ابعاد کوچک و سطح مقطع راداری ناچیز این پرنده ها و همچنین امکان خاموش کردن موتور در نزدیکی هدف، این مزیت را بوجود می آورد که که تا لحظات پایانی اصابت، دشمن از وجود آن مطلع نشده و از سوی دیگر پس از چندین حمله این پهپادها، دشمن همواره باید در اضطراب وجود این هواپیما در فضای اطراف خود باشد.

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، رزمایش بزرگ و مقتدرانه ارتش جمهوری اسلامی ایران با عنوان "محمد رسول الله (ص)" در حالی به پایان رسید که بار دیگر ابتکارات و توانمندی های نیروهای مسلح کشورمان را در عرصه های مختلف آفندی و پدافندی به نمایش گذاشت و دهها دستاورد جدید نظامی، توسط یگانهای مختلف ارتش با موفقیت آزمایش شد.

یکی از این دستاوردها که بازتاب بسیاری نیز در رسانه های جهان داشت، پهپادهای انتحاری با قابلیت های قابل توجه بود. این دستاورد به قدری مهم بود که نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در دیدار با یک سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی با ابراز نگرانی از این پهپاد انتحاری ایران، خواستار تشدید تحریم‌های غیرقانونی علیه کشورمان شد.

اما چه مدلهایی از هواپیماهای بدون سرنشین که در اختیار یگانهای زمینی ارتش جمهوری اسلامی هستند، می توانند در نقش یک پهپاد انتحاری عمل کنند، موضوعی است که در مطلب زیر به آن پاسخ خواهیم بود.

مهمترین موضوعی که بارها در این رزمایش در توصیف این مدل پهپادها اشاره شد، برد 250 کیلومتری این سلاح جدید نیروهای مسلح کشورمان است که بر این اساس، چند گزینه مهم برای معرفی پهپادهای مذکور، مشخص می شود و مشخص خواهد شد کدام یک از انواع پهپادهای موجود در نیروی زمینی برای اجرای مأموریت انتحاری، تغییر یافته است.

پهپاد انتحاری با برد 250 کیلومتر به احتمال فراوان، یکی از انواع پهپادهای موجود در نیروی زمینی است که برای مأموریت انتحاری تغییر یافته. با این فرض، گزینه های زیر قابل طرح است:

صاعقه، مهاجر-2، مهاجر-4، یسیر و مهاجر-2 نوین از جمله مهمترین پاسخ هایی هستند که می توان در بررسی پهپادهای ارتش به آنها رسید و هر یک از گزینه های فوق با تجهیز به سامانه های ناوبری جدید و دقیق، امکان رسیدن به هدف را با دقت بالا خواهند داشت و در صورت فراهم شدن لینک انتقال داده در برد 250 کیلومتر، امکان ارسال تصویر را برای هدفگیری و افزایش دقت در اصابت به صورت اپتیکی را نیز پیدا می کنند.

صاعقه

این پهپاد دارای چند نمونه و مدل مختلف است که تحت یک نام تولید شده اند. پهپاد صاعقه-1 دارای مداومت پرواز 60 دقیقه و سرعت 250 کیلومتر بر ساعت است و بنا بر این از نظر قابلیت ها و شرایط، به راحتی امکان رسیدن به برد 250 را دارد. صاعقه1 هواپیمای بدون سرنشینی از نوع بال دلتا با ضریب منظری متوسط رو به پایین است که توسط متخصصان داخلی طراحی و به صورت انبوه تولید شده و در اختیار نیروهای مسلح قرار گرفته است. صاعقه جزو سریعترین پهپادهای ایرانی است که همین عامل سرعت بالا آن را به ابزار مناسبی برای تمرین ادوات توپخانه ای تبدیل نموده است.

پهپاد انتحاری

پهپاد صاعقه-2 نیز دارای بیشینه سرعت 230 تا 250 کیلومتر بر ساعت و مداومت پرواز آن 45 تا 60 دقیقه است. بنا بر این این نمونه نیز امکان اصلاح برای تبدیل به یک پهپاد انتحاری با برد 250 کیلومتر را دارد. ایستگاه کنترل زمینی این پرنده به عنوان سامانه ارسال اطلاعات و فرامین مورد نیاز جهت هدایت و کنترل پرنده که به وسیله خلبان اعمال می گردد توانایی برقراری ارتباط uplink و downlink، دریافت اطلاعات پروازی، ذخیره سازی و نمایش اطلاعات دریافت شده را دارد.

پهپاد انتحاری

در حالت تمام خودکار، مختصات نقاط مسیر پرواز و ارتفاع از سطح دریا توسط کاربر از طریق ایستگاه زمینی پیش از پرواز در حافظه تجهیزات الکترونیکی پرنده ذخیره می شود. هواپیما پس از پرواز و قرار گرفتن در حالت مأموریت توسط خلبان با استفاده از GPS و ارتفاع سنج، خود را در مسیر از پیش تعیین شده قرار می دهد.

رعد/رعد85

این مدل پهپاد نیز نمونه ای از صاعقه مجهز به سرجنگی 10 کیلوگرمی برای عملیات انتحاری با برد 100 کیلومتر و توانایی ارسال تصاویر تا برخورد به هدف است. به این ترتیب کاربر ضمن دریافت اطلاعات از آخرین وضعیت هدف، امکان افزایش دقت در اصابت را با خطای کمتر از یک متر دارد و همچنین در صورت نیاز می تواند با رؤیت هدف مهمتری از طریق تصاویر، به انتخاب آن هدف اقدام کند.

با توجه به اینکه این گونه در نزاجا توسعه یافته بنا بر این ساخت نمونه با برد بیشتر بر اساس آن نیز در وهله اول معقول تر به نظر می رسد اما باید در نظر داشت هواگردها به طور معمول با سرعت نهایی خود پرواز نمی کنند بلکه سرعت پروازی معمول آنها کمتر از سرعت بیشینه است از این رو می توان به این نتیجه رسید که پهپادهای صاعقه، بدون بهسازی و ایجاد تغییرات کافی امکان رسیدن به برد 250 کیلومتر را در ضمن حمل یک محموله انفجاری نخواهند داشت.

مهاجر-2 / مهاجر 2 نوین

خانواده پهپادهای مهاجر با داشتن چندین عضو، پرجمعیت‌ترین خانواده پهپادی ایران محسوب می‌شود و در میان مجموعه پهپادهای مهاجر، مهاجر 1 و مهاجر 2، جزو قدیمی‌ترین نوع پهپادهای این خانواده پهپادی هستند.

پهپاد انتحاری

این بدون سرنشین در اختیار نزاجا، با سرعت بیشینه 210 کیلومتر و مداومت پروازی 90 دقیقه از گزینه های محتمل رسیدن به برد 250 کیلومتر است. ضمن اینکه پهپاد فوق قبلا توانایی خود را در حمل 12 فروند راکت آر-پی-جی مجموعاً به جرم حدود 30 کیلوگرم را نیز نشان داده است. بنا بر این حتی با در نظر گرفتن کاهش سرعت ناشی از حمل محموله و پرواز با وزن بالا مهاجر-2 از گزینه های مطرح برای تبدیل به پهپاد انتحاری با برد 250 کیلومتر است.

مهاجر-2 نوین نیز که اخیراً در نمایشگاه صنعت هوایی کشور در کیش معرفی شد و حضور آن در رزمایش مشترک محمد رسول الله نیز اعلام شده از مداومت پروازی 4 برابری نسبت نمونه معمولی این پهپاد برخوردار است بنا بر این این نمونه نیز توانایی رسیدن به برد عملیاتی 250 کیلومتر و اجرای مأموریت انتحاری را دارد.

پهپاد انتحاری

در ذیل می‌توانید، جدول مقایسه‌ای پهپادهای مهاجر 2 و مهاجر 2 نوین را ملاحظه کنید:

پهپاد بدنه طول بال طول پرنده وزن هنگام برخواست برد عملیاتی مداومت پروازی حداکثر ارتفاع پرواز نوع بازیابی حداکثر سرعت قابلیت حمل موشک
مهاجر 2 کامپوزیت 3.80 2.91 85 کیلوگرم 50کیلومتر 90 دقیقه 11000 پا چتر و فرود زمینی 200 کیلومتر دارد
مهاجر2-نوین کامپوزیت 3.82 2.90 90 کیلوگرم 150 کیلومتر 360 دقیقه 11000 پا چتر و فرود زمینی 180 کیلومتر دارد

تطابق این ویژگی ها نشان می دهد که پهپاد مهاجر 2 نوین در بسیاری از مولفه، بدون اینکه نمونه قبلی پهپاد یعنی مهاجر 2 تغییر در شکل و اندازه و قدرت‌هایش ایجاد شود، به روز رسانی شده و مولفه‌های بهتری پیدا کرده است که از این جمله می‌توان به افزایش 4 برابری مداومت پروازی و افزایش 100 کیلومتری برد عملیاتی اشاره کرد.

مهاجر 4

دیگر پهپاد موجود در نزاجا برای تحقق کابوس های نتانیاهو، مهاجر-4 است که از بهترین گزینه ها برای اجرای مأموریت فوق به شمار می رود. این پهپاد در گونه های مختلف خود دارای مداومت پروازی 3 تا 7 ساعت بوده و سرعت پروازی نهایی آن نیز به 200 کیلومتر بر ساعت می رسد.

این پهپاد از جمله هواگردهای بدون سرنشین ایرانی است که در عملیات های شناسایی نزدیک ناوهای هواپیمابر آمریکایی حضور داشته و بنا بر این توانایی خود را در نفوذ به شبکه های دفاع هوایی پیشرفته را اثبات کرده است.

پهپاد انتحاری

این هواپیما توانایی فیلمبرداری و عکسبردای هوایی، ارسال تصاویر ویدئویی به صورت زنده(و امکان ضبط تصاویر در ایستگاه کنترل زمینی)، توانایی برنامه ریزی رفت و برگشت و اجرای مأموریت به صورت رایانه ای و خلبان خودکار و ارسال دائم اطلاعات پروازی را دارد و می تواند یک الگو و نمونه کامل برای تحقق ماموریت های انتحاری به شمار رود.

یسیر

این هواپیمای بدون سرنشین که شباهت بالایی به نمونه اسکن ایگل آمریکایی دارد به گفته فرمانده یگان پهپادی حضرت ولیعصر (عج) نزاجا دارای مداومت پروازی 8 تا 10 ساعت است. بنا بر این اگر سرعت پیمایشی آن 100 کیلومتر بر ساعت نیز در نظر گرفته شود به راحتی توانایی رسیدن به برد 250 کیلومتر را خواهد داشت.

پهپاد انتحاری

البته میزان قابلیت حمل محموله رزمی در این پهپاد نامشخص است و با توجه به نوع دوربین پایدار شده حمل شونده که از نوع سبک وزن عقاب-11 به نظر می رسد احتمالا توان حمل محموله بالایی ندارد در حالی که پهپادهای مهاجر-2 و 4 به طور معمول یک نمونه میان وزن از دوربین های پایدار شده به همراه یک دوربین جلونگر نصب شده در دماغه را حمل می کنند.

طوفان/چمران2

طوفان نیز نوعی از پهپادهای ایرانی است که برای یافتن و انهدام دشمن با استفاده از جستجوگر اپتیکی ساخته شده است. در این مأموریت پهپاد برای اجرای عملیات رزمی به صورت انتحاری طراحی شده و با ابعاد کوچک ضمن پرتاب ساده از نقاط مختلف بدون شناسایی شدن توسط دشمن به آن نزدیک شده و با سرعت بالای خود، امکان واکنش برای دشمن را بسیار دشوار می سازد.

این پهپاد با استفاده از مواد جاذب امواج رادار و سبک ساخته شده و سطح مقطع راداری آن بسیار پایین است. دوربین جلونگر که در دماغه این هواپیما قرار دارد تا آخرین لحظه تصاویر را به صورت بلادرنگ ارسال می کند تا کار هدفگیری به انجام برسد.

پهپاد انتحاری

در مشخصات این پهپاد، بیشینه سرعت 250 کیلومتر بر ساعت به ثبت رسیده و مداومت پروازی آن نیز بیش از 1 ساعت عنوان شده است. این پهپاد از ابتدا برای عملیات انتحاری طراحی شده و با تجهیز به ادوات ناوبری جدید، گزینه احتمالی دیگری برای موضوع فوق است.

ابعاد کوچک و سطح مقطع راداری ناچیز این پرنده و همچنین امکان خاموش کردن موتور در نزدیکی هدف این مزیت را بوجود می آورد که که تا لحظات پایانی اصابت، دشمن از وجود آن مطلع نشده و از سوی دیگر پس از چندین حمله این نوع پهپادها همواره باید در اضطراب وجود این هواپیما در فضای اطراف خود باشد و اساساً بخشی از توان دشمن معطوف به تلاش برای آگاهی از پرواز این پرنده با مشاهده هر شیء در حال پرواز در نزدیکی خود می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 109
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 10
 • ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
  5 3
  ما بارها تبلیغات کردیم که پهپاد هایی داریم که قابلیت شلیک موشک دارن ولی در عمل ندیدم که یه پهباد ما موشک شلیک کرده باشه .. پس نداریم اگه داشتیم الان تو سوریه و عراق استفاده میکردیم یا ساده تر بر ضد همین جیش العدل .. ما فقط پهپاد شناسایی داریم همین ... هنوز خیلی فاصله تا ساخت ابزار هدایت موشک از رو پهپاد داریم
 • محمد ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
  0 1
  لطفا رفتار انسانی رو به حیوون وحشی مثل ننانیاهو نسبت ندین.
 • ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
  0 0
  یه سوالی که مطرحه این هست: پهپاد یسیر چند کیلوگرم بار مفید میبره که بتونه تبدیل به یه انتحاری پیشرفته بشه؟
 • مهدی ص ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  1 0
  در زمینه ساخت پهباد سرعتمون خیلی بالاست حتی از روسیه جلوتریم
 • ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  دم همه نیرو های نظامی کشرمون گرم :-*
 • محمد رضا ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  مدت هشت سال ارتش وسپاه از حيثيت، ناموس، دين، تماميت ارضى، مردم، انقلاب، حكومت، نظام اسلامى و قرآن دفاع کردند و چنين دفاعى، مقدس است. ملت ايران به بركت وحدت كلمه هم در جنگ، هم در بسيج نيروها براى ميدانهاى دفاع مقدس، پيروز شد. ارتش جمهوری اسلامی ایران باملت رشيد وسپاه به دفع تجاوز برخاست و با دفاع مقدس از كيان اسلام و ميهن اسلامى، سيلى محكمى بر دشمن نواخت. تمام این اقدامات ارزشمند مرهون دلاورمردان ارتش جمهوری اسلامی ایران می باشد این مانور بزرگ جهت تقویت بنیه دفاعی کشور ضروری ومهم است .............
 • ۰۳:۱۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  پرچم ایران همیشه بالاست
 • ۰۴:۴۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  فقط چرت و پرت
 • دکتر ۰۶:۱۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 1
  سرعت این پهپادهای ملخی که حتی از هواپیماهای مسافربری جت هم کمتره!؟..زدن اینها برای پدافند ضد موشکی اسراییل و نیروی هوایی اون کاری که نداره؟ اسراییل که با گنبد آهنین حتی راکت های برد کوتاه رو هم نتونسته بالای 80 درصد که در مناطق شهری بودن بزنه...
 • نصیر ۰۶:۱۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  موشک کروز با سر جنگی صد و دویست کلویی رو ول کردیم با سرعت نزدیک ماخ و حتی در نمونه های جدید مافوق صوت با سطح مقطع راداری RCS بسیار کمتر از پهپاد بعد رفتیم پهپاد ملخی با سرعت زیر 150 کیلومتر و برد 200 کیلومتر رو مجهز به 30 کیلو TNT کردیم که چی!؟
 • محمد ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  مظلوم نمایی نتانیاهو به خاطر این بود که نشون بده ایران حتی از پهپاد هم که یک سلاح متعارف هست با انتحاری کردن اون قصد انجام اقدامات تروریستی داره
 • ۰۶:۳۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  خخخخخ عحب کابوسهایی
 • albert ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  کابوس واقعی یعنی موشک جریکو با کلاهک هیدروژنی و مرگ میلیونها نفر...
 • علی ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  بسم الله الرحمن الرحیم سلام یه سوال داشتم چرا فقط پهباد بسیر دو ملخه است اونم یکی جلو و یکی عقب و نه هر دو کنار هم با اینکه مزیت ذو ملخه بودن رو در بالگردهای روسی دیدیم هنوز ما این موضوع رو در پهپادهامون نمیببینیم آیا تکنولوژی خیلی پیچیده ایی داره ؟
 • ۰۷:۱۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  به اين ميگن خبر
 • امیر مشهد ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  الله اکبر
 • بابا پنجلی ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  الکی میگه
 • ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  شبکه اجتماعی ایرانی فیس نما هک شد.. سریع پسوردها رو تغییر بدید.. اینم از ساخت ایران
 • علی رحمانی ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  امنیت و آرامشی رو که در کشور داریم مدیون زحمات و خدمات صادقانه و بدون منت مجموعه نیروهای مسلح و دستگاههای امنیتی و اطلاعاتی میهن عزیزمان هستیم برای سلامتی و موفقیت در ماموریتهای محوله شان صلوات
 • سیستانی ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  بی دلیل نبودکه رژیم جعلی ازان هراس داشت!درودبرکسانی که فکرخلاقشان رادرجهت بالارفتن توانمندی نظامی کشوربکارمیگیرند!
 • ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  به امید روزی که صهیونیستها ی ترسو و دنیا دوست را از قدس بیرون کنیم و در اینصورت است که می توانیم شرایط ظهور امام را فراهم کنیم. این رژیم غاصب قبل ازظهور باید از بین برود و از بین خواهد رفت. متاسفانه بعضی ها این رژیم غاصب را انچنان گنده کرده اند که مردم عوام فکر می کنند تنها با ظهور آقا و حرکت ایشان به سمت بیت المقدس باعث براندازی این رژیم است در نقطه ضعف ترسویی و دنیا دوستی این مردم یهود می ت‌اند زمینه ساز راحتتر از میان برداشتنشان در فلسطین شود.
 • فرزان فر ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  سلام مشرق . میشه در مورد اقای شیخ صادق شیرازی و فعالیت هاش مطلب ذارین . اخیرا ایشان را شناختم و ظاهرا فعالیت های اشتباه ایشان دارد به شیعه ضربه می زند . ممنون
 • ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  به امید روزی که صهیونیستها ی ترسو و دنیا دوست را از قدس بیرون کنیم و در اینصورت است که می توانیم شرایط ظهور امام را فراهم کنیم. این رژیم غاصب قبل ازظهور باید از بین برود و از بین خواهد رفت. متاسفانه بعضی ها این رژیم غاصب را انچنان گنده کرده اند که مردم عوام فکر می کنند تنها با ظهور آقا و حرکت ایشان به سمت بیت المقدس باعث براندازی این رژیم است در نقطه ضعف ترسویی و دنیا دوستی این مردم یهود می ت‌اند زمینه ساز راحتتر از میان برداشتنشان در فلسطین شود.
 • ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  عذر میخوام؛ چجوری شد 10 تا؟
 • hossein ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  چرت نگو شاهد 129 موشک شلیک میکنه فیلم هاش موجوده بعدشم حزب الله با پهپاد علیه داعش موشک شلیک کرده فیلمش موجوده
 • ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  من ترجیح میدم از پهپاد ملخی انتهاری علیه داعش استفاده کنم تا موشک 1 میلیون دلاری قادر
 • Behnam ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  یه بار یه فیلم بذارید که یکی از پهبادهای ساخت داخلی داره یه موشکی چیزی پرتاب میکنه
 • امیر ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  من فکر میکنم برای شما کابوس باشه.نه برای شیعه علی.......
 • saber ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  سواره نظام ارتش سرورم حضرت مهدی عج (عشقم) ‎سواره نظام ارتش سرورم حضرت مهدی عج (عشقم)‎ with Ahmad 2 به امامت رسیدن حضرت مهدی صاحب زمان و ولادت پیامبر مکرم حضرت عیسی مسیح را به عموم شیعیان و مسیحیان عزیز تبریک عرض مینمایم به 3 نفر از دوستانی که یک شعر دو بیتی با موضوع فرج برای صفحه ما پیغام کنند به قید قرعه یک جایزه ناقابلی بهشون اهدا میشه ضمن خوندن لایک و صلوات به نیست سلامتی و فرج فراموش نشه منتظر پیام های خوشگل شما هستیم =====
 • ناشناس ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  پس فطرس کو عاشقشم
 • ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  جنابعالی؟ اونایی باید ببینند دیدند.
 • ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  حاجی داغ نکن پهباد مهاجر در زمان جنگ موشک شلیک می کرد الان که دیگه ...
 • علیا ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  خوبی برادر؟ توی جنگ تحمیلی پهپاد های مهاجر داشتند گلوله های آر پی جی شلیک میکردند. الان که دیگه ... یخورده به دور و برت خوب نگاه کن. من قبول دارم که ارباب تو 15 سال قبل از پهپادی که قابلیت شلیک داشت استفاده میکرد و هنوزم همون پهپاد توی پاکستان و ... در حال انجام ماموریت هست. اما معلومه احساس خظر کردی که میای و از این حرفا میزنی...
 • علیا ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  خب قرار نیست که همه پهپادها بر علیه اهداف بزرگ عمل کنند. میشه مثلا 3 تا 5 کیلو مواد منفجره حمل کنه و با دقت به نقاط و اهداف کوچک اما خیلی حساس برخورد کنه. قرار نیست که حتما باهاش ناو هواپیمابر غرق کنیم. مثلا میتونهبه محل تجمع فرماندهان دشمن برخورد کنه. اونموقع حتی یک کیلو مواد منفجره به همراه ترکش های مرگ آور هم به نطر کافی میاد.
 • ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  پس اون پهپاد حزب الله که تازه پهپاد درجه اول ایران نبود 2 ساعت بالای سر نیروگاه های اتمی و مهم ترین مراکز نظامی اسرائیل چکار میکرد؟ جالبه که پهپادی که میتونه توی ارتفاع چند هزار پایی پرواز کنه بعد اینکه از شناسایی شدن توسط پدافند اسرائیل نا امید شده بود اومده بود توی ارتفاع کمتر از 100 متر تا بلکه با چشم دیده بشه. آخرشم نه اینکه با پدافند بلکه با جنگنده های اسرائیل اونم بعد چند شلیک زدنش. اصن من مقهور و مبهوت این پدافند فوق پیشرفته و خیلی خفن اسرائیلی ها هستم. مامااااااااااااااان من از اسرائیل میترسممممممممممممممممممممممممممممممم اینا خیلی خفن تشریف دارن.
 • ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  همه ی اهداف استراتژیک که ابعاد یه ناو رو ندارند و نیاز به 2 تن مواد منفجره که ندارند. به هرحال شاید اهداف استراتژیکی هم باشند که فقط نفوذ به محدودشون سخته وگرنه با جتی دو یا سه کیلو مواد منفجره هم میتونه تاثیر مورد نیاز رو داشته باشه.
 • ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  منظورت دو موتوره هست؟ آخه پهپاد یسیر فق یه موتور دو ملخه داره که عقب هست. یکی جلو یکی عقب دیگه چی هست؟
 • علی ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  آقای آلبرت ، ازکجا میدونی ما اینا رو نداریم....؟
 • عبیدالله ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  انشاءالله روزی فرا رسد که صلح جهان رافراگیردوهمه ایادی ظلم واستکبار به همون جایی برن که باید برن
 • مرتضی ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  آقای آلبرت!!! شما جوونای ایرانی رو نشناختی هر کدومشون یه موشک جریکو هستن....
 • ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  بر اساس اطلاعاتی که در گذشته انتشار شده ، در اصل پهپادها قدیمی تر نیروهای مسلح که با ورود نسل های جدید از رده خارج محسوب می شوند ، تبدیل به پهپاد انتحاری می شود ! این کار بهتر از انداختن آنها به گوشه ای هست !
 • ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  اون نتانیابو با اون خریتش فهمید چی به چیه و حساب کار اومد دستش اما تو هنوز نفهمیدی :)
 • ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  خخخخخخ عجب سوزشی
 • مهدی ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  خدا بهتون خیر بده انشالله برای سپاه امام زمان استفاده شود
 • ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  اگه يه پهباد جت انتحاري بشه با يه كلاهك سنگين نيم تني و جوري طراحي بشه كه تو ارتفاع پايين حركت كنه اون موقع مي شه يه موشك كروز جديد كه تا اخر عمليات توسط اپراتور هدايت ميشه ابتكار جالبيه
 • کاپیتان ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  به جای این که فحش بدید یه لینک از پرواز و شلیک پهباد ایرانی بذارید مگه نه حق با ایشونه.
 • کاپیتان ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  تو ایرانی هستی؟
 • کاپیتان ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  اون چیزی که ما رو پیروز میکنه باور و غیرت ماست مگه نه صلاح های امریکا خیلی پیشرفته تر هستند نتانیاهو یه جا گفته بود متاسفانه انگار خدا هم ایرانیه!
 • دکتر ابراهیمی ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  از مشرق نیوز و رسانه های ایرانی بعید بود در دام مظلوم نمایی عمدی نتانیاهو بیفتن او به صورت غیر مستقیم داشت می گفت ایران می خواهد با پهپاد انتحاری اقدامات تروریستی مثل هدف قرار گیری مردم انجام بده نه زدن سایت های نظامی و سناتور امریکایی هم تایید کرد این صداوسیما حتی حرف های عبری مسئولین اسراییلی رو هم درست بلد نیست ترجمه کنه بعد خود ما هم شدیم اهرمی برای تبلیغ این دروغ نتانیاهو!؟؟
 • دکتر ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  اون پهپاد حزب الله هم زده شد با نیروی هوایی اسراییل فیلمش هم هست اتفاقا فقط نزدیک سایت دیمونا شد نه 2 ساعت بالای سر اون چرخ زد حداقل مقاله های همین مشرق نیوز رو قبل از دروغ بافی می خوندی
 • نصیر ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  جناب نظر دهنده اولی همین الان راکت های ارزان قیمت چند هزار دلاری کوتاه برد ایران می سازه علیه داعش هم علیه اسراییل توسط حماس و حزب الله بکار می ره اتفاقا چون موتور پیستونی و تجهیزات الکترونیکی پیشرفته نداره از همین پهپادها هم خیلی ارزون تر هست و اتفاقا سرعت بسیار بیشتر و کلاهک بسیار قوی تری داره
 • albert ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  علی توهم زدی؟ فکر کنم بدونی این سلاح ها برای شما حرام هست
 • ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  تولید انبوه نشده کسی سفارش نداده وضع اقتصادی خرابه
 • ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  پهپاد نیم تنی ایران اصلا نداره که بخواهد کلاهک یک تنی بهش وصل کنی!!
 • نصیر ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  جناب نظر دهنده دومی دو تن رو ماهواره بر سیمرغ هم نمی تونه حمل کنه چه رصد به پهپاد!!!!!!!! سجیل و شهاب 600 کیلو وزن کلاهکشونه! دو تن!!
 • علیا ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  دکتر جان قبل از اینکه نظر مخالف بدی مطلب من رو کامل بخون. منم گفتم زده شد. اما موضوع اینه که چجوری؟ پدافند اسرائیل نتونسته بود شناساییش کنه. و از لایه های پدافندی رد شده بود و به شکل بصری شناسایی شده بود. همین که با پدافند سرنگون نشد و به وسیله ی جنگنده اونم بعد 2 شلیک نا موفق توی سومین تلاش سرنگون شد خیلی مالب رو روشن میکنه. نکته ی خیلی مهم اینه که پهپادی که میتونه حداقل 2000 پا (حدود 700 یا 800 متر) ارتفاع بگیره و ماموریتش رو انجام بده چرا توی ارتفاع صد متری پرواز میکرد؟ این عمل بدون شک عمدی و برای این بود که شناسایی بشهه. چون حزب الله میخواست بفهمونه ما پهپادی رو در حساس ترین مرکز داخل خاک فلسطین فرستادیم و سیستم پدافندی شما شناساییش نکرده. شما هم چه مقالات مشرق و چه مقالات خارجی رو میخوندی متوجه مسیر حرکتش میشدی که 2 ساعت در حال پرواز بوده و حدود نیمی از زمان رو توی خاک اسرائیل بوده.
 • ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  به چه دردی می خوره پهپادی که بتونه 500 کیلو گرم وزن بلند کنه باید اندازه یک بمب افکن ساخته بشه اصلا منطقی نیست خوب یک بمب افکن می فرستن رو سر هدف
 • ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  الله اکبر
 • ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  درسته. البته خدا ایرانی نیست. خدا با کسیه که بندگی خدا رو به بندگی شیان و نفس ترجیه میده. چه ایرانی باشه چه آمریکایی و چه غربی و شرقی. دلیل اینکه خدا با ایرانی ها هست هم همینه.
 • علی ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  بسم الله الرحمن الرحیم سلام یه سوال داشتم چرا فقط پهباد بسیر دو ملخه است اونم یکی جلو و یکی عقب و نه هر دو کنار هم با اینکه مزیت ذو ملخه بودن رو در بالگردهای روسی دیدیم هنوز ما این موضوع رو در پهپادهامون نمیببینیم آیا تکنولوژی خیلی پیچیده ایی داره ؟
 • ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  عصبانی نشید این یارو شاید جاسوسه و دنبال تکمیل اطلاعاتشه
 • بنده خدا ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  آقایون شما جوش نیارید ایشون منظورش کشور بلژیک هست البته فک نکنم بلژیک همون پهپاد شناسایی هم داشته باشه.
 • احسان ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  زنده باد ارتش همیشه قهرمان و درود به کارکنان زحمت کش جهاد و خودکفای ارتش و وزارت دفاع انشا الله در آینده از اینم بهتر میشن
 • سام ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  سلام من نمی خوام دفاع الکی بکنم ولی اگه فیلم مهاجر که تاریخ استفاده از اون برای 30 سال پیشه یه چندتایی موشک داشت. وسلام
 • افشین تهران ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  جناب نصیر این مسئله ربطی بمن و شما نداره بلکه متخصصین نظامی هستن که اعلام نیاز میکنن اونم بر اساس استراتژی های جنگی و دفاعی که دارند.چرا ماها همه جا اخر تخصص هستیم؟
 • افشین تهران ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  یالله جناب الچرت .تا حالا کجابودی چند ماهی هست که نیستی؟دستورات تازه چی داری هیدروژنی جان؟اونیکه از اینجور چیزا استفاده کنه تا 100نسل بعد خودش رو به مرگ محکوم کرده.به نیتان بگو خر نشه که الاغش میکنیم.هه هیدروژنی.متوهم.
 • افشین تهران ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  دروغ یا راستش پای خودت اما وقتیکه امریکاییها از ترس حک شدن توسط کره و چین که البته چند بار هم شدن در هراسند شما چی میگی اینم از ساخت ایران؟اینو کسی میگه که چرخ ماشینش رو باد کرده باشه.
 • ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  دنیا عوض شده است. آمریکا و دیگر قلدران کم کم به چیزهای جدیدی عادت خواهند کرد.
 • افشین تهران ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  هم از شاهد و هم از فطرس و هم کرار و ابابیل فیلمشون هست که اگه شما بگردی پیدا میکنی و نیازی به اینکه مشرق بزاره نیست.
 • افشین تهران ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  خودش میدونه ولی چاره چیه مامور هست و معذور.
 • افشین تهران ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  کرار با موتور جت که توانایی فکر کنم 250پوند یا 500پوند حمل را دارد واز سرعت 900کیلومتر برخوردار هست نمونه خوبی بحساب میاد
 • دکتر اسماعیلی ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  دکتر برو دکتر :))
 • ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  تا نگی جایزه چیه نمیفرستم :)
 • افشین تهران ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  قرار نیست که ما همیشه مواظب باشیم که این وحوش چی میخوان.مگه اونها توضیح میدن که چرا ادوات نظامی خودشون رو گسترش میدن که ما بدیم؟این چه نظام جهانی هست که جنایتکاران اختیار همه کاری رو دارن اما ما حق دفاع هم نداریم؟
 • بچه قزوين ساكن كرج ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  امثال اين ناشناس از عوامل مزدور و بي سواد شبكه هاي ماهواره اي مثل بي بي سي صداي امريكا من و تو و غيره هستند ميان تو سايتهاي ايراني هم تفرقه مياندازند و هم ميخوان اطلاعاتي كسب كنند و بروند پيش ارباباشون نشخوار كنند مثلا" يه چيزي حالشون هست اكثر خبرهاشون را از سايتهاي ايراني ميگيرند با پس و پيش كردن به خورد مردم ميدن خدا را شكر هميشه هم عقب هستند امتحانش مجاني يه گشت و گذار تو سايتها بزنيد بعد شب يا فردا همان خبرهاي سايتهاي ايراني را تكرار ميكنند منتها با غرض ورزي و جعل و وارونه كردن خبرها ... اي مزدورا به خدا اين شگردها خيلي وقته قديمي شده ادم بره گدائي بكنه ولي وطنش و مردم وطنش را نفروشه بقيه اش پيشكشتون حرف زشت نخواستم بگم ... اما راجع به پهپادهاي ساخت ايران فقط همين را بگم كه ببين از من و شما بهتر ارباباتون ميدونند برو از اونا بپرس ايران چه قدرت و تواني داره ... اخه بدبخت نظام ايران داره چهل ساله ميشه هنوز اون ابر قدرت تو خالي و پوشاليتون انگشت به دهن نظاره گر پيشرفت ايران اسلاميه چرا جرات نميكنه به ايران حمله كنه تا اين پهپادها را رو سرشون امتحان كنيم تو بيشتر ميفهمي يا اوباما ... يك كلام ختم كلام قدرت و توانائي ايران اسلامي خواب را از چشم امريكائيهاي مثلا" عاقل و اون نتانيابوي ناقص العقل گرفته و دارن ديوونه ميشن وقتي مي بينند ايران داره پيشرفت ميكنه و نميتوانند جلويش را بگيرند ... افتاد بم بم جان
 • افشین تهران ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  حالا که برای ساخت جنگنده مشکل داریم بهتره تا حل مشکل پهبادهای مجهز تر و قویتری بسازیم.
 • ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  اگر کلمه ی انتحاری توی اسمش نبود اونها هرگز اسمی ازش نمی آوردند.
 • احمد ۲۱:۵۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  شما فقط بلوف میزنین, البته آمریکا همین کارو میکنه ولی یه نگاه به عکسها بندازین.. خیلی از اینها ماکت هستند. هنوز یه ویدئو سالم ما ندیدیم. به نظر من ناشناس تا حدودی حق داره. اگه صادق هستید لینک بگذارید.
 • ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
  0 0
  بدبخت ای پی ات ثبت شده و امکان دستگیری ات در هر لحظه هست.
 • حامد ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  0 0
  نتانیاهو خواست که بفهمه و قضیه رو گرفت ولی این دوستمون گویا تو باغ نیست که اگه آمریکا یک درصد برا خودش شانس پیروزی قائل بود لحظه ای درنگ نمیکرد و به ایران حمله می کرد . برادر نمیتونن خودشون هم میدونن . اگه تو سرت چیزی داری یکم از آک بندی درش بیار و فکر کن
 • ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  0 0
  چرند نگو........حتما باید بیان به تو نشون بدن تا قبول کنی داریم.......تو کی هستی که که معیار بود و نبود یه چیزی دونستن تو باشه......
 • قریشی ۰۲:۱۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  0 0
  اهرم یعنی میله ای که با آن سنگ را جابجا می کنند!دیگه تبلیغات که جابجاکردن اونجوری نمی خواد!!! شما وجدانا چه دکتری هستی؟!
 • کاپیتان ۰۲:۳۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  0 0
  کابوس واقعی اون ها باور و ایمان ماست
 • ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  0 0
  خخخخخ سکته نکنی
 • مهدی ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  0 0
  دوست عزیز مواد های منفجره براساس وزنشون قدرت تخریب ندارن مثلا شما فکر کردی بمب اتم چقدره ؟ ولی قدرت تخریبش خیلی فرق داره با همون مقدار تی ان تی . باید دید چ مواد منفجره ای بکار میره در کلاهک یا بارش
 • سید ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  0 0
  دوست عزیز مواد های منفجره براساس وزنشون قدرت تخریب ندارن مثلا شما فکر کردی بمب اتم چقدره ؟ ولی قدرت تخریبش خیلی فرق داره با همون مقدار تی ان تی . باید دید چ مواد منفجره ای بکار میره در کلاهک یا بارش
 • ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  0 0
  آره اسرائیل هم تو جیب بغلمونه
 • جواد ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  0 0
  چند روز رزمایش بود..چرا یکیش رو نشون ندادن یا استفاده نکردن که مسلح به موشک باشه؟ اگه نمی گید مگه باید نشون بدن!
 • کاپیتان ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  0 0
  برای ساخت جنگنده مشکل نداریم مشکل ساخت موتور هست که ان شالله ت این زمینه ورود میکنیم و باز هم ان شاءالله تا 10 سال 15 سال دیگه شاهد خط تولید جنگنده در ایران باشیم.
 • حاجی ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  0 0
  فقط میگم آفرین بر دانشمندان ومبتکران نیروهای مسلح کشور عزیزمان ایران خسته نباشید درود برشما
 • ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  0 0
  انشاء بود؟
 • ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  0 0
  شلیک موشک از شاهد 129 رو تلویزیون 100 بار نشون داد.
 • ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  0 0
  نکنه همون ناشناس اولی هستی؟
 • علی ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  0 0
  همه اینا از صدقه سر ولایت فقیهه وگرنه همون یکی دو سال اول کارمون تموم بود از مصر که بهتر نیستیم......... سلامتی اقا صلوات.......
 • ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۳
  0 0
  به تو چه؟ نه آخه به تو چه؟
 • ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۳
  0 0
  رادار گریزی و کوچک بودن ابعاد پهباد. چلمنگ.
 • ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۳
  0 0
  مرگ بر اسراییل
 • ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۳
  0 0
  از این بهپاد ها چرا برای شناسایی در مناطق مرزی استفاده نمی کنند؟
 • ذاکری ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۵
  0 0
  سلام ما که اطلاع این طور نیست
 • ذاکری ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۵
  0 0
  سلام مهم قابیلیتی است ایجاد شده است
 • ذاکری ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۵
  0 0
  سلام دم ارتش پاک ودلاور ایران عزیز گرم
 • میثم ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۶
  0 0
  بسم الله الرحمن الرحیم یدالله فوق ایدیهم آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند
 • دكتر رضايي ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۶
  0 0
  با سلام - من تمام نظرات موافق و مخالف راخواندم و خوشحالم كه اين دوستان علاقمند به تجهيزات دفاعي هستند مخصوصا تجهيزات دفاعي ساخت ايران البته اين نكته را ياد اور شوم كه اين پيشرفت در زمان تحريم انجام ميشود و با حداقل هزينه ممكن كه اين به خودي خود جاي تقدير و تشكر از همه عزيزان دارد /
 • ۰۳:۴۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۰
  0 0
  چه ربطی به پهباد داشت؟؟؟؟
 • ناشناس ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۰
  0 0
  با توجه به پهباد مسلح به موشک چه نیازی به پهباد انتحاری است؟
 • احسان ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۷
  0 0
  درود بر دلاوران ارتش
 • علی باباعلی ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۱
  0 0
  این پهپاد با موتورdle50ccداره میپرا بالش هم دلتا هسپ پس درگ موتور به سرعت تبدیل میشه ول چرا50ccموتور های 50ccبرای بدنه های4متر به بالا و طول بال5 متر هست نمیدونم چرا این اینقدر محکمه
 • مصطفی ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
  0 0
  سلام.نشان ندادن بعضی شلیک ها از سیستم های نظامی بخاطرشرایط امنیتی هست.چون کارشناسان نخبه دشمن زودبه فناوری بکاررفته حتی ازروی تصویرپی می برن
 • محمد ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  زنده باد ایران

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس