کد خبر 369808
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۳ - ۱۵:۲۳

اين اقدام رژيم صهيونيستي مي‏تواند ابعاد تازه‏ اي ازجمله به‏ كارگيري ابزاري از پناه‏ جويان و آوارگان عراقي از جهات امنيتي و جاسوسي را مطرح نمايد.

به گزارش مشرق، رژيم صهيونيستي، با پيشنهادات جديد به «ايزدي ها و مسيحيان عراق» درصدد گسترش فعاليت جاسوسي خود در منطقه است.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي «پارس»، گروه تروريستي داعش كه با كمك رسانه هاي دنياي غرب، به عنوان نماد تام و تمام اسلام معرفي مي شود علاوه بر كشتار شيعيان، سني هاي غير همراه، رفتار وحشيانه اي با اقليت هاي ديني عراق دارد. 

همين موضوع موجب شده تا كشورهاي غربي و اسراييل به مقصود خود در به كارگيري برخي گروههاي كردي، ايزدي و مسيحي عراق دست يابند و پازل تحركات تروريستي داعش عليه امنيت و آرامش منطقه را تكميل نمايند.

رژيم صهيونيستي بعد از به كارگيري گروههايي از كشور آذربايجان و استقرار دستگاههاي شنود در اين كشور، اكنون تمركز خود را بر كردستان عراق، جماعتي از اكراد و در حال حاضر «ايزدي ها و مسيحيان عراق» قرار داده است.

بر همين اساس، اسراييل براي پذيرش مهاجرت تعدادي بيشتري از«ايزدي ها و مسيحيان عراق» اعلام آمادگي كرده است.

به دنبال اين موضوع، تعدادي از فعالان حقوق بشر و سمن‏هاي(سازمان هاي مردم نهاد) موجود در عراق از تداوم مهاجرت ايزدي‏ها به اسراييل ابراز نگراني نموده ‏اند و اين روند را زنگ خطري مبني بر توطئه صهيونيست‏ها براي تقويت حضور در عراق به ‏ويژه در اقليم كردستان ارزيابي مي‏كنند.

تاكنون مسوولين مربوطه عراقي در خصوص اين گزارشات عكس‏العملي نشان نداده‏اند. 

بر خلاف اين‏ كه تلاش تل آويو براي حضور در عراق موضوع جديدي نيست، اين اقدام رژيم صهيونيستي در نوع خود مي‏تواند ابعاد تازه‏ اي ازجمله به‏ كارگيري ابزاري از پناه‏ جويان و آوارگان عراقي از جهات امنيتي و جاسوسي را مطرح نمايد. 

ايزدي ها چه كساني هستند؟
ایزدی‌ها از اقلیت‌های مذهبی کرد هستند که در شمال عراق، سوریه، جنوب شرقی ترکیه و قفقاز زندگی می‌کنند.
 
به گزارش «پارس»، ایزدی‌ها به زبان کردی و با گویش کرمانجی صحبت می‌کنند و آیین آنان ایزیدی است که یک دین باستانی کردی است و در آئین‌های باستانی چون مانوی و زرتشتی ریشه دارد.

البته اجداد ایزدیان به وسیله شیخ عدی مسلمان شدند. شیخ عدی و ملک طاووس دو عنصر مهم در آیین ایزدیان‌اند. طاووس، نماد طایفه یزیدیه است؛ ایزدیان معتقدند که طاووس نماد «فرشته اعظم» است.
 

جمعيت ايزدي ها
آمار رسمی و مشخصی در مورد شمار ایزدیان در دست نیست، و شمار آنان در عراق، سوریه، ترکیه و قفقاز، تا پانصدهزارنفر برآورد می‌شود که حدود دویست‌هزارنفر از آنان در عراق زندگی می‌کند. البته تحسین سعید بیک رئیس ایزدیان گفته است که آنان در عراق بین ۶۰۰٬۰۰۰ الی ۷۰۰٬۰۰۰ نفر و در دنیا نیز حدود ۱٬۵۰۰٬۰۰۰ نفر هستند.
 

ایزدی یعنی چه؟
گفته می شود که ایزدی از واژه فارسی ایزد مشتق شده است که به معنی الهه یا رب‌النوع است. نام ایزدی، که ایزدی‌ها خود را به آن می‌نامند، به معنی "پرستندگان خدا" است.
 
 پیشینه
این دین پیش از ورود اسلام در مناطق یاد شده، وجود داشته‌ است و تحت تأثیر ادیان زرتشتی و مانوی قرار گرفته‌است و عقاید مهرپرستانه و ثنویت زرتشتی بر آن تأثیر داشته‌اند. تأثیراتی از دین یهود و فرقهٔ «نسطوری» و عقاید صوفیه (پس از اسلام) نیز در منابع برشمرده شده‌اند.
 
ایزدی‌ها، قرن‌ها در کوهستان حلوان و نواحی آن در عراق این سکونت‌گاه‌ها در روستاهای دورافتاده و در انزوا زیسته‌اند ولی برخی آنان را با نام «شیطان‌پرست» می‌شناسند، عنوانی که ایزدی‌ها با آن مخالفند.
 
البته با وجود آن‌ که در باور ایزدی‌ها، دین آنان پیشینه ‌ای به قدمت تاریخ بشر دارد اما مورخان، کیش ایزدی را در شمار دیگر فرقه‌هایی طبقه‌ بندی می‌کنند که پس از اسلام، به نیت احیای سنت‌ های پیشینیان و با انگیزه حفظ و بازیافت هویت تاریخی در نقاط مختلف خاورمیانه زاییده شدند و رشد کردند؛ هرچند بنیان‌گذاران‌شان صوفی‌های مسلمان بودند.
  
ایزدی‌ها تاریخ مذهب خود را به چهارهزارسال‌پیش می‌رسانند اما به گفته پژوهشگران، کیش ایزدی در قرن چهاردهم میلادی در جنوب جلگه بین‌النهرین پدید آمده‌است.

عقاید ایزدی‌ها تلفیقی از مذاهب گوناگون است که در این منطقه رواج داشته‌اند.
 
اعتقاد به تناسخ و سیر تکاملی روح از طریق زایش‌های پی‌در پی و دمیده‌شدن در کالبدهای پیاپی، ایزدی‌ها را با مسالک شرقی پیوند می‌دهد.
 
ایزدی‌ها هم مثل بسیاری از پیروان ادیان باستانی اعتقاد دارند که «جهان و هرچه در او هست» از چهار عنصر اصلی یعنی «آب، باد، خاک و آتش» ترکیب یافته‌است.
 
ایزدی‌ها همچون صوفیان در مراسم خود به ذکر و سماع می‌پردازند و پیروان این کیش، به طبقات پیر و شیخ و مرید تقسیم می‌شوند.

به گزارش «پارس»، البته برخی جوانان ایزدی صرف نظر از باورهای اجدادی خود مبنی بر دوری‌گزیدن از پیروان دیگر ادیان، وارد جنبش‌های چپ‌گرا در میان کردهای عراقی شدند و در صف پیشمرگه‌ها با رژیم صدام جنگیدند. خانواده‌های آنان نیز چون بسیاری دیگر از کردهای عراقی آماج حملات ارتش رژیم سرنگون شده بعث قرار گرفتند.
 
پس از سرنگونی رژیم بعث و خروج اشغالگران آمریکایی از این کشور، ایزدی‌ها برای نخستین‌بار در قانونگذاری و حکومت سهیم شده‌اند، و نمایندگانی در مجلس محلی منطقه کردستان عراق و همچنین پارلمان ملی این کشور دارند.
 
با این حال، نخستین ایزدی که قانون ‌گذار شد، نه در عراق بود و نه در هیچ کجای دیگر در این منطقه؛ بلکه دختر جوانی بود در آلمان که از سوی حزب سوسیال دموکرات این کشور به پارلمان اروپا راه جُست.

ايزدي ها چه كساني هستند؟ دين و مذهب آنها چيست؟+عكس

 
فلک‌ناز اوجا که هشت سال پیش در سن ۲۲ سالگی نماینده پارلمان اروپا شد و اکنون دومین دوره قانونگذاری خود را در جمع قانونگذاران اتحادیه اروپا می‌گذراند، از خانواده‌ای کرد ایزدی از ترکیه در آلمان متولد شده و روابط نزدیکی با گروه‌های کرد ترکیه دارد.

ايزدي ها چه كساني هستند؟ دين و مذهب آنها چيست؟+عكس

 
گفته می‌شود در آلمان سی‌هزار ایزدی زندگی می‌کنند که عمدتاً از پناهندگان کرد عراقی و ترکیه ‌ای ‌اند و بزرگ‌ترین جامعه ایزدی در خارج از قلم‌روی اجدادی‌شان را تشکیل می‌دهند.
 
زنان ایزدی در "سنجار" عراق، لباس‌های سنتی سفید می‌پوشند؛ آن‌ها مانند سایر اقوام عراق در زمان رژیم بعث به‌ شدت زیرفشار بودند؛ و رژیم صدام آن‌ها را وادار می‌کرد از قلم‌روی کوهستانی خود به زمین‌های بایر کوچ کنند؛ طی این کوچ‌های اجباری، بسیاری از مراتع و کشت‌زارهای آن‌ها نابود شد، بسیاری از آن‌ها مجبور به ترک عراق شدند و اینک به عنوان پناهنده در کشورهای غربی زندگی می‌کنند.

{$sepehr_album_20623}

منبع: پارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۷
  0 0
  خداوند انان که امنیت را هدف قرار می دهند لعنت کند
 • مهدی ۰۳:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 0
  موندم اونیکه منفی میده چطور ادمیه !؟
 • هدایت ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 0
  حقوق بشر کجایی؟ مرگ بر آمریکا و اسراییل
 • ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 0
  به امید خدا داعش و همه ظالمین جهان نیست و نابود خواهند شد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس