کد خبر 413137
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۰

۶۱ سد بزرگ کشور از مجموع ۱۵۹ سد در وضعیت قرمز ذخایر آبی قرار دارند و اوضاع ۴۲ سد نیز در شراط عالی ۹۰ تا ۱۰۰ درصد پُرشدگی است که سد لتیان در شرق تهران نیز در این گروه قرار دارد.

به گزارش مشرق، وزارت نیرو اعلام کرد: با نگاهی به وضعیت پُرشدگی سدهای کشور، از مجموع ۱۵۹ سد بزرگ کشور ۶۱ سد که ۴۲ درصد از ظرفیت کل مخازن سدهای کشور را به خود اختصاص داده‌اند، در زمان حاضر کمتر از ۴۰ درصد ظرفیت خود آب دارند.

هم‌اکنون ۴۲ سد کشور بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد پُرشدگی دارند که نام سدهای لتیان، البرز، دز، میجران، عباسپور و ارس در این میان دیده می‌شود. از سدهای مهم می‌توان به سدهای استقلال در هرمزگان، لار در استان تهران، ۱۵ خرداد در استان مرکزی، کرخه در خوزستان و سد دوستی در خراسان شمالی اشاره کرد که دارای وضعیت ذخیره آب مناسبی نیستند.

براساس این گزارش، ۱۲ سد کشور نیز ۴۰ تا ۵۰ درصد پُرشدگی دارند که از این سدها می‌توان به سدهای درودزن، زاینده‌رود، اکباتان، گاوشان و گلستان ۳ اشاره کرد. همچنین میزان پُرشدگی ۲۶ سد کشور بین ۵۰ تا ۷۰ درصد است که در این فهرست می‌توان نام سدهای بارون، ستارخان، طالقان، ماملو و طرق مشاهده کرد.

در سطح پُرشدگی بین ۷۰ تا ۹۰ درصد نیز ۱۸ سد گزارش شده که سدهای سفیدرود، شهیدرجایی، مهاباد، کرج و علویان در این دسته قرار دارند.
منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • ۲۱:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۶
    0 0
    اگه اب نیست چرا مثل دریاچه مصنوعی نمیکنن؟