کد خبر 365553
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۳ - ۱۹:۰۰

سفیر جدید آمریکا در روسیه در مصاحبه‌ای گفت، بحران کنونی میان مسکو و واشنگتن می‌تواند حل و تحریم‌ها برداشته شود به شرطی که روسیه شرایط معاهده صلح اوکراین را که در شهر مینسک به طور مشترک امضا کرد، اجرا کند.

به گزارش مشرق، جان تفت، سفیر جدید آمریکا در روسیه که پیش‌تر به عنوان فرستاده ارشد آمریکا به گرجستان و اوکراین خدمت کرده در مصاحبه با روزنامه کومرسانت گفت: آشوب‌های دوره‌ای در روابط آمریکا با روسیه به نظر اجتناب‌ناپذیر است.

جان تفت که در اواخر دهه 1990 معاون سفارت آمریکا در مسکو بود اظهار داشت: من در تمام طول دوران کاری‌ام بارها شاهد پستی و بلندی در روابط میان دو طرف بوده‌ام. البته لحظاتی تاریخی نیز وجود دارد که معاهدات و توافق‌نامه‌هایی امضا شد که صلح و امنیت جهانی را تقویت کرد. من کاملا واقفم که در یک چنین روابط پیچیده و بلند مدتی و در گفت‌وگوی میان آمریکا و روسیه آشوب اجتناب‌ناپذیر است.

با این حال جان تفت ادعاهای مسکو مبنی بر اینکه ریشه بحران اوکراین در توسعه ناتو به سوی شرق قرار دارد را رد کرد و گفت: اگر روسیه توافقاتی که در مذاکرات صلح مینسک درباره آتش‌بس بلندمدت میان نیروهای دولتی و جدایی‌طلبان حامی مسکو در اوکراین برقرار کرد، اجرا کند تحریم‌ها برداشته خواهد شد.

این در حالی است که مایکل مک فاول، سفیر سابق آمریکا در مسکو که جان تفت جانشین وی شد همراه با استفان سستانوویچ سیاست گذار ارشد سابق آمریکا در خصوص روسیه با انتشار مقاله‌ مشترکی در مجله فارین افرز عنوان کردند که نسبت دادن اقدامات روسیه در الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود و مداخله در شرق اوکراین به گسترش ناتو یادآور تحولات سابق سیاست بین‌الملل در سال‌های گذشته است.

به گفته آن‌ها ادعای تقصیرکار بودن ناتو توضیح نمی‌دهد که چرا روسیه برای مدت بیش از یک دهه میان توسعه ناتو که در سال 1999 آغاز شد و مداخله عملی در اوکراین در سال 2014 سربازانش را خارج از اوکراین نگه داشت.

به گفته آن‌ها همچنین این ادعا توضیح دهنده توافق‌نامه موسوم به "ریسِت" در روابط میان آمریکا و روسیه که از سال 2009 تا 2012 ادامه پیدا کرد نیست.

مک فاول عنوان کرد، طی 5 سالی که او در دولت اوباما خدمت کرده مساله توسعه ناتو توسط طرف روسی مطرح نشد.

مک فاول خاطرنشان ساخت: حتی ماه‌ها پیش از اقدام پوتین در الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه من نمی‌توانم به یاد بیاورم که حتی یک بار به طور مشخص یک مقام بلندپایه روسی نسبت به تبعات گسترش ناتو هشدار دهد. دلیل آن ساده است در چند سال گذشته ناتو به سمت شرق گسترش نیافت.

وی اظهار داشت که ناتو را تهدیدی علیه روسیه نمی‌داند. سفیر جدید آمریکا در روسیه به روزنامه کومرسانت گفت: من می‌دانم که برخی در روسیه تفکر متفاوتی دارند اما مساله این است که ناتو یک ائتلاف دفاعی است.

وی افزود: گسترش ناتو در اروپا طی دهه گذشته عملا امنیت را در این قاره تقویت کرد و به نفع روسیه و همسایگان غربی آن تمام شد.

جان تفت تصریح کرد: دولت آمریکا روابط قومی، فرهنگی و تاریخی نزدیک میان روسها و اوکراینی‌ها را درک می‌کند اما این موجب هیچ بهانه‌ای برای سیاست فعلی مسکو در قبال اوکراین نمی‌شود.

وی خاطرنشان ساخت: آمریکا این مساله را درک می‌کند و ما به تاریخ واقف هستیم اما اگر کشورهایی شروع کنند به اینکه خاک کشورهای دیگر را تصرف کنند ما به واقعیت‌های قرن‌های 19 و 20 عقب‌گرد خواهیم داشت.

سفیر آمریکا همچنین گفت که اظهارنظرهای ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه مبنی بر اینکه مسکو آماده همکاری عملی با شرکای آمریکایی‌اش درخصوص مسائل امنیت بین‌الملل نظیر مبارزه با تهدیدات تروریستی است باعث دلگرمی وی شده است.

جان تفت به کومرسانت گفت: چنین اظهار نظری موضع ما نیز هست.

وی افزود: دوران به شدت دشوار فعلی در روابط آمریکا و روسیه در نتیجه اختلافات بنیادین درباره اوکراین است. تعداد زیادی از 12 بند توافق‌نامه‌های مینسک درباره آتش‌بس اوکراین هنوز اجرا نشده‌اند. هنوز افرادی در اوکراین مشغول جنگ هستند و سازمان امنیت و همکاری اروپا اطلاعاتی درباره حضور سنگین تسلیحات روسی در منطقه جنگی در اوکراین منتشر کرده است. این روند باید متوقف شود.

وی گفت: توافق‌نامه آتش بس اوکراین باید تمام و کمال اجرا شود. با این حال جان تفت از پیش‌بینی اینکه تحریم‌ها علیه روسیه تا چه زمان برقرار خواهد بود خودداری کرد.

وی گفت: جواب این سوال وابسته به اقدامات مقامات روسیه است. آن‌ها باید تصمیماتی بگیرند که بتواند این وضعیت را تغییر دهد.
منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس