کد خبر 399324
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۱۸

یوسف‌خانی : قیمت ۸۵۰۰ تومانی امروز مرغ، از شنبه کاهش پیدا می‌کند، برخی سیاست‌های نادرست جهاد کشاورزی مانع از ایجاد آرامش در بازار شب عید شد.

به گزارش مشرق، یوسف‌خانی اظهار داشت: متأسفانه بازار خوبی نصیب مرغداران و تولیدکنندگان شده است و درحال حاضر نیز دارند نهایت سودجویی از این وضعیت را می‌کنند.

وی با بیان این مطلب که امروز قیمت مرغ منجمد با قیمت مرغ تازه ۳۰۰۰ تومان اختلاف دارد تأکید کرد: این موضوع شایعه است که برخی ادعا می‌کنند برای این که دولت می‌خواهد مرغ‌های منجمد خود را به فروش برساند قیمت مرغ را افزایش داده است، زیرا قصد دولت این بوده که با تزریق مرغ منجمد بتواند بار این گرانی را کاهش دهد.

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی ادامه داد: دولت نیازی به فروش مرغ منجمد ندارد بلکه این گونه مرغ‌های سرد برای روز مبادا است و امروز نیز همان روز مبادا محسوب می‌‎شود، اما متأسفانه خرید مرغ منجمد از سوی مردم مورد استقبال قرار نگرفت.

وی گفت: از امشب دیگر هیچ گونه افزایش قیمتی نخواهیم داشت زیرا امشب، شب آخر کشتارگاه‌ها است و ، از فردا شب نیز چون تقاضا کم می‌شود بنابراین خود به خود کاهش قیمتی ایجاد می‌شود البته این کاهش قیمت نمی‌تواند زیاد باشد و دلیلش نیز این است که هرچند تقاضا ظرف چند روز آینده کم می‌شود اما به دلیل این که ۸۰ درصد کشتارگاه‌ها نیز تعطیل شده و به صورت شیفتی کار می کنند بنابراین عرضه نیز کمتر خواهد بود.

یوسف‌خانی با بیان این مطلب که بعد از سیزدهم فروردین حداقل ۱۵۰۰ تومان قیمت مرغ کاهش پیدا می‌کند: ما تمام تلاشمان را کردیم که وضعیت بازار بهتر شود اما متأسفانه برخی سیاست‌های نادرست جهاد کشاورزی باعث شد که موفق نباشیم.

وی ادامه داد: هرچند که جهادکشاورزی کارشناسان خوبی دارد و تا حدی نیز این بازار را پیش بینی کرده بودند اما به هر حال اگر بیشتر به فکر مرغداران و تولیدکنندگان بودند الان نیز شاهد چنین اتفاقاتی نبودیم زیرا در ماه‌های گذشته قیمت مرغ زنده حتی به کیلویی ۳۲۰۰ تومان هم رسید و آن وضعیت داشت مرغداران را نابود می‌کرد.

یوسف خانی تصریح کرد: وضعیت ماه‌های گذشته مرغداران باعث شد تا جوجه ریزی کاهش پیدا کند و پس از آن با کمبود مرغ مواجه شدیم و اتفاقات پس از آن نیز در امتداد آن شکل گرفت.

وی با اشاره به این مطلب که تولید مرغ در کشور ما بی نظم است تصریح کرد: باید سیاست‌هایی در نظر گرفته شود تا طوری نشود که در یک ماه آن چنان مرغ ارزان شود که مرغداران ورشکست شوند و در چند ماه بعد آن چنان گران شود که مرغداران سود غیرمنطقی ببرند.

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی گفت: با کنترل قیمت نهاده‌ها و کنترل قیمت جوجه یک روزه باید بازار مرغ در کل سال تنظیم شود تا مرغداران نیز انگیزه کافی داشته باشد تا در طول سال به طور منظم در مرغداری خود جوجه ریزی داشته باشد، اما متأسفانه این اتفاق شکل نگرفت.

وی عنوان کرد: هرچند که در حال حاضر قیمت بالای مرغ فشاری بر روی خانواده‌های ایرانی وارد کرد و ما نیز تلاش خود را کردیم تا از این فشارها بکاهیم اما این موضوع را نیز باید مد نظر داشت که اگر قیمت مرغ را به طور میانگین در سال حساب کنیم مردم کشورمان مرغ را به قیمت گران نمی خرند زیرا امسال نیز در ماه‌هایی قیمت مرغ کاهش داشت.

یوسف خانی اضافه داشت: اگر میانگین قیمت مرغ در سال را حساب کنیم مردم مرغ را در طول سال با قیمت ۷۲۰۰ خرید کرده اند که این قیمت، قیمت معقولی است و به گونه ای است که نه در حق خریدار اجحاف می‌شود و نه مرغدار با ضرر مواجه خواهد شد.اما قیمت گاه به گاه مرغ یعنی روز ۵ هزار تومان و روز دیگر قیمت ۸۵۰۰ تومان مردم را تحت فشار می‌گذارد.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس