کد خبر 403481
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۰

وزیر بهداشت گام چهارم طرح تحول سلامت را تشریح کرد و جدیدترین آمار تخت‌های فرسوده کشور را نیز اعلام کرد.

به گزارش مشرق، سیدحسن هاشمی با اشاره به اینکه گام چهارم طرح تحول، سلامت در حوزه آموزش پزشکی است و به‌زودی شاهد تغییرات جدی در این حوزه خواهیم بود، اظهار داشت: روند سنتی آموزش پزشکی حتماً تغییر خواهد کرد و در عین حال هماهنگی آن با حوزه‌های پژوهش، درمان و بهداشت افزایش پیدا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه برخلاف تصور قبلی امان، در حال حاضر کمبود پزشک عمومی و متخصص داریم، گفت: در اجرای طرح تحول سلامت و جذب پزشک عمومی در مناطق محروم تنها ۱۵۰۰ پزشک عمومی را جذب کردیم و در زمینه تعداد پزشک نسبت به جمعیت و حتی نسبت پزشک به تعداد تخت کمبود پزشک داریم.

هاشمی با تاکید بر ضرورت اصلاح زیر ساختارهای حوزه آموزش پزشکی عنوان کرد: در حال حاضر ۵۰ هزار تخت از مجموع ۸۰ هزار تخت بیمارستانی فعال در کشور فرسوده هستند بنابراین باید تعدا تخت های بیمارستانی و نیز امکانات آموزشی را افزایش دهیم و افراد بیشتری را تربیت کنیم.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه باید در ظرفیت ها تجدیدنظر کنیم و تغییرات جدی در حوزه آموزش پزشکی ایجاد کنیم، تصریح کرد: ما نماینده صنف نیستیم بلکه امین مردم و مسئول سلامت مردم هستیم.

هاشمی یادآور شد: امسال از جمله کارهایی که باید در کنار توسعه بهداشت عمومی و محیط صورت پذیرد، توجه جدی به حوزه آموزش و پژوهش است و امیدوار هستیم این موضوع سرلوحه و در دستور کار همه اساتید و همکاران حوزه آموزش و پژوهش قرار گیرد.

وزیر بهداشت که در مراسم تکریم و معارفه معاون آموزشی وزارت بهداشت صحبت می‌کرد، ضمن قدردانی از زحمات و تلاش‌های دکتر ضیایی معاون آموزشی این وزارتخانه در یک سال و نیم گذشته و ابراز خرسندی از انتصاب وی به عنوان رئیس جمعیت هلال احمر گفت: امیدوار هستیم در ادامه مسیر نیز از تجارب و دیدگاه های ارزشمند دکتر ضیایی در حوزه آموزش پزشکی بهره مند شویم.

وزیر بهداشت همچنین از دکتر باقر لاریجانی به دلیل پذیرفتن مسئولیت بزرگ حوزه آموزش پزشکی قدرانی کرد و ابراز امیداوری کرد که با حضور وی و همکاری و کمک دیگر اساتید، شاهد تحول اساسی در حوزه آموزش پزشکی باشیم.

هاشمی حضور دکتر ضیایی در جمعیت هلال احمر را باعث هم افزایی دو دستگاه در جهت رفع مشکلات مردم عنوان کرد و گفت: حضور دکتر لاریجانی در حوزه آموزش وزارت بهداشت را نیز به فال نیک می گیریم.

وزیر بهداشت با اشاره به سوابق علمی و اجرایی طولانی دکتر لاریجانی به خصوص در دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: امیدوار هستیم همه به وی کمک نماییم تا شاهد تغییرات در حوزه اموزش باشیم.

وی با بیان اینکه در حوزه آموزش پزشکی کارهای بر زمین مانده زیادی وجود دارد، تصریح کرد: پیشرفت کشور بدون توجه به حوزه آموزش میسر نیست.

وزیر بهداشت با بیان اینکه معتقدم در یکی دو دهه گذشته حوزه آموزش پزشکی آسیب دیده است، علت آن را گسترش بی رویه دانشگاه‌ها عنوان کرد و گفت: به نظر می رسد گسترش فعلی دانشگاه ها با برنامه نبوده و عمدتا تحت سلیقه پردازیها و فشارهای محلی صورت گرفته است.

هاشمی همچنین حوزه پژوهش را نیز مهم عنوان کرد و ابراز امیدواری کرد که با همکاری و تعامل نزدیک دو حوزه آموزش و پژوهش به اهداف خود دست یابیم.

وی با تاکید بر اینکه باید خارج از قالب فعلی آموزش پزشکی، نگاه بلند مدت تری داشته باشیم، گفت: باید در کشورهای منطقه حضور یابیم و اجازه دهیم بخش خصوصی اقدام به دایر کردن دانشگاه کند.

به گزارش وزارت بهداشت، در پایان مراسم تکریم و معارفه معاون آموزشی وزارت بهداشت که با حضور معاونان پژوهشی، درمان، فرهنگی و دانشجویی و استاد یلدا پیشکسوت حوزه سلامت و جمعی از مدیران آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی برگزار شد، وزیر بهداشت با اهدای لوح تقدیر از زحمات و تلاش های یک و نیم ساله دکتر ضیایی معاون سابق آموزشی در این حوزه قدردانی کرد و حکم دکتر لاریجانی به عنوان معاون آموزشی جدید این وزارتخانه را به وی ابلاغ کرد.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس