از نظر سیاسی حفظ امید مردم و تقویت حداکثر وحدت ممکن در وضعیت کنونی بسیار اهمیت دارد، وقتی انتقاد بر اساس محکمی استوار نباشد، تلقی به کارشکنی می‌شود و چیزی جز دلسردی و بغض و عداوت نمی‌زاید. چیزی که قطعاً به سود دشمنان این ملت شریف است.

به گزارش مشرق، دکتر احمد توکلی در یادداشتی به نقد گزارشی پرداخته است که در آن به افزایش میزان نقدینگی در دولت یازدهم اشاره شده و نتیجه گرفته شده بود از این حیث دولت آقای روحانی عملکرد ضعیف تری نسبت به دولت آقای احمدی نژاد داشته است.

متن کامل این یادداشت از نظر می گذرد:

در روزهای اخیر یک سایت متین منتقد دولت با مقایسه میانگین 8 ساله مقدار مطلق نقدینگی دوره آقای احمدی‌نژاد با کارکرد یک‌ساله دولت آقای روحانی نتیجه گرفته است که دولت فعلی به ‌مراتب بدتر عمل کرده است:

«در 8 سال دولت احمدی‌نژاد حجم نقدینگی در مجموع 400 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد؛ یعنی به‌طور میانگین سالانه 50 هزار میلیارد تومان. اما دولت روحانی در سال اول خود 150 هزار میلیارد تومان نقدینگی ایجاد کرده است؛ یعنی سه برابر متوسط دولت احمدی‌نژاد». بعد درباره اثر بر تورم اظهار نگرانی کرده است.

مطلب مزبور از نظر علمی مخدوش، از نظر سیاسی مضر و از همه مهم‌تر از نظر دینی مسئولیت‌آور است:

1) از نظر علمی مقایسه مقادیر مطلق افزایش یک متغیر برای نشان دادن موفقیت یا ناکامی دولت‌ها ناصواب است. مثلاً دولت احمدی‌نژاد در سال 1385، نخستین سالی که با برنامه‌ها و ایده‌های خودش کشور را اداره کرد، مقدار مطلق نقدینگی را 36,320 میلیارد تومان افزوده است.

حال می‌توان فرض کرد که دولت روحانی نیز در سال 1393، نخستین سالی که با ایده‌های خودش کشور را اداره می‌کند، همین مبلغ 150,000 میلیارد تومان بر نقدینگی بیفزاید(از تفاوت فاحش آنچه دو دولت تحویل گرفتند و تفاوت شرایط تحمیلی تحریم صرف‌نظر می‌کنیم)، آیا می‌توان از مقایسه دو عدد 36,320 و 150,000 نتیجه گرفت که روحانی بیش از 4 برابر بدتر از احمدی‌نژاد در ارتباط با نقدینگی و حفظ سطح تقاضای بالقوه عمل کرده است؟

روشن است که این نتیجه‌گیری نادرست است. برای پرهیز از این خطای فاحش، باید دید اولی چه مقدار را 36,320 میلیارد تومان افزوده و دومی چه میزان نقدینگی را 150,000 میلیارد تومان افزایش داده است؟ یعنی نرخ رشد نقدینگی این دو سال باید با هم مقایسه شوند. در این صورت خواهیم دید که رشد نقدینگی در سال مربوط به احمدی‌نژاد تقریباً 40 درصد است و مربوط به روحانی 25 درصد! حالا نتیجه‌گیری کاملاً برعکس می‌شود.

نکته دیگر دراین‌باره مقایسه میانگین هشت‌ساله دوره دولت پیشین با کارکرد یک‌ساله دولت فعلی است. میانگین‌گیری گرچه کار را آسان می‌سازد، ولی کامیابی‌ها و ناکامی‌ها(با فرض ثبات سایر  شرایط) را می‌پوشاند. به نمودار زیر توجه کنید.

انتقاد احمد توکلی از یک یادداشت اقتصادی در نقد عملکرد اقتصادی دولت مأخذ: نماگرهای اقتصادی بانک مرکزی شماره‌های مختلف

ملاحظه می‌فرمایید که دولت قبل نقدینگی را با رشدی حدود 30 درصد تحویل داده است و گرچه نرخ رشد نقدینگی در یکی از سالها حتی به 40 درصد هم نزدیک شده، امّا نرخ رشد مهارشده 16 درصد را نیز به‌جا گذاشته است. کدام سال از 8 سال آن را با یک سال این مقایسه کنیم؟ از نکات ریزتر صرف‌نظر می‌کنیم.

2) از نظر سیاسی حفظ امید مردم و تقویت حداکثر وحدت ممکن در وضعیت کنونی بسیار اهمیت دارد، وقتی انتقاد بر اساس محکمی استوار نباشد، تلقی به کارشکنی می‌شود و چیزی جز دلسردی و بغض و عداوت نمی‌زاید. چیزی که قطعاً به سود دشمنان این ملت شریف است.

3) امّا مسئولیت دینی. قرآن به ما دستور می‌دهد:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ
اى اهل ايمان ! همواره [در همه امور] قیام‌کننده براى خدا و گواهان به عدل و داد باشيد . و نبايد دشمنى با گروهى شما را بر آن دارد كه عدالت نورزيد ؛ عدالت كنيد كه عدالت‏ورزى به پرهيزكارى نزديك‏تر است(مائده/8)

این سفارش درباره دشمنان است، با برادران دینی در تنها دولت مسلمان سوگند خورده به قرآن که جای خود دارد. علاوه بر این، دوستان که به حق بر پیروی از ولی‌فقیه اصرار دارند و تا آنجا که من می‌شناسم، پافشاری‌شان صادقانه است، بهتر میدانند ولی‌فقیه واجب الاطاعه چه دستوراتی برای حمایت از دولت و رعایت حدود در انتقاد بیان فرموده‌اند. خداوند بر توفیق خدمت و خیرخواهی همه ما، که انتقاد محکم و مستحکم یکی از آنهاست، بیفزاید.

*احمد توکلی 15/07/ 1393

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۵
  0 0
  1-ای کاش آقای دکتر توکلی نحوه برخورد خود با دولت قبلی را هم به یاد بیاورند. 2-آقای دکتر توکلی عزیز آیا در زمان دولت قبلی آیه 8 سوره مائده هنوز نازل نشده یا شما آنرا فراموش کرده بودید؟ 3-آیا مقام معظم رهبری حمایت از دولت قبل را لازم نمی دانستند یا ولایت فقیه هروقت به صلاحمان باشد واجب الاطاعه مشود؟
 • حسن آقا ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۵
  0 0
  چرت و پرت نگو آقای ناشناس انتقادات آقای توکلی از عملکرد اقتصادی دولت نهم و دهم را همه به یاد دارند کمی واقع بینی هم بد نیست تندروهای افراطی
 • ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۵
  0 0
  تو چرت و پرت بگو جایزه اش رو بگیر!
 • ..... ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۵
  0 0
  تندرو افراطی؟!لابد شما خیلی معتدلی با این طرز حرف زدنت!
 • ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۵
  0 0
  دعوا نکنید. من فقط میدونم محمود از نظر اقتصادی بدبختمون کرد و هنوز مونده تا این معضل حل شه
 • ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۵
  0 0
  راست میگه یک عده با دولت دشمنی دارن جون خودشون و احمدی نژاد فاتحه اقتصاد رو خوندن و مردم رو بدبخت کردن اما نمیدونن مردم واقعیت رو فهمیدن
 • ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۵
  0 0
  ایول
 • ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۵
  0 0
  جناب مؤدب غیر تندرو و غیر افراطی خوب این بنده خدا همین را میگه که ای کاش همانطور آقای دکتر توکلی به ضعفهای دولت قبلی بی مهابا حمله می کردن الآن هم خرابکاری دولت فعلی را توجیه نکنند.و برای توجیه آن از آیه قرآن و رهبری خرج نکنند که با توجه به عملکرد ایشان در برابر دولت قبلی میشود یک بام دو هوا
 • ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۵
  0 0
  البته محمود هر چه بود از دوران بخوربخور افسادات بهتر بود ...
 • ۲۱:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۵
  0 0
  آره مردم واقعیت رو فهمیدند فهمیدند شما کاسبین مذاکره دنبال حل مشکلات مردم نیستید...
 • ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۵
  0 0
  احسنت
 • ناشناس ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۵
  0 0
  مشرق هوا بری زمین بیای نه دیگه احمدی نزاد رای میاره نه کسی از جناح اون خودتو سنگ روی یخ نکن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس