ماجرای پول کثیف پس از دوماه جنجال‌سازی رسانه‌های زنجیری در مجلس مورد واکاوی قرار گرفت و وزیر کشور در پاسخ به درخواست مکرر نمایندگان برای افشای واقعیت این ماجرای ابهام‌برانگیز گفت که حرفش توسط "رسانه‌های خاص" تحریف‌ شده است.

ماجرای وزیری که رسانه‌ها برایش سناریوسازی کردند/ بادکنک سیاسی پول کثیف در مجلس ترکید / وزیر مشت پوچ خود را به مجلس نشان داد

گروه سیاسی مشرق - عاقبت ماجرای پول‌های کثیف که دو ماه رسانه‌های جریان اصلاحات آن را باد کردند، ‌وزیر کشور را به مجلس کشاند. ماجرا از زمانی آغاز شد که رحمانی فضلی در نشست سراسری روئسای پلیس مبارزه با مواد مخدر با اشاره به گردش سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومانی قاچاق مواد مخدر گفت: « بی‌شک بخشی از این پول در حوزه سیاست، انتخابات و انتقال قدرت سیاسی در کشور وارد می‌شود.[1]»

همین جمله کافی بود تا رسانه‌های زنجیره‌ای اصلاح‌طلب پروژه متهم سازی جناح مقابل را کلید بزنند و با پروپاگاندای رسانه‌ای طوری القاء‌ کنند که نمایندگان اصولگرا در این جهت به متهم ردیف اول ماجرای "پول کثیف" تبدیل بشوند.

نمایندگان مجلس نیز که خود را در مظان اتهام دیدند، با صدور بیانیه‌ای از وزیر کشور برای توضیح این مساله دعوت کردند و خواستار شفاف‌سازی موضوع شدند. این درخواست‌ها مکررا از سوی خانه ملتی‌ها تکرار می‌شد[2] و وزیر کشور نیز بیان می‌داشت که مدارکی دارد که در یک جلسه غیرعلنی آنرا مطرح خواهد کرد.[3]

جالب اینجاست که طی دوماه اخیر این موضوع ابهام‌برانگیز از سوی رسانه‌های زنجیرهای دستاویزی برای اتهام زنی و حمله به حریف و قوه مقننه شد تا آنرا در گوشه رینگ مشت مال دهد. اما وزیر کشور تا زمان حضور در مجلس و پاسخ‌دهی به نمایندگان موضع سفت و سختی در برابر این جنجال‌سازی‌های رسانه‌ای اتخاذ نکرد.

این درحالی بود که برخی از ناظران سیاسی اصلاح‌طلب نیز ماجرای پول کثیف را در کنار انتصاب معاون سیاسی وزارت کشور باج سیاسی وزیر برای کم کردن فشارهای اصلاح‌طلبان مطرح می‌کردند.[4]

ماجرای وزیری که رسانه‌ها برایش سناریوسازی کردند/ بادکنک سیاسی پول کثیف در مجلس ترکید / وزیر مشت پوچ خود را به مجلس نشان داددر ادامه این ماجرا، سخنان مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری نیز آتش ادعای پول‌های کثیف را شعله‌ورتر کرد. پورمحمدی در بخشی از اظهارات خود در همین رابطه تصریح کرد: «موضوع پول‌های کثیف، مهم است و باید تکلیف هزینه‌های انتخاباتی معلوم شود. در این ارتباط قوانین شفاف و روشنی نداریم. در طول انتخابات گذشته پول‌های زیادی هزینه و تبلیغات زیادی می‌شده و چون قانون نداشته، امکان نظارت نداشتیم.»[5]

پس از این اظهارات بود که مطالبات نمایندگان برای حضور آقای وزیر در مجلس و پاسخگویی در مورد ادعاهای مطرح شده، فزونی یافت تا وزیر کشور در مجلس حاضر شده و پاسخگوی ادعاهای مطروحه خود باشد. اما امروز صبح ماجرا بر خلاف آنچه رسانه‌های زنجیره‌ بسط و القاء کردند، در مجلس اتفاق افتاد.

ابوترابی، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی که امروز ریاست جلسه را برعهده داشت، به اعترض نمایندگان نسبت به سخنان وزیر کشور اشاره کرد و گفت: «سخن این است که از مباحث شما این گونه برداشت شده که پول کثیف در جریان انتخابات و به احتمال زیاد در جریان انتخابات مجلس شورای اسلامی نقش داشته است.»

ماجرای وزیری که رسانه‌ها برایش سناریوسازی کردند/ بادکنک سیاسی پول کثیف در مجلس ترکید / وزیر مشت پوچ خود را به مجلس نشان دادنایب رییس اول مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: «آیا شما کمترین اطلاعات در خصوص پول های کثیف در حوزه های انتخابیه دارید؟ به طور دقیق و شفاف این موضوع را اعلام کنید چرا که بحث پول کثیف در عرصه سیاست دغدغه همه نمایندگان است و باید بصورت شفاف اعلام شود تا مجلس، دولت و قوه قضاییه به طور جدی با آن برخورد کنند.»

ابوترابی فرد افزود: «خواهش من این است که بدون کمترین چشم پوشی گزارش شفافی درمورد ورود پول کثیف در حوزه سیاست به خصوص نهاد قانون گذاری ارائه دهید.»

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این هنگام فریاد احسنت - احسنت سردادند و از سخنان وی حمایت کردند.

ماجرای وزیری که رسانه‌ها برایش سناریوسازی کردند/ بادکنک سیاسی پول کثیف در مجلس ترکید / وزیر مشت پوچ خود را به مجلس نشان داددر ادامه وزیر کشور در مقابل اصرار نمایندگان در مورد شفاف‌سازی موضوع پول کثیف و همچنین اعلام نام نمایندگانی که بنابر این ادعا از رانت و پول غیر مشروع استفاده کردند با عذرخواهی از مجلس شورای اسلامی مطرح کرد که صحبت‌های من تحریف شده است.

وی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: «برخی از رسانه‌ها این موضوع را به عرصه تحلیل‌های جناحی کشاندند و بر اساس منافع خودشان آن را تفسیر و القاء کردند.اگر از صحبت های من به دلیل انعکاس بد نشریات و روزنامه ها سوءاستفاده شده است من از طرف آنها عذرخواهی می کنم.»

رییس ستاد مبارزه با مواد مخدر یادآور شد: «بنده این موضوع را به سبب هشدار و تذکر مطرح کردم و انتظار بنده از شما نمایندگان این است که بستری را از نظر اقتصادی در کشور فراهم کنید که این نوع فعالیت‌ها منجر به پول های کثیف و قاچاق نشود.»

رحمانی فضلی در ادامه از نمایندگان درخواست کرد در شرایطی که به انتخابات مجلس نزدیک می‌شویم لایحه‌ای به مجلس یا طرحی را ارایه کنند که منشا و مبدا هزینه های انتخاباتی مشخص باشد.[6]

با پایان سخنان وزیر کشور در صحن علنی مجلس، ابوترابی فرد از نمایندگان خواست که اجازه دهند رحمانی فضلی چند دقیقه ای در مجلس حضور داشته باشد تا سخنانی را خطاب به وی بیان کند.

ماجرای وزیری که رسانه‌ها برایش سناریوسازی کردند/ بادکنک سیاسی پول کثیف در مجلس ترکید / وزیر مشت پوچ خود را به مجلس نشان دادابوترابی فرد گفت: «از وزیر کشور درخواست کرده ایم که امروز با توجه به برداشت‌ها و تحلیل‌هایی که از سخنان وی در برخی رسانه‌ها شده در مجلس به تبیین و توضیح نقش شفاف پول‌های کثیف در عرصه اقتصاد خصوصا در حوزه سیاست حضور یابد اما لازم می دانم چند نکته را نیز به دولت و وزیر کشور تذکر دهم. »

وی گفت: «خدا می‌فرماید همه ما به خصوص دولتمردان باید در سخن گفتن خود قول سدید را رعایت کنند. قول سدید آن سخنی است که از اتقان، استحکام منطقی و علمی برخوردار است و امکان کمترین سوء استفاده و سوء برداشت را به طرف مخاطب نمی دهد. »

نایب رییس اول مجلس اظهارداشت: «باید همه ما به خصوص مدیران و مسوولین ارشد اجرایی مراقب سخنان خود باشند تا از آن سوء برداشت نشود. »

وی، نکته دوم خود را این گونه بیان کرد که مسوولیت مبارزه با فساد و قاچاق برعهده دستگاه های اجرایی و قضایی است و وزیر کشور موظف است در این حوزه با استفاده از تمامی ظرفیت ها اقدامات قاطع و جدی را داشته باشد و مجلس نیز به طور کامل از تمامی اقدامات دستگاه‌های اجرایی و قضایی برای مبارزه با فساد اقتصادی و پول‌های کثیف حمایت می‌کند.[7]

ماجرای وزیری که رسانه‌ها برایش سناریوسازی کردند/ بادکنک سیاسی پول کثیف در مجلس ترکید / وزیر مشت پوچ خود را به مجلس نشان دادبه هر حال این موضوع به عنوان یک عبرت سیاسی در صحنه سیاسی کشور می‌تواند نمونه جالب توجهی درنوع خود باشد. رسانه‌های زنجیره‌ای اصلاح‌طلب در یک اقدام مشترک وبرنامه‌ریزی شده به یک فرضیه غیر شفاف و ابهام آمیز بر اساس منافع جناحی خود دامن زدند و از هیچ کوه ساختند. این درحالی است که اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌نگاری حکم می‌کند که رسانه‌ها با آگاهی از صحت مسائل به نشر و بسط مسائل مختلف بپردازند. در این زمینه نیز دست رسانه‌های زنجیره‌ای که همه چیز را قربانی منافع حزبی و جناحی می‌کنند، بیش از پیش رو شد.

متاسفانه کش‌دار شدن چنین موضوعی طی دو ماه گذشته و عدم موضع گیری صحیح از سوی وزارت کشور نیز مزید علت شد و به این شیطنت رسانه‌ای دامن زد تا فضای سیاسی کشور در زمینه موضوعی غیر شفاف ملتهب شود و وزیر کشور مشت پوچ خود را در مقابل درخواست نمایندگان برای افشای واقعیت ماجرا به مجلس نشان دهد که این موضوع درشان دولت نیست.

به هر جهت این مساله در راستای صحت و همچنین انتقال درست اخبار و اطلاعات در جریان خبری کشور باید مطمح نظر قرار گیرد. وزارت کشور نیز با توجه به وظیفه‌ای که برای اجرای انتخابات آتی مجلس و مهیاسازی کشور برای برگزاری این رویداد مهم سیاسی بر عهده دارد بایستی از طرح مسائل ابهام‌آمیز به طور جد خودداری کند و طبق وظیفه خود فضا را به سمت شور و شعور انتخاباتی سوق دهد.[1] - http://www.mashreghnews.ir/fa/news/391221/

[2] - www.mashreghnews.ir/fa/news/409283

[3] - http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931214000301

[4] - http://press.jamejamonline.ir/Newspreview/1909442233594174608

[5] - http://press.jamejamonline.ir/Newspreview/1909442233594174608

[6] - http://www.irna.ir/fa/News/81584888/

[7] - http://www.irna.ir/fa/News/81584922/


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 26
 • ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
  0 0
  ما رو چی فرض کردی آقای وزیر؟ این که نشد جواب... چند ماه جوسازی میکنید که در کنارش چه کاری بکنید که دیده نشه؟ آیا زودتر نمیتونستید این حرفها رو بزنید؟
 • سیدرضا ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
  0 0
  موضوع پولهای کثیف را در زمان انتخابات دوباره علم می کنند.
 • ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
  0 0
  ما که از هر پولی بی نصیبیم. چه تمیز چه کثیف. کثیفش هم قبوله اگه بهمون بدن.
 • حسین ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
  0 0
  فهمیدن این مطلب که از سخنان ایشان سو استفاده میشود بسیار ساده بود ولی فهمیدن این موضوع برای آقای رحمانی ظاهرا خیلی دشوار بود چون ایشان نتوانستند بفهمند که از سخنان موج سواران چگونه بهره برداری سو میکنند دلیلش را فردا در بایکوت کردن سخنان ایشان در در مجلس را در همین روزنامه ها خواهید دید
 • آرش عطرگفتار و فانی درخدا ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
  0 0
  در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به سال همدلی و هم زبانی دولت و ملت موشح شده کارگزاران نظام به طور اعم و دولتمردان را به طور اخص به تهذیب نفس و تلطیف روح و گسترش افق اندیشه و احتراز از معصیت و رانت خواری و اختلاس و ارتشاء فرا میخوانم و در واقع امر میکنم و آنها را به نفی تبعیض و نفی فاصله طبقاتی و نفی تجمل گرایی و نفی مصرف پرستی و نفی اشرافی گری امر میکنم و آنها و خودم را به یاد خدا و این که عالم محضرخداست توجه میدهم و همه را به خدمت بی شائبه و بی منت به خلق خدا و مردم پابرهنه که ولی نعمتان این انقلاب اندفرا میخوانم و مشرق نیوز عزیزم را به صداقت در اطلاع رسانی و پرهیز از محافظه کاری و کوبیدن صاحبان قدرت و ثروتی که نانشان را در خون مستضعفان تلیت میکنند قویا امر میکنم حسبنالله و نعم الوکیل
 • حدحد ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
  0 0
  یه روز بورسیه، یه روز یارانه، یه روز سبد کالا، یه روز خانه نشین کردن دانشمندان اتمی، یه روز مذاکره هسته ای، یه روز تورم صفر درصد، یه روز به جهنم رفتن دلواپسا، و یکروز دیگه هم پول کثیف ... آفرین به این همه تدبیر و امید
 • ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
  0 0
  امان از این همه دروغ پراکنی در میان جامعه، آخه چرا چهره نظام رو خراب می کنید نامردا؟؟ آقای رحمانی فضلی شما که تنها اصول گرای دولت بودی، شما دیگه چرا؟؟ ای خداااااا
 • محمد ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
  0 0
  جالب اینه که 2 ماه جنجال راخ انداختن الن آقای وزیر میاد میگه سوء برداشت شده .انسانی که قصد وهدفی نداشته باشه فردای بعد از صحبت ها به رسانه ها تذکر میده تا سوء برداشت نداشته باشن.واقعا متاسفم برای آقای وزیر ..
 • اهوازی ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
  0 0
  مجلس که برای همه چیز قانون تصویب میکند چرا برای سلامت بهتر و بیشتر انتخابات قانون تصویب نمیکنند؟؟؟
 • نيما ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
  0 0
  با هم جوگيري ها و سخنان ناسنجيده در سال هاي اخير برای نظام هزینه درست کردید، هم در دولت قبل و هم در اين دولت و هم از طرف برخي نمايندگان مجلس، وقتي ميكروفون را مي گيرند جلوي ادم مي گريند بفرمايئد بايد بداند چه مي گويد
 • ناشناس ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
  0 0
  بعد از 2 ماه جنجال آفرینی روزنامه های زنجیره ای و تشویش افکار عمومی عذرخواهی کردن سودی ندارد !
 • ناشناس ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
  0 0
  چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی !
 • علی م ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
  0 0
  قول سديد درسته نه قول شديد
 • سارا توانگری ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  0 0
  این وزیر مشکل داره زمون احمدی نژاد دو ماه قبل از انتخابات 88 هم شایعه یک میلیارد گم شدن و دزدی رو مطرح کرد علیه دولت بعدش هم گفتند سوء تفاهم شده!!!!!!!!! حالا هم که اینجوری آقا این اعتداله ها!! درود بر سایت مشرق و رجا و طنین ایران
 • ۰۰:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  0 0
  عجب مردمی هستیم ما ؟؟؟!!! آنچه را هم میبینیم و مشاهده میکنیم و حتی لمس هم !! باور نداریم !! عزیزان من ؟؟!! ایاالهناس!!!!!!!!!!! پول بخصوص اسکتاس کثیف است ! کثیف !! مثل چرک کف دست !! از بس در مبادلات !! دست بدست میچرخد ! از مکانیک و بنا و کوره پز و راننده و و.و.و همه و همه با دستهای نشسته و ناتمیز !! خوب پول هم کثیف میشود دیگه ؟؟؟!! چرا قبول نمیکنید ؟؟ اقای رحمانی هم نظرش در همین مورد بوده است و تمام !!!
 • یوسف ۰۶:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  0 0
  سلام مثلاٌ شما وزیر خوبه ی این دولت هستید!!؟؟
 • ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  0 0
  چرا همون موقع که رسانه ها از سخنان شما برداشت نادرست کردند زبان به کام گرفته بودید ؟
 • فهیم ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  0 0
  مقاومت در برابر مفاسد اقتصادی ... شجاعت می خواهد .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس