یکی از نمونه‌های خانواده موشک‌های توفان، توفان-3 است که دارای 2 ویژگی متفاوت با نسل‌های قبلی است. این موشک قابلیت حمله از بالا (Top Attack) را داشته و سرجنگی آن از نوع شکل گیرنده انفجاری (EFP) است.

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، هر چند ادوات زرهی در مسیر توسعه میزان مقاومت زره‌ها، اغلب یک قدم جلوتر از تسلیحات ضد زره قرار داشته‌اند اما این سلاح‌ها به دلیل هزینه‌های به نسبت کم در چرخه طراحی تا کاربری در کشورهای مختلف دنیا به سرعت متناسب با تهدیدات روز توسعه یافته‌اند.

اما موشک‌ها در زمینه روش‌های هدفگیری و هدایت، تانک‌ها را ناچار به استفاده از ادوات دفاعی جدیدتر سوق می‌دادند. از این رو 2 مؤلفه هدایت دقیق و مطمئن و قدرت نفوذ بالا اصلی‌ترین عوامل تعیین کننده ارزش یک سامانه ضد زره محسوب می‌شوند. ذکر این نکته لازم است که موشک‌ها به عنوان سلاح دارای قابلیت هدایت برتری قابل توجهی بر راکت‌ها و توپ‌های بدون عقب‌نشینی دارند ولی به دلیل قیمت بسیار بالاتر آنها، همچنان از راکت‌ها برای انهدام طیفی از اهداف استفاده می‌شود.

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، به جز تسلیحات راکتی نظیر RPG-7 اصلی‌ترین سلاح ضد زره ایران را چند هزار فروند موشک BGM-71 که نام عمومی آن تاو (TOW) است تشکیل می‌داد که علاوه بر قابلیت شلیک از بالگردهای کبرا، از پرتابگرهای ثابت زمینی، خودروهای جیپ و نفربرهای M-113 هم شلیک می‌شدند.

 
موشک توفان
موشک توفان-1 مشابه نسل اول موشک TOW

این موشک با طول 1.16، قطر 0.152 و دهانه بال 0.46 متر، جرم 18.9 کیلوگرم که 3.9 آن مربوط به سرجنگی است، به سرعت 278 متر بر ثانیه و برد 65 تا 3750 متر و میزان نفوذ در زره تا 430 میلیمتر دست می یافت.

این موشک که احتمال اصابت آن به هدف 95٪ عنوان می‌شود در دست رزمندگان اسلام کارنامه درخشانی در جنگ تحمیلی 8 عراق علیه کشورمان ساله از خود بجا گذاشت. روش هدفگیری و هدایت این موشک از نوع فرمان به خط دید نیمه خودکار با ارسال فرامین از طریق سیم به موشک بود.

در این روش کاربر با نگاه کردن از دوربین هدفگیری می‌بایست همواره نشانه‌گیر را روی هدف نگه دارد که در صورت حرکت آن، فرامین اصلاحی توسط سامانه هدایت متصل به پرتابگر، محاسبه شده و به موشک ارسال می‌شود.

 
موشک توفان
نمایش اجزاء داخلی موشک توفان-1

هر چند هدایت سیمی روشی مطمئن برای هدایت به شمار می‌رود و حتی چنین موشک‌هایی در بسیاری از کشورها هم اکنون نیز در حال استفاده است اما محدود شدن برد موشک یکی از معایب این روش هدایت است. اختصاص بخشی از جرم موشک به سیم و قرقره و قرارگیری این مجموعه در انتهای موشک نیز محدودیت‌هایی را از نظر جانمایی تجهیزات خصوصاً پیشران به چنین طرح‌هایی اعمال می‌کند.

همانطور که در تصویر فوق دیده می‌شود در موشک تاو و توفان پیشران جلوتر از میانه بدنه و بالک‌های جلویی قرار گرفته است.

پس پایان جنگ تحمیلی با استفاده از تجارب ارزشمند بدست آمده در نبردهای فراوان و نابرابر با نیروهای پرتعداد زرهی عراق، ساخت نمونه‌های بومی از موشک‌های ضد زره در دسترس، به طور انبوه آغاز شد. البته ساخت موشک تاو در سال‌های دفاع مقدس آغاز شده بود و حتی نمونه ایرانی این موشک در دوران جنگ شلیک موفق نیز داشته است.

طبیعتاً با توجه به کارنامه عملیاتی درخشان، گسترش بالای این موشک در سطح نیروهای مسلح و تعداد زیاد پرتابگرهای آن برنامه توسعه بیشتر برای نمونه ساخته شده مورد توجه قرار داشت.

 
موشک توفان
پرتابگر زمینی موشک توفان-1

توفان، نمونه ساخت ایران از موشک تاو است که در برخی مشخصه‌ها تفاوت ها و بهبودهایی نسبت نمونه خارجی داشت. از آن جمله باید به سرجنگی 3.6 کیلوگرمی، جرم 18.5 کیلوگرم، میزان نفوذ 550 میلیمتر، برد 70 تا 3850 متر و سرعت بیشینه 310 متر بر ثانیه‌ای آن اشاره کرد. طول این موشک 116 سانتیمتر و قطر بدنه آن 15 سانتیمتر است.

برد مؤثر این موشک در روز برابر 3500 متر و در شب 2500 متر بوده و سرعت متوسط آن در پرواز 240 متر بر ثانیه عنوان شده است.
 
موشک توفان
تولید انبوه موشک توفان

به گزارش مشرق، با توجه به بیشینه زمان پرواز توفان در بیشترین برد که برابر 13 ثانیه است و با احتساب زمان لازم برای بارگذاری موشک در پرتابگر زمینی و زمان لازم برای هدفگیری نرخ شلیک این موشک در حدود 2-3 فروند در دقیقه است. این موشک در دمای 40- تا 65+ درجه سانتیگراد قابل به کار گیری است. روش هدایت، پرتابگر و شکل ظاهری توفان صرف نظر از تفاوت‌های اندک در ابعاد، مشابه موشک تاو است.

با توجه به استفاده تانک‌های جدید از زره‌های واکنشی(ERA)،‌ نسل دوم توفان، با سرجنگی دو مرحله‌ای ساخته شد. توفان-2 به دلیل بهره‌گیری از یک سرجنگی کوچک اولیه که زره واکنشی روی سطح بدنه تانک را منهدم می‌کند 145 سانتیمتر طول دارد.

جرم آن 19.1 کیلوگرم، جرم سرجنگی 4.1 کیلوگرم، و میزان نفوذ آن 760 میلیمتر است که 38.2٪ درصد رشد را نشان می‌دهد. سایر مشخصات این نمونه مانند نسل اول است. خصوصاً احتمال اصابت هر دو نسل توفان، 95 درصد عنوان شده است. این موشک‌ها قابلیت به کار گیری در شب را با برد کمتر داشته و روش هدایت توفان-2 نیز مانند توفان-1 است.

 
موشک توفان
توفان-1 در وسط و توفان-2 سمت چپ

لازم به ذکر است در نسل اول هدایت موشک‌های ضد زره مانند مالیوتکا از روش «فرمان به خط دید دستی»، غیرخودکار یا MCLOS  (Manual Command to Line-Of-Sight) و در نسل دوم هدایت از روش «فرمان به خط دید نیمه خودکار» یا SACLOS (Semi-Automatic Command to Line-Of-Sight) استفاده می‌شود که موشک‌های تاو، میلان و حتی موشک جدید و پیشرفته کورنت در این دسته قرار می‌گیرند.

نسل سوم هدایت در موشک‌های ضد زره یعنی هدایت به روش «شلیک کن-فراموش کن» است. موشک هلفایر (مدل L) با هدایت راداری موج میلیمتری و جاولین با هدایت تصویری فروسرخ از جمله موشک‌های نسل سومی هستند که عملکرد شلیک کن-فراموش کن دارند.

با روش "شلیک کن-فراموش کن" سامانه شلیک کننده از ردگیری هدف (و موشک) تا لحظه اصابت موشک بی‌نیاز شده که برای بقاپذیری آن در میدان نبرد بسیار مفید است. همچنین امکان درگیری با تعداد هدف بیشتری در بازه زمانی یکسان در مقایسه با استفاده از موشک‌های نسل دوم فراهم می‌شود.

اما باید توجه داشت موشک‌های نسل سوم به دلیل استفاده از حسگرهای پیشرفته و سامانه‌های کنترل پرواز تمام خودکار، بسیار گرانقیمت هستند و امروزه در ارتش‌های پیشرفته دنیا از هر دو نوع موشک‌های مجهز به نسل دوم و نسل سوم هدایت استفاده می‌شود و همچنان نیز تولیدات جدید بر مبنای نسل دوم هدایت طراحی و ساخته می‌شوند.

یکی از نمونه‌های خانواده موشک‌های توفان، توفان-3 است که دارای2 ویژگی متفاوت با نسل‌های قبلی است. این موشک قابلیت حمله از بالا (Top Attack) را داشته و سرجنگی آن از نوع شکل گیرنده انفجاری (EFP) است.

 
موشک توفان
اولین تصویر از موشک توفان-3 و نمایش اجزاء داخلی آن

به طور معمول در ادوات زرهی بیشترین تلاش برای افزایش مقاومت در برابر سلاح‌های ضد زره از ناحیه جلو و پهلوها صورت می‌گیرد و قسمت بالایی خودروی زرهی، ضعیف‌ترین بخش آن است. این نکته سبب توسعه سلاح‌های مختلفی از جمله خمپاره‌های هوشمند، مهمات فرعی هوشمند رها شونده از راکت‌ها و نیز موشک‌های ضد زره حمله کننده از بالا شد.

در موشک‌هایی مانند جاولین ساخت آمریکا امکان استفاده به هر دو صورت حمله مستقیم و حمله از بالا وجود دارد.

البته این موشک در حالت حمله از بالا نیز باید روی هدف شیرجه زده و به آن اصابت کند. اما در موشک‌هایی با سرجنگی از نوع شکل گیرنده انفجاری با پرواز در ارتفاعی مشخص پس از شناسایی هدف و رسیدن به بالای آن سرجنگی عمل کرده و پرتابه‌هایی که با سرعت هایپرسونیک حرکت می‌کنند از ضعیف‌ترین قسمت خودروی زرهی یعنی بالا به آن اصابت می‌نمایند.

در پرتابه‌های EFP، یک سطح فلزی در اثر انفجار خرج قرار گرفته در پشت آن در مدت زمان بسیار کوتاهی به شکل تیز در آمده و با سرعت بسیار بالا که دستکم در حدود 1500 تا 2000 متر بر ثانیه یعنی بیش از 4 تا 6 برابر سرعت صوت (ماخ) است در هدف نفوذ کرده و با توجه به انرژی مکانیکی بسیار بالای ناشی از این سرعت به آن آسیب قابل توجهی می‌رساند.

هر چند خود این پرتابه حاوی مواد منفجره نیست اما با توجه به تعداد بسیار بالای آن در سرجنگی و تخریب ایجاد شونده در محل برخورد پرتابه، بخش‌های متعددی از هدف از کار افتاده و در صورت وجود مواد منفجره در هدف، برخورد پرتابه‌های EFP می‌تواند سبب انفجار آنها شود.

 
موشک توفان
نحوه شکل‌گیری یک پرتابه EFP

 
موشک توفان
یک پرتابه EFP که به سرعت 6 ماخ (حدود 2040 متر بر ثانیه) می‌رسد

البته به طور کلی میزان عمق نفوذ این پرتابه‌ها در مقایسه با گونه خرج گود که در اغلب سلاح‌های ضد تانک به کار می‌رود کمتر است اما در عوض در محل برخورد تخریب بیشتری ایجاد نموده و زره‌های مقاوم در برابر خرج گود در برابر EFPها توانایی مقاومت ندارند.

همچنین گفته می‌شود زره‌هایی که برای مقاومت در برابر EFP طراحی می‌شوند نیز مقاومتی در برابر خرج گود ندارند بنا بر این هر خودروی زرهی با اتکا به زره‌های موجود در برابر یکی از انواع سرجنگی‌ها تسلیم خواهد شد.

با این روش می‌توان به اهدافی که در پشت عوارض طبیعی و مصنوعی پنهان شده‌اند به طور مؤثری حمله کرد. خصوصاً در نواحی شهری که خودروهای زرهی در پوشش دیوارها و ساختمان‌ها قرار می‌گیرند این گونه پرتابه‌ها بسیار مفید هستند. البته اثرگذاری EFP به شلیک آن در ارتفاع مناسب و طراحی شده بستگی دارد که نیاز به پرواز پایدار موشک حامل خواهد داشت.

به گزارش مشرق، در موشک ایرانی توفان-3 پس از شلیک و سرعت گرفتن موشک، پرواز آن بالاتر از خط دید مستقیم به هدف صورت می‌گیرد. موشک هدف خود را از طریق حسگرهای مغناطیسی و لیزری شناسایی کرده و با رسیدن بر فراز آن سرجنگی 1.7 کیلوگرمی خود را منفجر می‌کند.

این سرجنگی توانایی نفوذ بیش از 80 میلیمتر در زره‌های RHA را دارد. لازم به ذکر است گونه حمله از بالا (Top Attack) موشک آمریکایی TOW که مشخصه آن BGM-71F است فاقد سرجنگی EFP بوده و از محموله انفجاری شدید ضد زره با اصابت مستقیم استفاده می‌کند.

 
موشک توفان
نحوه عملکرد موشک توفان-3


شلیک موشک تاو 2b که مشابه موشک توفان 3 عمل می کند

قطر این سرجنگی که در پشت حسگرها و نزدیک به دماغه موشک جانمایی شده برابر 12.8 سانتیمتر است. موشک توفان-3 نیز 19.1 کیلوگرم جرم داشته و برد آن بین 650 تا 3500 متر بوده و سایر مشخصات ابعادی و عملکردی آن مشابه گونه توفان-1 است.

البته زمان پرواز این موشک اعلام نشده اما با توجه به مشخصات نزدیک به نمونه‌های توفان-1 و 2 باید مشابه آنها و در حدود 13 ثانیه باشد. در جدول زیر مشخصات سه نمونه اول خانواده موشک‌های توفان ارائه شده است:

موشک توفان

با احتساب موشک توفان-3 تا کنون در کشورمان در بیش از 2 دهه‌ای که از پایان جنگ تحمیلی می‌گذرد نمونه های متنوعی از موشک ضد زره در چند گروه عملکردی توسعه یافته است که البته اغلب آنها توسعه یافته نمونه‌های قبلی خود هستند.

این موشک‌ها با رده‌های مختلف وزن از حدود 10 کیلوگرم (نمونه‌های دوش پرتاب) تا چند ده کیلوگرم و برد 1000 متر تا چندین کیلومتر برای شلیک از پرتابگرهای هوایی و زمینی ساخته شده و به طور انبوه در اختیار رزمندگان اسلام در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و جبهه مقاومت اسلامی قرار گرفته‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 74
 • در انتظار بررسی: 14
 • غیر قابل انتشار: 9
 • ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۲
  1 9
  به جز تغییر اسم چه لملی انجام شده؟
 • نیما ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۲
  3 0
  هیجان انگیز بود.
 • سارونیکا ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۲
  7 1
  خیلی داریم پیشرفت می کنیم،به امام زمان قسم تا50سال آینده قدرت اول جهان خواهیم شد عین روزی که یه نفر بهم زور می گفت اما الان عرضه داره بیاد جلو تا فکشو بیارم پایین.مشرق قربون دستت...
 • ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۲
  2 3
  سلام تمام سایت ها دارم می بینم که خبر کشتن معلم بی گناه توسط دانش آموز چرا تیتر اول نیست چرا؟؟؟ معلمی با حقوق پایین واز همه بدتر آن ها که نمره باید بدهند از روی اجبار توسط مدیران وتنبیه بدنی هم ممنوع است . معلم ها مرده اند بااین سیاست ها فاجعه آورو.......
 • حقیقت ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  4 3
  این که چیزی نیست یه کیلیپ دارم وقتی تانکو میزنن فک میکنی پرایدو زدن یه کیلیپ هم از EFP دارم خیلی جالبه بیا بهت بدمشون بزار ملت کف کنن داشت یادم میرفت چرا از طوفان 5 ننوشتی ؟؟
 • یار ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  2 0
  عالیه
 • ۰۰:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  3 3
  یه سوال چرا تو کلیپ برجک تانک پرتاب میشه بالا فیلم هالیوودی بوذه نه موشک بالای تانک منفجر شد پس چرا برجک به بالا پرتاب شد؟
 • ۰۱:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  1 3
  اونور یه عده دارن زحمت میکشن توافق کنیم با کدخدا، شماها هم اینور هی شلوغ میکنید حالا خوبه موشکه اولش ساخت کدخدا بوده
 • ۰۱:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  2 0
  دست مریزاد انشاالله توفان بعدی حمله از بالا بصورت شیرجه ای مثل javlin و توفان بعدیش موشکهای انرژی جنبشی مثل kem
 • ایرانی ۰۱:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  4 1
  زنده باد جمهوری اسلامی ایران. آدم لذت میبره از ایرانی بودنش وقتی مطالب اینچنینی میشنوه . انشالله با دعای صاحب الزمان (عج) ، به برکت حضور و رهنمود های رهبری که جانم فدایشان باد و با همت بی دریق جوانان مستعد این آب و خاک ، شاهد پیشرفت روز افزون کشورمون تو تمامی زمینه ها باشیم . که زمانی نه قدرت اول منطقه ، بلکه قدرت اول دنیا باشیم .
 • ۰۲:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  1 0
  این همون دهلاویه نیست ؟
 • حسین ۰۲:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  3 1
  دست گل بچهای صنایع نظامی درد نکنه. انشاالله یک روز موشک قاره پیما میسازید. به لطف خدا این روز زود فرا میرسد
 • بابا ۰۳:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  1 0
  ای ول به توفان :هر چی مدل هدایت بود براش ساختیم فقط مونده مدل حمله از بالامثل جاولین که اونم به یاری خدا با توفان4 حل میشه..
 • سورنا ۰۵:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  3 1
  خداوند به کارخانۀ سازنده اش (کارخانۀ سازندۀ ایرانی را عرض می کنم) برکت بدهد. تا باشد از این ابزارها باشد تا اجنبی فکر بد نکند.
 • محمد ۰۷:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  1 0
  این جدول که گذاشتید مقایسه همه موشک های طوفان زرد ۱و۲و۳همش عین همه
 • حاج رضا ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  2 0
  ویکی‌پدیا : «کاربران ناشناس اف‌جی‌ام-۱۴۸جاولین» در سال ۲۰۰۳ دولت ایالات متحده اعلام کرد که ۳۶ عدد پرتاب کننده موشک زوبین (جاولین) در عراق گم شده‌است ... ما هم که اصلاً نمی‌دونیم سر از کجا درآورده ... مبارک صنایع رزمی ایران و ان‌شاءا... پیشرفته‌ترش /.
 • سوسان ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 0
  تو قران طوفان نوشته شده پس توفان غلطه اگه بخواهی اصل غیرسامی این کلمه رو بنویسی باید بنویسی توپان (از تورکی توپارماق) اینجوری داری آبروی فرهنگستان فارسی رو می بری قران نوشته طوفان نه توفان
 • ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  1 0
  عزیز دل برادر همان طور که در عربی نوشته میشه طهران ودرفارسی نوشته میشه تهران.استاد ذولفقاری کلی ازاینجورلغات رادرزبان فارسی زیر سوال برد.برو بیشتر تحقیق کن.درستش همینه که گفته.
 • امیر ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 0
  به نام خدا. Give it up for توفان 3 !!!!!!!!!!!!!!! :D
 • ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 1
  با سلام و خسته نباشید. یک پیشنهاد داشتم. اگه ممکنه یک صفحه ایجاد کنید و تمام تجهیزات نظامی کشورمان را که اطلاعات دقیق و عکس واضح و با کیفیت از آن دارید به طور خلاصه در آن صفحه بگذارید. اطلاعات خلاصه و در حد یکی دو پاراگراف باشد. مثل مجله های سلاح. تا اگر یک نفر مثل خواست اطلاعات تمامی اسلحه های نظامی کشورمان را داشته باشم بتوانم با یک پرینت در حد 100 صفحه همه را یکجا داشته باشم و به کسانی که اظهار ضعف نظامی ایران را دارند نشان بدهم. وگرنه مجبورم خودم از سایتتان آن را جمع آوری و یک جزوه درست کنم. ممنون
 • ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  1 0
  خوندی مطلب رو؟ تولید انبوه در داخل کار کمی هست؟ برو از بزرگترهات بپرس وقتی توی جنگ تاو کم میومد چه میشد ضمنا سر جنگی EFP هم روش گذاشتن
 • ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  1 0
  چون در داخل تانک مهمات و سوخت گذاشته بودن برای واقعی تر شدن آزمایش به همین دلیل بعد از انفجار اولیه کمی طول میکشه تا مهمات داخل منفجر بشه و برجک رو بپرونه اگر فیلم رو با دقت ببینی مشخصه بین انفجار ناشی از موشک و انفجار بعد و پرت شدن برجک فاصله زمانی هست
 • ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  1 0
  نه دهلاویه نمونه ایرانی کورنت روسی هست که تو جنگ 33 روزه و جنگ های غزه پدر اسرائیلی ها رو در آورد
 • ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  1 0
  اگه برنامه ثریا 2 هفته پیش رو میدی یقین می کردی که قاره پیما هم ساختن
 • ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  1 0
  دقیق بخون دیگه بابا
 • مجید ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 2
  خبرگزاری تکراری !
 • سید عادل میراحمدی بهنمیری ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 0
  سلام. جنس چرخ تانک زرهی برای نابودی کامل تانک زرهی کافی است. حسبناالله و نعم الوکیل؛نعم المولی و نعم النصیر. التماس دعا یاعلی(ع)
 • ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 0
  یه لملمی انجام شده درست بخون شاید فهمیدی
 • ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 0
  حالا جدا از کامنت شما یه توصیه بهت میکنم روی مطالب ویکی پدیا حساب نکن چون عمه ی منم میتونه توش مطلب بنویسه
 • ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  1 0
  کسانی که میان و در ایران علیه وطن خودشون کامنت مینویسن اثرات لقمه حرومه
 • ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 0
  فکر کنم سر جنگی دوم نفوذ میکنه و از داخل منفجر میشه
 • پژمان ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 0
  نفوذ 80 میلیمتر میشه 8 سانتیمتر...به چه درد میخوره؟
 • ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 0
  الان 60 سالته!؟
 • مهدی ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 0
  50 سال !!!!! آقا خودشون میان انشاالله الهم عجل لولیک الفرج
 • داود ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  1 0
  اصلا دم بچه ها گرم كه از روي اونا تونستن بسازن
 • داود ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  2 2
  به درد تركوندن تانك مركاوا
 • رجبعلی ازاشکور ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 0
  اه پنجاه سال دیکه /تکلیف من چیه که الان 40 سالمه
 • ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 0
  بپا نزنی به جدول
 • ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 0
  چراااا؟ من که توفان-3 رو برای اولین بار شنیدم
 • ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 0
  چی گفتی سید جان؟ جنس چرخ...؟؟ !
 • ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 0
  و عادت کردن به سبک زندگی غربی و ماهواره و خودباختگی و ...
 • ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 1
  کشوری که کورنت می سازه جاولین براش کشکه داداش
 • ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 0
  بیشتر سیستمهای شناسایی و هدف گیری تانکها بر روی برجک آنها قرار دارند! موشکهای تاپ اتک مثل همین توفان -3 حتی اگر نتوانند به دورن برجک نفوذ کنند، با آسیبی که بر روی سطح فوقانی برجک ایجاد میکنند، این سیستمها را نابود خواهند کرد !
 • ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 0
  با "نمایش اجزاء داخلی موشک توفان-1" خیلی حال کردم جالب و آموزنده بود ملت فکر می کنن کشکه ساختن همیچن سلاح هایی هندی ها 30 ساله!!! دارن موشک ضدتانک "نگ" رو می سازن هنوز عملیاتی نشده، خخخخخخ
 • مجید ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 0
  قبلا هم به ضد زره های ایرانی رسیدگی شده بود.
 • ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 0
  ولی هیچی آر پی جی 7 خودمون نمیشه
 • ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  1 0
  پرتابگرش شبیه تلسکوپه
 • ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 0
  خیلیییییی
 • ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 0
  پرتابگر موشک تاو هست
 • علی ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 0
  ابزارهای جنگی الکترومغناطیسی .......
 • حرف حق ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 0
  واقعا کارهایی که می شود هرچه هم باشد دست مریزاد دارد. یک عده دارند شب و روزشان را آنجا مصرف می کنند.
 • حمید ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 1
  درود برمعلم
 • آزاده ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
  0 0
  عزیزم اول غلط املایت را درست کن بد نظرکن
 • ۰۰:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۴
  0 0
  الان دشمن سعی میکند که پیشگیری کند تا درمان نیاز نباشد. برای همین برای جلوگیری از برخورد موشک به تانک سامانه پدافندی و راداری تروفی را استفاده کرده. عملکرد این سامانه به نحوی است که موشکهای نزدیک شونده را شناسایی و در همان مسیر ضد موشک پرتاب میکند تا به موشک بخورد و منهدمش کند. تانک مرکاوا مارک 4 که صادر هم نمیشود همین سیستم را دارد و کاملا از خدمه اش حفاظت میکند.
 • غلامحسین ۰۶:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۴
  0 0
  خداراشکر که از نظرنظامی توی دنیا حرفی برای گفتن داریم .وگرنه درانی دشمنان نابودمان میکردند .خداحفظ کند کسانی که دارند توان نظامی جمهوری اسلامی رابالامیبرند
 • علیرضا ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۴
  1 2
  جمعش کنید بابا این ادوات جنگی برای کشوری خوبه که مردمش تو گشنگی و فقر و بدبختی نباشند و اینقدری داشته باشند که برای حفاظت از اون ادوات جنگی پیشرفته بسازند . کشور ما مردمش اینقدر بیچاره اند که اصلا براشون مهم نیست جنگ بشه یا نشه چون فرقی به حال زندگی شون نمیکنه چه بسا بهتر هم بشه مرده شورتون و ببرن
 • حرف حساب جواب نداره ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۴
  0 0
  احسنت به علیرضا اینایی که ت مشرق ادعاشون میشه یه عده شکم سیرنکه اصلا مهم نیست واسشون سرنوشت مل برای ملت انرژی هسته ایهقچ اهمیتی نداره مهم اینکه تحریمها برداشته شه بههر قیمتی
 • محمد ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۴
  0 0
  برا یک مشت عوضی حروم لقمه صد در صد همینطوره فقط باید اون لامصب پر بشه براشون.
 • مهدی ص ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۴
  0 0
  اینجور که پیش میریم کم کم پدر اسرائیلو درمیاریم دست مریزاد به تلاشگران عرصه علم
 • ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۴
  0 0
  چرا هرکی ی نظر داره پای ملتو وسط میکشه هسته ای برای من مهمه اقا علیرضا این امنیتی هم ک هست بخاطر وجودذهمین سلاح هاست ما الانشم در جنگیم
 • ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۴
  0 0
  توفـــان 1 ... توفـــان 2 ... توفـــان 3 ... توفـــان دنده به دنده ... توفان چرا نمیخنده؟
 • ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۴
  0 0
  وقتی توی فوق لیسانس مفت نمره میدن نمیدونم معلم ها هنوز چی فکر میکنن که به همه 20 نمیدن!
 • مهران ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۵
  0 0
  امیدوارم طوفان 4 با قابلیت شلیک کن فراموش کن بزودی در خط تولید انبوه قرار بگیرد.
 • حمیدرضا ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۵
  0 0
  تا وقتی که افراد بی خاصیتی دارم که کوچکترین پیشرفتی را نادیده می گیرندتا نوکر دیگران باشند ای خود فروشان شما باید در زمان جنگ می بودید تا تجربه کمبود تجهیزات وداشتن غیرت بچه ها را ببینید
 • ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۵
  0 0
  رنگاشم متنوعند!
 • دکتر ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۷
  0 0
  چرند نگو علیرضا به اندازه به دانش آموز از وضع بودجه کشور خبر نداری بودجه دفاعی کشور 5 درصد کل بودجه هم نیست و در خاورمیانه از بحرین هم کمتر شده و یک پنجاهم بودجه عربستان دیگه از این بیشتر نمیشه کمش کرد یعنی به کف رسیده اون یارانه های مسخره و تهوع آور شما که سالی 50 هزار میلیارد تومنی داره پول بیت المال رو به آتش می زنه مثلا چه ...برای کشور و شما مثلا چه کرد که بودجه 5 هزار میلیارد تومی دفاعی بکنه؟ مرگ بر منافق
 • سید گندین ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۷
  0 0
  خدا اون کسی رو که این نظرات رو منتشر می کنه شفا بده
 • ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۷
  0 0
  خدا شفات بده قتل قتله با هر توجیهی
 • عبدالله ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
  0 0
  افرین به نسل غیرتمند . افرین به شما . ما جزئی ترین چیز ها را هم از خارج می خریدم ولی الان بهترین موشک ها و سلاح ها را خودمان تولید می کنیم . الحمدولله رب العالمین
 • محسن ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
  0 0
  بغیر تغییر اسم بچه های ما ساختند.حالا ببینم تو که این حرف رو میزنی برای انقلاب چی کارکردی
 • سینا ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۱
  0 0
  هیچی مثل کلاش خودمون وار پیجیه خودمون نمیشه
 • متین ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۹
  1 1
  آره والا خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
 • مجید ت ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
  1 0
  الله اکبر الله اکبر لا اله الا الله برادران و خواهران مطمئن باشید وعده ی خدا حق است،ان شاءالله روزی طبق وعده ی امام خمینی ما داغ دل خودمون رو بر آمریکا و اسراییل و عربستان سقوطی تلافی خواهیم کرد،ان شاءالله ارض الله رو از نجاست وجود وهابی ها پاک خواهیم کرد و همینطور بیت المقدس رو...اللهم عجل لولیک الفرج
 • ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۰
  0 0
  چخه...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس