رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه رئیس‌جمهوری کشورمان بیش از حد قدرت اجرایی به مردم وعده داده است، گفت: این چیزها (آزادی سیاسی) دست جاهای دیگر است اما به هر حال به مردم وعده داده بود و وعده‌های خوبی هم بود.

به گزارش مشرق، آیت‌الله اکبر هاشمی‌ رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگویی که امروز با روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد انجام داده اظهار داشته است که حسن روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان بیش از حد قدرت اجرایی به مردم وعده داده است.

وی در پاسخ به این پرسش که دولت روحانی در زمینه خصوصی‌سازی و بازگرداندن مسیر آن به سمت دیدگاهی که شما و مقام معظم رهبری دارید چه باید بکند، تصریح کرد: آقای روحانی همان وعده‌هایی را که داد و بر اساس آن هم رأی آورد باید دستش را باز بگذارند که به آنها عمل کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: او (رئیس‌جمهوری) وعده داده و مردم به خاطر آنها به او رأی داده‌اند، این یک سند میان مردم و ایشان است و در واقع یک بیعت و تعهد با مردم تلقی می‌شود چرا که مردم صاحب کشور هستند ما هم یکی از همین مردم هستیم.

آیت‌الله هاشمی با تأکید بر اینکه مردم حق دارند تصمیم بگیرند، گفت: البته در همان شرایط سخت مردم تصمیم خود را گرفتند. من فکر می‌کنم اگر دست آقای روحانی باز باشد مسئله سیاست خارجی در حال حاضر مسئله مهمی است به دلیل اینکه از سمت سیاست خارجی فشار بدی روی مردم است و اگر آن مسئله حل شود ایشان (رئیس‌جمهوری) می‌تواند روی وعده‌های اشتغال، عمران و آبادی و هرآنچه وعده داده بود به خوبی پیش رود.

وی یکی از وعده‌های حجت‌الاسلام حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری به مردم را مسائل سیاسی و‌ آزادی‌ها در این زمینه دانست و خاطرنشان کرد: فقط دست او (رئیس‌جمهوری) نیست که بخواهد به تنهایی تصمیم گیرد البته ایشان بیش از حد قدرت اجرایی وعده داد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: ‌این چیزها (آزادی سیاسی) دست جاهای دیگر است اما به هر حال به مردم وعده داده بود و وعده‌های خوبی هم بود. باید بگذارند تا آقای روحانی آنها را عملی کند. این برای همه خوب است. در این شرایط همین وضعیت بین دو نسل هم که شما به آن اشاره کردید انجام این اقدامات در واقع برای نسل بعدی خاطرجمعی بیشتری فراهم می‌کند.

آیت‌الله هاشمی در مورد اجرای رابطه ایران و عربستان نیز،‌ گفت: من برنامه داشتم و روی آن توافق هم شد. در گذشته آن توافق ما را در دوره دولت قبلی عمدا به هم زدند و نگذاشتند ما یک مذاکره طولانی با ملک‌عبدالله، همراهان و نزدیکانشان داشتیم و به این نتیجه رسیدیم که ما در شرایط منطقه‌ای آن روز که هنوز هم باقی است 6-7 کمیسیون مشترک داشته باشیم.

یک کمیسیون علمایی داشته باشیم که مسائل عقیدتی را مهار کند یعنی مسائل اهل سنت و شیعه را بنشینند حل کنند که خیلی هم به آسانی در سطح علماء قابل حل است. در واقع اختلافات اینگونه‌ای که به مقدسات یکدیگر اهانت می‌کنند و همدیگر را تحریک می‌کنند دیگر نباشد و اینها مهار شود.

وی اضافه کرد: ما این توافق را با هم امضاء‌ کردیم‌ (ایران و عربستان در زمان ملک‌عبدالله) از ایران هم که من رفتم شورای عالی امنیت ملی از من خواست که این مسائل را حل کنم و به خوبی هم حل شد اما کارشکنی کردند و نشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است که رابطه ایران و آمریکا باید برقرار شود به گونه‌ای که در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه آفتاب اینگونه پاسخ می‌دهد که البته اگر به عنوان نظر پرسیده می‌شود بله؛ به نظر من این رابطه باید برقرار شود.

آیت‌الله هاشمی ادامه داد:‌ من در زمان امام هم نامه نوشتم و هفت مورد را نام بردم و از ایشان درخواست کردم در زمان حیاتشان آنها را حل کنند چون معتقد بودم بعد از ایشان این مسائل به عنوان یک ممنوع دائمی می‌ماند و کسی جرأت نمی‌کند آنها را حل کند.

وی تصریح کرد: ایشان (امام راحل) چند مورد را عمل کردند این یک مورد را کاری نکردند در آن زمان. البته یک جمله‌ای را هم گفتند که اگر آمریکا آدم بشود ما که نمی‌خواهیم تا همیشه دشمنی داشته باشیم. این «آدم شدن»‌ مفهومش روشن بود یعنی زور نگوید، استکباری با ما برخورد نکند و نخواهد بر ما سیادت داشته باشد. خوب من هم نظرم همین است اگر آمریکا حاضر باشد که با موضع متساوی با ما کار کند من دلیلی نمی‌بینم که رابطه برقرار نشود منتهی این حق دیگران است و من نمی‌توانم به حق دیگران عمل کنم.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • محسن ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۳
  0 0
  اقای هاشمی امام هست ما امام داریم و اگر نیاز باشد خلف صالح امام راحل حضرت امام خامنه‌ای در مورد این مسائل اظهار نظر میکنند خواهشا شما از حوزه مسئولیتی خود پاتون از گلیمتون درازتر نکنید
 • lمهدی ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۳
  0 0
  آقای هاشمی نظرتان به عنوان دلسوز مملکت و حافظ منافع ملی ایران در مورد محسن و مهدی و فائزه چیه به نظر شما وعده هایی که داده بودند بهش رسیدند یا بعضی ها نگذاشتند ؟
 • ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۳
  0 0
  آقای هاشمی هر نقشه و طرحی داری اینو بدون احمدی نژاد میاد و دست آقا رو میبوسه و ب...
 • ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۳
  0 0
  خودت چکارکردی تمام ریس جمهورها وعده میدن اقای روحانی کجا تورم صفره رفتی بازار ببینی چه خبره مردم....به خدا حتی نون شب هم بعضی ندارن ....
 • ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۳
  0 0
  خخخخخخخ واقعا این آقای هاشمی خوب بلده خودشو سوژه خنده کنه
 • ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۳
  0 0
  پس جریان مک فالین درست بودکه به دعوت جنابعالی دعوت شدا بود
 • ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۳
  0 0
  این آقا اگر یک روز مصاحبه نکنه و یا نظر نده فکر میکنه چه اتفاقی میفته ؟ هیچی آب از آب تکان نمیخوره....و دشمن گرسنه میماند همین....
 • علی ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۳
  0 0
  زمان احمدی نژاد تورم خوب بود ؟ 45 تومن داد 545 تومن ازمون گرفت. پول نفتتو گرفتی ؟
 • ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۳
  0 0
  زمان احمدی نژاد خيلی بهتر از الان بود؛ بنزين و برق و آب و نان و ساير حاملهای انرژی در زمان روحانی افزايش قيمت پيدا کردند؛ يک ريال هم به مردم ندادند.
 • هاشمی ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۳
  0 0
  ما منتظر رای قاطع قوه قضائیه در مورد اقازاده میم هه هستیم
 • محمد جواد ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۳
  0 0
  احســـــــــــــنت
 • امیر تبریز اوغلی ۲۳:۲۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۳
  0 0
  احسنت. روحانی سزای ندانم کاری ما هستش. در ضمن اینکه اقای هاشمی ایت الله نیستن حجه الاسلام هستن
 • ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۳
  0 0
  واقعا حوصله جواب دادن به او را ندارم آقای هاشمی کافیه دیگه مردم را راحت بگذارید
 • احمد ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
  0 0
  شیعیان از یهودیان هم بدترند ! هاشمی رفتی عربستان و در نمازجمعه آنها شرکت کردی و امام جمعه وهابی که خیال داشتی پشت سر او نماز جمعه بخوانی جمله بالا را گفت و شما معترضانه نماز جمعه را ترک کردید . چرا بعضی خاطره های شما را باید من ذکر کنم ؟! امام جمعه درباری عربستان هم نفوذی احمدی نژاد بود ؟
 • ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
  0 0
  از آقا مهدی چه خبر
 • رسول زاده ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
  0 0
  یک سئوال در ذهن من بدون جواب مانده است و آن اینکه تفاوت جناب آقای هاشمی با محمد رضا پهلوی چیست؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس