کد خبر 370373
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۵

معاون قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) از تست عملیاتی رادار آرش۲ در رزمایش ولایت 93 خبر داد و گفت: در این رزمایش سامانه مرصاد نیز با تاکتیکی نوین بکارگیری خواهد شد.

به گزارش مشرق به نقل از دفاع پرس، امیر «شاهرخ شهرام» معاون اجرایی قرارگاه پدافند هوایی ارتش با اشاره به مشارکت این قرارگاه در رزمایش دریایی ولایت 93، حضور پدافند هوایی را در تمامی رزمایش‌ها اعم از زمینی، هوایی و دریایی لازم دانست و اظهار داشت: پدافند هوایی در تمامی رزمایش‌ها نقشی کلیدی دارد.

وی با بیان اینکه پدافند در میدان رزم با اجرای سه مؤلفه ردگیری، کشف و شناسایی، و انهدام، اجازه برتری هوایی را به هواپیماهای متخاصم نمی‌دهد، تصریح کرد: آغاز هرگونه رزمایشی با شناسایی منطقه رزمایش صورت می‌گیرد، که این عملیات عمدتاً توسط هواپیماهای جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات اجرا شده و با حمله هوایی هواپیمای دشمن ادامه پیدا می‌کند و در انتها هم باید حمله هوایی تفوق هوایی را کسب کند؛ بنابراین حضور پدافند هوایی در عرصه کشف، شناسایی و ره‌گیری در تمام رزمایش‌ها الزامی است.

پدافند اجازه سوءاستفاده دشمن از رزمایش را نخواهد داد

امیر شهرام ضمن برشمردن وظایف اصلی پدافند هوایی در رزمایش‌های مختلف خاطرنشان کرد: پدافند هوایی در هر رزمایش باید ضمن ایجاد شرایطی جهت به تحقق رسیدن اهداف تعیین شده مراقب حالت Live (زنده) نیز باشد، چراکه امکان دارد دشمن تحت پوشش رزمایش به ما ضربه بزند و مثلاً در این رابطه از هواپیماهای نفوذی استفاده کند، لذا پدافند هم باید مراقب اجرای رزمایش باشد و هم اینکه وضعیت خارج از منطقه رزمایش را تحت کنترل و مدیریت داشته باشد.

وی درخصوص به‌کارگیری دستاوردهای قرارگاه پدافند هوایی در رزمایش آتی گفت: در این رزمایش سامانه‌های جدید کشف و شناسایی را بکار می‌گیریم، که در بحث راداری، رادار آرش۲ را مورد تست عملیاتی قرار می‌دهیم و همچنین سامانه‌های درگیری آتش را که مهمترین آن سامانه مرصاد و موشک شلمچه است به همراه موشک‌های ارتفاع پست در این رزمایش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بکارگیری سامانه مرصاد با حجم آتش بیشتر در رزمایش آتی

معاون اجرایی قرارگاه پدافند هوایی در این رابطه افزود: البته برخی از این‌ سامانه‌ها قبلا آزمایش خود را در میدان عمل پس دادند، اما این بار با رویکرد و تاکتیک نوینی در این رزمایش مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ برای مثال سامانه موشکی مرصاد در رزمایش آتی با استراتژی تراکم و حجم حملات و آتش بیشتر مورد تست عملیاتی قرار می‌گیرد.

وی به تفاوت‌های موجود بین سامانه مرصاد با سامانه هاگ اشاره کرد و گفت: حسن سامانه مرصاد این است که این سامانه کاملا بومی است، و خط تولید آن هیچ‌گونه وابستگی به خارج از مرزها ندارد و از دانش، پروتکل‌های رایانه‌ای، سیستم مکانیکی و شبکه کنترل و فرماندهی آن به‌طور کلی در داخل و به‌دست متخصصان داخلی ساخته شده است.

قابلیت‌های ویژه سامانه مرصاد در مقابله با جنگ الکترونیک

امیر شهرام با بیان اینکه سامانه موشکی مرصاد جهت مقابله با اهداف ارتفاع متوسط که بیشترین تهدید را نیز از این ارتفاع داریم، تعبیه شده است، تصریح کرد: یکی از مهمترین ویژگی‌های این سامانه این است که از حیث مقابله با جنگ الکترونیک بسیار پیشرفته‌تر از سامانه هاگ عمل می‌کند.

موفقیت صدرصدی سامانه موشکی مرصاد در میدان رزم

وی با اشاره به اینکه بیشترین تهدید و حملات هوایی از ارتفاع متوسط صورت می‌گیرد و ما باید بیشترین آمادگی را نسبت به این سطح از ارتفاع داشته باشیم، افزود: بهترین دستاورد ما در مقابله با اهداف متخاصم در ارتفاع متوسط، سامانه موشکی مرصاد است، که تاکنون در هر رزمایش که از آن استفاده کردیم صد در صد اهداف خود را منهدم کرده است و این جای شکر دارد.

استفاده از استراتژی هوا به هوا در مقابله با اهداف ارتفاع بلند

معاون اجرایی قرارگاه پدافند هوایی درخصوص توانایی ایران در انهدام اهداف پروازی در ارتفاع بلند اظهار داشت: ما در بحث ارتفاع بلند احساس تهدید و خطر جدی نسبت به ارتفاع پست و متوسط نداریم؛ چراکه چشم‌هایمان نسبت به ارتفاع بلند بیناتر است و دوردست را به خوبی می‌ببیند، لذا فرصت کافی را برای مقابله با متخاصم در ارتفاع بلند داریم و از این جهت که ما فقط پدافند زمین‌پایه نیستم و در واقع هواپایه و دریاپایه نیز هستیم، زمینه لازم برای مقابله با اهداف متخاصم را در شرایط مختلف داریم؛ در ارتفاع بلند نیز اگر فرصت لازم را در عرصه پدافند داشته باشیم بخشی از دفاع را از طریق استراتژی هوابه هوا انجام می‌دهیم؛ یعنی هواپیمایی را بلند می‌کنیم و به سمت هواپیمای دشمن برده  و با آن به مقابله می پردازیم، در این سطح از ارتفاع بدلیل اینکه زمان کافی برای نیرویهای عمل کننده وجود دارد قدرت واکنش ما بیشتر از ارتفاع متوسط و پست است. لذا جای نگرانی در حوزه زمین به هوا و هوا به هوا وجود ندارد.

شلیک موشک‌های برد بلند از سامانه اس 200

وی همچنین در خصوص ارتقای سامانه‌های موشکی اس 200  که نمونه اصلی آن ثابت است و قابلیت تحرک ندارد، گفت: این سامانه به همت متخصصان داخلی در طول فرایندی به سامانه تاکتیکی مبدل شده است که ضمن دارا بودن قابلیت‌های عملیاتی کلاس خود می‌توان از آن در هر جایی استفاده کرد و دیگر محدود به مکان خاصی نیست.

امیر شهرام در پایان گفت: موشک‌های مورد استفاده این سامانه در ارتفاع بلند، بهینه‌سازی شده و یک مقدار پیشرفته‌تر از موشک‌های کلاس خودش است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس