سامانه‌های کشف و ردگیری الکترواپتیکی از مهمترین انواع سامانه‌های غیرفعال (Passive) هستند که در سامانه‌های پدافند هوایی توپخانه ای و موشکی، شناورهای دریایی، پاسگاه‌های مرزبانی و انواع هواگردهای سرنشین‌دار و بی سرنشین مورد استفاده قرار می گیرد.

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، استفاده از سامانه‌های ردیابی غیرفعال یا پسیو برای کشف و ردگیری اهداف، امروزه به یکی از روش های قابل اتکا برای انواع سامانه‌های مستقر بر سطح (زمین و دریا) و نیز هواگردهای مختلف تبدیل شده است.

رصد اهداف هوایی با تجهیزاتی غیر از رادار در ایران به طور گسترده در زمان جنگ تحمیلی 8 ساله عراق علیه ایران مورد استفاده قرار گرفت که با ابتکار شهید ستاری، مغز متفکر پدافند هوایی ایران، شبکه دیده‌بانی در نواحی جنگی خصوصاً در مرزها ایجاد شد که دیده‌بان‌های آموزش دیده پس از شناسایی اهداف به صورت چشمی و با دوربین، اطلاعات کسب شده را به مراکز پدافند هوایی ارائه می دادند.

هر چند در آن زمان هدف از این کار پوشش نقاط کور راداری با توجه به عدم امکان تأمین سامانه‌های راداری بیشتر بود اما ارزش بالای این شبکه دیده‌بانی و سایر مزیت های آن از جمله عدم اطلاع دشمن از دیده شدن توسط پدافند نیز خیلی زود آشکار گردید.

در نتیجه در سال های بعد نیز تقویت شبکه دیده‌بانی، مسلح سازی آنان و تجهیز به لوازم پیشرفته همچنان در دستور کار قرار داشت. اما در سال های اخیر نیز که پدافند هوایی به گفته فرمانده کل قوا و مقام معظم رهبری در اولویت اول قرار دارد و خصوصاً با تأکیدات ایشان بر  اهمیت ویژه بخش دیده‌بانی، یگان های پدافندی کشور با کمک متخصصان وزارت دفاع و سایر بخش های تحقیقاتی نیروهای مسلح موفق به توسعه نمونه‌های مختلفی از سامانه‌های دیده‌بانی و رصد الکترواپتیکی اهداف هوایی و سطحی شده اند.

سامانه‌های کشف و ردگیری الکترواپتیکی از مهمترین انواع سامانه‌های غیرفعال (Passive) هستند که در سامانه‌های پدافند هوایی توپخانه ای و موشکی، شناورهای دریایی، پاسگاه‌های مرزبانی و انواع هواگردهای سرنشین‌دار و بی سرنشین مورد استفاده قرار می گیرد. این سامانه‌ها با استفاده از قابلیت‌های پردازش تصویر امکان ردگیری اهداف متحرک را نیز داشته و امکان ارسال داده‌های حرکتی هدف را به مراکز فرماندهی و سامانه‌های تسلیحاتی دارند.

1- سامانه حرارتی دیده‌بان

این سامانه که محصولی بومی از صنایع الکترونیک وزارت دفاع است به صورت استاندارد دارای یک دوربین حرارتی غیرسرد شونده بوده و دوربین به همراه تجهیزات کنترل از راه دور آن بر روی یک سه پایه مشابه گونه مورد استفاده در پرتابگر زمینی موشک های ضد زره توفان نصب شده است. با استفاده از سامانه کنترل از راه دور قابلیت حرکت در تمام جهات و باز و بسته شدن پوشش دوربین آن ایجاد می شود.

 
سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی
سامانه دیده‌بان و دستگاه کنترل از راه دور آن

«دیده‌بان» ضمن برخورداری از قابلیت زوم خودکار برای کاربردهای نظارتی، بازرسی، دیده‌بانی و حفاظت از محیط پیرامونی طراحی شده و امکان تجهیز به دوربین دید در روز، فاصله یاب و موقعیت یاب را نیز دارد. به نظر می رسد دوربین استاندارد این سامانه از نوع «تابش150» باشد که این دوربین 7 کیلوگرمی دارای 2 میدان دید مجزا، قابلیت زوم الکترونیکی، امکان قطبش تصویر و توانایی تنظیم بهره (Gain) و روشنایی تصویر به صورت دستی و خودکار است.

2- سداد102

سامانه سداد102 به عنوان یک سامانه برد بلند نظارت الکترواپتیکی در 2 نوع ساخته شده است: نوع 102CT دارای دوربین دید در روز و شب و نوع 102C فقط با دوربین دید در روز. این سامانه برای عملکرد بالا در محیط های عملیاتی سخت و خشن، طراحی شده و به سامانه‌های گرمایش و سرمایش نیز مجهز است.

 
سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی
سامانه‌های سداد102

از دیگر توانمندی های سداد102 باید به پایدارساز تصویر، قابلیت ضبط و پخش تصاویر، کنترل رایانه ای تصاویر CCD، توانایی تشخیص اهداف متحرک، عدم وارد کردن ضربه توسط موتور در موقعیت های مختلف حرکت با بهره گیری از یک نرم افزار ویژه کنترلی، ردگیری اهداف با استفاده از 4 الگوریتم مختلف و توانایی تحلیل و ارتقاء تصویر با روش super view اشاره کرد.

 
سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی
نمونه CT از سامانه سداد 102

دوربین CCD دید در روز و شب این سامانه قابلیت زورم تا 100 برابر را داشته و لنز آن بین 10 تا 100 میلیمتر تغییر طول می دهد. میدان دید این دوربین نیز از 0.26 تا 26 درجه متغیر است. دوربین حرارتی نصب شده در مدل 102CT نیز از نوع میکروبلومتر با میدان دید 6 درجه بوده و فاصله کانونی آن 150 میلیمتر است. این سامانه در دو محور افقی و عمودی قابلیت حرکت با میزان دقت تفکیک کنترل موقعیت 0.0072 درجه را داشته و سرعت دوران آن حول محورها تا 8 درجه بر ثانیه، دامنه چرخش آن در افق، 340  و در بلندا 40 درجه به هر یک از جهات بالا و پائین است.

3- سداد103

این سامانه نیز در رده برد بلند برای نظارت الکترواپتیکی بر محیط های خشکی و دریایی خصوصاً مرزها، حفاظت از ساختمان های بسیار مهم و تأمین امنیت فرودگاه ها و اماکن نظامی ساخته شده است. طراحی ماژولار یا بخش-بخش آن سبب می شود تا برای تغییر و تطبیق با پارامترهای مأموریتی متنوع کارایی بالایی داشته باشد. حسگرها و تجهیزات کنترلی مختلفی با آن قابل ترکیب بوده که شامل دوربین‌های دید مرئی و فروسرخ دیجیتال دارای لنز و فاصله کانونی متغیر و مسافت یاب لیزری (به صورت امکان اضافه) می شود.

 
سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی
سامانه سداد103 با تجهیزات کامل

نصب، راه اندازی و تغییر تجهیزات این سامانه ساده بوده و از الگوریتم‌های جدید و پیشرفته پردازش تصویر بهره می برد. این سامانه قابلیت نظارت روی نقاط از پیش تعیین شده در اطراف خود را داشته و از قابلیت بالایی در شبکه شدن با سایر سامانه‌های نظارتی و کنترلی برخوردار است. سداد103 قابلیت حذف لرزش تصویر را تا درصد بسیار بالایی از ارتفاع و عرض تصویر داشته و توانایی بهبود تصویر با الگوریتم‌هایی همچون Super view و DDE را دارد.

سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی 
سداد103 نصب شده روی 3 پایه

میدان دید حسگر سرد شونده آن در حالت وسیع 7.3*9.2 درجه بوده و قابلیت تنظیم بهره و روشنایی را به هر دو صورت دستی و خودکار دارد. قابلیت عملکرد این سامانه در محدوده دمایی 40- تا 50+، زمان مورد نیاز برای راه اندازی آن کمتر از 7 دقیقه و توان مصرفی آن 14 وات است. دوربین مرئی این سامانه قابلیت زوم تا 110 برابر را داشته و فاصله کانونی لنز آن از 10 تا 1100 میلیمتر تغییر می کند.

سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی 
توانمندی های بالای سداد103 سبب شده تا به طور گسترده در طرح جامع مرزبانی کشور (پروژه شهید کاوه) در کنار رادار بصیر-110 مورد استفاده قرار گیرد.

4- سداد201 T

سداد201T نیز یک سامانه نظارت الکترواپتیکی برد بلند بوده که برای دیده‌بانی خودکار مرزهای زمینی، دریایی و ساحلی در تمام شرایط آب و هوایی طراحی و ساخته شده است. این سامانه به کمک بهره مندی از الگوریتم‌های پیشرفته از قابلیت تشخیص و ردیابی خودکار اهداف هوایی و عمل به عنوان سامانه کنترل آتش نیز برخوردار است. همچنین با استفاده از نرم افزار مخصوصی این سامانه می تواند با دقت بالا مسیر حرکت 3 بُعدی اهداف را از اطلاعات تصویری آن استخراج نماید.

سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی 
سامانه سداد201T

حسگر دید مرئی آن یک دوربین CCD با قابلیت عملکرد در روز و شب بوده که فاصله کانونی لنز آن از 10 تا 1000 میلیمتر و زوم تا 100 برابر قابلیت تغییر داشته، میدان دید آن از 0.26 تا 26 درجه بوده و دوربین حرارتی به کار رفته در سداد201T نیز از نوع سرد شونده با قالب آرایه 256*320 است. این سامانه قابلیت دوران در دو محور افقی و عمودی با دقت 0.0036 درجه با نرخ دوران قابل توجه تا 200 درجه بر ثانیه، بازه دوران افقی 360 درجه و دوران عمودی 90 درجه به هر یک از دو سمت بالا و پائین را دارد که همین مشخصات عملکردی به ایفای نقش آن به عنوان یک سامانه کارامد در برابر اهداف هوایی کمک می نماید.

به گزارش مشرق، گونه های دیگری از خانواده سامانه‌های مراقبت و شناسایی الکترواپتیکی هوشمند سداد مانند نمونه‌های استقراری سداد402 و 403 و نمونه متحرک خودرویی سداد404 نیز توسعه یافته است که قابلیت نظارت خودکار در محیط پیرامونی 360 درجه را دارند. نمونه سداد404 که به دوربین دید مرئی، حرارتی و مسافت یاب لیزری و یک دوربین هدفگیری دقیق «جویا» مجهز است بر روی یک دکل باز شونده به صورت تلسکوپی نصب شده که امکان زیرنظر داشتن مسافت های بیشتری را به آن می دهد.

 
سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی
سامانه سداد404
 

سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی
دوربین جویا-7

5- راصد32

راصد32 یک سامانه کشف و شناسایی با تجهیزات الکترواپتیک است که با همکاری مشترک متخصصان قرارگاه پدافند هوایی خاتم الأنبیاء و وزارت دفاع طراحی و ساخته شده. با استفاده از راصد32، دیده‌بان‌های پدافند هوایی می توانند اطلاعاتی همچون سمت، ارتفاع، سرعت و نوع اهداف پرنده را در محدوده بیش از 15 کیلومتر به مراکز کنترل منطقه ای پدافند هوایی در یک لحظه و تنها با فشردن یک کلید انتقال دهد.

بدین ترتیب سامانه‌های راصد32 در بخش کشف و شناسایی، تکمیل کننده شبکه دیده‌بانی در کل کشور بوده که اطلاعات حیاتی اهداف را بدون اطلاع یافتن آنها با دقت، سرعت بالا و بدون خطا ارسال کرده و نفرات دیده‌بان بصری را از برقراری ارتباط با بیسیم بی نیاز می کنند. در نتیجه اطلاعات شبکه یکپارچه پدافند هوایی از وضعیت تهدیدات هوایی در زمان بسیار کوتاهی به روز می شود.

این سامانه برای اولین بار در رزمایش مدافعان آسمان ولایت4 در سال 1391 عملیاتی شد اما هنوز تصاویر و مشخصات کاملی از آن اعلام نشده است. راصد32 که به تولید انبوه رسیده و در اختیار یگان های پدافند هوایی در سراسر کشور خصوصاً مناطق حساس و مراکز هسته ای قرار گرفته با تکمیل کردن اطلاعات حاصله از رادارها سبب ایجاد اشراف کاملی از صحنه نبرد برای فرماندهان و کمک به تصمیم گیری بهتر توسط آنان می شود.

6- صافات

سامانه الکترواپتیکی صافات دارای چند نوع است که به نظر می رسد اصلی ترین کاربرد آن در آتشبار توپ های پدافند هوایی 100 میلیمتری است که در ارتفاعات متوسط عمل می کند. گونه ای از سامانه صافات نیز برای اولین بار در فروردین 1390 به نمایش در آمد که به عنوان ردگیر اپتیکی به آتشبار توپ های 35 میلیمتری اورلیکن افزوده شد.

 سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی
سامانه صافات

به کمک این سامانه، هدایت آتش به سمت هدف در زمان مناسب با توجه به شرایط دینامیکی آن و اصابت با احتمال زیاد با حجم آتش و دقت بالا توسط توپ های ضد هوایی ممکن می شود. این در حالی است که به دلیل ماهیت غیرفعال بودن عملکرد صافات در زمان عدم استفاده از مسافت یاب لیزری، این سامانه به هیچ وجه توسط دشمن کشف نمی‌شود اما به راحتی دشمن را کشف می‌کند. این سامانه به دلیل ابعاد نه چندان بزرگ و وزن مناسب از تحرک بالایی برخوردار بوده و عملکرد آن برای شرایط رزمی در رزمایش مدافعان آسمان ولایت4 سنجیده شده است.

 سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی
گونه‌ای از صافات در رزمایش

بر اساس تصاویر منتشر شده صافات علاوه بر دوربین‌های دوربرد دید در روز و شب، از مسافت یاب لیزری و دوربین جویا برای افزایش دقت هدفگیری برخوردار بوده و در نرم افزارهای این سامانه انواع تکنیک های بهینه برای عملکرد مؤثرتر و افزایش هوشمندی در برابر تغییر شرایط لحاظ شده است.

 
سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی
سامانه صافات

7- ردگیر الکترواپتیکی سامانه‌های موشکی میانبرد

این سامانه برای اولین بار در نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه در اردیبهشت 1393 به عنوان بخشی از سامانه پدافند هوایی رعد-2 و سپس در نمایشگاه دستاوردهای وزارت دفاع در شهریورماه همین سال مشاهده شد.

 
سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی
سامانه ردگیری الکترواپتیکی با برد بالای 50 کیلومتر

در سامانه رعد-2 برای ایجاد قابلیت عملکرد مؤثر در شرایط جنگ الکترونیک سنگین دشمن و نیز اجرای عملیات بدون انتشار علائم و غافلگیر کردن دشمن از سامانه‌های الکترواپتیکی مختلفی برای کشف هدف در برد حدود 80 کیلومتر و ردگیری در برد بالای 50 کیلومتر که برای سامانه‌های اپتیکی برد بالایی محسوب می شود استفاده شده است.

 
سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی
سامانه ردگیری الکترواپتیک در جلوی تصویر

در تصویر فوق سامانه ردگیری برد بلند مشاهده می شود که از 4 دوربین اصلی تشکیل شده که در کنار هم زاویه دید مناسبی را فراهم می کنند. همچنین با گردش سامانه حول محور عمودی خود، پویش در صفحه افقی نیز ممکن شده و در نتیجه سامانه می تواند 360 درجه پیرامون خود را پوشش دهد. سایر تجهیزات کشف و شناسایی اپتیکی سامانه رعد-2 نیز در تصویر زیر نمایش داده شده است.

 
سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی
تجهیزات الکترواپتیکی سامانه رعد-2؛ ردگیر در تصویر چپ دیده می شود

8- سامانه نظارت الکترواپتیکی و راداری

این سامانه یک مجموعه دوربرد است که هم به صورت خودکار و هم با رایانه از دور کنترل و برای عملکرد در شب و روز و تمام شرایط جوی طراحی شده است. این سامانه شامل یک رادار بصیر-110 و دوربین‌های دید در روز، دوربین حرارتی، مسافت یاب، جهت یاب و زیرسامانه‌های کنترل و نمایش اطلاعات است. البته نمونه‌های مختلفی از این سامانه برای کاربردهای نظامی، انتظامی و حتی غیرنظامی توسعه یافته که قابلیت نصب روی سکوهای ثابت و خودروها را دارد.

 
سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی
سامانه EOSS

به گزارش مشرق، سامانه نظارت الکترواپتیکی (EOSS: Electro-Optical Surveillance System) از یک دوربین دید در روز با قدرت تفکیک بالا که قابلیت زوم لنز با فاصله کانونی متغیر، دوربین حرارتی تصویرساز سردشونده با کارایی بالا و قابلیت کنترل از راه دور در دو محور افقی و عمودی برای کل مجموعه تشکیل شده است. این مجموعه می تواند بر روی یک برج بازشونده به صورت تلسکوپی یا روی 3 پایه ثابت پایدار نصب شود. سامانه EOSS از قابلیت بسیار بالایی در شبکه شدن با سایر سامانه‌های نظارتی برخوردار است.


 سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی
عملکرد شبکه‌ای سامانه EOSS

رادار این مجموعه نیز برای استفاده در مأموریت‌های مراقبت زمینی و پایش مرزها ساخته شده. با کمک داده‌های تولیدی این رادار کار مدیریت منطقه تحت پوشش و دیده‌بانی سامانه‌ای ممکن شده و حتی نوع اهداف نیز تشخیص داده می‌شود.

 
سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی
بصیر-110

رادار بصیر-110 به سامانه مکانیابی جهانی نیز مجهز بوده و توانایی تشخیص سرعت اهداف را دارد. شبکه‌سازی و کنترل از راه دور، فرستنده و گیرنده از نوع نیمه هادی، برخورداری از کنسول و سامانه پردازش رایانه‌ای و کارکرد در باند X از دیگر قابلیت‌های رادار بصیر است. برد آشکارسازی بصیر برای نفر پیاده 6 کیلومتر، برای خودروی سبک 12، خودروی سنگین 20 و برای بالگردها 25 کیلومتر است.

9- تجهیزات الکترواپتیکی سامانه یا زهرا-3

سابقه سامانه پدافند هوایی موشکی کوتاه برد یا زهراء به دهه 1370 باز می گردد. پس از کسب تجارب عملیاتی مختلف در رزمایش‌ها نمونه روزآمد شده نیمه متحرک آن با نام یازهراء-3 و نمونه تمام متحرک با نام حرز نهم به ترتیب در سال‌های 91 و 92 رونمایی شدند.

از جمله بهسازی‌های اجرا شده روی این سامانه، افزودن مجموعه کاملی از سامانه‌های الکترواپتیکی شامل دوربین‌های دید در روز و شب برای ردگیری موشک و هدف و مسافت یاب لیزری است. این سامانه‌ها که امکان کشف و ردگیری اهداف هوایی را در برد کوتاه به صورت بسیار سریع و با دقت بالا فراهم می کنند.

 
سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی
تجهیزات الکترواپتیکی سامانه یازهراء-3 (تصویر بالا) و حرز نهم (تصویر پائین)

با این تجهیزات الکترواپتیکی سامانه‌های یازهراء-3 و حرز نهم می توانند بدون نیاز به بهره گیری از رادار برای غافلگیر کردن دشمن، یا در شرایطی که به دلیل هجمه سنگین جنگ الکترونیک دشمن یا خطر موشک های ضد رادار امکان کار آن فراهم نیست فرایند کشف و ردگیری هدف و هدایت موشک به سمت آن را بر عهده بگیرد. این سامانه‌ها در یازهراء-3 در سمت چپ آنتن رادار و در حرز نهم در سمت چپ و بالای آن چیده شده اند.

10- سامانه‌های دریایی

مزیت های سامانه‌های الکترواپتیکی آن قدر قابل توجه است که متخصصان دفاعی کشورمان برای تجهیز یگان های دریایی کوچک و بزرگ نیز دست به کار شده و نمونه‌هایی از سامانه‌های دیده‌بانی و ردگیری الکترواپتیکی را برای کار در محیط دریا و نصب روی شناورهای دریایی توسعه داده اند.

در این سامانه‌ها علاوه بر انواع دوربین‌ها، مسافت یاب لیزری و سامانه کنترل از راه دور با 2 درجه آزادی، یک نیاز بسیار مهم دیگر نیز وجود دارد و آن هم پایدارسازی کل مجموعه دستکم در 2 محور است. با توجه به شرایط دینامیکی شناورها روی آب که همواره با تکان ها و نوساناتی با دامنه ها و فرکانس های مختلف بسته به وضعیت دریا و سرعت شناور همراه است برای ایجاد عملکرد قابل اتکا در سامانه‌های الکترواپتیکی دریایی نیاز به پایدارساز برای حذف نوسانات وارده از شناور به سامانه است که پیچیدگی این دسته از تجهیزات دیده‌بانی و ردگیری الکترواپتیکی را دوچندان می نماید.

لازم به ذکر است هر چند آب و هوای دریا خصوصاً در شرایط طوفانی عموماً مانع عملکرد دوربین‌های دید در روز می شود اما دوربین‌های حرارتی موجود با کمی کاهش برد همچنان به کار خود در این شرایط ادامه می دهند.
 

سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی
سامانه الکترواپتیکی روی ناوچه‌های رده سینا

3 نمونه سامانه کشف و الکترواپتیکی ایرانی برای شناورهای دریایی تا کنون مشاهده شده که یک نمونه بر روی چندین فروند از ناوچه های رده سینای تولید ایران و نیز ناوچه گرز که از خریدهای قبل از انقلاب نیروی دریایی است نصب شده و نمونه دیگر که جدیدتر و بزرگتر بوده و تجهیزات بیشتری نیز دارد روی دومین فروند از ناوشکن های بومی رده جماران یعنی ناوشکن دماوند نصب شده است.

 
سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی
سامانه الکترواپتیکی ناوشکن دماوند

همچنین بر روی هر یک ناوشکن های سبلان و الوند نیز تا کنون به تعداد 2 دستگاه، گونه ای از سامانه‌های ردگیری الکترواپتیکی مشاهده شده که ممکن است از خانواده سداد باشد. در شناورهای دریایی یکی از مهمترین تسلیحاتی که از اطلاعات تولیدی این سامانه‌ها بهره می برد توپ اصلی نصب شده در جلوی ناو است که هم کاربردهای ضد هوایی و هم ضد سطحی دارد.

 
سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی
سامانه‌های الکترواپتیکی روی ناوشکن سبلان

سامانه‌های معرفی شده در این گزارش تمام دستاوردهای صنعت دفاعی کشور در این زمینه نبوده و برخی انواع چنین تجهیزاتی هنوز رونمایی نگردیده و یا اطلاعات کافی از آنها منتشر نشده است. با این وجود تولید انبوه و استفاده از آنها در مناطق غرب و شرق کشور در مواجهه با تهدیدات مختلف نه تنها کارامدی آنها را اثبات نموده بلکه سبب بهسازی و توسعه نمونه‌های بهتر نیز شده است به طوری که امروزه حتی سامانه‌های الکترواپتیکی نصب شده روی پهپادهای ایرانی قابلیت ردگیری اهداف متحرک زمینی و حتی هوایی را دارند.

 
سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی
ردگیری هدف زمینی توسط سامانه عقاب-6 در پهپاد شاهد-129
 

سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی
ردگیری هدف هوایی توسط سامانه عقاب-6 در پهپاد شاهد-129
 

سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی
ردگیری هدف هوایی توسط سامانه پدافند هوایی موشکی مرصاد

به گزارش مشرق، کارایی بالای سامانه‌های مراقبت و شناسایی الکترواپتیکی ایرانی البته پیش از این در میدان عمل نیز نشان داده شده که از مهمترین نتایج عملیاتی این تجهیزات باید به ردگیری پهپاد فوق پیشرفته RQ-170 آمریکایی برای اولین بار در سال 1388 یعنی 2 سال قبل از تصرف آن توسط نیروهای مسلح کشورمان اشاره نمود.

 
سامانه‌های دیده‌بانی الکترواپتیکی
ردگیری الکترواپتیکی پهپاد RQ-170 آمریکایی در سال 1388

ترکیب این تجهیزات با نبوغ برنامه‌نویسان جوان ایرانی نیز در نهایت به خلق سامانه‌هایی با هوشمندی بالا و قابلیت تطبیق و حفظ کارایی عملیاتی در حد مطلوب با شرایط مختلف شده که ساز و برگ رزمندگان اسلام را کامل تر نموده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 36
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 3
 • آقای سه نقطه ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۷
  1 0
  Not Bad
 • حسین ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  2 0
  چرا بعضی از پروژه ها که از میانه هزاران پروژه ،به بهره برداری میرسه ، ولی به تولید انبوه نمیرسه؟ رو ۵ تا جنگنده یا قایق و ... نصب میشن و تمام!! چرا!؟؟
 • کریم شیره ای ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  2 0
  با تشکر از مشرق ولی من به دلایلی خدمت سربازیم از 2 سال به حدود 20 سال افزایش یافته و کل مرز رو گشتم تنهاجایی که این دوربین های ترمال حراتی و فروسرخ و همینطور لیزری رو دیدم در بعضی بخش های استان سیستان و بلوستان و قله های سر به فلک کشیده کردستان بود آنهم به صورت برج و باروها و نه همه جا... همونطوری که آقامون یعنی سردار احمدی مقدم در نیروی انتظامی گفته حداقل 5000 میلیارد تومن بودجه می خواهد برای همه کشور
 • ۰۱:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 0
  عجب گزارشی دمت گرم مشرق
 • مجتبی ۰۱:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 0
  دست مریزاد داری با این تیترت ایول خوشمان آمد
 • بابا ۰۱:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 0
  یه زمانی ارزوی یک مدل از اینهارو داشتیم تو زمان جنگ تحمیلی الان به یاری خدا وتلاش زحمتکشای با اخلاص ده تا ده تا درست میکنیم.درد و بلاتون بخور تو سر این خودرو سازامون تا بفهمن از جون مردم اینجوری دفاع میکنن نه با ماشینای اشغال که جون مردمو میگیرن.
 • ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  2 2
  به دوستتون سوریه از اینا ندادید که اسرائیل کتلت کردش؟
 • ۰۳:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  1 0
  خیلی جالبه! خدا قوت خسته نباشید اما ظاهرا این سامانه ها فاقد پوشش حفاظتی مناسب در برابر گلوله های کالیبر کوچک تا متوسط و نیز عوامل انسانی در قطع کابلها و لوله ها میباشد که انشاء الله مرتفع شود. وجود پوشش حفاظتی نه تنها در محافظت موثر است بلکه ترکیب و ظاهر یکپارچه (در عین حقظ قدرت ماجولار ) را حرفه ای تر و بازار پسندتر میکند.
 • ۰۵:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  2 0
  اگر این سامانه ها واقعا داخلی هستند . بهتر است تجاری شازی شده و دوربین های ساده تر در بحث ترافیک جاده ای و شهری مورد استفاده قرار گیرد هم از واردات این دوربینها که خیلی هم سخت است جلوگیری میشود و هم منابع مالی لازم بعنوان موتور محرک تحقیق این بخش تامین میشود. حساب کنید اگر هر چهار راهی یک دوربین داشته باشد چه بازار بزرگی است
 • ۰۵:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  2 1
  خداوکیلی این چه اسم‌هایی است که انتخاب کردید؟!!! یعنی اسم فارسی مناسب نداریم؟
 • امیر ۰۷:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 0
  خیلی کامل وخوب بود
 • ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 1
  اگر کارایی داشتن این چشم ابیها اینقدر جاسوسی نمیکردن! اخرش میشه مثل سوریه فقط ادعا میکنن و بعد بمبارون میشن
 • انتخاب نشد ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 1
  کاش کمی هم اسامی ایرانی انتخاب می شد تا این پیشرفت ها هم مثل کاری که اعراب با دانشمندان قدیمی کردند به نام آنها نشود. اسامی با نام ائمه قابل قبول است. ولی نام هایی مثل حرز و صافات چندان قابل درک نیست. اگر از قرآن برای نام گذاری استفاده می کنند کافی است معادل لغات را به فارسی قراردهند.
 • محمد ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 0
  دمت گرم ماشالله حزب الله
 • ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  1 0
  با مشاهده پيشرفتها انسان احساس غرور ملي ميكند
 • ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 0
  خیلی خوب بود
 • ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 0
  چون توجیح اقتصادی ندارند و هزینه بر هستند .
 • ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 0
  چون بطور كامل ساخت ايران نيست و پشتيباني فني و قطعات نداره كه بيشتر توليد بشه. مثل جنگنده صاعقه كه چندتا دونه ساخته شد و تمام شد. دليلش هم اينه كه موتورهاش روسي هستند RD33 و رادارش هم روسي و روسيه ديگه به ايران چيزي نفروخته بنابراين پرونده صاعقه بسته شده. حتي چين هم داره از موتورهاي جت روسي استفاده ميكنه ولي اجازه نداره به ايران بفروشه.
 • سعید ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 0
  چون قطعات از خارج میاد توان تولید انبوه وجود نداره ...
 • سعید ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 0
  یکی از دلایلی که اینها در داخل تولید انبوه نمی شوند ... وارداتی بودن قطعات اصلی آنهاست
 • ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 0
  من نمیدونم چرا سامانه حرز نهم این قدر شبیه سامانه چینی HQ7 هستش اصلا با اون مو نمیزنه
 • Alpha ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 0
  Go ... Yourself!
 • ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 0
  خدا قوت. و بی نهایت لایک
 • ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  2 0
  در اسم گذاریها از وا ژه های فارسی استفاده کننند در نهایت زبان فرسی اینقدر غنی هست که دارای لغات زیبا برا ی نامگذاری تولیدات ایرانی باشد
 • ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 0
  best...
 • ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 1
  اینها همه تولید انبوه شده پسر جان تو مقاله هم بهش اشاره شده که اصلا نمیخونین انگار
 • ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 1
  حالا شما مشتری هستی؟ اگه خریدار واقعی هستی بیا برات زره مایع میگیریم از نزاجا میزنیم روش...
 • ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 1
  هر وقت خودت ساختی خودت هم اسم بذار : مانی12، ارژنگ79، سیروس123 خخخخ
 • ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 1
  عکس گرفته شده از ار-کیو-170 رو برای همین امثال شما گزاشتن تو مقاله دیگه نابینا بودی ندیدی چیا از دشمن زدیم؟ : ساقط شدن دستکم 6-7 پهپاد در 4 سال اخیر گرفتن آر-کیو-170 گرفتن حداقل 2 یا 3 اسکن ایگل گرفتن شدو یا همون آر-کیو-7 گرفتن حداقل 1 فروند آر-کیو-2 اینها چیزهاییه که از رسانه ها اعلام شده ها اعلام نشده هاش بماند
 • ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 0
  احساس غرور خصوصی و استانی نکنی ملی عیب نداره
 • مهدی ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 1
  ههه خندیدم همه قطعات در داخل ساخته میشود و حتی بعضی از مواد اولیه در بعضی از چیزها مثل موشک همه مواد اولیه در ضمن کی گفته تولید انبوه نمیشن 20 عدد صاعقه تولید شده بیشتر از این هم نباید تولید بشه چون اونقدر پیشرفته نیست که واسش خیلی خرج بشه توان تولید انبوه هرچیزی هم وجود داره همه اینها هم تولید انبوه شده و الان در پدافند هوایی و نیروی دریایی استفاده میشه پروفسورهای همه چیز دان!!!!
 • مهدی ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 0
  اقای بهایی نیازی نیست به اون دوستمون بدیم چون یکی دیگه از دوستامون به موقعش کتلتش میکنه در ضمن چند تا بچه تو غزه همین ارباب جونتو کاری کردن که خفن ترین تیپ اسراییل تازه فهمید کتلت چه مزه ایه...
 • مهدی ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  1 0
  اگه اسراییل فقط 10 در صد شرایط سوریه رو داشت بمبارون که سهل خیلی چیزهای دیگه هم میشد دوست عزیز اگه نمیدونی بدون امار واقعی اینه خوب تو ذهنت فرو کن چند صد هزار تروریست که اکثرا نظامی دیوانه یا افران سرویس های اطلاعاتی بودند الان در سوریه هستند از هرجا که فک کنی در ضمن جی ساک و بلک واتر و دلتا فورس هم به طور مستقیم در بین تروریست ها با چند هزار نیرو در حال جنگ هستند حالا اسراییل در این شرایط حمله میکنه به صورت بسیار محدود و یکی از جنگنده هاش هم تازه سقوط میکنه در کشوری که هیچ درو پیکری نداره چه برسه به پداند منظم پس وقتی هیچی نمیدونی حرف نزن...
 • مهدی ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 0
  یه بار جوابتو دادم عجب رویی داری...
 • محمدهادی ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
  0 0
  سلام. باید فرهنگستان زبان فارسی، به این همه عدم استفاده از واژگان فارسی واکنش نشان بدهد. چرا بعضیا فکر می کنند استفاده از واژگان عربی اسلامی است، و استفاده از برابرهای پارسی، ناسیونالیستی هست؟ نباید این طوری باشد.
 • ۰۱:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۸
  3 0
  واقعآ خجالت آور که اسم معصومین را روی موشک فرانسوی کروتال گذاشتید. کاری که صدام در جنگ شهرها میکرد و اسم معصومین را موشکهای اسکاد گذاشته بود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس