سخنگوی کاخ سفید می‌گوید که با بحث لزوم پیگیری روش دیپلماتیک برای پایان بخشیدن به بحران یمن که در مقاله محمدجواد ظریف آمده، موافق است ولی حقیقت این است که ایران خود نقشی بی‌ثبات‌کننده در خاورمیانه دارد.

به گزارش مشرق، سخنگوی کاخ سفید امروز هم به روال اکثر روزهای کاری هفته در آمریکا به میان خبرنگاران آمد و در خصوص مسائل مختلف و نظر نهاد منتسب به رئیس‌جمهور ایالات متحده در این باره سخن گفت.

ارنست در خصوص مقاله محمد جواد ظریف در روزنامه نیویورک‌تایمز گفت که با بحث لزوم پیگیری روش دیپلماتیک برای پایان بخشیدن به بحران یمن که در این نوشته آمده، موافقیم ولی حقیقت این است که ایران خود نقشی بی‌ثبات‌کننده در خاورمیانه دارد.

سخنگو در راه ارائه مدرک برای این مدعای خود گفت که ایران به حوثی‌های یمن سلاح می‌دهد.

عربستان چند هفته‌ای است که با اف-15 مردم یمن را می‌کوبد؛ ایران هم یک محموله مواد غذایی و کمک‌های امدادی از طریق خطوط هوایی ثبت شده در یاتا برای یمن فرستاده است.


در ادامه، بحث به بازداشت جیسون رضائیان، خبرنگار واشنگتن‌پست در تهران و انتشار خبر اتهامات رسید.

وکیل جیسون رضائیان امروز گفته که موکلش از سوی دادستانی تهران به جمع‌آوری تصمیمات کشور در خصوص مسائل سیاست داخلی و خارجی و قراردادن آن در اختیار افراد غیر صالح متهم شده است.

سخنگوی کاخ سفید گفت که هنوز اعلامیه رسمی‌ای در خصوص اتهامات این فرد ندیده ولی اگر این خبر صحت داشته باشد، اتهامات پوچ و بی‌معناست و باید سریعاً از جیسون رفع اتهام شود و وی به آغوش خانواده بازگردد.

جاش ارنست در خصوص ارتباط خبر جیسون رضائیان و گفت‌وگوهای هسته‌ای گفت: «گفت‌وگوهای 1+5 و ایران در خصوص برنامه اتمی ایران است و اگر چه در حاشیه آن به موضوع اتباع آمریکایی دستگیر شده در ایران هم پرداختیم، ولی همیشه گفته‌ایم که نتیجه این گفت‌وگوها نگرانی‌ها ما را در خصوص رفتار حقوق‌بشری ایران کاهش نمی‌دهد»

در ادامه بحث به موضوع اصلی مذاکرات هسته‌ای یعنی تحریم‌های ایران رسید.

سخنگوی به خواسته ایرانیان برای برداشته شدن یکجای تحریم‌ها پرداخت و خیلی شفاف گفت: «معنی ندارد که ایران بگوید کف خواسته‌های ما، برداشته شدن یکجای تحریم‌ها است. ما قاطعانه می‌گوییم؛ در صورت توافق، تحریم‌ها به صورت مرحله‌ای کم خواهد شد.»

وی افزود: «ایران در توافق نهایی، تعهدات بسیار جدی به 1+5 خواهد داد و اگر به بازرسی‌های سرزده تن دهد و اقدامات چشمگیر و مهم را در راستای تعهدات خود به کار بندد، آنگاه روند تخفیف تحریم‌ها آغاز خواهد شد.»
خبرنگاری از ارنست پرسید که «شما دائماً از بازگشت‌پذیر بودن تحریم‌ها سخن می‌گویید و این در حالی است که بخشی از تخفیف تحریم ها، شامل آزاد شدن پول‌های بلوکه شده ایران است؛ چگونه می‌توان پول آزاد شده را بازگرداند.»

جاش ارنست که با سوال جدید روبرو شده بود، گفت: «ما هم این مسئله را قبول داریم، به دنبال یافتن مکانیزمی هستیم تا این مسئله را که مایه نگرانی ما و متحدانمان است، برطرف شود.»
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • سید ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۳۱
  0 0
  واقعا چقدر داستان بزبز قندی پندآموز است. جایی که شنگول و منگول و حبه انگور حرف مادرشون رو گوش نکردند و در رو به روی آقا گرگه باز کردند، چون فریب دستای با آرد سفید شده شو خوردند...
 • ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۳۱
  0 0
  این ها همه دستاورد سیاست اکسید و تحقیره. آقای ظریف اگر فکت شیتی وجود داره چرا منتشر نمی کنید تا یاوه گویی مقامات عامریکایی تموم بشه؟ اگر هم فکت شیتی وجود نداره زودتر واقعیات رو برای مردم بگید هر چند مردم تا الان هم متوجه شدن....
 • عباس ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۱
  0 0
  خاک بر سر اون توافقی کنن که بخواد انقدر ذلیلانه باشه... ضمن اینکه این اوخر صاحب نظران از چپ و راست میگن که فکت شیت امریکایی ها صحیحه و برادران امور خارجه هنوز فکت شیتی ارائه ندادن. امیدوارم مقام معظم رهبری در صورت صلاحدید مداخله جدی کنن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس