کد خبر 400370
تاریخ انتشار: ۷ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۷

آمریکا یکی از شرکت‌های تابعه شلمبرگر را به‌اتهام نقض تحریم نفتی ایران و سودان ۲۳۷میلیون دلار جریمه کرد.

به گزارش مشرق، وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که یکی از شرکت‌های تابعه شرکت شلمبرگر، به نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران و سودان اعتراف کرده و 237.2 میلیون دلار جریمه پرداخت خواهد کرد.

به گزارش رویترز این شرکت فعال در زمینه تولید تجهیزات مربوط به چاه‌های نفتی همچنین پذیرفته که به‌مدت 3 سال هیچ فعالیتی در ایران و سوریه نداشته باشد و یک مشاور مستقل برای نظارت بر سیاست‌هایش جهت مطابقت با تحریم‌ها استخدام نماید.

رونالد ماچن دادستان آمریکا در این باره گفت: «این شرکت خارجی، سالها به‌انحای مختلف تجارت با ایران و سودان را از سرزمین شکر، تگزاس تسهیل کرده است».

وی افزود: «بیانیه امروز باید یک پیام آشکار به تمام شرکت‌های جهانی که در آمریکا حضور دارند ارسال کرده باشد و آن اینکه کارمندان شما در آمریکا یا خارج از این کشور هستند تفاوتی نمی‌کند، زمانی که آنها در خاک آمریکا هستند، باید از مقررات ما تبعیت کنند، در غیر این صورت شما مسئول تلقی خواهید شد».

شرکت شلمبرگر نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، بر اساس این توافق، به‌صورت داوطلبانه به فعالیت‌های میادین نفتی در سودان پایان داده است.

در این بیانیه همچنین آمده است: «این مصالحه به‌طور کامل تمام تحقیقات از شرکت را حل و فصل می‌کند و ما مشاهده می‌کنیم که هیچ تحقیقات در حال انجامی در مورد پرسنل شرکت ما وجود ندارد... شرکت در روند تحقیقات همکاری داشته و ما خشنودیم که این موضوع در نهایت حل شده است».

این مصالحه جدیدترین مورد از مصالحه‌های این‌چنینی است که از جمله آنها می‌توان به مصالحه 1.5میلیارد دلاری کومرز بانک با مقامات آمریکایی اشاره کرد.

متیو شوارتز، یک وکیل دعاوی در این باره گفت: «هر شرکتی که به هر نحوی از انحا در آمریکا فعالیت تجاری انجام می‌دهد، باید از فعالیت در کشورهای تحت تحریم خودداری کند یا اینکه ریسک تعقیب کیفری را به جان بخرد».


منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس