حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: تأکید همیشگی ما این است که کشورهای اسلامی از اعتماد به غرب و امریکا بهره‌ای نمی‌برند، و امروز نیز همه به روشنی، نتیجه اقدامات غرب در منطقه را که به ضرر اسلام و منطقه است، می‌بینند.

به گزارش مشرق، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (سه شنبه) در دیدار آقای رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، تحول عظیم «بیداری عمومی اسلامی» را علت اصلی نگرانی دشمنان اسلام خواندند و با اشاره به طراحی‌های متقابل دشمنان برای مواجهه با این حادثه بزرگ، تأکید کردند: امروز امریکا و صهیونیستها از اختلافات داخلی برخی کشورهای اسلامی خوشحال هستند و راه حل این مشکلات، همکاری کشورهای اسلامی و انجام اقدامات عملی مناسب و سازنده است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در این دیدار با اشاره به منافع و مصالح مشترک ایران و ترکیه از تقویت روابط، خاطرنشان کردند: قدرت هر یک از کشورهای مسلمان در دنیای اسلام، در واقع قدرت امت اسلامی است و سیاست کلی جمهوری اسلامی ایران این است که کشورهای اسلامی یکدیگر را تقویت و از تضعیف هم خودداری کنند، و تقویت روابط ایران و ترکیه نیز به تحقق همین هدف کمک می‌کند.

رهبر انقلاب افزودند: تأکید همیشگی ما این است که کشورهای اسلامی از اعتماد به غرب و امریکا بهره‌ای نمی‌برند، و امروز نیز همه به روشنی، نتیجه اقدامات غرب در منطقه را که به ضرر اسلام و منطقه است، می‌بینند.

ایشان با اشاره به تحولات برخی کشورهای منطقه و فعالیتهای وحشیانه گروههای تروریستی در عراق و سوریه، گفتند: اگر کسی دست پنهان دشمن را در این قضایا نبیند، خود را فریب داده است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در تأیید این واقعیت، به خوشحالی امریکا و صهیونیستها از وضعیت منطقه اشاره کردند و افزودند: صهیونیستها و بسیاری از دولتهای غربی و بیش از همه امریکا، از این قضایا خشنودند و تصمیم ندارند، مسئله داعش را تمام کنند.

رهبر انقلاب در ادامه با یادآوری برخی نمونه‌ها از وحشی‌گری‌های کم‌نظیر داعش، و همچنین قصد اولیه این گروه تروریستی برای تسلط بر بغداد، این سوال اساسی را مطرح کردند که چه کسانی این جریانها را پشتیبانی مالی و تسلیحاتی می کنند؟

ایشان افزودند: بیگانه‌ها قطعاً نمی‌خواهند این مسائل حل شود، بنابراین، این کشورهای اسلامی هستند که باید برای حل این مشکلات تصمیم بگیرند، ولی متأسفانه تصمیم جمعی مناسب و سازنده‌ای گرفته نمی‌شود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، در ادامه، قضایای یمن را یک نمونه دیگر از مشکلات جدید دنیای اسلام خواندند و در خصوص راه حل بحران یمن، تأکید کردند: موضع جمهوری اسلامی در خصوص تمام کشورها از جمله یمن، مخالفت با دخالت خارجی است، بنابراین، از نظر ما راه حل بحران یمن نیز توقف حملات و دخالت خارجی علیه مردم این کشور است، و این، یمنی‌ها هستند که باید برای آینده کشورشان تصمیم‌گیری کنند.

رهبر انقلاب حادثه عظیم «بیداری عمومی اسلامی» و عطش ملتها برای اسلام را، علت اصلی حساسیت دشمنان خواندند و گفتند: در مقابل این بیداری، دشمنان اسلام، ضد حمله خود را مدتهاست آغاز کرده‌اند و واقعیت تأسف‌بار این است که برخی از حکومتهای اسلامی نیز خیانت می‌کنند و پول و امکانات خود را در خدمت دشمن قرار می‌دهند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای سپس به وضعیت عراق اشاره کردند و با اشاره به کمک ایران به مردم عراق برای جلوگیری از تسلط تروریستها، افزودند: ایران در عراق حضور نظامی ندارد، اما روابط تاریخی، ریشه‌دار و بسیار نزدیکی بین دو ملت ایران و عراق برقرار است.

رهبر انقلاب با آرزوی شوکت و عزت روزافزون برای دنیای اسلام، بر آمادگی ایران برای تبادل نظر و همفکری برای حل مسائل منطقه تأکید کردند.

در این دیدار که آقای روحانی رئیس‌جمهور نیز حضور داشت، آقای رجب طیب اردوغان رییس‌جمهوری ترکیه با اشاره به مذاکرات خود در تهران، گفت: در این سفر مسائل دو جانبه را مورد بررسی قرار دادیم و در خصوص روابط سیاسی، اقتصادی و همچنین مسائل منطقه گفتگو کردیم.

وی به روابط تهران و آنکارا در حوزه انرژی اشاره و خاطرنشان کرد: شورای همکاری اقتصادی ایران و ترکیه تشکیل شده و به وزیران خود دستور داده ایم که کارها را دنبال کنند، تا با فعالیت بیشتر، انتظاراتی نظیر افزایش مبادلات اقتصادی به سطح 30 میلیارد دلار محقق شود.

رییس‌جمهور ترکیه با تاکید بر لزوم حل مسائل و مشکلات دنیای اسلام در درون آن و بدون دخالت غرب، گفت: مشکلات زیادی در منطقه وجود دارد که باید با کمک یکدیگر، آنها راحل کنیم و نباید برای حل این مسائل منتظر غرب ماند.

رییس‌جمهور ترکیه، همچنین با بیان اینکه جنایتهای گروه تروریستی داعش را محکوم می‌کند، تأکید کرد: من داعش را مسلمان نمی‌دانم و علیه آن نیز موضع‌گیری کرده‌ام.
منبع: دفتر مقام معظم رهبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • azad ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
  0 0
  درود بر اقای خامنه ای
 • پارسا ۲۱:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
  0 0
  خداکنه اردوغان پس ازدیدار با حضرت آقا بره آدم شه و دست از این بی فکریهاش برداره.
 • محمد ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
  0 0
  سلام باورم نبود که با آقا دیدار داشته باشد اما باورم هست که آقا بدون رودربایستی همه موارد را تذکر دادند. کاش اردوغان آدم می شد
 • ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
  0 0
  کشورهای اسلامی از اعتماد به غرب و امریکا بهره‌ای نمی‌برند.. به در گفت تا دیوار بشنود.
 • ۲۱:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
  0 0
  جانم فدای رهبر
 • ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
  0 0
  قربونت برم آقا به صورت مودبانه اردوغان احمق رو با خاک یکسان کردی مرسی :* :* :*
 • مهدی از قم ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
  0 0
  من به رهبرم افتخار میکنم.اردوغان به خاطر این همه خیانتی که به مسلمانان کرده و این همه نوکری شیطان بزرگ باید از شرم بمیره
 • مهدی از قم ۲۲:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
  0 0
  تمام کشورهای دنیا مطابق قائده مرکز پیرامون در حاشیه تمدن غرب تعریف میشوند و حکومت های منطقه هم همان نقشی را بازی میکنند که غرب تعیین میکند و فقط جمهوری اسلامی ایران است که طرح جدیدی ریخته و راه جدیدی جز لیبرال دموکراسی معرفی کرده و تمام ریشه های تمدن اومانیسم غرب را به چالش کشیده.امروز ایران پرچم دار الهی اندیشی و الهی محوری است.و تمام این ها به همت امام خامنه ای است.و متاسفانه اکثر دولت ها به این ارمان ها بی توجه بوده اند و حتی مخالف بودند و فقط امام خانه ای به تنهای پیگیر این رسالت بزرگ است
 • م ص ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
  0 0
  خدا را شکر که چنین رهبری با تدبیر و اگا ه به مسائل روز جهان به ما عنایت کرده ودقیقا تمام تئوری های ونقشه های اندیشکده ها ومراکز عریض وطویل مطالعات جهانی غرب را بدرستی تحلیل وتفسیر می کند و هدف ونیت انها را از نا امنی و ایجاد بحران در دنیای اسلا م را افشا می کند خدایا ایشان را در پناه خود محفوظ بدار
 • ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
  0 0
  داعش= اردوغان اردوغان یه دروغگوست فردا دوباره ضد ایران حرف میزنه و از داعش حمایت میکنه
 • تازه مسلمان نروژی مقیم ایران ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
  0 0
  سلام و صلوات و رضوان خدا بر رهبر عالی ایران امام خامنه ای چقدر دلم برایش تنگ شده بود بی صبرانه منتظرم در سخنرانی شان با مردم یا کارگزاران نظام دیدگاه ها نقطه نظرات داهیانه و صائب و راه گشایشان را در خصوص توافق ننگین لوزان که به قول پسرهمسایه مون قصه پرغصه هفت گنبدافلاک است را بشنوم
 • چمنی ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
  0 0
  6 بار گفتم ترکیه با ایران خوبه اما باور نکردید
 • ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
  0 0
  نمیدونم بخندم یا گریه کنم؟! اردوغان... رو که نیست سنگ پاست
 • ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
  0 0
  "کشورهای اسلامی از اعتماد به غرب و امریکا بهره‌ای نمی‌برند" مخاطب این کلام، کسانی هستند که در داخل و خارج، بیخودی دل به امید غرب بسته اند
 • صمد ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
  0 0
  این رییس جمهور خودشیفته ترکیه جرات نکرد جلوی آقا مزخرفاتش رو تکرار کنه. ابهت آقا گرفتش جا زد بیچاره
 • ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
  0 0
  خب با سخنان قاطع امام خامنه ای خطاب به اردوغان، متوجه شدی که اشتباه میکردی یا نه؟! دیدی که حضرت آقا، طرف رو خیلی دیپلماتیک شست.
 • ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  تا 6 ماه آدم خواهد شد و پس از آن به حالت اول باز خواهد گشت.
 • ۰۰:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  این دیدار تقدیم به کسانی که می گفتند از سفر اردوغان جلوگیری کنید سیاست بالا و پایین زیاد دارد ولی متاسفانه همیشه عده ای جلوتر از همه گام بر میدارند
 • ۰۱:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  قیافه اردوغان در ملاقات با آقا مثل بچه هایی بود که دعواشون کردن :)
 • ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  این ادبیات در شان ایرانیها نیست.
 • ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  درود بر سید علی حسینی خامنه ای ولی امر مسلمین مایه آرامش مسلمین
 • ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  جانلار فدا ای عزیز رهبر.
 • ایران ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
  0 0
  احسنت ، ماشاالله به غیرت شما آقا . خوب جواب روباه بازی و مزدور بازیشون را دادین . مگر که نفهم باشن که نفهمن شما چی بهشون گفتین و از حقیقت بخواهند فرار کنن .
 • عباس م 61 ۰۱:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۰
  0 0
  این مدل که شما حرف می زنی از خواجه حافظ شیرازی هم ایرانی تری من نمی دونم شما چجوری نروژی شدی.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس