کد خبر 375945
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۳

یک اندیشکده معتبر آمریکایی در گزارشی نوشت: واشنگتن در خطر از دست دادن متحدین سنی عرب خود در منطقه به ‌خاطر «محور مقاومت ایران» است.

به گزارش مشرق، اندیشکده «امریکن اینتر پرایز» چندی قبل طی گزارشی تحلیلی تحت عنوان «نبرد نرم ایران و حوثی‌ها سیاست‌های آمریکا در یمن را تهدید می‌کند»‌ نوشت: تصرف بندر راهبردی «حدیثه» در تاریخ 17 دسامبر از سوی حوثی‌های یمنی که ایران حامی آن‌ها است،  باعث دسترسی مستقیم آن‌ها به مسیر کشتیرانی از طریق دریای سرخ خواهد شد.

*تدابیر گسترده حوثی‌ها و دسترسی به دریای سرخ

بر اساس این گزارش، تصرف این بندر طرح‌های گسترده‌تر حوثی‌ها را از زمان قدرت گرفتشان در یمن و صنعا پایتخت این کشور نشان می‌دهد. این اقدام همچنین سئوال‌هایی را در زمینه اهداف حوثی‌ها در یمن و دوام عملیات نظامی آمریکا در این کشور به ویژه با توجه به حمایت رو به فزونی ایرانیان از حوثی‌ها برانگیخته است.

*حوثی‌ها مایل به همکاری با ایران هستند

اگر به  حوادث رخ داده در قبل بازنگری شود و به پیام رهبر سیاسی حوثی‌ها در زمینه نیاز به اصلاحات در دولت این کشور یا به دست‌گرفتن روزنامه دولتی این کشور و یا کنترل نظامی صنعا و شرکت نفت یمن همگی نظر افکنده شود، همگی حکایت از این پیام دارند که حوثی‌ها شاید آماده تسلط بر کل یمن و همچنین میل این گروه در ارتباط مستقیم با ایران و حمایت‌های نظامی تهران از آن‌ها باشد. دسترسی به بندر و دریای سرخ از جمله موارد‌ی است که حکایت از افزایش حمایت‌های مختلف ایران از حوثی‌ها دارد.

 در همین زمینه نیز یک عضو بلند پایه‌ حوثی‌ها اخیرا ضمن ستایش از تهران به عنوان «محور مقاومت در برابر غرب» از علاقه خود در تعامل با تهران خبر داد.

اندیشکده امریکن انتر پرایز در بخش دیگر این گزارش ابتدا با طرح سئوالی نوشت: این‌ رویدادها چه مفهومی برای عملیات ضد خرابکاری آمکریکا در یمن دارد؟ در واقع باید گفت که هیچ پاسخ خوبی به این سئوال نمی‌شود داد زیرا آمریکا تنها زمانی قادر است در نبرد ضد تروریستی خود در این کشور  و علیه (به اصطلاح) القاعده در شبه جزیره عربستان موفق باشد که حوثی‌ها نیز به عنوان بخشی از کارگزاران قدرتمند در این کشور در این مورد حاضر به همکاری با آمریکا باشند و البته این به مفهوم همکاری موثر ایران نیز هست.

*آمریکا در خطر از دست دادن متحدین سنی عرب است

در انتهای این گزارش آمده است: حوثی‌ها تاکنون در عرصه سیاسی یمن تغییرات زیادی  ایجاد کرده‌اند اما سیاست آمریکا هنوز تغییری نکرده و زمان آن فرا رسیده تا آمریکا به ارزیابی این‌که چگونه گروه مبارز حوثی‌ها کنترل دولت یمن را در دست گرفته و  بر راهبردهای آمریکا اثر گذاشته است، بپردازد.

این اقدام بدین خاطر ضروری است که ما در خطر از دست دادن متحدین سنی عرب خود و به ‌خاطر «محور مقاومت ایران» که به مفهوم مقاومت تهران در برابر آمریکا می‌باشد، هستیم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • امیر ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
  0 0
  ایران همیشه حامی کشورهای آزاده ی جهان هست چه مسلمان و چه غیر مسلمان ایران باید از این موقعیت برای تحکیم مواضع خود در منطقه استفاده کنه با این اوصاف اسرائیل دوباره دست به دامن ننه امریکاش میشه ولی نه امریکا و نه اسرائیل هیچ غلطی نمی تونه بکنه دورد بر ملت آزادی خواه یمن جاوید ایران
 • امیر ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
  0 0
  ایران همیشه حامی کشورهای آزاده ی جهان هست چه مسلمان و چه غیر مسلمان ایران باید از این موقعیت برای تحکیم مواضع خود در منطقه استفاده کنه با این اوصاف اسرائیل دوباره دست به دامن ننه امریکاش میشه ولی نه امریکا و نه اسرائیل هیچ غلطی نمی تونه بکنه دورد بر ملت آزادی خواه یمن جاوید ایران