کد خبر 341786
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۳

عضو تیم بررسی سانحه ایران ‌140 گفت: بازخوانی و Reding out جعبه‌‌‌ سیاه ایران 140 به پایان رسیده است، CODING AND DECODING (برنامه‌ریزی و رمز‌گشایی)‌ نیز به تازگی پایان یافت و از روز شنبه وارد مرحله جدید تجزبه و تحلیل می‌شویم.

به گزارش مشرق، عضو کمیسیون بررسی سانحه ایران 140 درباره آخرین جزئیات بررسی جعبه‌های سیاه هواپیمای ایران 140 که چندی پیش‌ حوالی مهرآباد سقوط کرد، اظهار داشت: در حال حاضر نوار مکالمات خلبان در هواپیمای ایران 140 (CVR) بازخوانی شده و قرائت آن نیز انجام شده است و اطلاعات آن موجود است.

وی ادامه داد: همچنین نوار پارامترهای موتور (FDR) بازخوانی و ‌قرائت شده است.

عضو کمیسیون بررسی سانحه ایران ‌140 تأکید کرد: پس از پایان بازخوانی و قرائت جعبه سیاه هواپیما شامل نوار پارامتر‌های موتور و نوار مکالمات خلبان، ‌مرحله تجزیه و تحلیل اطلاعات آغاز می‌شود.

عضو کمیسیون بررسی سانحه ایران ‌140 توضیح داد: ابتدا در یک مرحله بازسازی نوار مکالمات خلبان و نوار پارامترهای موتور انجام شد، ‌فیزیک این جعبه‌ها آسیب دیده بود، بنابر‌این با حضور کارشناسان خارجی فیزیک آسیب دیده FDR و CVR بازسازی شد و به مرحله بازخوانی رسید.

وی بیان کرد: اطلاعات نوارها باید به صورت کدینگ رکورد شده و کد‌گذاری‌ها نیز باید انجام شود که همه اجرایی شده است؛ ‌بازخوانی و Reding out جعبه‌‌‌ سیاه هواپیمای ایران 140 به پایان رسیده است، ضمن آنکه CODING AND DECODING (برنامه‌ریزی و رمز‌گشایی)‌ نیز به تازگی پایان یافت و هم‌اکنون وارد مرحله تجزیه و تحلیل شده‌ایم.

عضو کمیسیون بررسی سانحه ایران ‌140 بیان کرد: کار تجزیه و تحلیل توسط کارشناسان کمیسیون انجام می‌شود، پس از پایان تجزیه و تحلیل‌، منتظر بررسی‌ گروه‌های کارشناسی دیگر می‌مانیم تا متناسب با کل اطلاعات استخراج شده، درباره وقوع سانحه و علت حادثه اظهارنظر شود.

وی با بیان اینکه تجزیه و تحلیل نوار مکالمات خلبان و نوار پارامترهای موتور از شنبه پیش‌رو آغاز می‌شود، بیان کرد: قطعاً با اتمام همه بررسی‌ و تجزیه و تحلیل‌ کارگروه‌های بررسی سانحه، اطلاعات لازم در مورد این سانحه به اطلاع عموم خواهد رسید.

وی اضافه کرد: فرایند بررسی سانحه توسط تیم بررسی در حال‌ طی شدن است، هنوز وارد مرحله تجزیه و تحلیل نشده‌ایم، بنابراین هر نوع اظهارنظر پیرامون مباحث و جوانب مختلف حادثه نظیر صحبت‌های انجام شده خلبان در کابین، عیب موتور و یا هر مورد دیگر، قبل از تجزیه و تحلیل، برای کمیسیون مشکل‌آفرین است.

عضو کمیسیون بررسی سانحه ایران ‌140 تأکید کرد: طبق دستورالعمل‌های مصوب، اطلاعات داخل کمیسیون بررسی سانحه ‌باید دقیق و هدایت شده منتقل شود، اخبار سلیقه‌ای منتشر نشود‌ و اظهارنظرهای متفاوت در آن دخیل نباشد.

این مقام ‌صنعت حمل و نقل هوایی بیان کرد: طبق آئین‌نامه، ریز اطلاعات بررسی سانحه و خواندن جعبه‌های سیاه، نباید تا پایان بررسی‌ها و حصول نتیجه نهایی، اعلام شود.

به گزارش فارس در هشتمین جلسه کمیته بررسی سانحه هواپیمای ایران 140 توضیحاتی از دو گروه شاهدان عینی و بررسی سیستم‌های هواپیمای ‌140 ارائه شد و اعضای کمیسیون به بحث و تبادل نظر پیرامون نتایج حاصل از بررسی اطلاعات خروجی از دستگاه‌های ثبت و ضبط پروازی FDR و CVR، پرداختند.

همچنین مقرر شد قطعات و تجهیزات مختلف هواپیما جهت انجام آزمایشاتی نظیر تست خستگی، بررسی ساختارهای مولکولی و متالوگرافی به آزمایشگاه‌های معتبر داخلی یا در صورت نیاز به مراکز خارجی ارسال شود.

در این جلسه گزارشی از بازدید قاضی پرونده و اعضای معرفی شده از سوی سازمان بازرسی کل کشور از شرکت هواپیمایی سپاهان ارائه و مقرر شد، در جلسات آینده‌ بررسی یافته‌های تخصصی دیگر گروه‌های کمیته به صورت کامل ارائه شود.

بنابراین گزارش گروه‌های 11گانه بررسی سوانح هوایی شامل عملیات پرواز، هواشناسی، مراقبت پرواز، شاهدان عینی، دستگاه‌های ثبت و ضبط پروازی، سازه، موتور، سیستم‌های وسلیه پرنده، اسناد و مدارک وسیله پرنده، تجسس و نجات و آتش‌نشانی و عوامل انسانی است.

این کمیته با جمع آوری اطلاعات کافی موظف است ظرف مدت زمان مشخص گزارش سانحه را تکمیل و در اختیار مقامات ذی صلاح قرار دهد.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • علی ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۵
    0 0
    خیالتون راحت اینقدر جلو عقبش می کنن که دیگه هیشکی یادش نباشه چی شدو چی بود و ...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس