کمیته روابط خارجی مجلس عوام انگلستان در گزارشی تعطیلی سفارت این کشور در ایران طی سال‌های اخیر را به ضرر لندن خوانده است، زیرا این مسئله سبب توقف اقدامات اطلاعاتی این کشور از ایران شده است.

گروه جنگ نرم مشرق- کمیته روابط خارجی مجلس عوام انگلستان گزارش ویژه ای با عنوان «سیاست های انگلستان در مواجهه با ایران» منتشر کرده است که یک سند راهبردی مهم در حوزه سیاست خارجی این کشور در مورد جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

سرفصلهای این گزارش به خوبی از اهمیت آن حکایت دارد: منافع انگلستان درایران، ظرفیت های ایران برای انگلستان، نقش ایران در امنیت انگلستان و متحدانش در منطقه، ظرفیت تجاری میان دو کشور، نحوه نفوذ دادن ارزش های انگلیسی در ایران، راهکارهای پیگیری منافع انگلستان، روابط دیپلماتیک دو کشور، اثرات کاهش روابط دیپلماتیک، بررسی پنداشت عمومی درباره همگرایی همیشگی انگلستان با آمریکا در ایران، راهکارهایی برای بهبود وجهه انگلستان در ایران، صدور ویزا برای ایرانیان برای سفر به انگلستان و برنامه هسته ای ایران و توافق ژنو.

در خلاصه این گزارش 55 صفحه ای آمده است: روابط سازنده و مثبت با ایران در سطوح مختلف سیاسی، راهبردی، تجاری و فرهنگی، کاملا در جهت منافع انگلستان خواهد بود؛ اما وضع کنونی بسیار از این حالت ایده آل، فاصله دارد. روابط دو کشور سال ها است که به علت نبود اعتماد در هر دو طرف، وخیم است. هر دو کشور به یکدیگر بدبین هستند و تصور می کنند که طرف مقابل به دنبال تضعیف حکومت طرف دیگر است. این پنداشت های منفی با از دست دادن فرصت های مناسبی که بارها برای بهبود روابط دو کشور فراهم شد اما از دست رفت، وخیم تر هم شده است.

چالش های ایجاد روابط مناسب با ایران، برای انگلستان چندگانه و عمیق هستند. پیگیری منافع انگلستان در ایران، تا زمانی که روابط دو جانبه اعتمادسازی بین دو کشور صورت نگیرد، آرزوی دست نیافتنی خواهد بود. حداقل کار این است که نگرانی های انگلستان درباره نقش ایران در ناامنی و بی ثباتی منطقه، کاهش حتی جزئی پیدا کند.

کمیته روابط خارجی مجلس عوام انگلستان در ادامه این گزارش با وجود تاکید بر بهبود روابط با ایران، بر لزوم تداوم فشار بر ایران در زمینه حقوق بشر تصریح کرده است. این کمیته بر تکرار مخالفت انگلستان با اعدام‌ها، اعمال فشار بر افراد به بهانه عقاید و دین آنها و نبود آزادی بیان در ایران تاکید کرده است.

در این گزارش راهبردی از بازگشایی مجدد سفارت انگلستان در ایران، دفاع شده است زیرا تعطیلی سفارت انگلستان سبب توقف اقداماتی همچون جمع‌آوری اطلاعات، تحلیل وقایع و تحولات در ایران، برقراری ارتباطات با اشخاص مختلف به منظور بهره‌برداری‌های بعدی، بررسی تحولات و تغییرات سیاسی در ایران، و ارائه تحلیل‌های کارشناسی به متحدان منطقه‌ای درباره دیدگاه‌ها و عقاید عامه مردم ایران، شده است. در واقع، این بخش از گزارش، به صراحت از نقش سفارت انگلستان در جاسوسی از کشورمان اشاره کرده است.

این گزارش درباره حسن روحانی هم اینگونه پیشنهاد کرده که کشورهای غربی باید به وی خصوصا در مذاکرات هسته‌ای اعتماد کنند؛ هرچند قضاوت نهایی به اقدامات آتی او است، نه سخنان و وعده‌هایش.

قدرت ایران

گزارش مذکور درباره قدرت ایران نوشته است: ایران توان این را دارد که به یک قدرت بین‌المللی تبدیل شود. ایران می‌تواند موتور محرکه خاورمیانه باشد. ایران از لحاظ جغرافیایی در مکان فوق‌العاده حساسی قرار دارد. ایران می‌تواند به عاملی برای ثبات و رفاه منطقه تبدیل شود.

* منافع انگلستان در ایران

در این گزارش، منافع انگلستان در ایران همچون هر کشور دیگری اینگونه برشمرده شده است:

- تضمین امنیت انگلستان

- بهبود رفاه انگلستان با ایجاد فرصت‌های تجاری برای شرکت‌های انگلیسی

- ترویج ارزش‌های انگلستان با نفوذ فرهنگ، زبان، فرصت‌های تحصیلی و استانداردهای حقوق بشر.

بر مبنای این منافع، پیشنهادات کمیته روابط خارجی به وزارت خارجه انگلستان در مورد ایران بدین شرح اعلام شده است:

·کاهش تهدیدات ایران برای متحدان انگلستان در منطقه خصوصا رژیم صهونیستی

·پایان دادن به نفوذ ضدغربی ایران در سوریه، لبنان، فلسطین و غیره

·تامین نیازهای انرژی انگلستان و سایر کشورهای اروپایی از طریق منابع گازی ایران

·حفظ منافع تجاری انگلستان در منطقه

·ایجاد و توسعه منافع تجاری انگلستان در داخل ایران

·تبدیل ایران به بازار کالاهای صادراتی شرکت‌های انگلیسی

·ارتقاء استانداردهای حقوق بشری در ایران خصوصا درباره حکم اعدام و آزادی رسانه‌ها

·ایجاد روابط آموزشی و فرهنگی میان دو کشور برای آگاه شدن مردم ایران از فرصت‌های انگلستان

این گزارش درباره نفوذ فرهنگی انگلستان در ایران، پیشنهادات قابل تاملی ارائه کرده است. طبق این گزارش، مهمترین ابزار قدرت نرم انگلستان در سطح جهان، شبکه خبری بی بی سی است که شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی و دو ایستگاه رادیویی به زبان فارسی و سایت بی بی سی فارسی، از زیرمجموعه های آن هستند. دیگر ابزار مهم، شورای فرهنگی بریتانیا است که نقش مهمی در توسعه و ترویج فرهنگ انگلیسی در سطح جهان دارد. فعالیت‌های شورای فرهنگی بریتانیا در ایران در سال 2009 تعطیل شد؛ اما فعالیت شبکه‌های رادیو تلویزیونی بی بی سی فارسی در ایران به رغم پارازیت‌ها ادامه دارد. با این حال طی چند سال گذشته، شورای فرهنگی بریتانیا به طور غیرمستقیمدر لندن و کشورهای ثالث یا ارتباطات سایبری، به ایرانیان متقاضی، خدمات ارائه کرده است. این شورا اعلام کرده که با هماهنگی مسئولان ایرانی، راه برای بازگشایی دفاتر آن در ایران در حال فراهم شدن است.

تعطیلی سفارت، کار جمع‌آوری اطلاعات در ایران را مختل کرد + سند

براي دانلود سند روي تصوير كليك كنيد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  1 0
  آگاهان به خوبی اطلاع دارند که کدام .... برای پنهان کردن و افشا نشدن روابطشان با انگلیس مقدمات حمله را آماده کردند و همینطور چطور شد که این حمله باعث شد که پرونده آنها و فرزندانشان به حاشیه برود
 • گیلاس ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  قابل توجه مشتاقان بازگشایی سفارتخانه (جاسوسخانه) انگلستان !
 • ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  روبای مکار است انگلیس
 • ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  لانه جاسوسی شماره 2
 • سهراب ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  مجلس خواص هم مگه دارن اونجا
 • ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  بله همه جورش رو دارن
 • ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  شماره دو چرا
 • نیما ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  تعطیلی سفارت انگلیس، ترور دانشمندان ما را متوقف کرد.
 • اهوازی ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  باید خیلی کودن و احمق باشیم که اجازه بدهیم سفارتخانه انگلیس خبیث این کارها رو انجام بدهند. ارزشهای فرهنگی امگلیسی یعنی دفاع از خائنین و وطن فروشان و جاسوس های انگلیس و ایجاد فتنه قومی و مذهبی و حمایت از زنان و مردان فاسد. سرویس بی بی سی جهانی در ایران در حال فعالیت است و به هیچ وجه نباید پای بی بی سی فارسی در ایران باز شود.
 • ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  اصولا کار جاسوسی پنهانی است با این واقعیت هیچ کشور کار غیر دیپلماتیک خود را افشا نمی کند مگر اطلاعات سوخته باشد ونیم قرن از آن گذشته باشد
 • ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  مرگ بر انگلیس مرگ بر آمریگا مرگ بر اسراییل
 • ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  آره مجلس خواص دارند خودمون هم داریم.
 • کیا ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  چرا برای مردم فاش نمی کنید حتی در حد شایعه؟؟
 • میلاد ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  ترسی که ما از انگلیس داریم مرغ از روباه ندارد به نظرم انگلیسی ها خیلی هم زبل نبودند . حکام سابق ما و خواص!!! ما و ایضا عوام ما خیلی ..... تشریف داشتند. کار کار انگلیسه یعنی چه؟ کار کار حماقت آنهایی بود که فکری نداشتند و مغلوب پول و سلاح انگلیس شده بودند. ولی امام خمینی با اعتماد به مردم خط بطلانی بر پول و سلاح و فناوری (نه انگلیس) که غرب و شرق کشید.
 • لر اهوازی ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  احتمالا سفارت انگلیس برای نیل به اهدافی مانند فدرالیسم تنبان درخواست ایجاد کنسولگری در برخی مناطق ایران هم بکند.
 • اهوازی ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  آخر مالکیت آن باغ مورد اختلاف در تهران بین ایران و انگلیس به چه کسی میرسد.
 • ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  حالا قابل توجه اونا که میگن توهم توطئه خاک تو سرتون که کورید الان هم میاید توجیه کنید که نه انگلیس خوبه ما توهم داریم
 • سوسان ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  این باغ قلهک چی شد گرفتنش یا نه
 • زهرا ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  کاش زبان خارجی ما از انگلیسی به یک زبان دیگر تغییر پیدا میکرد.
 • هادی ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  این یعنی تهاجم فرهنگی سنگین.
 • اهوازی ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  گفته میشود که یک سند ارزشمند از محل نگهداری کتابهای خطی و اسناد تاریخی درباره اجاره باغ 20 هکتاری قلهک به انگلیس در اوایل دهه 80 و احتمالا در سال 83 از مجلس دزدیده شده است.در حال حاضر هم صدایی از درباره باغ قلهک شنیده نمیشود.
 • ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  شندش رو از کتابخونه مجلس دزدیدند!!!
 • ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  به انگلیس! سندش از کتابخانه مجلس دزدیده شد!
 • بی نام ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  شماره یکش رو بستیم لانه جاسوسی امریکا بود
 • علی ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  فعلا که انگلیس اصلا نگران نیست ...
 • علی ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
  0 0
  بهتراست مجلس عوام نیم نگاهی هم به حضورجناب سفیرشان باکروات سبز درمیان فتنه گران سال 88 هم اشاره ای داشته باشند!
 • مرگ بر انگلیس ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۷
  0 0
  لعنت خدا بر انگلیس که هرچه بدبختی در دنیاست از گور این حرامزاده بلند میشوند پدر امریکا و اسرائیل هم همین انگلیس خبیث است لعنت خدا بر انگلیس هیییییییییییییییچ وقت مرگ بر انگلیس را فراموش نکنید لطفن
 • ۰۲:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۷
  0 0
  لعنت بر دولت های انگلیسی
 • ۰۵:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۷
  0 0
  شماره یک رو گرفتن دیگه ...
 • اهوازی ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۷
  0 0
  واقعا زبان رسمی خارجی ایران یا باید تغییر کنه یا باید در کنار انگلیسی و عربی که الان تدریس میشه زبان هایی مثل روسی و چینی و هندی و اسپانیولی و فرانسوی و آلمانی و... تدریس بشود.در واقع ما باید جهان رو به حوزه های زبانی تقسیم کنیم مثل آمریکای جنوبی و چین و حوزهای مختلف در آفریقا و اروپای شرقی و غربی و آمریکای شمالی.واقعا چه دلیلی دارد با چینی ها یا هندی یا کشورهای آمریکای لاتین یا اروپای شرقی و... انگلیسی صحبت کنیم.البته باید زبان فارسی را هم در این کشورها رواج بدهیم.
 • حسین ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۷
  0 0
  کاشکی ما هم یک مجلس دیگر داشتیم که منافع ایران در هر کشور را مشخص کند!!
 • ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۷
  0 0
  کار جمع آوری اطلاعات باید با فعالیتهای ضداطلاعاتی خنثی شود نه با تعطیلی سفارتخانه.
 • ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۷
  0 0
  خب این هم همچون کاریه دیگه. هزینش هم زیاد نیست
 • رحمن ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۷
  0 0
  من قبلا نوشته بودم انگلیس سفارتش را فقط برای احاطه به کشورهای همجوار و منطقه و ایران نیاز دارد و در این بسته بودن آنها کارشان سختتر شد.بهر حال انگلیس یک کشوری است که دنبال منافع اقتصادی در کشور ها است و در این راه از هر وسیله ای تا حال استفاده کرده است ولی سیاست کشور ما چطور باید باشد صرفا با این کشور باید سود اقتصادی برد برد باشد و این حرکت را با عقلانیت باید پیش برد و حتی سیاست انگلیس رادر باره کشور خودمان طوری باشد که انگلیس با تجارت با ایران منافعش از آمریکا جدا شود .و سیاستمداران کشور باید باور داشته باشند که می توانند با اعتماد به نفش و دارا بودن سخصیت مستقل قابل احترام با انگلیس بر خورد و زندگی سیاسی کرد و از خودباختگی شخصیتی جدا اجتناب کرد .اساس در خیلی از سیاستمداران الآن خوب است و آنهایی که حرکت دنیا را در حرکت انگلیس می بینند یا خود را تصحیح کنند یا از سیاست کشور خارج شوند.
 • ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۷
  0 0
  انشاالله ملکه ی خبیث انگلیس زنده باشه و نابودی سلطنتش بدست اسلام رو تماشا کنه بعد بره به جهنم
 • ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۸
  0 0
  شما سفارت انگ لیس رو باز کنید . ما هم دوباره میریم میبندیمش .
 • افشین تهران ۰۵:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۸
  0 0
  همه مردم میدونن که کیا هستن .اگه مشرق تایید میکرد اسمشون رو میگفتم اما همین بس که تا هوا پس میفته در میرن انگلیس .
 • ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۸
  0 0
  همه زبان های خارجی منفور هستند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس