کد خبر 437426
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۸

مستخدمین حسینی افزود: نقدینگی به زودی و در ماه‌های آینده بیشتر می‌شود؛ بدهی دولت و بانک‌های تجاری به بانک مرکزی بر میزان نقدینگی در دولت یازدهم افزود.

به گزارش مشرق، حیدر مستخدمین حسینی معاون وزیر اسبق اقتصاد در خصوص دلایل میزان افزایش نقدینگی در این دولت به رقم حدود 800 هزار میلیاردتومان اظهار کرد: در دولت یازدهم یکی از دلایل شتاب گرفتن رشد نقدینگی افزایش بدهی بانک های تجاری به بانک مرکزی است، که آن هم ناشی از تعهداتی است که قبلا بر دوش دولت بوده و دولت آنها را بر گردن بانکها نهاده بود تا به نوعی استقراض غیر مستقیم از بانک مرکزی داشته باشد.

وی افزود: عامل دیگر این است که بانکها به دلیل نداشتن نقدینگی، از بانک مرکزی برداشت کرده اند که این مسئله بر میزان نقدینگی افزوده است.

این مقام سابق بیان کرد: از طرف دیگر دولت تعهداتی داشته که در بودجه دیده نشده و در قبال آن از بانک مرکزی برداشت کرده است، این رقم بدهی دولت به بانک مرکزی هم چیزی در حدود 105 هزار میلیارد تومان برآورد شده است که البته این رقم مرتبا در حال تغییر است.

مستخدمین حسینی در تشریح ارتباط میان نقدینگی و پایه پولی عنوان کرد: این عوامل پایه پولی را تحت تاثیر قرارداده و با توجه به این که ضریب فزاینده پولی هم نسبت حدود 5 را تشکیل می دهد اثری که روی پایه پولی ایجاد می شود بسیار بالاست.

پیش بینی افزایش نقدینگی در ماههای آینده

وی با پیش بینی این که، احتمال میرود میزان نقدینگی در ماه های آتی بیشتر می شود گفت: هرچقدر جلوتر برویم و بودجه دولت با کسری مواجه شود و درآمد دولت تحقق نیابد، دولت برای اداره امور ناچار است رویه فعلی دنبال کند و نقدینگی را افزایش دهد.

معاون وزیر اقتصاد اسبق با بیان این مطلب که هر تصمیمی که روی پایه پولی تاثیر بگذارد، موجب افزایش نقدینگی می شود و اگر این افزایش نقدینگی بتواند در کانال تولید قرار بگیرد و برای تولید مدیریت شود، اثر آنچنانی بر اقتصاد نخواهد گذاشت،گفت: ممکن است در کوتاه مدت اثر گذار باشد ولی بلافاصله در میان مدت این اثر را جبران می کند.

مستخدمین حسینی ساختار مریض اقتصاد را عامل اصلی ایجاد نقدینگی در چند سال اخیر دانست و تاکید کرد: در افزایش نقدینگی بحث دولتها مطرح نیست، بلکه بحث ساختار مریض اقتصاد مطرح است، این ساختار مریض تا زمان بهبودی باید با جدیت تمام در اتاق سی سی یو و مراقبتهای ویژه قرار گیرد که در حال حاضر متاسفانه این مراقبتها از آن انجام نمی گیرد.

وی با اشاره یه افزایش میزان رکود در دولت یازدهم عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر رکود نه تنها کاهش پیدا نکرده، بلکه عمیق تر شده است. وی همچنین با بیان اینکه، تحلیل من این است که اگر اقتصاد توسط دولتمردان همین گونه مدیریت شود رکود عمیق تر هم خواهد شد، گفت: ضمن اینکه دولت برای هر یک از بخشهای مختلف اقتصادی برنامه ارائه نداده است، به همین دلیل است که نقدینگی آثار تخریبی خود را بر اقتصاد به همین شکل تحمیل خواهد کرد.

معاون وزیر اسبق اقتصاد گفت: تا زمانی که دولتها جسارت لازم را به خرج ندهند که ساختار اقتصاد کشور را تغییر دهند و بحث های اصلی اقتصاد کشور مانند اقتصاد بدون نفت در حد شعار و حرف و همایش باشد وضعیت به همین  منوال خواهد بود.

دولت برنامه ای برای خروج از رکود ندارد

مستخدمین حسینی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در اقتصاد ایران کمربندها را باید محکم بست، ولی ما در حوزه اقتصاد نگفتیم که باید کمربندها را محکم ببندیم زیرا در حال حاضر اقتصاد شرایط خوبی ندارد، کشور با رکود دست و پنجه نرم می کند و دولت هم هیچ برنامه ای برای خروج از این وضعیت به کار نگرفته استت.

وی بر همین اساس عنوان کرد: بنابراین در مواقعی مانند خرید گندم از کشاورز، دولت این وظیفه را به بانکها محول می کند، که این باعث می شود منابع بانکها به جای اینکه در زمینه تولید به کار گرفته شود در این زمینه ها مصرف می شود و آنها دستمزد تولید گندم به کشاورز را پرداخت می کنند.

معاون وزیر اسبق اقتصاد افزود: خرید گندم توسط بانکها به خودی خود کاربدی نیست، ولی این کار یک بانک تجاری نیست زیرا  شامل بدهی های بانک ها به بانک مرکزی می شود.

نقدینگی فراوانی در املاک و مستغلات قفل شده است

مستخدمین حسینی با تاکید بر قفل بودن نقدینگی در اقتصاد کشور یادآور شد: در حال حاضر شما می بینید که بانکها نقدینگی ندارند و این رشد نقدینگی هم که افزایش پیدا کرده شامل نقدینگی های قفل شده است، به طور مثال بعضا در همین تهران می بینید املاک و مستغلات چون مشتری ندارند و نقدینگی در اختیار نیست و خریدار ندارند، نقدینگی در این بخش قفل است و فروش هم نمی رود.

وی افزود: یعنی نقدینگی که از این بخش ایجاد شده است در بخش دیگری قفل می شود و در واقع از این بانک به بانک دیگری می رود قفل می شود.

معاون وزیر اسبق اقتصاد با تشریح وضعیت نقدینگی در دولت قبل بیان کرد: دولت قبل درآمدهای نفتی بالایی را در اختیار داشت و به همین دلیل مواردی که در این دولت دیده می شود کمتر توانست در آن زمان خود را نشان دهدو در حال حاضر بخشی از نقدینگی که در این دولت وجود دارد ناشی از کار کرد دولت قبل بوده که به این دولت انتقال پیدا کرده است.

مستخدمین حسینی اثر پرداخت یارانه نقدی و قانون هدفمندی یارانه ها را هم در ایجاد نقدینگی در دولت یازدهم موثر دانست گفت: هدفمندی یارانه ها و مسکن مهربه طور کامل در این دولت معطل نشده است و من اخیرا که از دولتمردان در این زمینه سوال کردم گفتند 3000 میلیارد تومان در ماه در زمینه پرداخت یارانه پرداخت می شود و در مسکن مهر پروژه هایی جدیدی را کلید نزدند اما پروژه های قبلی که قسمت اعظمشان باقی مانده همچنان در این دولت دنبال می شود.

تاثیر بدهی دولت و بانکها به بانک مرکزی بیش از پرداخت یارانه نقدی و مسکن مهر بر نقدینگی اثر دارد

وی خاطرنشان کرد: اما چیزی که در این دو سال برشتاب گرفتن نقدینگی اثر گذاشت بیش از یارانه نقدی و مسکن مهر بدهی است که دولت به بانک مرکزی دارد و دنبال آن بانک های تجاری هم به بانک مرکزی دارند.

معاون وزیر اسبق اقتصاد در پایان تصریح کرد: یک زمانی آمدند بانکها را شش قفله کردند و یا سه قفله کردند، اما امروز برای تحرک در اقتصاد باید عکس آن انجام شود، که متاسفانه دولت در این زمینه کوتاهی می کند این تحرک با مدیریت مناسب می تواند نقدینگی را به سمت تولید ببرد تا مشکل تورم هم به وجود نیاید.

منبع: نسیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس