یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا می‌گوید رئیس‌جمهور این کشور طرح نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای با ایران را وتو خواهد کرد.

به گزارش مشرق، «برنارد میهان»، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا می‌گوید کاخ سفید طرح جدید سناتورهای آمریکایی که خواستار نظارت کنگره بر هر گونه توافق هسته‌ای با ایران است را وتو خواهد کرد.

سناتورهای آمریکایی روز جمعه طرحی را به مجلس سنا ارائه کردند که به کنگره آمریکا اجازه می‌دهد هر گونه توافق هسته‌ای با ایران را مورد بازبینی قرار دهد. این طرح همچنین باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا را ملزم می‌کند تا متن توافق هسته‌ای احتمالی با ایران را به کنگره تحویل دهد.

خانم میهان روز شنبه در گفت‌وگویی با رسانه صهیونیستی جروزالم‌پست گفت در صورتی که این طرح به رئیس‌جمهور ارائه شود او آن را وتو خواهد کرد.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا پیشتر تهدید کرده بود هر گونه طرح کنگره درباره تحریم یا نظارت بر توافق هسته‌ای ایران را وتو خواهد کرد. با این حال، در صورتی که طرح نمایندگان آمریکا بتواند 67 رأی مثبت به دست بیاورد، از وتوی رئیس‌جمهور آمریکا مصون خواهد بود. در مجلس سنا که اکثریت آن را در حال حاضر جمهوری‌خواهان تشکیل می‌دهند در حال حاضر 54 نماینده جمهوری‌خواه حاضر هستند که احتمالاً همگی به این طرح رأی مثبت خواهند داد.

خانم میهان در ادامه درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 گفت: «ما در هفته‌های نهایی مذاکرات بین‌المللی هستیم. باید به مذاکره‌کنندگانمان بهترین فرصت را برای موفق شدن بدهیم.» این سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا مدعی شد که طرف مذاکره ایران به تهران پیشنهادی در مذاکرات داده که به این کشور امکان برخورداری از انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز را می‌دهد. او مدعی شد اکنون ایران باید تصمیم‌های لازم را بگیرد.

سیزدهمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در حالی هفته گذشته در شهر ژنو به پایان رسید که دو طرف از پیشرفت در مذاکرات خبر دادند. یک مقام ارشد آمریکایی پس از پایان این رایزنی‌ها به رغم اشاره به پیشرفت‌های صورت گرفته در مذاکرات گفت هنوز مسیر زیادی تا رسیدن به توافق باقی مانده است. ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا و علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران برای اولین بار در این رایزنی‌ها حضور یافتند.

دور بعدی این گفت‌وگوهای ایران و 1+5 قرار است دوم مارس (برابر با 11 اسفند) در شهر «مونترو» سوئیس آغاز شود. پیش از آغاز این گفت‌وگوها دیدارهای  دوجانبه‌ای بین مقامات ایران و آمریکا برگزار خواهد شد.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس