کد خبر 390488
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۰:۰۴

غذای فکری که شریعتی به جوان‌ها می‌داد، غذایی خالص و ناب نبود. عمده‌ترین مشکل شریعتی نگرش یک بعدی وی به اسلام و مطالعات سطحی‌اش در این زمینه بود.

گروه تاریخ مشرق- موضع‌گیری نسبت به شریعتی همیشه جنجالی و اختلاف‌برانگیز بوده است و هر کسی موضع خاصی نسبت به شخصیت و افکار وی دارد و در خاطرات افراد مختلف می‌بینیم که شریعتی با شهید مطهری زیاد مقایسه می‌شود و هرکسی یکی از این دو نفر را برتری می‌دهد. علی جنتی نیز در مقایسه شریعتی با شهید مطهری، جانب شهید مطهری می‌گیرد و وی را عمیق‌تر از شریعتی می‌داند. در ادامه این مقایسه را از خاطرات جنتی نقل می‌کنیم:

علی جنتی: شهید مطهری عمیق‌تر از شریعتی بود یا مشکل عمده شریعتی چه بود؟

اگر چه نظر شریعتی نسبت به مجاهدین مثبت بود، اما وی نظریه‌های التقاطی مجاهدین را نداشت. نقطه مثبت شریعتی این بود که در وضعیتی که جوانان دانشگاهی ما مرعوب و مجذوب جریانات مارکسیستی بودند، توانست جریان قوی مذهبی راه بیندازند و جوان‌ها را به سمت مذهب هدایت نماید. ناگفته نماند در طی همین سال‌ها، استاد شهید مطهری نیز در دانشگاه‌ها مبانی و اعتقادات دین را خیلی عمیق‌تر از آقای شریعتی تدریس می‌کرد و موجبات رشد فکری جوان‌ها را فراهم می‌نمود. شهید مطهری بدون اینکه جار و جنجال و سر و صدا راه بیندازد، این کار را انجام می‌داد و شریعتی نیز با حرکت پر سر و صدایی که ایجاد نمود، جوان‌ها را از دست مارکسیسم نجات داد. متأسفانه غذای فکری که شریعتی به جوان‌ها می‌داد، غذایی خالص و ناب نبود. عمده‌ترین مشکل شریعتی نگرش یک بُعدی وی به اسلام و مطالعات سطحی‌اش در این زمینه بود.[1][1]. خاطرات علی جنتی، ص 69.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • مهدی ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۵
  0 0
  همین مونده که علی جنتی از دکتر ایراد بگیره
 • صدر ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۵
  0 0
  شریعتی از اسلام هیاهویش را میخواست و بیش از این کاری به اسلام نداشت . در نظر او اسلام فقط اسلام ابوذر بود آنهم با تفسیر سوسیالیسیتی ای که از ابوذر داشت نه آن ابوذری که در رتبه از سلمان پائین تر است . او اعتقادی به تشیع نداشت مگر تشیعی که تنها امام علی و امام حسین داشته باشد آنهم با همان تفسیری که او از امیرالمومنین وسیدالشهداء سلام الله علیهما داشت . به هر حال او هم انسانی است درگذشته و به جزای خودش می رسد . ولی تحلیل های آبکی و توخالی او بود که گروهک فرقان و مجاهدین خلق را ساخت و بی گمان در این گروه های التقاطی همواره یک نقطه مشترک دیده شده است و آنهم پای فشاریشان به تعلیمات علی شریعتی است و البته اینان هم به تحلیل خودشان شریعتی را باور داشتند .
 • ویداخانم ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۵
  0 0
  مشرق عزیزم مگرشما علی شریعتی را دوست ندارید که هفت کامنت من رو که دیشب باعشق و تعصب نوشتم را قلع و قمع کردید شریعتی شیعه راستین علی است
 • ساغر ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۶
  0 1
  شریعتی رب النوع شرافت و تفکر و رب النوع اخلاص و رب النوع نیوغ و قلم و رب النوع مردانگی بودخداوند پاداش انبیارا به اومرحمت بفرماید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس