ابوعلی مشروح عملیات مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی طی 33 روز را گزارش کرد. ناگهان رهبر انقلاب از اللقیس پرسید: آیا تو ایرانی هستی؟ اللقیس جواب داد: نخیر من لبنانی ام. رهبر انقلاب گفت: اما زبان فارسی را به خوبی صحبت می‌کنی. اللقیس پاسخ داد: به علت تردد دائم به جمهوری اسلامی ایران یاد گرفته ام.

گروه بین‌الملل مشرق - حزب‌الله لبنان هفته گذشته در مراسمی اولین سالروز شهادت حاج حسان اللقیس از فرماندهان حزب‌الله را در شهر بعلبک با حضور جمع کثیری از مردم لبنان و مقامات حزب‌الله از جمله سید هاشم صفی‌الدین رئیس شورای اجرایی این حزب و همین طور فعالان پارلمانی و سیاسی و اجتماعی و خانواده شهدا برگزار کرد.

شهیدی که امام خامنه‌ای خواست با او عکس یادگاری بگیرد +تصاویر / در حال ویرایش

شهادت حسان اللقیس ضایعه‌ای سخت برای حزب‌الله لبنان بود، افراد نزدیک به وی از نقش او در پیروزی‌های مقاومت اطلاع داشتند. آن‌ها می‌دانستند این مقام حزب‌الله تا چه حد رژیم صهیونیستی را به خشم آورده تا این که این رژیم وی را ترور کرد. وی از دهه هشتاد با سید حسن نصرالله دوست صمیمی بود و با وجود اینکه از خانواده‌ای ثروتمند بود، اما ابتدا برای مقاومت ضد صهیونیستی به جنبش امل و بعد از آن به حزب الله لبنان پیوست، وی بیش از سی سال تمام خار چشم دشمن صهیونیستی بود. 

نزدیکان شهید اللقیس می‌دانند که وی همواره در صحنه‌های نبرد در بعلبک و ضاحیه حضور داشت، این فرمانده حزب‌الله تناسب کامل بین فعالیت‌های جهادی خود و نقش اجتماعی‌اش به عنوان سرپرست خانواده‌ای متشکل از 7 فرزند ایجاد کرده بود، به همین علت است که خانواده‌اش همواره با خاطرات او زندگی می‌کنند. وی با وجود مشغله‌ای که داشت هرگز توجه به خانواده‌اش را از یاد نمی‌برد و در اعیاد مختلف به عموها و دایی هایش نیز سر می زد و همواره با آن ها دید و بازدید داشت.

شهیدی که امام خامنه‌ای خواست با او عکس یادگاری بگیرد +تصاویر / در حال ویرایش

نور دختر بزرگ شهید در بیان خاطرات خود از این شهید نمی‌داند از کجا شروع کند، وی صدها خاطره از پدر در ذهن دارد، اما خاطرات روزهای آخر در ذهنش هک شده و اقدامات قابل توجه وی در این روزها و سکوت بیش از پیش اش و وداع عجیبش با دختر و نوه‌ها دو روز قبل از ترور را همواره در ذهن مرور می‌کند.

وی می‌گوید که در این دیدار از در آغوش کشیدن دخترش خودداری کرد. روز بعد به بعلبک بازگشت و بار دیگر با دخترش تماس گرفت، اما این بار همواره از مرگ حرف می‌زد. وی کمتر از نیم ساعت مانده به شهادتش بارها با همسرش و پسرش حسین تماس گرفت و از اوضاع آن‌ها جویا ‌شد.


شهیدی که امام خامنه‌ای خواست با او عکس یادگاری بگیرد +تصاویر / در حال ویرایش
"نور" دختر بزرگ شهید

حاج حسان هرگز در مورد موقعیت خود در حزب‌الله حتی با خانواده کوچک خود صحبت نمی‌کرد، نور می گوید: با وجود اینکه ما اهمیت کارش را از تلاش‌های سابق برای ترور وی و مناسبات گسترده و دوستی و نزدیکی پدر با سیدحسن نصرالله که از زمان پیوستن به حزب‌الله لبنان تاکنون ادامه داشت، می‌دانستیم و می‌دیدیم که وی بارها به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده و چندین بار با امام سیدعلی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران دیدار داشت و با حسین دهقان وزیر دفاع ایران و سردار علی فدوی فرمانده نیروهای دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رفاقت داشت، اما بزرگی مسئولیت وی را تنها بعد از شهادتش شناختیم، به ویژه اینکه سیدحسن نصرالله شخصاً عملیات کفن کردن وی را انجام داد و یک شب قبل از دفن در کنار پیکر وی باقی ماند.

نور می گوید که حاج حسان قبل از شهادت همواره مجله‌های جنگی و نظامی خارجی را مطالعه می‌کرد و تمامی تحولات اسرائیل را دنبال می‌کرد. وی از دوستی شهید حاج عماد مغنیه با پدر خود می‌گوید و می‌گوید که در سال 2007 وقتی که یکی از دختران اللقیس از دنیا رفت، حاج عماد برای عرض تسلیت به خانه آن‌ها رفت و به همسر شهید اللقیس یک نسخه قرآن کریم هدیه داد. این نشان از عمق روابط میان دو فرمانده حزب‌الله داشت.

شهیدی که امام خامنه‌ای خواست با او عکس یادگاری بگیرد +تصاویر / در حال ویرایش
دختران و نوه‌های شهید

شخصیت حاج حسان بسیار ویژه بود، وی علاوه بر اینکه مطالعات علوم کامپیوتر را در دانشگاه آمریکایی لبنان خوانده بود، بدون حضور در مدارس تخصصی زبان فارسی و تنها از طریق سفرهای خود به ایران به خوبی می‌توانست فارسی صحبت کند، وی حتی لهجه‌های مختلف فارسی و گویش مخصوص تهران پایتخت ایران را نیز بلد بود. وی همچنین در نزد حاج اسماعیل دولابی عارف ایرانی دروس حوزوی را نیز گذرانده بود.

یکی از عناصر مقاومت بعد از شهادت وی به خانواده شهید گفتند که حاج حسان یک ماه قبل از شهادت به ایران سفر کرده و با امام سید علی خامنه‌ای دیدار داشت. وی در این دیدار از ایشان خواست تا برای او دعا کند تا خداوند شهادت را نصیب او گرداند. امام خامنه‌ای صورت او را بوسید و پاسخ داد: برای شما از خداوند عاقبت به خیری را می‌خواهم.

شهیدی که امام خامنه‌ای خواست با او عکس یادگاری بگیرد +تصاویر / در حال ویرایش
حسان اللقیس در کنار سید حسن نصرالله

حمید داود آبادی نویسنده ایرانی در تشریح برخی جزئیات دیدار هیئتی از حزب‌الله لبنان به ریاست سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله با امام خامنه ای که بعد از جنگ ژولای 2006 صورت گرفت، می‌نویسد که هیئت همراه نصرالله شامل عماد مغنیه و حسان اللقیس و دیگر شخصیت‌های مقاومت اسلامی بود.

شهیدی که امام خامنه‌ای خواست با او عکس یادگاری بگیرد +تصاویر / در حال ویرایش
حسان اللقیس در کنار سید حسن نصرالله

در آن روز سید حسن نصرالله از ابو علی (کنیه حسان اللقیس) خواست تا وی سخنگوی هیئت شود. وی مشروح عملیات مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی در طی 33 روز را گزارش کرد. ناگهان امام خامنه‌ای از اللقیس پرسید: آیا تو ایرانی هستی؟ اللقیس جواب داد: نخیر من لبنانی ام. امام خامنه‌ای گفت: اما زبان فارسی را به خوبی صحبت می‌کنی. اللقیس پاسخ داد: به علت تردد دائم به جمهوری اسلامی ایران یاد گرفته ام. در این زمان امام خامنه‌ای عکاس ویژه خود را خواست و از او خواست تا یک عکس یادگاری با حاج حسان بگیرد. 

امام خامنه‌ای همچنین مانند خانواده‌های شهدا ایرانی توجه ویژه‌ای به خانواده آن شهید مقاومت دارند و همواره از اوضاع آن‌ها پرس‌وجو می‌کنند.

شهیدی که امام خامنه‌ای خواست با او عکس یادگاری بگیرد +تصاویر / در حال ویرایش
حسان اللقیس در کنار سید حسن نصرالله

حاج حسان اللقیس از فرماندهان حزب الله لبنان نیمه شب سه‌شنبه ۱۲ آذرماه ۱۳۹۲ توسط عوامل رژیم صهیونیستی و با سلاح مجهز به صدا خفه کن در برابر منزلش در جنوب بیروت نزدیک به منطقه الضاحیه هدف گلوله قرار گرفت و به شهادت رسید.

شهیدی که امام خامنه‌ای خواست با او عکس یادگاری بگیرد +تصاویر / در حال ویرایش
لوازم شخصی شهید

مسئولیت ترور حاج حسان القیس را سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی -موساد- به طور رسمی بر عهده گرفت. فرماندهان امنیتی حزب الله می‌دانستند اللقیس پس از ترور عماد مغنیه هدف بعدی موساد است با این حال وی اجازه نداد برایش محافظ گذاشته شود، بدون راننده یا محافظ تنها در بیروت یا بعلبک تردد می‌کرد و مانند مغنیه گاهی از تاکسی استفاده می‌نمود.

شهیدی که امام خامنه‌ای خواست با او عکس یادگاری بگیرد +تصاویر / در حال ویرایش
مزار شهید

شهیدی که امام خامنه‌ای خواست با او عکس یادگاری بگیرد +تصاویر / در حال ویرایش

شهیدی که امام خامنه‌ای خواست با او عکس یادگاری بگیرد +تصاویر / در حال ویرایش
وصیت نامه شهید

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 7
 • محسن ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
  2 0
  دم همشون گرم هم حاج عماد و هم حاج حسان
 • ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
  1 0
  "و با حسین دهقان وزیر دفاع ایران و سردار علی فدوی فرمانده نیروهای دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رفاقت داشت" سردار دهقان هم از اون فرماندهان کلیدی ماست که احتمالا اسرائیلی ها خیلی بدنبالش باشن. نکته دیگه اینکه درسته که ایمان خیلی در کسب پیروزی و شکل دادن به حزب الله مهم بوده اما نباید نقش مهم خوش فکری و نخبگی دست اندرکارانش رو فراموش کرد.مخصوصا وقتی سرگذشت شهدائی مثل حسان القیس و عماد مغنیه رو میخونیم ویژگی هایی مثل نوآوری و ابتکار , بسنده نکردن به روش های گذشته , تلاش مداوم برای رصد دشمن و دنبال کردن پیشرفت های دشمن تونسته اونا رو از بقیه گروههای مشابه تو دنیا شاخص کنه
 • محسن ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
  0 0
  خدایش بیامرزد. انشاالله با مولا و مقتداش امام حسین (ع) محشور و همنشین بشه. همه ی شیعیان دنیا انشاالله. انشاالله خدا اونقدر بهمون لیاقت بده که ما هم بتونیم راه ایشان و امثال ایشان رو بریم. آمین صلوات
 • حمید روحی ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
  1 0
  خدا ایشان و همه شهدای اسلام را با سید الشهدا؛ امام حسین(ع) محشور نماید. آمین « شیری است در این بیشه حسن نصرالله خونش علوی قبیله اش حزب الله یک جلوه ز رزم حیدری اش دیدیم لا حول و لا قوه الا بالله »
 • ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
  0 0
  عکسش با رهبر کو؟!
 • ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
  0 0
  موساد در این چند سال چند موفقیت دردناک در لبنان و سوریه داشت یکیش حاج عماد و دیگریش هم این فرمانده. جدیدا یک جاسوس در واحد عملیات های خارجی حزب الله دستگیر شده که احتمالا در این نوع عملیات ها با موساد همکاری کرده. خدا همه ی رزمندگان حزب الله رو توفیق بده.
 • مرجان ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
  1 0
  رحمت الله علیه
 • علی ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
  2 1
  دلم خواست .... آدم بودنی را که در پی اش ،‌شهادت باشد ...
 • ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
  0 1
  زیاد به خودت فشار نیار
 • حاج سعید ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
  1 0
  یا اسرائیل خیبر خیبر انا نحن جیش الحیدر...
 • جعفری ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
  0 0
  یک نفر منفی داده ظاهرا یک اسرائیلی این بین است
 • abbas373 ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
  0 0
  حداقل وصیتنامه ی ایشون رو به فارسی ترجمه میکردید ):
 • امیر حسین ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
  0 0
  اینایی که منفی می دن بی دین تشریف دارن ... دارن به انسان های مقتدر مسلمان منفی می دن ... ا ز احمق هم احمق ترند ...
 • ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
  0 0
  یهودی های ساکن ایران هستند
 • ناصر ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
  0 0
  چهره این شهید بزگوار حداقل برای من که خیلی دوست داشتنی است از آن تیپ چهره های که مهرش ناخواسته بر دلم میشینه اگر من هم جای آقا بودم حتما با او چند عکس به یادگار میگرفتم
 • ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
  0 0
  بابت کامنت ناشناس ۱۵:۰۷ متاسفم.
 • مجتبی ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
  0 0
  اسرائیل احمق فک کرده که با ترور میتونه حزب الله رو تضعیف کنه. آخه چقدر میخوای ترور کنی توی حزب الله هزاران عماد مغنیه و اللقیس هست...
 • ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
  0 0
  تو که دهقان رو گفتی ، محسن رضایی و شمخانی رو هم اضافه کن . واقعا از تحلیلت تعجب کردم
 • صفدر ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۲
  0 0
  انشاالله باسیدالشهدمحشورشود...دودبرحزب الله....مرگ براسراییل وداعش وتکفیری مرگ برانگلیس شیطان...
 • ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۲
  1 0
  خدا رزمندگان حزب الله رو کمک میکنه. شادی روح شهداشون صلوات
 • ۰۲:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۲
  0 0
  منفیا را خدا شفا بده
 • ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۲
  0 0
  منم با منفیا مخالفم اما شما از کجا فهمیدی که اونایی که منفی می دن بی دینن. برای دیگرونم همین جور حکم صادر می کنین?
 • سید جاسم ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۲
  0 0
  منفی را خدا لعنت کنه
 • ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۲
  0 0
  مشرق بی زحمت ترجمه کن وصیت نامه رو تا ایرانی ها هم ارادت اش رو به رهبرش سید حسن نصر الله ببینن
 • ۰۲:۰۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۳
  0 0
  لبیک یا حزب الله
 • ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۳
  0 0
  خب این منفی ها اسراییلیند دیگه یکی ضد شما حرف بزنه منفی نمیدید
 • ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۳
  0 0
  مردان وزنانی که باخدامعامله میکنند،تنها بعدازمرگشان تاحدودی شناخته میشوند!رفاقت باخداوند،مانع ازخودستایی ومعروف شدن میشود!هنوزهم دربین لشکرحزب الله درسراسردنیا ادمهایی بهتروقوی ترازانهایی که شهیدشدند،وجودداردولی حجب وحیا ودوری ازدنیاپرستی مانع ازشناخته شدن انهامیشود!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس