عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در یک سال گذشته دولت هر نوع انعطافی به خرج داده ولی تحریم‌ها بیشتر شد تصریح کرد: امام (ره) در تحریر الوسیله مبارزه با زیاده‌خواهی غرب را بر همه مسلمین واجب دانست.

تحریم های غرب با انعطاف های یکسال اخیر دولت بیشتر شد
به گزارش مشرق، حسن رحیم‌پور ازغدی در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران گفت: نماز جمعه پایگاه انقلاب است و دماسنج افکار عمومی مومنان است و باید زنده باشد و هدف ما بحث جنجالی نیست.

وی افزود: در مکتب انقلاب مسئله امر به معروف و نهی از منکر و نظارت و انتقاد اصل است و نماز جمعه نیز در خط مقدم است.

ازغدی با بیان اینکه پیامبر فرمودند اگر امر به معروف و نظارت و انتقاد تعطیل شود دیگر هرچه نماز جمعه بیایید فایده ندارد چرا که باندهای فاسد و کثیف بر ما مسلط خواهند شد و دعای نیکان شما برآورده نخواهد شد، تصریح کرد: طبق روایات مسئولان سه قوه و نخبگان باید هر جمعه نگران باشند که فردا در نماز جمعه در مورد ما چه چیزی گفته خواهد شد و گروهی از شما باید باشند که دعوت به خیرات کنند و رستگاری در نظارت و انتقاد است.

وی ادامه داد: امیر مومنان فرمودند تمام احکام یک طرف و انتقاد و امر به معروف یک طرف، اینها هم باهم مساوی نیستند و تمام احکام عبادی مانند یک فوت کردند اس در برابر اقیانوس، البته انتقاد باید صادقانه و شجاعانه باشد و ساختارشکن باشد. نظام به مردم وعده داده و باید در پای وعده‌ها بایستند و مسئولان باید در روزهای نماز جمعه‌ به مشکالات مردم پاسخ دهند، اگر مسئولان نیامدند باید خودشان پاسخگو باشند. مسئولین بدانند وعده‌ای که می دهند، وعده نظام است.

ازغدی با اشاره به محتوای اصل 43 قانون اساسی در امور مالی و اقتصادی و بند نخست این اصل گفت: تأمین‏ نیازهای‏ اساسی‏ شامل مسکن‏، خوراک‏، پوشاک‏، بهداشت‏، درمان‏، آموزش‏ و پرورش‏ و امکانات‏ لازم‏ برای‏ تشکیل‏ خانواده‏ برای‏ همه‏ در قانون امده است و در اصل دوم تاکید شده که تأمین‏ شرایط و امکانات‏ کار برای‏ همه‏ به‏ منظور رسیدن‏ به‏ اشتغال‏ کامل‏ و قرار دادن‏ وسایل‏ کار در اختیار همه‏ کسانی‏ که‏ قادر به‏ کارند ولی‏ وسایل‏ کار ندارند، در شکل‏ تعاونی‏، از راه‏ وام‏ بدون‏ بهره‏ یا هر راه‏ مشروع‏ دیگر که‏ نه‏ به‏ تمرکز و تداول‏ ثروت‏ در دست‏ افراد و گروه‏ های‏ خاص‏ منتهی‏ شود و نه‏ دولت‏ را به‏ صورت‏ یک‏ کارفرمای‏ بزرگ‏ مطلق‏ درآورد. این‏ اقدام‏ باید با رعایت‏ ضرورت‏ های‏ حاکم‏ بر برنامه‏‌ریزی‏ عمومی‏ اقتصاد کشور در هر یک‏ از مراحل‏ رشد صورت‏ گیرد.

وی ادامه داد: تنظیم‏ برنامه‏ اقتصادی‏ کشور به‏ صورتی‏ که‏ شکل‏ و محتوا و ساعت‏ کار چنان‏ باشد که‏ هر فرد علاوه‏ بر تلاش‏ شغلی‏، فرصت‏ و توان‏ کافی‏ برای‏ خودسازی‏ معنوی‏، سیاسی‏ و اجتماعی‏ و شرکت‏ فعال‏ در رهبری‏ کشور و افزایش‏ مهارت‏ و ابتکار داشته‏ باشد.

‎‎‎‎‎‎رحیم پور ازغدی گفت: رعایت‏ آزادی‏ انتخاب‏ شغل‏، و عدم‏ اجبار افراد به‏ کاری‏ معین‏ و جلوگیری‏ از بهره‏ کشی‏ از کار دیگری‏ یک بند دیگر این قانون و  منع اضرار به‏ غیر و انحصار و احتکار و ربا و دیگر معاملات‏ باطل‏ و حرام‏ بند پنجم این اصل است.

ازغدی با اشاره به بند ششم شامل منع اسراف‏ و تبذیر در همه‏ شئون‏ مربوط به‏ اقتصاد، اعم‏ از مصرف‏، سرمایه‏ گذاری‏، تولید، توزیع و خدمات‏ اظهار داشت:  استفاده‏ از علوم‏ و فنون‏ و تربیت‏ افراد ماهر به‏ نسبت‏ احتیاج‏ برای‏ توسعه‏ و پیشرفت‏ اقتصاد کشور یک مسئله مورد تاکید است.

رحیم پور ازغدی با اشاره به اهمیت بند جلوگیری‏ از سلطه‏ اقتصادی‏ بیگانه‏ بر اقتصاد کشور، خاطرنشان کرد: در بند نهم بر افزایش‏ تولیدات‏ کشاورزی‏، دامی‏ و صنعتی‏ که‏ نیازهای‏
عمومی‏ را تأمین‏ کند تاکید شده تا کشور را به‏ مرحله‏ خودکفایی‏ برساند و از وابستگی‏ برهاند.

وی با بیان اینکه اصل 55 قانون اساسی نحوه نظارت بر دولت و بودجه کل کشور را بحث می کند گفت: پس ما عرض کردیم چند اصل مهم در قانون ناظر بر اقتصاد و بازار اسلامی است که دهه فجر دانشگاه ها و حوزه ها باید روی این مسائل کار کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در یک سال گذشته دولت هر نوع انعطافی به خرج داده ولی تحریم‌ها بیشتر شد تصریح کرد: امام (ره) در تحریر الوسیله مبارزه با زیاده‌خواهی غرب را بر همه مسلمین واجب دانست.

وی افزود: مسئولان آمریکایی در کتابی نوشتند، مسئولان ایرانی وقتی که احساس ضعف کردند ما هم پیش رفتیم، این اتفاق در زمان امام راحل هم افتاد. اینها می‌گویند به خاطر اقتصاد ما توهین می‌کنیم و شما نباید هیچ حرفی بزنید.

رحیم‌پور با اشاره به حکم امام راحل در مورد سلمان رشدی خاطرنشان کرد: امام در مورد توهین سلمان رشدی حکم داد. ایشان فرمودند که برخی می‌گویند این مسئله را رها کن چرا که غرب ما را تحریم می‌کند. جهانخواران به تلاش افتادند و غیر از این نیست که این نشان از ترس سران استکبار از ما دارد تمام توطئه‌های آنها برای این بوده که ما نگوییم اسلام تمدن می‌سازد و اسلام جوابگوی جامعه است. تلاش دارند بگویند که ما از شما اجازه نمی‌گیریم و این شما هستید که باید از ما اجازه بگیرید.

وی با اشاره به مفاسد اقتصادی اظهار داشت: باید صحنه شفاف و امر به معروف و نهی از منکر فعال باشد و ائتلاف ثروت و قدرت با سبک غربی شکل نگیرد.

وی تصریح کرد: باید به این موارد دقت کرد، افرادی که دنبال تولید و خدمت سالم هستند که بخش خصوصی واقعی هستند نه بخش خصوصی سرمایه‌دار، بخش میانی مردم که می خواهند کار اقتصادی هستند باید امکانات در اختیارشان گذاشته شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه باید تمام رگه‌های وابستکی خود را از دنیای متوحش باید قطع کنیم، گفت: برخی معتقدند ما فقط با آمریکا می توانیم اقتصاد خود را رشد دهیم.

رحیم پور گفت: امام فرمودند اینها فکر کردند که ما جا میزنیم. ما به شما کینه داریم و میان ما سوتفاهم نیست ما کینه غرب را با اسلام از این نکته ها به دست می آوریم قضیه حمایت شما از جریان ضد اسلامی است.

وی افزود: امام فرمودند کسانی می‌گویند ما باید رابطه با امریکا را صاف کنیم تا مسائل ما حل شود، اما این ضرورتی نیست که دنبال مناسبات گسترده باشیم چون ممکن است آنها فکر کنند که ما چنان به آنها وابسته شدیم که از توهین به مقدساتمان هم می‌گذریم آنها که معتقدند ما باید در اصول و دیپلماسی خود تجدید نظر کنیم و اگر واقع گرایانه عمل کنیم غرب با ما برخورد متقابل انسانی می‌کند اما اینها نمونه‌هایش است. اینها با اصل اسلام مشکل دارند، امام فرمودند اینها را ببینید تا از ساده‌اندیشی به درآیید.

ازغدی با اشاره به پیام رهبر انقلاب به حوزه‌های علمیه گفت: مدیریت حوزه بعد از پیام رهبری به ایشان نامه نوشت و بعد از کلی تعارفات گفتند که ما از همه علما می‌خواهیم که تا پایان شهریور پیشنهادات خود را در این مورد به ما بدهند، این برای سال 81 بود در دوازده سال پیش. اما تا الان فضلای شایسته در حوزه هستند هنوز نهادی به نام نقد فقه حکوتی و و بررسی مسائل بانک‌ها و صادرات و واردات ندارید و اگر داریم بگویند خروجی آن کجاست و دست کیست؟ رهبری فرمود اگر می‌خواهید بازار اسلامی داشته باشید مسئول آن نهادهای پژوهشی سه قوه و حوزه و دانشگاه هستند.

وی افزود: دانشگاه‌ها کرسی‌های نظریه پردازی پراکنده تشکیل داده اما وقتی موفقند که دانشکده‌های ما فرمول دهند که چطور می‌توانیم کشور را از تورم و دلالی خارج کنیم و به سمت تولید ببریم. ما الآن بازار سنتی نداریم بازارهایی داریم که نه اصالت سنتی دارند و نه حتی نظم سکولار غربی را که قیمت‌ها یکسان و دولت پاسخگو باشند را رعایت نمی‌کنند بازار بلبشوی مصرفی، دلالی داریم.

وی با اشاره به اینکه رهبری چند بار گفتند بدون نقشه جامع، کشور سرگردان است عنوان کرد: باید حوزه، دانشگاه و بخش‌های پژوهشی توضیح دهند که جای مدیریت صحیح اقتصادی کشور در در این کرسی‌ها کجاست؟ بیماری مدرک دادن در دانشگاه به حوزه هم وارد شده، چند میلیون مدرک دادند اما فکر شغل نیستند؛ اقتصاد کشور به این تخصص‌ها نیاز دارد؟ دانشگاه دولتی، آزاد و پیام نور طبق نقشه جامع عمل کنند ما چند میلیون تحصیلکرده بی شغل داریم. توزیع رشته‌ها باید با دقت صورت گیرد.

عضو شورای انقلاب فرهنگی گفت : اگر حریت در حوزه ما طبق خواسته اهل بیت برقرار بود و مصیبت اخباری‌گری وارد حوزه نشده بود فقه ما بر اساس فقه اسلامی بنا می‌شد، برخی در مسائل فرعی اجتهادی کار خوب می‌کنند اما در تمدن‌سازی دست و پایشان می‌لرزد؛ چه شد اشعری‌گری داخل حوزه ما شد؟

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه باید معنای عدالت را بفهمید تا رعایت شود گفت: نمی‌توانیم با استناد به اصل کلی عدالت بر خلاف آیات و روایات حرف بزنیم. یکی از مسئولان گفت که ولایت مطلقه فقیه، استبداد دینی است، من پاسخ دادم این امر عقلایی است و نامش اختیار بحران است و در غرب هم وجود دارد
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • محمد ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  0 0
  درود بر شرفت حرف دل همه ی مردم ایران و زدی
 • سامان ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  0 0
  بجای انتقاد از این دولتو اون دولتو این ادمو اون ادم یکم بفکر منافع کشورتون باشید 40سال دارید انتقاد میکنیم چی شد!!!40 سال دارید دعوا سیاسی میکنید چی شد!!!!
 • ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  0 0
  عجب!!!!!!
 • تارا ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  0 0
  روح منی رحیم پور دگم شکنی رحیم پور
 • عالمی ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  0 0
  بله ما هم که خودمون قدرت تجزیه و تحلیل نداریم!!! حداقلش این بود که جلوی تحریم های بیشتر گرفته شد و مظلومیت و محق بودن ما اثبات شده
 • ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  0 0
  درود وسلام بر استاد بی ریا و انقلابی و پدر و مادر مکرمشون
 • وحید ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  0 0
  اظهار عجز نزد ستم پیشه ابلهیست /hشک کباب موجب طغیان آتش است
 • امیر تبریز اوغلی ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  0 0
  اقای دکترT هیس. روح ژنو خسته س.میفهمی خسته
 • ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  0 0
  واقعا هرچی گفتی حرف حساب بود " خدا حفظت کنه "
 • سعید ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  0 0
  زنده باد ابوذر زمان از ستاد نماز جمعه درخواست داریم تا جایگاه ایشان بعنوان سخنران پیش از خطبه حفظ شود .
 • عباس م 61 ۲۰:۴۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  0 0
  تا وقتی که به جای قدردانی اینارو تحویلت بدن به نظرم باید از این بدتر سرمون بیاد.
 • ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  0 0
  ای کاش آقای جلیلی رئیس جمهور میشدن. به نظرم تو این موقعیت بهترین فرد ایشون بودن
 • ناشناس ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  0 0
  درود بر استاد رحیم پور ازغدی .
 • معتدل ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  0 0
  معلوم است دیپلووماسی خنده دشمن را جریحتر میکند
 • ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  0 0
  ته تهش میخواهید بشید کوبا و فیدل کاسترو دیگه..!!!!
 • جواد ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  0 0
  دولت تدبیر و امید واقعا خنده داره تدبیر کجای این دولت بوده ؟ انصافا رو بخوام بگم در زمینه ارتباطات و بهداشت خوب کار شد ولی بقیه جا ها چیه
 • ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  0 0
  فرض کن اصلا مذاکره و مذاکره کنندگان بد. اصلا بدور از ایتکه آیا مذاکرات درست بوده یا نه طبق کدام سند میگی تحریم ها بیشتر شده؟؟؟ مثل اینکه وضعیت تحریم ها در دو سال پیش یادت نیست؟؟؟؟ تحریم ها روز به روز بیشتر میشد. فروش نفت متوقف شده بود. ارز وارد کشور نمیشد. حداقل اینکه این روند متوقف یا کند شد.
 • ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۱
  0 0
  درود بر استاد رحیم‌پور ازغدی
 • علي ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۱
  0 0
  اين اقاي ازغدي خيلي دلش خوشه ها
 • عااااااشق وطن ۰۳:۰۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۱
  0 0
  آقای بزرگوار واستاد ارجمندم تحریم کجا بود ؟ چرا میخاین الکی شیطان بزرگ رو از چشم ملت بزرگ ایران بندازین؟شما یک تحریم نام ببرید از ابتدای این دولت؟(عه عه خودمم از خودم بدم اومد اینجوری نوشتم)بابا جان کو گوش شنوا؟ هنووووووووز یه عده ابله که قبله ی آمالشون شیطان بزرگه بیدار نشدن بیدارشدنشونم با حضرت عزرائیله ان شاء الله.
 • ۰۶:۰۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۱
  0 0
  شجاعت در این روزها گنج گران قیمتی است که افراد کمی آن را دارند. احسنت بر استاد شجاع
 • ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۱
  0 0
  ملت ایران هر کس و هر جناحی رو که باعث تحقیرش بشه نمیبخشه این همه رنج نکشیدیم که اخرش تحقیر بشیم
 • ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۱
  0 0
  استاد حیف این مقام علمی شماست که وارد سیاست بشی خراب میشی
 • ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۱
  0 0
  ته فکر تو اینه نه ته تمدن ما.
 • ناشناس ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۱
  0 0
  55 مورد تحریم جدید بعد از توافق ژنوچای وضع شده است .
 • ناشناس ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۱
  0 0
  55 مورد تحریم جدید طی 15 ماه گذشته وضع شده است و از رسانه ها هم اعلام شد و قیمت نفت هم که در اثر دیپلماسی لبخند و تعامل با کدخدا به 40 دلار رسیده است .
 • جمالی ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۱
  0 0
  اگر امریکا می دانست که تحریم هاموثر است دست بردار نبود وادامه می داداین ها از اول انقلاب مارا تحریم کردمد اول به بهانه گروگان ها بعدبنامترورست و محور شرارت دانستن ایران وحالا هم به بهانه مذاکرات هسته ای این ها تماما ترسشان این است که ایران بر موج تحریم ها سوار شود وان را به فرصتی برای خودکفایی تبدیل کندلذامی خواهنداین فرصت را از بین ببرندالان روس ها هم تحریم شده اندواین تنها حربه استکبار است ومی ترسنداتحاد کشور های تحریم شده اقتصاد جدیدی را در صحنه بین الملل بوجود بیاورد ونهایتا اقتصاد خودشان منزوی شود لذا پیشنهاد رفع تحریم به ایران می دهنددر صورتیکه هیچ کار مثبتی به نفع ایران نمیکنندو تنها هدفشان امتیاز گیری از ایران است وگرفتن فرصت ها از کشور ما
 • حسین ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۱
  0 0
  جناب اقای رحیم پور مطالب شما بسیار دانا گرانه ومفید اسنت من 60سال سن دارم از شاگردان شما هستم .کو گوش شنوا اگر تمام گفته های جنابعلی تبدیل به عمل شود مملکت ما هیچ مشکلی نخواهد داشت .درود بر رهبرم وبر شما
 • الهام ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۱
  0 0
  حیف یک انسان که از قدرت عقلش استفاده نکنه
 • کیا ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۱
  0 0
  ما مکلف به وظیفه ایم
 • ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۳
  0 0
  باسلام خیلی عالی بود سخنان اقای دکتربابیانی شیوا ودلنشین..امید است این بیانات درقبل ازنمازجمعه ادامه داشته ودررسانه ملی پخش شود البته زمان پخش اعلام شود ازقبل که ملت بدانندچراکه گفتارشان حرف دل مردم بود..ضمنابذارین دانلود هم کنیم سخنان را.باتشکر

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس