آمار ارائه شده از تعداد این زندانیان توسط سفارت ایران در ترکمنستان، وزارت خارجه و برخی نمایندگان مجلس، با هم تناقض دارد. البته نه تنها مقامات مختلف، آمارهای متفاوتی ارائه می‌دهند، بلکه در برخی موارد، یک مقام واحد نیز در جاهای مختلف، آمارهای مختلفی ارائه می‌دهد.

گروه بین‌الملل مشرق- چند سالی است که مسئله برخورد غیرقانونی و دور از شأن پلیس و مقامات ترکمنستان با اتباع ایرانی باعث شده است تا شاهد دستگیری و زندانی شدن تعداد زیادی از هموطنانمان در این کشور باشیم. علاوه بر شرایط بد زندانیان، عدم همکاری مسؤولان وزارت خارجه با خانواده‌های این زندانیان و عدم سرکشی به وضعیت زندانیان نیز زندگی این خانواده‌ها را دشوارتر می‌کند؛ زندانیانی که تا کنون به دلیل شرایط بد زندان‌ها در ترکمنستان دچار بیماری‌های سخت شده و حتی تعدادی از آن‌ها فوت کرده‌اند.

بر اساس تعریفی که "هاشمی گلپایگانی" سفیر ایران از واژه "زندانی‌های ایرانی در ترکمنستان" ارائه می‌دهد، تنها آن دسته از اتباع ایرانی که توسط دولت ترکمنستان دستگیر، محاکمه و به زندان فرستاده شده‌اند، "زندانی" محسوب می‌شوند. وزارت خارجه و سفارت ایران در ترکمنستان، افرادی که را در بازداشت به سر می‌برند، اما هنوز محاکمه نشده‌اند، "زندانی" تلقی نمی‌کند.

آیا کسی از تعداد زندانیان ایران در ترکمنستان خبر دارد؟
"سید محمدموسی هاشمی گلپایگانی" سفیر ایران در ترکمنستان

وزارت خارجه و برخی نماینده‌های مجلس پیگیر بهبود شرایط زندانیان ایرانی در ترکمنستان هستند، در حالی که به نظر می‌رسد همین افراد هم آمار دقیقی از این زندانیان ندارند. طی دو سال گذشته و با توجه به اخبار رسمی منتشر شده توسط وزارت خارجه، تنها 40 نفر از زندانیان ایرانی آزاد شده‌اند. این در حالی است که آمار ارائه شده از تعداد این زندانیان توسط سفارت ایران در ترکمنستان، وزارت خارجه و برخی نمایندگان مجلس، با هم تناقض دارد. نه تنها مقامات مختلف، آمارهای متفاوتی ارائه می‌دهند، بلکه در برخی موارد، یک مقام واحد نیز در جاهای مختلف، آمارهای مختلفی ارائه می‌دهد.

آن‌چه در ادامه می‌آید، سیر زمانی اظهارات مختلفی است که مقامات دولتی درباره تعداد زندانیان ایرانی در کشور ترکمنستان و یا اساس آمارگیری درباره این افراد داشته‌اند.

14 اردیبهشت 93: "سید کاظم سجادی" مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه در گفتگو با خبرگزاری فارس درباره تعداد ایرانی‌هایی که در ترکمنستان زندانی هستند این‌گونه می‌گوید: "243 نفر در ترکمنستان[1]" زندانی داریم.

4 آبان 93: "حسن قشقاوی" معاون پارلمانی وزارت امور خارجه در گفتگو با مشرق و در پاسخ به این سؤال که آیا خبر آزادی 3 نفر از زندانیان ایرانی در ترکمنستان صحت دارد یا خیر، پاسخ می‌دهد: "بر اساس خبری که از سفارتمان در عشق‌آباد دریافت کردیم و حسب یادداشتی که دولت ترکمنستان به سفارت ما داده است، تعدادی از زندانیان ایرانی در ترکمنستان آزاد شده‌اند.[2]"

آیا کسی از تعداد زندانیان ایران در ترکمنستان خبر دارد؟/ آماده انتشار
"حسن قشقاوی" معاون پارلمانی وزارت امور خارجه

17 آبان 93: "سید محمدموسی هاشمی گلپایگانی" سفیر ایران در ترکمنستان در گفتگو با خبرگزاری فارس این‌گونه می‌گوید: "280 زندانی در ترکمنستان داریم.[3]"

23 آبان 93: "سید محمدموسی هاشمی گلپایگانی" سفیر ایران در ترکمنستان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اعلام می‌کند که 37 زندانی ایرانی عفو شده‌اند[4]. وی با اشاره به این که دستور عفو را رئیس‌جمهور ترکمنستان صادر کرده است، می‌گوید زندانیان آزادشده به زودی به کشورمان برمی‌گردند.

23 آذر 93: "سید محمدموسی هاشمی گلپایگانی" سفیر ایران در ترکمنستان در گفتگو با خبرگزاری فارس تصریح می‌کند: "حدود 220 الی 230 نفر زندانی ایرانی در ترکمنستان در بازداشت هستند.[5]"

14 بهمن 93: "محمدرضا محسنی ثانی" رئیس کارگروه امنیت ملی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت آماری بسیار متفاوت در این‌باره ارائه می‌دهد: "در میان همسایگان خزر، بیش‌ترین آمار زندانی در ترکمنستان وجود دارد که احتمال می‌دهیم حدود 600 نفر باشند.[6]"

14 بهمن 93: "سید محمدموسی هاشمی گلپایگانی" سفیر ایران در ترکمنستان در گفتگو با مشرق این‌گونه توضیح می‌دهد: "ما دو دسته زندانی داریم،‌ زندانی‌هایی که بازداشت می‌شوند طی زمان محاکمه و رسیدگی به وضعیت‌شان، زندانی تلقی نمی‌شوند. زمانی که حکم صادر می‌شود و محکوم به زندان می‌شوند و وارد زندان می‌شوند، آن‌گاه به آن‌ها زندانی اطلاق می‌شود. آمار زندانیان ایرانی و یا دستگیرشدگان بستگی به فصول و ایام مختلف و نوع جریمه و موارد دیگری هم دارد و برای همین نمی‌توان به صورت مشخص تعداد آن‌ها را تعیین کرد.[7]"

17 بهمن 93: "حسن قشقاوی" معاون پارلمانی وزارت امور خارجه در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت تصریح می‌کند: "تعداد زندانیان ایرانی در ترکمنستان حدود 280 نفر است که 35 نفر از آن‌ها نیز در ماه گذشته آزاد شدند؛ ایران نیز در مقابل، 2 زندانی ترکمنستان را آزاد کرد.[8]"[1] "آزادی 900 ایرانی زندانی در خارج از کشور در سال ۱۳۹۲" لینک

[2] "تعدادی از زندانیان ایران در ترکمنستان آزاد شده اند/ یکی از بهترین سفرای ما در امور زندانیان سفیر ترکمنستان است/ از رسانه ها و صداوسیما شدیداً گله دارم/ سفیر ما در ترکمنستان به زودی تغییر می‌کند" لینک

[3] "روحانی آذرماه در عشق‌‌آباد/ امضای پروتکل تبادل زندانیان در آینده/ هشدار به رانندگان" لینک

[4] "دستور رئیس جمهور ترکمنستان برای آزادی 37 زندانی ایرانی" لینک

[5] "دستور رئیس جمهور ترکمنستان برای آزادی 37 زندانی ایرانی" لینک

[6] "وجود 600 ایرانی در زندانهای ترکمنستان/ ورود کمیسیون امنیت ملی مجلس به رفتار غیردیپلماتیک پلیس ترکمنستان" لینک

[7] "خبر بازداشت ماهیگیران برای سال گذشته است/سند انتقال زندانیان ایرانی تا دو ماه آینده امضا می‌شود" لینک

[8] "جزئیات شلیک پلیس ترکمنستان به قایقرانان ایرانی" لینک

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۷
  0 0
  رحيمي معاون اول ديروز به زندان رفتا مشرق نميخواي چيزي بنويسي ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • مهدی 90085 ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۷
  0 0
  اعتبار گذرنامه ایرانی.......
 • ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۷
  0 0
  وقتی تو خارج خوش می گذرونن که کسی خبر نداره وقتی زندانی میشن و خلاف می کنن همه باید خبر دار بشن
 • ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۷
  0 0
  شما می دونی چند زندانی ایرانی در عراق هست؟ و حتی لبنان؟ در امارات کویت عربستان شما می دونی پارسال چند ایرانی فقط به جرم قاچاق با داشتن بچه های 5 ساله در عربستان گردن زده شدن؟ در مالزی می دونی چند نفر اعدام شده تا الآن آنهم زمان اصول گرایان
 • ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۷
  0 0
  فقط خدا
 • حمید ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۷
  0 0
  همه حرفاشون دروغه. پدر من الان 5 سال و نیم بدون انجام هیچ جرمی اونجا زندانی و داره نابود می شه. جالب خودشون میدونن پدرم بی گناهه و جالب تر اینکه بی گناهی پدرم تو دادگاه انقلاب کشورمون ثابت شده. چرا مجلس ورود نمیکنه. مردم شما رو به خداتون قسم میدم. کمکمون کنید، پدرم داره از دست میره...
 • ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۷
  0 0
  از جه سال؟؟ از 87 تا الان؟؟
 • ناشناس ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۷
  0 0
  وزارت امورخارجه باید حقوق اتباع ایرانی خارج از کشور را پیگیری و برای آزادی این عزیزان اقدامات لازم را انجام بدهد.
 • ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۷
  0 0
  افرادی که همه فکر و ذکرشون واردات گندم و فولاده که نمی تونن به داد مردم برسن
 • احمد ۰۲:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
  0 0
  کي بفکره مردم بدبخته مال باخته بيکار نفرين به دولت دزد ماله مردم خوره ترکمنستان ترکمنستانه دزد حيا کن راننده بيکناه وبا کاميون رها کن

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده