدیان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • ابوذر منتظرالقایم ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
  0 0
  قالب مبتذل رپ قابل دفاع نیست. خواننده مبتذل همه ی مشکل این کلیپ نیست.
 • ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
  0 0
  به نظر من هوشمندي در استفاده از رسانه و رويكرد خاص امير سياري در بكارگيري ديپلماسي عمومي براي تزريق باور در زير لايه هاي قشر نوجوان و جوان يك الگو و يك مثال عالي براي سيار دستگاهها و نيروهاست درود بر تمامي فرماندهان و اميران سرافزار نيروهاي مسلح ايران اسلامي
 • دارای کارت پایان خدمت ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
  0 0
  علائم نصب شده رو سینه هادی ساعی عکس نصب شده
 • chakhmaghi ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
  0 0
  احسنت بر شما جناب امجديان ! موافقم خدا قوت
 • ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
  0 0
  ایشون این جسارت رو تو بازی مبارزه در خلیج عدن هم داشتن که از نظر فنی جزء بازی های خوب ایرانی به شمار می ره اما باید تو تیم نظارت فرهنگیشون یکم دقت نظر کنن تا عملکردشون کم نقص تر از الان بشه
 • ابوذر منتظرالقائم ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
  0 0
  جناب مشرق. عرض شد که : مسئله فقط بکارگیری خواننده بد سابقه نیست. مسئله بکارگیری خوانند در قالب موسیقی حرام است. خطایی که در برنامه خندوانه هم اول رونمایی شد وبنظر همه چیز در جبهه معارض هماهنگ است. برنامه ها را هماهنگ می سازند و همزمان منتشر می کنند. جالب آنکه این بار به درون خودیها نفوذ می کنند.
 • ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
  0 0
  جماران نبوده، دماوند بوده. ناو هم نبوده ناوشکن بوده.
 • ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
  0 0
  به نظرم مشرق نیمه پر لیوان رو دیده...
 • یه جوان ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
  0 0
  اقا به این نیروی دریایی خیلی کم لطفی شده ولی خوبه ها حداقل آدم میبینه تو مملکت تبعیض واقع نشده اما من یه پیام از اقدام نیروی دریایی گرفتم : خدا کنه یکی دلش برا مملکت بخواد بتپه
 • ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
  0 0
  تتلو همه رو مسخره میکنه یه سرچی کنید تصاویرش رو میفهمید چطور آدمی بوده مگر اینکه توبه نصوحی چیزی
 • سيد ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۱
  0 0
  سلام خدمت همه ی عزیزان من کاری ندارم که امیر دریادار سیاری چقدر با هوشمندی از اجرای امیر مقصودلو استفاده کردند اما یک نکته بسیار مهم اینه که هر چند قالبی که این خواننده اجرا کرده ممکنه از نظر بسیاری مبتذل باشه اما به برخی تلنگری می زنه که حتی فارغ از بحث اسلامی که نباید کفار بر مسلمین تحت هیج شرایطی مسلط بشن اگر کسی یک خورده به وطن خودش علاقه داشته باشه از شاخ و شونه کشیدن های آمریکا برای یه کشور مستقل مثل ایران عصبانی میشه. این خواننده هم در این قالب این حالت درونی خودش را ابراز کرده.
 • ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۱
  0 0
  مشکل تفکر شماست.
 • ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۱
  0 0
  در حوزه موسیقی هیچ وقت مشخصا و قاطعانه نمی تونی یک موسیقی رو حرام اعلام کنی یه چیزه کلی گفته شده و معیار اصلی قبل از اهنگ خود فرد
 • آقای م ر ۰۴:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۱
  0 0
  هر کی یه سیاه مشقی مینویسه رو سریع چاپ نکن جناب مشرق!! از برادر تتلو! میخواید تمجید کنید، بکنید. حالا یه کاری در راستای اهداف مملکت انجام دادن. هر چند خالی از اشکال هم نیست. هدف، وسیله رو توجییه نمیکنه آقایون .....
 • بهاری ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۱
  0 0
  آفرین به نیروی دریایی ارتش که آنقدر شعور دارد که میفهمد باید از از هر ظرفیت داخلی برای تقویت جمهوری اسلامی استفاده کند.
 • فرید ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۱
  0 0
  من هم قبول دارم بایستی همیشه باعروسکهای قدیمی برنامه اجرا کنیم و توانمندی ها و زحمات جوانان ایرانی را (در زمان فعلی)اینطور نشان بدهیم!!! به نظر بنده امیر سیاری جسارت از خودش نشان داد و این کار را کرد و این حرکت خوبه هر چند نواقصی شاید بشه به آن وارد دانشت اما در کل خوب بود.
 • ناشناس ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۱
  0 0
  سلام دوستان چند نکته بگم: 1- نعوذبالله ما که جای اوستا کریم نیستیم خدا خودش می دونه و اعمال بنده هاش 2- این بنده خدا هم ایرانیه من کاری به سابقش ندارم حالا چه خوب و چه بد اما وقتی داره ابراز پشیمانی می کنه و می گ قصد جبران داره چرا این فرصتو ازش بگیریم؟ 3- خداوند عالم بااون عظمتش با کوچکترین حرکت مثبت دوست داره بنده هاشو ببخشه ما چرا کاسه داغتر از آش بشیم حالا که اون بنده خدا نادمه 4- باید قبول کنیم رپ تو جامعه و قشر جوون ما نفوذ زیادی داره و این یک حسن و هوشمندی از طرف امیر سیاری بوده که بتونه پیام کشور رو به اون قشر منتقل کنه 5- الان تو خیابونا خیلی از این جونا رو می بینم تو ماشیناشون این آهنگو گذاشتن و دارن زمزمه می کنن 6- باید قبول کرد جامعه ما جوانه و با سلیقه های مختلف و عقاید مختلف نمی توان سخنگویی رسانه رو محدود کنیم به یک قشر خاص و با یک خاننده خاص با این کار غیر مستقیم ما اونا رو از جامعه جدا کردیم 7- منکر نیستم کار نقص نداره و می تونست بهتر باشه یا علی
 • سید دکتر محمود ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۱
  0 0
  نماهنگ انرژِ هسته ای که مقصودلو خواننده اش بود .... دیگه تتلو شد مقصود لو؟!!! چقدر شما ها ... تشریف دارید که با 1 حرکت کوچیک کل حافظه تان ریست میشه!!!
 • سید شاهین ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۸
  0 0
  جذب حداکثری در اولیت است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس