کد خبر 431832
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۲

پایگاه اینترنتی مرکز توسعه بین المللی دانشگاه ایالتی بال آمریکا اعلام کرد هیاتی از نمایندگان آموزش عالی آمریکا در روزهای ششم تا دوازدهم ژوئن (۱۶تا ۲۲خرداد) از ایران دیدن کردند.

به گزارش مشرق، براساس بیانیه این پایگاه این دیدار به منظور افزایش همکاری دانشگاهی آمریکا و ایران بین نمایندگان دانشگاههای بال، پیتزفِر کالج ، راتگِرز ، دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و دانشگاه ایالتی وین با اعضای هیئت علمی سیزده دانشگاه و موسسه تحقیقاتی در تهران، شیراز و اصفهان انجام گرفته است.

خبر سفر هیات دانشگاهی آمریکا به ایران بعد از چند روز از بازگشت آنها به آمریکا در حالی درخبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری منتشر می شود که دیدارهای این هیات با نمایندگان دانشگاههای ایران درمدت یک هفته حضورشان در ایران در سکوت خبری رسانه ها و اعلام بی خبری مسئولان وزارت علوم درباره این سفر رخ داده است.

روابط عمومی وزارت علوم در واکنش به این موضوع، در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما اظهار بی اطلاعی کرده و گفته بود هیچ برنامه ای مبنی بر دیدار وزیر علوم با این گروه آمریکایی برنامه ریزی نشده است.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه شیراز نیز پیشتر در خصوص سفر این هیات آمریکایی به دانشگاه شیراز گفته بود: این دانشگاه برای ارتقاء سطح کمی و کیفی و جهانی کردن ارتباطات دانشگاهی، تبادل اطلاعات با کشورهای مختلف جهان و مراکز تحقیقاتی معتبر داخل و خارج از کشور را در دستور کار خود قرار داده است.

پس از انتشار بیانیه دانشگاه بال مبنی بر سفر هیات بلند پایه نمایندگان ارشد موسسات آموزش عالی آمریکا به ایران در رسانه های داخلی، حسین سالار آملی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاریهای علمی وبین المللی به خبرگزاری صدا و سیما گفت: هر هفته تعدادی از این سفرها به ایران انجام می شود و این سفرها در راستای آشنایی با دستاوردها و گسترش ارتباطات دانشگاهی بین دو کشور است.

وی ادامه داد: این دیدارها در گسترش روابط علمی وارتقاء همکاریها ی دو کشور موثر است. هیات امریکایی با وزیر علوم دیداری نداشته چون در سطح وزیر نبوده است اما با روسای دانشگاهها دیدار کرده است.

سالار آملی در خصوص اعلام بی خبری وزارت علوم در پی گیری های هفته گذشته، این موضوع را به گردن رسانه ها انداخت.

برای دیپلماسی مردم به مردم به ایران رفتیم

درحالیکه مسئولان وزارت علوم ، سفر هیات آمریکایی را یک روال عادی آموزشی اعلام کرده اند، کِن هولاند مدیر «مرکز توسعه بین المللی دانشگاه ایالتی بال» پس از بازگشت از سفر به ایران، در مطلبی در سایت رسمی این دانشگاه نوشت: «ما برای دیپلماسی مردم با مردم به ایران سفر کردیم. تحصیل، شیوه ای مهم برای فراهم کردن زمینه گفتگوی آمریکا با ایران است.»

آلن گودمن مدیر اجرایی موسسه آموزش بین المللی نیز بعد از بازگشت از ایران گفت: «دیپلماسی آموزشی در صدر اقدامات برای گشایش باب گفت و گو بین دو کشور است که اغلب پیش از آنکه روابط دیپلماتیک به طور کامل احیا شود، صورت می گیرد. این قضیه ای است که درباره چین و ویتنام دنبال شد و این موسسه آموزش بین المللی چنین تلاش هایی را درسال های اخیر، درخصوص میانمار و کوبا انجام داده است و اکنون این طرح درمورد ایران آغاز شده است.»
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس