کد خبر 414391
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۴

از اظهار نظر وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره جهش سینما و تئاتر کشور در صورت رفع تحریمها تا تصمیم به اکران یکباره فیلم مسئله دارد قصه ها و حالا هم خبر اکران یکی از مسئله دار ترین فیلمهای اخیر سینمای غرب که با مضمون هم جنسگرایی کاراکتر اصلی فیلم تولید شده در سینما تک پردیس سینمایی قلهک تهران.

به گزارش مشرق، از اکران ضربتی فیلم قصه ها و سخنان عجیب اصلی ترین متولی فرهنگ کشور که رمز جهش سینمای کشور را رفع تحریمها دانسته بود که بگذریم؛ اکران فیلم همجنسگرایانه بازی تقلید را کجای دلمان جای دهیم.
بازی تقلید ساخته مورتن تیلدام ساخته مشترک انگلستان و امریکا درباره بخشی از زندگی آلن تورینگ، ریاضی‌دان و دانشمند بریتانیایی است که فیلم مدعی است با رمزگشایی پیام‌های محرمانه نیروی دریایی آلمان در جریان جنگ جهانی دوم توانست جان میلیونها نفر را نجات دهد و مقدمه‌ای برای پایان این جنگ ویرانگر باشد.
بر خلاف آنچه در ابتدا به نظر می رسد که مضمون فیلم؛ رمزگشایی پیامهای محرمانه نیروی دریایی آلمان است اما در واقع این موضوع دستمایه ای برای طرح دراماتیک و تراژیک ماجرای یک نخبه هم جنسگرای انگلیسی قرار گرفته که فیلم مدعی است در مقطعی از تاریخ انگلستان به عنوان منجی کشور و بلکه جهان به ایفای نقش پرداخته چرا که خدمات او باعث پایان بخشیدن به جنگ دوم جهانی شده است.
کاراکتر تورینگ در فیلم بازی تقلید بر خلاف روحیات غیرعادی منحرفان جنسی؛ جذاب و توانمند به تصویر کشیده شده به گونه ای که وقتی در اواسط فیلم ماجرای همجنسگرا بودن وی مطرح می شود با وجود شوکه شدن مخاطب اینگونه القا می شود که این نخبه انگلیسی مانند هر شخصیت دیگری در این سطح از روحیه ای مقاوم و پرتوان برخوردار بوده ولی ریشه مشکلات روحی و روانی او که در روند دراماتیک داستان به خودکشی وی ختم می شود جامعه سنتی است که به اقتضای زمان برای فهم و درک واقعیت همجنسگرایان رشد لازم را نداشته است.

اکران یک فیلم همجنس‌گرایانه در ایران

تاکیدی که فیلمساز به شکل مونولوگ در آغاز اثر بر واقعی بودن داستان دارد نیز دلالت بر  انگیزه اصلی فیلمساز و نویسنده در القای این مفهوم دارد که گزاره هایی چون نخبه گی؛ منجی بشر و خدمتگزار ملت بودن و شخصیت توانمند تورینگ از واقعیت ناشی می شود و بر پایه خیال فیلمنامه نویس شکل نگرفته است.
بازی تقلید به لحاظ فرم و ساختار سینمایی فیلم خوش ساختی است و سعی دارد مسئله اصلی فیلم را در لایه ای مطرح کند که بیشتر بر ناخودآگاه مخاطب تاثیر بگذارد و از موضوع کشف رمز به عنوان موضوعی پوششی بهره می برد.
فیلم قصد دارد از کاراکتر نخبه و دانشمندی مثل تورینگ در ذهن بیننده شخصیتی مظلوم بسازد که جامعه سنتی انگلیس به واسطه عدم شناخت مناسب قدر او را ندانسته و سبب شده تا چنین مرد برجسته ای اقدام به خودکشی کند.
بازی تقلید بر سرنوشت محتوم اغلب هم جنسگرایان که به واسطه مشکلات روانی ناشی از انحراف جنسی به  انتحار ختم می شود سرپوش گذاشته است.
رشد صعودی فیلمهایی با مضمون همجنسگرایانه طی سالهای اخیر چیزی نیست که بتوان آنرا انکار کرد و  روی خوش نشان دادن به این مضامین مسئله ای است که از سوی جشنواره های معتبر فیلم به وفور دیده می شود و در واقع از نوعی حمایت پشت پرده ساختارهای فرهنگی غرب حکایت دارد.
خوش بینانه است که اکران یکی از مهمترین محصولات سینمایی غرب با مضمون همجنسگرایی در شهر تهران را رویکردی از روی نادانی دانست و باید از حالا این زنگ خطر را به صدا درآورد که عده ای در عرصه فرهنگ این مرز و بوم رخنه کرده اند و همان سیاستهای ساختارهای فرهنگی غرب را دنبال می کنند.
جا  دارد دلسوزان فرهنگی انقلاب اسلامی پیش از اینکه خود مردم نسبت به اقدامهای ضد فرهنگی واکنش نشان دهند نسبت به چنین رویکردهایی عکس العمل مناسب را به عمل آورند و از پیش روی ضد فرهنگی مشکوکی که بی تردید سرنخ آن به خارج از کشور منتهی می شود جلوگیری کنند.

منبع: نسیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 6
 • ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
  0 1
  آفرین بر این تحلیل خیلی خوب.
 • ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
  1 0
  خب معلومه که عمدیه فراموش نکنید حمایت از همجنس بازی یکی از "پارامترهای مهم حقوق بشری دشمنان" است از طرفی بعضی تحریمها هم به بهانه حقوق بشر وضع شده اند و .... بخوان حدیث مفصل از این مجمل!
 • ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
  0 0
  عجب اوضاعی شده، انجام رفتارهای متناقض برای جلب رای : حضور در خانه شهدا + حمایت از اقدامات دین گریز و ضد فرهنگی !!!!
 • ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
  0 0
  اگر کسی فریب این اقدامات را بخورد باید فاتحه خود را بخواند!
 • جواد ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
  0 0
  بله دیگه خون شهدا رفتن درسته یا این فیلم ها رو پخش کردن خلاصه هر روز یه مدل حرف زدن دیگه دل همه رو بدست اوردن اسمش شده عدالت لعنت خدا برا این عدالت
 • پسر ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
  0 0
  مسئولان در هر سازمانی خیلی خیلی فعال شدن!!!!!!!!!!!!!!!!!! کاش این فعالیت دردی از مردم دوا میکرد کاش کاش کاش
 • بهاری ۲۱:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
  1 2
  بابا این ها هم‌جنس‌باز هستند نه هم‌جنس‌گرا!!!!!! چرا رعایت نمی‌کنید آخه....
 • ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
  0 1
  مرگ بر فتنه گران
 • ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۰
  0 1
  این سینمامطلق به شهرداری است وهم اکنون هم یک تاتربسیارمبتذل هم درحال اجرادارد که بسیارصحنه های کثیف دارد
 • ۰۴:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۰
  0 1
  حضور در خانه شهدا برای جلب رای بهتر و کم هزینه تر از میتینگ سیاسی در ورزشگاه آزادی است
 • ناشناس ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۰
  0 0
  فاسدان وخیانت کنندگان باید مجازات بشند
 • زری ۰۳:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۷
  2 0
  این فرد بیچاره بخاطر همجنس گرا بودن به خودکشی دست نزد. این بخاطر تهدید شکنجه شدن روحی و جسمی بود. وقتی لو رفت. بهش این انتخاب رو دادن که یا به درمان غیر انسانی اون زمان تن بده، و یا به عنوان یک همجنسگرا به زندان بره. این دیگه چه انتخابیه؟ یا خودمون به روح و جسمت تجاوز کنیم. یا بزاریم بقیه اینکارو بکنن. فیلم های با مزمون همجنسگرایی در حال افزایشن. خیلی از فیلمهایی که فکرش رو هم نمیکنید چنین مزمون هایی دارند. مثل: هابیت 1.2.3- شبی در موزه 3- مینییون ها- زوتوپیا- Frozen و ... چرا؟ چون مردم اینطوری میخوان و برای فیلم ساز ها پول آور هست. حالا شما میخواین چکار کنید؟ سانسور کنید؟ فکر نکنم که اگه فیلمها بیشتر از اینی که الان سانسور میکنید سانسور بشه خود مسئولای این کار هم دیگه بفهمن فیلم چی به چی شد. یه زمانی بود آخوندها میخواستن سر لخت بازیگرهای خارجی رو سانسور کنند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس